Skocz do zawartości

Zestawy audio do domu - multiroom


cyklon

Recommended Posts

Panowie zwracam się z prośbą o pomoc, bo niestety sprawa mnie przerasta jako laika. Potrzebuję zakupić nagłośnienie do trzech pomieszczeń w domu.

Moim celem jest to by w każdym z pomieszczeń uzyskać pożądany względem potrzeb dźwięk, a przy tym nie tworzyć trzech osobnych systemów, najlepiej by móc odtwarzać np. przez jedną aplikację w telefonie dźwięk w każdym z pomieszczeń. Nie chcę podawać budżetu bo nie wiem ile tak na prawdę będzie potrzebnych głośników, subwoooferów i wzmacniaczy/amplitunerów. Oczywiście im mniej tym lepiej, ale nie na siłę kosztem jakości, choć wymagania niezbyt wysublimowane, więc na pewno nie chciałbym przekroczyć 20k. Sprzęt wolałbym nowy lub "jak nowy", natomiast używany rozważam subwoofer bo zależy mi na jego dobrej jakości, a na nowego mi po prostu szkoda kasy (Velodyne SPL-800 Ultra, ew. SVS SB-2000 Pro)

Poniżej rzut parteru z trzema pomieszczeniami. Literą A oznaczyłem kolumny podstawkowe/podłogowe, litera B oznaczyłem głośniki służące jako nagłośnienie TV, literą C natomiast głośniki, które stałyby na biurku przy monitorze lub kokpicie, ale byłyby przynoszone również do sypialni jak i salonu w celu uzyskania dźwięku "przestrzennego" 4.1.

audio-parter.thumb.jpg.7bdef87f3f19f040fa8a5da587986890.jpg

Wszystkie pomieszczenia w domu mają rozprowadzone LANy i mają bardzo dobry zasięg WiFi (wzmacniacze strefowe), a w miejscach gdzie zamierzam ustawić głośniki prowadzą peszle i/lub są gniazda 240V.

1. SALON

  • ponad 40 m2, otwarty, dużo okien, dużo lameli na suficie, dywan, duży narożnik, mocno utrudniająca symetryczne ułożenie kolumn zabudowa TV,
  • muzyka (wyłącznie elektroniczna) + tv/filmy (60/40), układ 2.1+2, amplituner sieciowy,
  • ze względów estetycznych wolałbym kolumny podstawkowe, ze względów wielkości pomieszczenia i wypełnienia go dźwiękiem lepsze byłyby kolumny podłogowe,
  • nie zaznaczyłem subwoofera, po cichu liczę, że może umieściłbym go we wnęce po lewej stronie kominka i że nie będzie rezonował, ale jeśli to nie przejdzie dam go gdzie indziej (wtedy lepiej by bezprzewodowo łączył się z amplitunerem,
  • na czas oglądania filmów (o ile źródło i rodzaj filmu będzie się nadawać) przynosiłbym dwa dodatkowe głośniki przenośne na co dzień służące jako głośniki "komputerowe".

salon.thumb.jpg.1999f325e973a066dfaf1a4e9e317990.jpg

2. SYPIALNIA

  • około 25 m2, dużo nieregularnych elementów drewnianych na suficie, ścianie naprzeciw TV, dużo wnęk sufitowych i meble prawie na całej podłodze,
  • 100% TV/filmy, układ 2.1+2, wolałbym się obejść bez następnego amplitunera, ale czy da się wykorzystać ten z salonu nie przenosząc go z miejsca?
  • pod TV, który wisi na ścianie mam szafkę RTV, na niej na stałe byłyby dwa głośniki, natomiast na czas oglądania filmów z dobrego źródła przynosiłbym aktywny subwoofer z salonu i dwa przenośne głośniki z pokoju (umieściłbym je po boku łóżka na szafkach nocnych)

3. POKÓJ

  • około 20 m2, akustyka będzie OK, jeszcze niewyposażopny,
  • gry komputerowe i muzyka elektroniczna (50/50), układ 2.0 (z naciskiem na mocny bas, ale jako, że te głośniki mają być mobilne to rozważyłbym słabsze basy + jakiś budżetowy subwoofer do 1000 zł)
  • jeśli grałbym na komputerze głośniki byłyby na biurku (na stojakach śmiesznie by to wyglądało i raczej byłyby wtedy znacznie ponad głową), a jeśli na kokpicie to przenosiłbym je na drugą stronę pokoju na podłogę (ew. mogę rozważyć zamontowanie przy kokpicie podstawek)

komputerj.thumb.jpg.bc9a2851c1b9be04226ca2a834045d79.jpg

kokpit.thumb.jpg.b726c1e1fd3480a8c9e7d2314c29ac11.jpg

 

Edytowano przez cyklon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • cyklon changed the title to Zestawy audio do domu - multiroom

Mój pomysł:

- Denon x3700 lub x4700 do salonu

- Denon x2700 lub x3700 do sypialni

- Denon DRA-800H czy coś w tym stylu do pokoju

Każdy realizuje swoje indywidualne funkcje, a gdy potrzeba whole house music, to wszystkie jako targety w Heos App. Robienia tego bez urządzeń lokalnych, że względu na opisane potrzeby, jakoś nie widzę.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to trochę Cie sprowadzę na ziemię.

Masz bardzo wybujanie oczekiwania. Za bardzo kombinujesz.

1. Sub nie może leżeć w tej szafce!. Nawet jeśli będzie to używany sub średniej klasy to będzie to grało słabo!

2. Żaden amplituner nie daje możliwości budowania dzwieku wielokanałowego w kilku pomieszczeniach. Owszem możesz zbudować kino 5.1 w salonie a wyjść stereo do 2 strefy sypialnia i stereo do 3 strefy pokój. Nawet jeśli będzie to uzupełnione przez dodatkowe głośniki aktywne jak w Denon HEOS czy MusicaCast Yamaha to nie będzie to działać.

3. Dlaczgo koniecznie chcesz aby system był ze sobą spiety?

Po co Ci wspólne połączanie salonu z resztą?

4. O ile w pomieszczeniu gamingowym jeszcze bym zrozumiał montowanie tyłów, chociaż one tu są źle zamontowane to po ci takie w sypialni?

Będziesz oglądał filmy i w sypialni i w salonie?

W cenie 20K da się dobrać fajny system. Ale nie tak rozbudowany. Tak wymyślony.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Napisano (edytowany)

Panowie, zamysłem było to, że skoro nie będę jednocześnie korzystał z głośników w kilku pomieszczeniach, to użyję jednego amplitunera z 6-7 kanałami i napędzę głośniki w dwóch/trzech pomieszczeniach, a skoro obsługa amplitunera będzie przez sieć to nie będzie miało znaczenia, że amplituner nie jest pod ręką. Chciałem też mieć jeden dodatkowy głośnik przenośny, który działałby w systemie multiroom, który mógłby podpiąć np. w siłowni czy kuchni.
Na pewno zakup trzech w dodatku (niemal) identycznych ampliturnerów do każdego pomieszczenia odpada.

Pokój z komputerem, by nie komplikować sprawy, chyba sobie odpuszczę, tam najwyżej kupię jakieś aktywne (lub z dackiem) monitory bliskiego pola, które postawię na biurku lub przeniosę w okolice kokpitu na czas grania i po sprawie.

Nie ukrywam, że w zarówno w salonie jak i sypialni oglądam filmy i fajny byłby dźwięk 5.1, ale warunki chyba na to nie pozwalają i będę musiał iść w 2.0 lub 2.1 w salonie i 5.1 w sypialni.

SALON:

Nie mam możliwości wysunięcia za bardzo do przodu kolumn (i ze względów estetycznych i fizycznie), raczej skłaniam się ku kolumnom podstawowym. Nie ma dla mnie znaczenia, że salon ma ~45 m2 bo słuchać muzyki/filmów będzie się z narożnika oddalonego parę 2-3 m. Strefa "odsłuchu" to więc jakieś 20 m2.

Wstępnie zainteresowałem się KEF R3, ale chciałbym jeszcze coś dla porównania, jakieś inne monitory tej "klasy" oraz jedne kolumny (gdyby okazało się, że jest przepaść między podstawkowymi). Coś polecicie w podobnym zakresie cenowym?

Subwoofer rozważam tak na prawdę dwa (zakładam, że podstawkowe nie będą miały zadowalającego do muzyki elektronicznej basu): SVS SB 3000 i Velodyne SPL 800 Ultra.

Do tego wzmacniacz Yamaha RN 803D i coś z drugiego końca bieguna dla porównania.

SYPIALNIA:

Najchętniej widziałbym tutaj zestaw 5.1, ale sytuacja wygląda tak, że na froncie nie mam za bardzo jak ustawić głośniki, chyba, że jeden będzie stał na podłodze, a drugi na szafce RTV, ale to chyba komedia? Może 2 monitory na szafce (blisko siebie), 2 tylne, które w tym wypadku będę przy ścianie na wysokości głowy (więc tylne z nazwy), centralny pod TV i subwoofer, gdzieś się znajdzie miejsce.
20210502_214523.thumb.jpg.2e501015ec97d293b8c51ec321735bef.jpg

Subwoofer przenosiłbym z salonu, a cały zestaw nie mam pojęcia, jeśli w salonie byłby amplituner yamahy, to i tak chyba nie ma znaczenia co byłoby w sypialni, skoro to dwa odrębne zestawy?

Edytowano przez cyklon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli koniecznie chcesz 3 strefy to te modele wskazane przez kolegę musisz brać pod uwagę. Ja po prostu zasugerowałem że lepiej jest iść w systemy osobne.

Ciągniesz kable na duże odległości.

Jeśli monitory to jestem za KEF. Jesli one nie dadzą rady w takim pomieszczeniu to bedzie problem z każdymi innymi.

Zapraszam po wypozyczenie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...