Skocz do zawartości

Arcam SA20 - podłączenie


maskun

Recommended Posts

Mam 2 pytania o sposób podłączenia wzmacniacza Arcam SA20.
To urządzenie ma DACa i wejścia cyfrowe optyk + współosiowe jak/co podłączyć jako transport ?

1. Na początku amplituner yamaha rn602 - żeby do czasu zakupu sieciówki jakoś słuchać. Ta Yamaha nie ma wyjścia pre-amp (ma tylko do aktywnego subwoofera) - także zwykłe line out przez RCA  ?? albo słuchawkowe ?

2. Jaki najtańszy odtwarzacz sieciowy po optyku który będzie mial spotify oraz usb do muzyki flac, mp3 ?

Wiem że pytania być może banalne ale do tej pory używałem urządzeń all-in i tematyka podłączenia wzmacniacza co i jak to na razie coś nowego 🙂

 

ps. przez Was zachorowałem na lepszą jakość dźwięku i przy testowym odsłuchu tego Arcama (do tej Yamahy w/w) stwierdziłem że za długo żyłem w kłamstwie że lepszego dźwięku nie potrzebuje 😄 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W chwili obecnej możesz Yamahę połączyć przez Line Out. Jest to chyba najsensowniejsze połączenie.
Odnośnie odtwarzacza sieciowego co masz na myśli najtańsze rozwiązanie? To znaczy jaki masz budżet i czy chcesz go później wykorzystać do Arcama? Jeśli tak to możesz spojrzeć na Primare NP5 Prisma, którą podłączysz kablem coaxialnym z SA20, a w przyszłości mógłbyś dokupić wyższej klasy DACa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maskun napisał:

ps. przez Was zachorowałem na lepszą jakość dźwięku i przy testowym odsłuchu tego Arcama (do tej Yamahy w/w) stwierdziłem że za długo żyłem w kłamstwie że lepszego dźwięku nie potrzebuje 😄 

Wiele osób żyje w takim  kłamstwie, ale cieszy mnie to bardzo kolego iż to usłyszałeś. Są osoby które nie słyszą takich różnic i mówią, że wszystko gra tak samo a tak przecież nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Felix1 napisał:

Pytanie, czy to wejście USB jest konieczne (nie lepiej po sieci?)?

Wolałbym oprócz sieci mieć jeszcze to wejście na pena. Bywają u mnie awarie internetu i nie chce od tego być zależny. Płyt nie mam, winyli nie mam a dość dużo na dysku - stąd czasem będę chciał bez internetu słuchać 🙂

 

4 godziny temu, Q21 napisał:

Odnośnie odtwarzacza sieciowego co masz na myśli najtańsze rozwiązanie? To znaczy jaki masz budżet

Pytam o tanie rozwiązanie bo wzmacniacz oraz kolumny które chyba tez będe kupował już mocno nadwyrężyły mój budżet.
Moje pytanie może takie czy jest jakaś różnica ?? sygnał idzie cyfrowo i chyba po stronie wzmacniacza/kolumn jest najważniejsza rola w reprodukcji dźwięku ?  stąd mój pomysł żeby kupić coś taniego (do 400zł) jeśli nie będzie różnicy.

 

39 minut temu, lysyrafal napisał:

Są osoby które nie słyszą takich różnic i mówią, że wszystko gra tak samo a tak przecież nie jest.

tutaj może część ludzi nie słyszy faktycznie różnicy. Są osoby co lepiej widzą, mają lepszy węch i są pewnie tacy co słoń nadepnął na ucho - chociaż to bardziej ignoranci co do kwestii muzyki....😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Felix1 tak wiem ale mam komputer z lepszymi bebechami i całość z 200W w spoczynku bierze. Odpada włączanie kompa, musi być pendrive/dysk.

Szukam równolegle z Waszymi odpowiedziami i coś takiego wynalazłem: SoundStream iEAST M30

Niby ma wszystko co potrzebuje - ktoś tego używa?  600zl nowe ale może używane gdzieś znajde

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3B spokojnie styknie. Oprogramowanie sobie wgrasz jakie chcesz ( Spotify i radio to np darmowe Volumio albo Mode) . Potrzebujesz nakładki żeby mieć coax , goła malina ma tylko rca i usb . Taki przykład playerka z neta : 

https://allo.com/sparky-eu/digione-player.html 

Napisz w jakimś temacie o malinie , może ktoś się chce pozbyć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @mkk już wcześniej pisałeś o tym digione ale raspberry to dla mnie ostateczność ale jak znajdę to kupię.

Żeby jeszcze dobrze zrozumieć - jakbym chciał podłączyć po rca analogowym to muszę mieć streamer z dac ale ten wbudowany w Arcama "ESS ES9016K2M" chyba jest dobrej klasy? także szukać tylko transportu przez cyfre? 

... bo ten M30 Pro co wspominał @S4Home ma też wbudowany przetwornik analogowo/cyfrowy więc po co za to płacić... 

Edytowano przez maskun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Chwilę musiałem odczekać, posłuchać zakupionych zabawek (sa20 + Q700 + malina z digi pro) i wygląda na to że jest dobrze ale zadam pytanie ....

Czy możecie polecić dobre kolumny podłogowe które zgrają się z ARCAM'em SA20  ??

Mam teraz KEF Q700 ale mam kupca na nie a jednak nie do końca mnie zadowoliły - bardziej precyzyjnie napiszę chyba za mało basu (pomieszczenie mam 60m2 ale to salon z kuchnią więc na odsłuch wydzielone pozycją kolumn 30m2) chociaż może po prostu szukam innego brzmienia.

KEF Q700 gra detalicznie górą, basu jest dużo ale dopiero na wyższych wartościach pokrętła volume. Mam porównanie do amatorskich Oli 40 gdzie był lepszy bas zaś góra z troche mniejszą rozdzielczością. Śmieszne bo KEFy sporo droższe a nie wiem czy dobrze zrobiłem przechodząc na Q700.

Pomóżcie co do SA20 się sprawdzi najlepiej bo sam wzmacniacz - poezja - jakość dżwięku a moc jest w dużym zapasie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to szkoda że nie dorzuciłeś te 2500-3000zł(bo za 7500zł można go dostać) i nie kupileś SA30,miałbyś jeszcze ciut lepiej grającego ,mającego lepszy Dac ess9038K2M ,streamer i korekcję akustyki pomieszczenia i kolumn w jednym i nie musiał byś wydawać na te dodatki później .A co do kolumn to żeby odczuć ten efekt progresji to będziesz chyba musiał trochę zwiększyć budżet i mysleć o tych większych kolumnach Monitor Audio co najmniej serii Silver,lub Dali Opticon 8mk2 ,bo 6 będą trochę małe do twojego pomieszczenia.A co do transportu ja używam DVD Marantza DV 6400 połączonego kablem koaksjalnym i jest ok ,bo i tak idzie przez daca SA30.

Znajomy ma takiego jak ja SA30 i gra z Audio Physic Classic 8 i też bardzo chwali ,i basu ma sporo.

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Kluczynski tak dzieki za poradę ale akurat wzmacniacz to największy wydatek był i dokładanie coś wiecej $ całkiem odpadało. 


Oba SA20 i 30 mają dużo mocy , pracują do 20W w czystej klasie A potem klasa G i można powiedzieć są prawie identyczne. 

38 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

mającego lepszy Dac ess9038K2M

akurat oba mają ten sam przetwornik. SA10 ma gorszy ESS9016K2M

Cena SA30 głównie ze względu na wbudowany streamer poszła do góry i Direct Live i jakieś tam małe zmiany w torze audio + trochę wiecej mocy. Stosunek jakości do ceny SA20 ma lepszy no ale jak ktoś tej korekcji tak mocno potrzebuje to cóż. Transport robie maliną i wykorzystuje DACa z Arcama. Nie widziałem sensu dodawać 3500tyś zł.

Monitor Audio Silver piszesz.....no nie wiem czy to będzie taki przeskok ? Która generacja - może byc coś z wcześniejszych? bo używane nie ma problemu dla mnie.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maskun napisał:

@Tomasz Kluczynski tak dzieki za poradę ale akurat wzmacniacz to największy wydatek był i dokładanie coś wiecej $ całkiem odpadało. 


Oba SA20 i 30 mają dużo mocy , pracują do 20W w czystej klasie A potem klasa G i można powiedzieć są prawie identyczne. 

akurat oba mają ten sam przetwornik. SA10 ma gorszy ESS9016K2M

Cena SA30 głównie ze względu na wbudowany streamer poszła do góry i Direct Live i jakieś tam małe zmiany w torze audio + trochę wiecej mocy. Stosunek jakości do ceny SA20 ma lepszy no ale jak ktoś tej korekcji tak mocno potrzebuje to cóż. Transport robie maliną i wykorzystuje DACa z Arcama. Nie widziałem sensu dodawać 3500tyś zł.

Monitor Audio Silver piszesz.....no nie wiem czy to będzie taki przeskok ? Która generacja - może byc coś z wcześniejszych? bo używane nie ma problemu dla mnie.
 

Problem w tym, że czy wybierzesz Silvery czy Goldy to i tak będą krzyczeć na górze pasma, więc ja bym sobie odpuścił w ogóle ta marke.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Miras23 napisał:

Problem w tym, że czy wybierzesz Silvery czy Goldy to i tak będą krzyczeć na górze pasma, więc ja bym sobie odpuścił w ogóle ta marke.

 

Najpierw posłuchaj ,a pózniej pisz ,bo aż ciężko takie bzdury czytać ,,,,,,,,,,,że Goldy krzyczą na górze pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Najpierw posłuchaj ,a pózniej pisz ,bo aż ciężko takie bzdury czytać ,,,,,,,,,,,że Goldy krzyczą na górze pasma.

Może jak będę w podeszłym wieku i będę miał już słaby słuch , to góra pasma w serii Gold będzie dla mnie akceptowalna, bo w tej chwili uciekam od takiego dźwięku, bo po prostu mnie męczy. Wyrażam swoje zdanie.

Edytowano przez Miras23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Najpierw posłuchaj ,a pózniej pisz ,bo aż ciężko takie bzdury czytać ,,,,,,,,,,,że Goldy krzyczą na górze pasma.

Dokładnie. Goldy mają aksamitną ale i rozdzielczą górę, absolutnie nie krzyczą wysokimi tonami. Mam MA Gold 200 poprzedniej generacji (4G) i nigdy nie zgodzę się z tym, że mają przesadzoną górę. Odnoszę wrażenie, że jak ktoś widzi wstęgę w roli głośnika wysokotonowego, to zaraz sobie wyrabia pogląd. Jednak wystarczy podsłuchać tych głośników, żeby zmienić zdanie.

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bogusz Ratajczak napisał:

Dokładnie. Goldy mają aksamitną ale i rozdzielczą górę, absolutnie nie krzyczą wysokimi tonami. Mam MA Gold 200 poprzedniej generacji (4G) i nigdy nie zgodzę się z tym, że mają przesadzoną górę. Odnoszę wrażenie, że jak ktoś widzi wstęgę w roli głośnika wysokotonowego, to zaraz sobie wyrabia pogląd. Jednak wystarczy podsłuchać tych głośników, żeby zmienić zdanie.

Wcale nie.

Wstęga może brzmieć na prawdę różnie. W zeszłym tygodniu miałem okazję (Co prawda przez 10 minut) posłuchać M10 z podłogowym Elac Solano, ze wstęgą właśnie i tutaj jednoznacznie można stwierdzic, ze wstga w tej kombinacji byla przyciemniona!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Felix1 napisał:

wstęgi grają dość specyficznie i jedni je lubią (w tym ja) inni nie. Ale niezależnie od tego czy ktoś odbiera Goldy 4G jako jazgotliwe (ze względu na wstęgę) czy nie, to są one jasne. Na pewno jaśniejsze niż 5G.

Też tak myślałem, dopóki nie postawiłem ich u siebie w salonie.... Dźwięk jest dość potężny i bardzo przyjemny w odsłuchu. Wysokie tony absolutnie nie drażnią ani nie męczą. Może to specyfika pomieszczenia, może mojego przytłumionego wiekiem słuchu. W każdym razie, mi się podoba :-).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Bogusz Ratajczak napisał:

Też tak myślałem, dopóki nie postawiłem ich u siebie w salonie.... Dźwięk jest dość potężny i bardzo przyjemny w odsłuchu. Wysokie tony absolutnie nie drażnią ani nie męczą. Może to specyfika pomieszczenia, może mojego przytłumionego wiekiem słuchu. W każdym razie, mi się podoba :-).

A może akustyka twojego pokoju aż tak wpłyneła, że wręcz stłumiła Ci górę w tych Monitorach, stąd ta dyskusja

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Miras23 napisał:

A może akustyka twojego pokoju aż tak wpłyneła, że wręcz stłumiła Ci górę w tych Monitorach, stąd ta dyskusja

Jest to możliwe, chociaż bardziej bym stawiał za lekkie wzbudzenie niskich tonów w moim salonie. Zdecydowanie warto posłuchać kolumn u siebie w domu, bo w każdym pomieszczeniu zagrają inaczej. Tak samo zresztą jak wzmacniacze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 60metów. Pokaz nam zdjęcie swojego pomieszczenia i układu „zabawek”

Bo tutaj wymiana na inne kolumny nie będzie taka prosta.

KEF R 900 na pewno dobra propozycja. Magnat Quantum 759 jeśli jeszcze znajdziesz. Znakomita konstrukcja. Albo Heco starsze Celan GT 902 albo nowe R9. Będą jaśniejsze, żywsze z Arcamem.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lysyrafal napisał:

Nie napisałeś nic o budżecie na kolumny

10 tyś ale nie żeby specjalnie tyle wydawać - coś może będzie dobrego za mniej. Ogólnie to cena nie istotna ale nie równowartość samochodu 😁

@S4Home dziś wrzucę faktycznie zdjęcie tego pomieszczenia odsłuchowego żeby zobaczyć bo cyferki i opis to nie wystarczająca informacja. 

ps. miałem ofertę na Goldy GS60 za 7000pln - nie wiem która to generacja ale jak piszecie że stare były bardzo jasne to nie chce.

ps2. byłem z tym pytaniem o kolumny w pewnym audio sklepie i Pan przy mnie podłączył do S30 (bo nie mieli S20) kolumny JBL HDI 3600 i przyznam jakby góra była lepsza to basu to ma pod dostatkiem 🙂  ale tyle wydawać na JBL chyba podświadomie mnie ta marka odrzuca. Sprzedawca twierdził że seria HDI jest ciekawa i warta zastanowienia.

Edytowano przez maskun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...