Skocz do zawartości

Zestaw kina domowego


Mased

Recommended Posts

Witam Buduję dom i jestem na etapie wykonywania instalacji i zastanawiam się nad położeniem kabli pod zestaw kina domowego przed tynkami. Jestem zielony w tym temacie i nie wiem jak odpowiedni dobrać i rozmieścić głośniki.  Gdyby był ktoś tak miły i podpowiedział jakiś zestaw do 5 tyś z możliwością rozbudowy oraz podał jakie kable zainstalować w jakim miejscu. odległość telewizora od tylnej części kanapy wynosi 5,5msource

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję tak:

 

Untitled-2.png.2454476eb760dc00a157489b1786756b.png


Lokalizacja subwoofera (zaznaczony przerywanymi liniami) jest przykładowa - właściwą warto znaleźć na ucho metodą "subwoofer crawl".
Kable pod tynkami pociągnij głośnikowe instalacyjne, z OFC 2,5mm w jakiejś porządnej izolacji, np. Bitner LP0204.
Rozważ też głośniki sufitowe pod system Atmos w przyszłości (layout 5.1.4) - tego już nie rysowałem, poszukaj sobie wytycznych odnośnie lokalizacji.

Sam dobór/wybór kolumn to temat rzeka, poczytaj forum bo co drugi wątek tego dotyczy.
Budżet 5 tys. na amplituner i kolumny to b. mało, przebierać raczej nie będziesz.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zacznijmy od amplitunera wielokanałowego Yamaha RXV4A. Do niego dołóżmy kolumny frontowe marki Indiana Line Nota 550X + Nota centralny 740 + tył Nota 240X. Cały set wyniesie niewiele ponad 5000 zł. Zapraszamy Cię na rozmowę, a następie odsłuch do naszych salonów Tophifi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Robert Radziszewski napisał:

musiccast.pl od Yamahy. Głośniki przednie po kablach a pozostałe bezprzewodowe. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

HE???

Kolega buduje dom ma możliwość rozprowadzić kable. Przepraszam ale to ....... nie poważna porada.

10 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj,

Zacznijmy od amplitunera wielokanałowego Yamaha RXV4A. Do niego dołóżmy kolumny frontowe marki Indiana Line Nota 550X + Nota centralny 740 + tył Nota 240X. Cały set wyniesie niewiele ponad 5000 zł. Zapraszamy Cię na rozmowę, a następie odsłuch do naszych salonów Tophifi.

Nota gra słabo przy takim pomieszczeniu!!

Tu jest 36 metrów otwarte! A gdzie sub! Rozumiem że to jedyne macie w tej cenie ale absolutnie odradzam!

Yamaha 4A tak ale z Heco Victa 702 set 5.1 czy nawet Magnat 1002 set 5.1 No zagra to znacznie lepiej.

Zapraszam na odsłuch i po wyceny

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

HE???

Kolega buduje dom ma możliwość rozprowadzić kable. Przepraszam ale to ....... nie poważna porada.

Nota gra słabo przy takim pomieszczeniu!!

Tu jest 36 metrów otwarte! A gdzie sub! Rozumiem że to jedyne macie w tej cenie ale absolutnie odradzam!

Yamaha 4A tak ale z Heco Victa 702 set 5.1 czy nawet Magnat 1002 set 5.1 No zagra to znacznie lepiej.

Zapraszam na odsłuch i po wyceny

Piotr

Rozumiem że np zestaw Heco Victa 702 set 5.1 posiada 2 tylne głośniki na jakiej wysokości powiesić głośniki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

HE???

Kolega buduje dom ma możliwość rozprowadzić kable. Przepraszam ale to ....... nie poważna porada.

Nie za bardzo rozumiem co jest niepoważnego w mojej poradzie? Po to tworzy się sprzęty bezprzewodowe żeby z nich korzystać w różnych sytuacjach. Zmieni się w przyszłości wystrój lub usytuowanie sprzętu grającego i już jest człowiek ograniczony kablami wychodzącymi ze ściany w konkretnym miejscu. Może np. człowiek nie wie o ich istnieniu na rynku? A sam wybierze rozwiązanie jakie chce. Także ten...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mased napisał:

Rozumiem że np zestaw Heco Victa 702 set 5.1 posiada 2 tylne głośniki na jakiej wysokości powiesić głośniki

W podstawowym zestawie kina domowego (5.1) nie ma głośników tylnych, są boczne.
Należy je umieścić mniej więcej na wysokości ucha (ew. nieznacznie wyżej) osoby siedzącej na kanapie, skierowane w stronę tej osoby.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, TomekN napisał:

Jasne. Jak tylko precyzyjnie zdefiniujesz "fajne efekty" 😎

Ale czy ja gdzieś pisałem o fajnych efektach? 

Nie bardzo rozumiem co miałoby tutaj kosztować 25k PLN. Kolega chce zbudować system 5.1 (zresztą zdaje się, że w którymś poście sam taki zaproponowałeś) więc przy założeniu, że elektronika nie zrobi tu wielkiej różnicy a kolumny nie będą klasy premium, zastanawiam się skąd te 20-25k? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

Ale czy ja gdzieś pisałem o fajnych efektach? 

Ty nie, ale też nie Tobie ja odpisywałem. Wciąłeś się trochę w dyskusję 😉

2 godziny temu, seba3002 napisał:

Nie bardzo rozumiem co miałoby tutaj kosztować 25k PLN. Kolega chce zbudować system 5.1 (zresztą zdaje się, że w którymś poście sam taki zaproponowałeś) więc przy założeniu, że elektronika nie zrobi tu wielkiej różnicy a kolumny nie będą klasy premium, zastanawiam się skąd te 20-25k? 

Elektronika - ok 7,5 tys. (np. Denon x4700 albo x3700 + power amp nCore)
Jakieś przyzwoite kolumny frontowe, central, surroundy - ok 7-10 tys. razem
Subwoofer - jeden dobry za ok 4-5 tys. albo dwa mniejsze za ok 5-6 tys. razem.

O ile dobrze działa mi kalkulator, to wychodzi 18,5 - 23,5 tys.
Do tego jakieś interkonekty, kable głośnikowe - razem ok. 0,5-1 tys.
No to "strzelając" dużo się nie pomyliłem.

Intencjonalnie napisałem "tys." kilka razy, może wprowadzę na forum nową modę pisania tys. zamiast tyś. 😏

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy przy zestawie 5.1 naprawdę potrzebne są końcówki mocy dla każdego kanału? Czy taki denon 3700 nie poradzi sobie z napędzeniem pięciu kolumn? I czy te końcówki przyniosą znacząca poprawawę w odbiorze materiału wideo (nie piszę o stereo)? Czy do oglądania filmów nie wystarczy klasyka typu heco aurora czy dali oberon? No i czy, przy założeniu że set ma służyć do oglądania filmów, nie wystarczy sub np klipsch za ok 2k PLN? Wtedy z 25k robi się już sporo mniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, seba3002 napisał:

No dobra, ale czy przy zestawie 5.1 naprawdę potrzebne są końcówki mocy dla każdego kanału? Czy taki denon 3700 nie poradzi sobie z napędzeniem pięciu kolumn?

Przecież nie proponuję końcówek do wszystkich kanałów, a co najwyżej dla frontów. Przy 40m2 otwartych na kolejne 20m2 kuchni pewnie kolega będzie kupował kolumny podłogowe. Pewnie i napędzi je x4700 i x3700, tylko pytanie jak skutecznie. Ostatnio ktoś tu wrzucał zdjęcie swojego Denona x3700 z takimi kolumnami i napisał, że "moc czuje dopiero od 70% głośności", a poniżej tego grają cicho. Dlatego ja rozważyłbym opcjonalne odciążenie frontów małą końcóweczką w klasie D.

4 minuty temu, seba3002 napisał:

Czy do oglądania filmów nie wystarczy klasyka typu heco aurora czy dali oberon? No i czy, przy założeniu że set ma służyć do oglądania filmów, nie wystarczy sub np klipsch za ok 2k PLN?

Może wystarczy, ale kolega pytał o fajny zestaw, a nie taki podstawowy.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S4Home napisał:

HE???

Kolega buduje dom ma możliwość rozprowadzić kable. Przepraszam ale to ....... nie poważna porada.

Nota gra słabo przy takim pomieszczeniu!!

Tu jest 36 metrów otwarte! A gdzie sub! Rozumiem że to jedyne macie w tej cenie ale absolutnie odradzam!

Yamaha 4A tak ale z Heco Victa 702 set 5.1 czy nawet Magnat 1002 set 5.1 No zagra to znacznie lepiej.

Zapraszam na odsłuch i po wyceny

Piotr

A robiliście kiedykolwiek test jak brzmi Indiana, seria Nota 550 w otwartych 36 m2 ? :)

Pragnę zaznaczyć, że głośniki HECO, są przez Was wszędzie polecane, więc nie wiem gdzie tu jest obiektywizm? -a przecież jest sporo lepszych głośników na rynku.

Proponuję koledze, umówić się na prezentację w salonie i wtedy omówimy wszystkie kwestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Mased napisał:

Rozumiem że np zestaw Heco Victa 702 set 5.1 posiada 2 tylne głośniki na jakiej wysokości powiesić głośniki

Tak. To pełen komplet. Najlepiej na wysokości uszu. Albo do 15cm w=powyzej. Ale różnie z tym w praktyce bywa.

21 godzin temu, Robert Radziszewski napisał:

Nie za bardzo rozumiem co jest niepoważnego w mojej poradzie? 

 

Dnia 23.03.2021 o 16:08, Robert Radziszewski napisał:

musiccast.pl od Yamahy. Głośniki przednie po kablach a pozostałe bezprzewodowe. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

To że nie jest to najlepsze rozwiazanie jeśli ktoś może poprawadzić kable. Umówmy się. to rozwiazanie jest dobre dla tych którzy kategotycznie nie moga.

Na bezprzewodowe tyły dajesz za dużo budżetu one dzwiekowo nie grają na swoje mozliwości płacisz za funkcje.

19 godzin temu, TomekN napisał:

W podstawowym zestawie kina domowego (5.1) nie ma głośników tylnych, są boczne.

My slęże tutaj generalizujesz bo masz możliwość prawidłowo ustawienia systemu i rozbudowanego.

Ale klasyczny Kowalski (przepraszam) nie odczuje tego. I 99% będzie za dozwolonych czy one beda z boku czy z tyłu.

12 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

A robiliście kiedykolwiek test jak brzmi Indiana, seria Nota 550 w otwartych 36 m2 ?

Tak, bo je mamy.

12 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Pragnę zaznaczyć, że głośniki HECO, są przez Was wszędzie polecane, więc nie wiem gdzie tu jest obiektywizm?

Bo na marketing wydawane jest w Polsce 0 zł! I to kolumny które po prostu na Polskim rynku wygrywają stosunkiem cena/jakość.

dystrybutor podjął taką decyzję i moim zdaniem jest ok.

Mozna je testować jak indie i dodac 15 % do ceny. Będą bardzej znane i nie trzeba bedzię polecac.

12 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Proponuję koledze, umówić się na prezentację w salonie i wtedy omówimy wszystkie kwestie.

Zgadzam się. Najlepiej do nas bo mamy i te Heco i te Noty. Spokojnie nie będę sie odzywał podepnę tylko jedne i drugie.

Kolega sam wybierze.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:
13 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Pragnę zaznaczyć, że głośniki HECO, są przez Was wszędzie polecane, więc nie wiem gdzie tu jest obiektywizm?

Bo na marketing wydawane jest w Polsce 0 zł! I to kolumny które po prostu na Polskim rynku wygrywają stosunkiem cena/jakość.

dystrybutor podjął taką decyzję i moim zdaniem jest ok.

Mozna je testować jak indie i dodac 15 % do ceny. Będą bardzej znane i nie trzeba bedzię polecac.

13 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Proponuję koledze, umówić się na prezentację w salonie i wtedy omówimy wszystkie kwestie.

Zgadzam się. Najlepiej do nas bo mamy i te Heco i te Noty. Spokojnie nie będę sie odzywał podepnę tylko jedne i drugie.

Kolega sam wybierze.

Piotr

Niech wygra lepszy :)

Niedaleko Was, jest nasz salon w Katowicach. Obsługa i podejście do klienta będzie kluczowe, więc przekonamy się co napisze ostatecznie klient ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...