Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


wicz

Recommended Posts

Witam. Dojrzałem w końcu do zakupu pierwszego zestawu stereo. Sprzęt trafiłby do salonu w bloku, około 20m + otwarta kuchnia ~6m.

Najchetniej byłby to sprzęt nowy około 5000-6000zł. Zródło: radio, tidal, telefon. Zaczynałem poszukiwania od mini wieży za połowę tej kwoty, ale po przewałkowaniu "całego" internetu, mój wybór padł na Yamacha  rn803 ewentualnie rn602 + monitory.(brak miejsca na kolumny). Potrzebuję tylko aprobaty lub kilka dobrych rad od Was, sympatycznych kolegów;-)

Odsłuchałem w salonie 803 i 602 +

-Elac debut reference B6

-Elac Carina 243.4

-B&W 606 S2

Za małe mam doświadczenie  i ucho może niewprawne, ale różnice w odsłuchu były dla mnie mało zauważalne. Jednak... najbardziej mi sie podobały B&W, najmniej Elaci B6.

W ustawieniu kolumn, nie mam za dużo do popisu. Przemeblowanie też mi sie nie uśmiecha. Albo lewa kolumna wędruje w mały kąt obok wyskiej szafy, na podstawkę(A) albo na komodę h130cm (B). Prawa kolumna zostałaby wtedy podniesiona do góry. Może ktoś zaproponuje jakieś inne rozwiązanie. 

Muzyki slucham przeróżnej. Od klasycznej po elektroniczną. Właściwości co do dźwięku, mam niesprecyzowane.

Mam więc też kilka pytań...

Czy warto w ogóle inwestować 6k przy takim ustawieniu?

Cariny są trochę ponad budżet ale kuszą mnie swoimi.małymi gabarytami. Tylko czy glośnik niskotonowy 13cm do takiej powierzchni może się sprawdzić?

B&W mają bassreflex z tyłu. Czy dla kolumny w ciasnym kącie ma to duże znaczenie? 

Czy warto dopłacać do rn803? (póki co, różnice dla mnie niezauważalne) a w to miejsce szukać lepszych kolumn. A może system YAPO w 803 poprawi coś w akustyce, i warto dołożyć....

Z góry dzięki za wszystkie rady i słowa otuchy;-)

 

 

room.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas reflex nie ma tu znaczenia, mamy o tym temat na forum poczytaj

Tak RN 803 gra wyraźnie lepiej do 602

Musisz iśc też do innego salonu gdzie po prostu posłuchasz więcej kolumn z tego budżetu.

Moim zdaniem dobrymi monitorami do Twojego pomieszczenia byłby by Monitor audio Silver 100 albo świetnie grający monitory Heco Revolution R3. Moim zdaniem to granie lepsze od Bowersa. A podobnie detalicznie.

Zapraszam na odsłuch albo po opcje wypożyczenia u nas sprzetu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi sie te monitory 100, przynajmniej na papierze. Zgłebie jeszcze temat.

A jak bedę miał możliwość, to odslucham.

S4Home: Wiem że macie możliwość wypożycznia sprzętu. Jak to wygląda od strony technicznej? I jaką cenę możecie zaproponować za rn803 + Audio silver 100? Poproszę o priv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym odsłuchu, zmieniła mi się trochę wizja. I rodzą się kolejne wątpliwości, ale o tym za chwile...

Sluchałem 

-803 + monitor audio 200 - wszystko ok.

- 803 + audiovector qr1 - na mały +

- rega io + audivector qr1 - tu wyraźnie dźwięk był dynamiczniejszy. Ogólnie na ++ (ale że mało mam doświadczenia, może uległem sugestii sprzedającego;)

A teraz do rzeczy... może lepiej byłoby zwiększyć budżet i kupić zgrabne kolumny podłogowe - ustawienie jak na zdjęciu. Kolumna stanełaby przed meblem, koło okna z firanką. Myślałem o Silverach 200 lub o Carina Fs 247. Podstawkowe Carina muzycznie mi się podobały, więc mam cichą nadzieję ze podłogówki zagrałby lepiej. No i odpadł by problem z rostawieniem głośników na równej wysokości.

Co o tym sądzicie...

Te Cariny zamierzam posłuchać w salonie. Przy okazji chciałbym posłuchać Nad-a C338. Czy to będzie wyraźnie lepsza droga w porównaniu do Y803?

Co jeszcze mogłbym sprawdzić z amplitunerów do 3500zł?

Muzyka jakiej słucham to najcześciej rock ale też przeróżne gatunki, więc szukam czegoś uniwersalnego. 

Wiem że najlepiej byłoby wszystkiego posłuchać na spokojnie w domciu, albo chociaż w salonie, ale nie na wszystko mam czas. Już mnie to pomału męczy, po nocach mi się śnią te zestawu. Chyba pójdę do piwnicy po starego jamnika 😉

 

IMG_20210328_111958.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie chopy...:-) Nie tak łatwo jest jednak posłuchać w domu kilku zestawów jednocześnie, a przynajmniej przy  moich warunkach czasowych. Z wizytami w salonach też niekiedy jest problem.

Wiem że za mnie nikt nie wybierze, ale może ktoś ma lub słuchał takich zestawów. Poszukuję niedużych kolumn podłogowych i w miarę zgrabnych. Nie ukrywam, że poza dźwiękiem jest to warunek konieczny. Celuje w Elac Carina 247, Monitor audio silver 200  albo Audiovector qr3. Do tego Yamaha803. Ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnym pomieszczeniu?

Cariny + 803 - niby wszystko ok ale efektu wow nie bylo. Tak jakby nie pokazały.na co.je stać przy.tym wzmacniaczu. Co sądzicie?

Imagine x1t z 803 zagrały dynamiczniej za to dzwięk wydawal mi.sie bardziej płaski. No.i.ten wygląd..... wg. Mojej.oceny. wiec też do końca mnie nie przekonują. Oba zestawy słuchane w salonie.

I jeszcze pytanie o taki zestaw. Nad386 z BluOS-em + Carina 247 ( tego jeszcze nie słuchałem) Co o tym sądzicie? Jest to ponad mój budżet ale planuje w przyszłości kupić wzmacniacz słuchawkowy(ok. 1000zl) więc jeśli Nad posiada w miarę dobry wzmacniacz słuchawkowy (oczywiście adekwatnie do tej kwoty) i te Cariny miałyby zagrać lepiej niż z 803 to rozważyłbym tą opcję. 

Dziękuję za jakiekolwiek zainteresowanie:-)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2021 o 12:26, wicz napisał:

Te Cariny zamierzam posłuchać w salonie. Przy okazji chciałbym posłuchać Nad-a C338. Czy to będzie wyraźnie lepsza droga w porównaniu do Y803?

Ale nie do Cariny. To kolumny które potrzebują lepszego wzmacniacza niż podstawowy 338

Dnia 28.03.2021 o 12:26, wicz napisał:

Co jeszcze mogłbym sprawdzić z amplitunerów do 3500zł?

Tylko 803 albo Magnat MR 780

Ewentualnie Cambridge AXR100

8 godzin temu, wicz napisał:

Pomóżcie chopy...:-) Nie tak łatwo jest jednak posłuchać w domu kilku zestawów jednocześnie, a przynajmniej przy  moich warunkach czasowych. Z wizytami w salonach też niekiedy jest problem.

Mamy Carine na stanie możemy pożyczyć.

8 godzin temu, wicz napisał:

Cariny + 803 - niby wszystko ok ale efektu wow nie bylo. Tak jakby nie pokazały.na co.je stać przy.tym wzmacniaczu. Co sądzicie?

Zdecydowanie. Podłącz je pod lepszy wzmacniacz. Zobaczysz co potrafią. Sa małe owszem ale potrafią grac dużym dzwiekiem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o amplituner do 3500 to Yamaha 803 to chyba najlepszy wybór. 

Co do wyboru 602 między 803 to ja ostatnio kupiłem 602. Jestem ogólnie zadowolony, ale jednak trochę żałuję, że nie nagiołem budżetu i nie dopłaciłem do 803. Jak dla mnie 803 przede wszystkim ma lepiej kontrolowany dół i ogólnie lepsze brzmienie, dynamikę, to już raczej jest zakup na lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbował bym na twoim miejscu dzielonki Emotivy ,to mniej funkcjonalne zestaw niż 803 ale sam poziom dzwięku dużo ,dużo wyższy i porządna moc  ,która z pewnością napędzi ci większośc kolumn.Możesz jako streamer narazie dokupić coś taniego lub Node 2i.Na początek możesz podłączyć tez laptopa jako streamer bo masz wejscie usb B.

https://www.hfc.com.pl/test/4395,emotiva-basx-pt-100-basx-a-300.html

https://hi-fi.com.pl/testy/wzmacniacze/5103-emotiva-basx-pt-100-a-300.html

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2021 o 23:38, wicz napisał:

Dojrzałem w końcu do zakupu pierwszego zestawu stereo. Sprzęt trafiłby do salonu w bloku, około 20m + otwarta kuchnia ~6m.

Powiem tak jeśli to będzie Twój pierwszy zestaw stereo to uważam, że nie ma co szaleć. Możesz wydać dużo kasy, ale nie to tutaj chyba chodzi tylko o fajne brzmienie. 

Dnia 28.03.2021 o 12:26, wicz napisał:

Muzyka jakiej słucham to najcześciej rock ale też przeróżne gatunki, więc szukam czegoś uniwersalnego. 

https://www.q21.pl/yamaha-r-n602-q-acoustics-3050i.html

https://www.q21.pl/yamaha-r-n602-polk-audio-signature-s55e.html

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do S4home: Dziękuję. Jestem właśnie w trakcie ustaleń co do wypożyczenia sprzętu z Pana kolegą. Swoją drogą, bardzo solidny i miły kontakt. Osobiście, serdecznie polecam:)

Nad-338 odrzuciłem, biorę pod uwagę Nada-a 368 + Carina

Do lysaryfal: Dzięki, biorę to pod rozwagę, że się nakręcam. W końcu z 4000 robi się już 10000 😁 Dlatego skończy się pewnie że odsłucham kilka zestawów najpierw w domu zanim się zdecyduję. Najwyżej zakup przeciagnie się w czasie:/. Co do proponowanych przez Ciebie kolumn- na moje warunki, są gabarytowo za wielkie. 

Dzięki też za wszystkie sugestie. Będzie o czym czytać przez święta. 

Spokojnych i pogodnych....😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą @lysyrafal. Wydawanie w pośpiechu 10000 PLN na pierwszy zestaw to dość ryzykowny krok. Proponuję Ci odsłuchać jak najwięcej zestawów, żebyś wiedział jakiego dźwięku szukasz i w jakim kierunku chcesz iść. Pamiętaj, że zestaw który kupisz w salonie za 10000 PLN odsprzedasz za 6000 może 7000. Także wyboru dokonuj rozważnie a rady forumowiczów i branży traktuj jako wskazówki a nie pewniki 😉

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2021 o 12:26, wicz napisał:

A teraz do rzeczy... może lepiej byłoby zwiększyć budżet i kupić zgrabne kolumny podłogowe - ustawienie jak na zdjęciu.

Obydwa ustawienia słabe dla jakości, szczególnie dla stereofoni. Jednak bym coś pomyślał z przemeblowaniem, tak by zachować równa wysokość i równa odległość kolumn od słuchacza 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, seba3002 napisał:

Zgadzam się z kolegą @lysyrafal. Wydawanie w pośpiechu 10000 PLN na pierwszy zestaw to dość ryzykowny krok. Proponuję Ci odsłuchać jak najwięcej zestawów, żebyś wiedział jakiego dźwięku szukasz i w jakim kierunku chcesz iść. Pamiętaj, że zestaw który kupisz w salonie za 10000 PLN odsprzedasz za 6000 może 7000. Także wyboru dokonuj rozważnie a rady forumowiczów i branży traktuj jako wskazówki a nie pewniki 😉

Pozdrawiam 

Pewnie masz racje....trochę napaliłem się na tą yamachę. Bo mi się podoba, bo funkcjonalna, bo w miarę przyzwoita jak za tą cenę. Ale z drugiej strony nie chcę z chodzić poniżej 3000 za nowy wzmacniacz/ampli.

 

21 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Obydwa ustawienia słabe dla jakości, szczególnie dla stereofoni. Jednak bym coś pomyślał z przemeblowaniem, tak by zachować równa wysokość i równa odległość kolumn od słuchacza 

Przemeblowanie póki co odpada. Kolumny by stały obie na podłodze więc z wysokością nie byłoby problemu. Zdjęcie trochę nieaktualne, dot. też kolumn podstawkowych, które miałem wcześniej w planach. Na czas dłuższych odsłuchów mogłbym jedynie odsuwać kolumny trochę od ścian/mebli a miejsce odsłuchu wypośrodkować.

Liczę też na to, i tak też piszą niektórzy że Yapo potrafi trochę skorygować stereofonie.

Nic.... mam nadzieję że niedługo uda mi się odsłuchac coś w domciu. Póki co mam w planach Y803 i Nad368 +'te kolumny co pisałem wczśniej.

Czy może ktoś coś napisać o wzmacniaczu słuchawkowym w Nad368? Wiem że trza by odsłuchać ze sluchawkami, ale czy jest to wyższej klasy wzmacniacz niż w innych amplitunerach?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Trochę czasu już minęło od zakupu, pozwolę sobie jeszcze podzielić się spostrzeżeniami i można zamknac temat. W recenzjach są same ochy i achy, więc ja się skupię bardziej na minusach.

Zakupiłem CXA81+CXN+ Elac debut reference. W moich warunkach i przy moich uszach, dwa razy droższe Elaci Carina graly tak samo wiec zdecydowałem sie na tańsze za to dołożyłem do wzmacniacza który najbardziej urzekl mnie wyglądem i funkcjonalnością. Appka poprawna i wygodna. Nic sie nie wiesza. Ale fajerwerkow tez nie ma;) Bez appki tez jest calkiem wygodne strerowanie. Obsługa Tidal i Spotify bardzo wygodna. Mozna i przez appke Cambriga i bezposrednio. Jedynie nie mozna zaprogaramowac Tidal pod liste stacji. Spotify ok. Raz lub dwa CXN mi sie zawiesil. Trzeba bylo od pradu go odlaczyc. Wzmacniacz ma wszystko czego trza. Oprócz przedwzmacniacza gramofonowego i HDMI. Nie jest mi to.konieczne, ale fajnie  jakby było. Potencjometr jest bardzo czuly, dla mnie moglby.byc troche dokladniejszy. A o precyzyjnym sterowaniu glosnoscia pilotem,to nie ma mowy. Jak sie uzywa CXn jako przedwzmacniacza to wtedy jest lepiej. Pilot bardzo solidnie wykonany. Bluethoot w wzmacniaczu nie łączył mi się automatycznie z telefonem, za kazdym razem musze drugi raz kliknac na polaczenie. Może to wina telefonu, ale Yamaha i CyrusOne dzialy ok. Bluthootha rzadko używam ale gdybym to robil, byloby to meczace. Nie wiem.czy to duży minus ale CXN nie obsluguje i raczej nie bedzie, formatu MQA.

I.najważniejsze.....dźwiek. Dużo nie napiszę bo się nie znam;) Ogólnie jestem zadowolony. Troszkę brakuję mi ciepla. Na moje ucho to Cxa gra bardzo naturalnie. Bez żadnych fajerwerkow w którąś stronę.(oczywiscie to plus) Yamaha 803 z tymi kolumnami grala bardziej sterylnie i miala lepsza scene. CyrusOne za to w ogole mi nie pasowal dźwiękowo. Te kolumny brzmialy jak.spod koca.

Mam nadzieje ze komus sie przydadza moje wypociny. Dzieki za rady. Mozna zamknac temat.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...