Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Marantz PM7000N?


KaZet

Recommended Posts

Dnia 23.10.2021 o 08:52, Manfallor napisał:

Witam wszystkich forumowiczów. Od kilku dni jestem posiadaczem identycznego wzmacniacza Marantz grającego przez kolumny ELAC FS 108.2.  Muszę wymienić kolumny podłogowe na podstawkowe i zastanawiam się nad wymianą na monitory: KEF R3 lub Sonus Faber Sonetto 2.  Czy ktoś na forum miał sposobność posłuchać tych 2 zestawów i może określić różnice w ich brzmieniu? Wymienione kolumny znam tylko z bardzo pozytywnych opinii w internecie i rekomendacji sprzedawców.

Z Rkami powinno być dobrze. Z Sonnetto 2 może być troszkę za malo. Znakomite kolumny o fantastycznej przestrzeni ale przydał by się bardziej dociążony wzmacniacz.

Do 30m tym bardziej KEFy.

Zapraszam na odsłuch oraz po wycenę.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć,

od niedawna jestem posiadaczem Marantza PM7000n. Podobnie jak autor wątku chcę wymienić obecne kolumny (B&W DM601 S3). Z racji większego pomieszczenia planuje zakup kolumn podłogowych. Poważnie rozważam Monitor Audio Silver 300 7g. Co o tym myślicie, macie jakieś doświadczenia z tymi kolumnami?

 

Z góry dzięki za wszystkie porady.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Thin123 napisał:

Cześć,

od niedawna jestem posiadaczem Marantza PM7000n. Podobnie jak autor wątku chcę wymienić obecne kolumny (B&W DM601 S3). Z racji większego pomieszczenia planuje zakup kolumn podłogowych. Poważnie rozważam Monitor Audio Silver 300 7g. Co o tym myślicie, macie jakieś doświadczenia z tymi kolumnami?

 

Z góry dzięki za wszystkie porady.

 

To dobre połączenie.

A z czym słuchałeś PM7000N przy zakupie?

Pytanie czy szukasz kolumn, dokładnych, szybkich, czy cieplejszych, łagodniejszych?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obie odpowiedzi. Wątek przejrzałem, ale akurat o tych kolumnach nikt nie wspominał. Był opisywany jeden zestaw Silver 500 6g z innym Marantzem, niestety jestem zbyt dużym laikiem w tym temacie, żeby wiedzieć czy zestaw dwóch konkretnych producentów zawsze gra podobnie.

Jeżeli chodzi o moje preferencje to opisując sowimi słowami, lubię dokładną górę i ciepły bas, zależy mi na dobrym odwzorowaniu sceny (pytanie komu nie zależy 🙂). Słucham głównie jazz, nu jazz i rock progresywny. 

Na odsłuchu testowałem właśnie wspomniane MA oraz Focal Chora 826. Nie wchodząc w szczegóły Focale totalnie nie przypadły mi do gustu, natomiast MA jak najbardziej. Zadałem pytanie, bo liczyłem, że może ktoś ma już jakieś dłuższe doświadczenia z podobnym zestawem (wiadomo 1h odsłuchu to nie to samo to wiele godzin w domu). 

Zastanawiam się jeszcze nad odsłuchem B&W 602 S3 (generalnie z obecnych B&W zawsze byłem zadowolony, ale mam wrażenie, że nie dają rady w nowym, większym pomieszczeniu) oraz Opera Grand Mezza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thin123 Czytając powyższe oczekiwania co do brzmienia, proponuję posłuchać kolumn:

Tannoy Revolution XT 8F

Fyne Audio F502

Oczywiście są mniejsze modele tych kolumn i tu wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia.

Tannoy Revolution XT 6F

Fyne Audio F501

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lysyrafal napisał:

@Thin123 Czytając powyższe oczekiwania co do brzmienia, proponuję posłuchać kolumn:

Tannoy Revolution XT 8F

Fyne Audio F502

Oczywiście są mniejsze modele tych kolumn i tu wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia.

Tannoy Revolution XT 6F

Fyne Audio F501

Slusznie ale dolozyl bym w przypadku Fyne Audio do wersji SP ,jest roznica ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Miałeś źle dobrany system. One nie mając nic w brzmieniu wysokich co by można uznać za ostrzejsze granie.

Na słabych tranzystorach, które mają problem z pełnym wypełnieniem pasma można odebrać, że grają ciut  wycofaną średnicą, ale to wina wzmocnienia, a nie kolumny.

Vela to bardzo nie doceniana u nas kolumna, która entuzjastycznie została przyjęta na świecie. Posłuchaj jej z dobrym wzmacniaczem, a zobaczysz jak gra. To jedna z lepszych kolumn w cenie do 20 tysięcy obecnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Melo-man napisał:

Miałeś źle dobrany system.

Być może. Monitory (bo takich Vela słuchałem) grały z heglem h95. Taki zestaw zaproponowano mi w top hi fi. Z tym że miałem tego Hegla u siebie w domu, grał on z moimi SCM7 i jednak z nich nie zrobił tego co z elaców. Ten sam Hegel grał na forumowym spotkaniu z gato FM 15 i też nie zagrały one tak jasno jak elaci. 

Z tego co piszesz wynika, że każde kolumny podłączone do odpowiedniej amplifikacji zagrają naturalnie czy też neutralnie ? Tak mam to rozumieć ? 

Zresztą, ja mam systemik za kilka tysięcy, Ty za kilkadziesiąt tysięcy masz każdy element - więc o czym w ogóle rozmawiamy 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Być może. Monitory (bo takich Vela słuchałem) grały z heglem h95. Taki zestaw zaproponowano mi w top hi fi.

To dziwne, bo w katowickim top hi-fi wiedzą jak dobre to są głośniki i z czym je najlepiej łączyć. To połączenie pomilczę.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Zresztą, ja mam systemik za kilka tysięcy, Ty za kilkadziesiąt tysięcy masz każdy element - więc o czym w ogóle rozmawiamy 😉

Są ludzie, którzy w kable mają włożone więcej niż ja w cały system. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, seba3002 napisał:

A jaka jest różnica między graniem jasnym a detalicznym? 

Jasne to takie, które ma podkreślone wyższe zakresy pasma. Detaliczne to potrafiące pokazać dużo detali, pogłosów itp. Jasne i detaliczne mogą iść w parze, ale nie muszą. Może być ciemne brzmienie, ale detaliczne. Może być jasne, ale bez wybitnej rozdzielczości. Z grubsza: o jasności decyduje strojenie. O detaliczności jakość przetworników i obudowy (rezonanse, dyfrakcja). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Melo-man napisał:

Vela to bardzo nie doceniana u nas kolumna, która entuzjastycznie została przyjęta na świecie. Posłuchaj jej z dobrym wzmacniaczem, a zobaczysz jak gra. To jedna z lepszych kolumn w cenie do 20 tysięcy obecnie.

Ale do jakiego metrażu? Bo ten woofer to zbyt duży nie jest... Średnica i bas dają radę? Przy okazji - gdybyś miał zrobić ranking monitorów konkurencyjnych  w stosunku do Veli (z podobnej półki cenowej), to co jeszcze znalazłoby się w czołówce?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Rafał S napisał:

Przy okazji - gdybyś miał zrobić ranking monitorów konkurencyjnych  w stosunku do Veli (z podobnej półki cenowej), to co jeszcze znalazłoby się w czołówce?

Z tym że doszło tutaj do lekkiego nieporozumienia, bo ja pisałem o monitorach vela, a kolega @Melo-man o ich podłogowych odpowiednikach 🙂

17 minut temu, Kraft napisał:

Jasne to takie, które ma podkreślone wyższe zakresy pasma. Detaliczne to potrafiące pokazać dużo detali, pogłosów itp. Jasne i detaliczne mogą iść w parze, ale nie muszą. Może być ciemne brzmienie, ale detaliczne. Może być jasne, ale bez wybitnej rozdzielczości. Z grubsza: o jasności decyduje strojenie. O detaliczności jakość przetworników i obudowy (rezonanse, dyfrakcja). 

A można jakieś konkretne przykłady? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, seba3002 napisał:

A można jakieś konkretne przykłady? 

Często kolumny z tweetami Scan-Speaka są tak strojone, że mimo dobrej detaliczności góry nie grają jasno (Diamondy 25, YB M1, Opera Grand Mezza). Myślę, że o KEF R3 też można wspomnieć. Przykłady odwrotne trudniej mi podać, bo raczej słucham kolumn opartych na dobrych przetwornikach. Może Fyne 501. Moim zdaniem, mimo ekspozycji góry, gubią niuanse.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Ale do jakiego metrażu? Bo ten woofer to zbyt duży nie jest... Średnica i bas dają radę? Przy okazji - gdybyś miał zrobić ranking monitorów konkurencyjnych  w stosunku do Veli (z podobnej półki cenowej), to co jeszcze znalazłoby się w czołówce?

Ja pisałem o kolumnie, a nie monitorach (tych nie słyszałem). Model 407. Użytkowałem go przez 1,5 roku, więc co nieco wiem. Zgodzę się, że i 407 nie ma jakiegoś super basu, ale w pomieszczeniach do 20-25 m2 jeszcze na pewno się sprawdzi. Poza tym ja lubię zróżnicowany, ale kontrolowany bas. Żadnego dudnienia, rozlewania. To Vela 407 zapewnia, bo nie eksponuje żadnym pasmem. 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Przykłady odwrotne trudniej mi podać, bo raczej słucham kolumn opartych na dobrych przetwornikach.

Dla mnie niemal każda kolumna B&W brzmi jasno. Dla mnie za jasno, a raczej za ostro. To nie moja szkoła grania, ale rozumiem, że komuś może się podobać. Rzecz gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, seba3002 napisał:

A jaka jest różnica między graniem jasnym a detalicznym? 

Detale moga znajdować się w  średnicy i dolnym zakresie. To nie jest okręslenie informujące że musi sypać góra na prawo i lewo.

To jest trudne to znalezienie bo takich kolumn nie ma za wiele w niższym budzecie.

19 godzin temu, seba3002 napisał:

A można jakieś konkretne przykłady? 

Właśnie ELAC Vela ale i Carina, PMC, Tannoy

17 godzin temu, Melo-man napisał:

Dla mnie niemal każda kolumna B&W brzmi jasno. Dla mnie za jasno, a raczej za ostro. To nie moja szkoła grania, ale rozumiem, że komuś może się podobać. Rzecz gustu.

Dla mnie tak samo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...