Skocz do zawartości

Sprzęt (kino, stereo) dla początkującego


Piasek

Recommended Posts

Cześć,

Jestem tu nowy, więc mój pierwszy post pewnie będzie trochę przydługi.

Moja przygoda z audio zatrzymała się jakiś czas temu na diorowskiej wieży i kolumnach Alton 70 (tak, tak, tacy starzy wciąż jeszcze żyją :)). Sprzęt jak najbardziej jest na chodzie, ale swoje najlepsze lata ma już dawno za sobą. Jak widać na zdjęciu kolumny stoją za blisko siebie ale to dlatego, że z powodu braku mebli razem z deską robią za szafkę RTV.

W naszym nowym lokum wkrótce na ścianie zawiśnie TV Sony 75XH9096 i dobrze by było uzupełnić zestaw o sensowne nagłośnienie. Do tej pory oglądaliśmy filmy na laptopie, czasami podpinając go pod wieżę. Oprócz tego słuchamy radia i płyt CD, choć czasami zdarza się w długie jesienne wieczory wyciągnąć stare kasety :)

salon.thumb.jpg.5518effb8b22b1d3540e8253de3a0ead.jpg

Czasy się mocno zmieniły i zdaję sobie sprawę, że źródła muzyki i filmów też są całkiem nowe. Żeby je odkryć i używać, potrzebuję mieć sprzęt pozwalający skorzystać z tych źródeł i ich nowych możliwości. 

Zapewne jak większość tu piszących chciałbym możliwie niskim kosztem osiągnąć zadowalający efekt. Nie mam żadnych doświadczeń w tym temacie, ale kusi mnie wizja kina domowego. Z drugiej strony słuchanie muzyki stanowi obecnie większy procent czasu niż oglądanie filmów. Z trzeciej strony może być to skutek posiadanego obecnie sprzętu a raczej jego braku. Z czwartej strony... a tych stron jest ze czterdzieści.

I tu pojawia się prośba do Was o podpowiedź, jakim sprzętem powinienem się zainteresować, żeby móc doświadczać tej nowej jakości niekoniecznie na poziomie audiofilskim i jednocześnie nie wydawać fortuny na coś, co później być może będzie niedocenione i niewykorzystywane przez takiego laika, jak ja. Wstępnie zakładam, że trzeba będzie wydać około 5-6 kPLN. Choć budżet z gumy nie jest, to jednak możliwe są jakieś naciągnięcia, jeśli będą uzasadnione. W salonie mam pociągnięte kable do głośników na tylną ścianę (położenie gniazdek zaznaczone na czerwono).

509702624_salonrzut.thumb.jpg.6c804c86bb18c4623e9614ce718ead2f.jpg

Pozdrawiam

Piasek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piasek napisał:

Wstępnie zakładam, że trzeba będzie wydać około 5-6 kPLN.

Tutaj zawsze rodzi się dylemat. Za tą forsę możesz mieć średnie KD lub przyzwoite stereo. KD to po prostu więcej elementów, a to już rodzi koszty. Jest co prawda bardziej uniwersalne niż tradycyjny wzmacniacz , poprzez wbudowane radio internetowe , serwisy streamingowe / Spotify , Tidal / to taki kombajn wszystko w jednym. Ale by to miało sens to musisz kupić jeszcze min. 5 kolumn + subwoofer. Do amplitunera KD podłączysz tak CD jak i magnetofon.  Z drugiej strony jeśli ważna jest dla Ciebie muzyka , to dużo większą jakość osiągniesz rozkładając budżet na wzmacniacz + dwie kolumny . Streaming możesz załatwić choćby Maliną / Raspberry Pi4 / z nakładką za 600 zł. Propozycje sprzętu dostaniesz jutro od branży , warto też spojrzeć na sprzęt używany , szczególnie kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Piasek napisał:

Oprócz tego słuchamy radia i płyt CD, choć czasami zdarza się w długie jesienne wieczory wyciągnąć stare kasety (...)

Czasy się mocno zmieniły i zdaję sobie sprawę, że źródła muzyki i filmów też są całkiem nowe. Żeby je odkryć i używać, potrzebuję mieć sprzęt pozwalający skorzystać z tych źródeł i ich nowych możliwości. 

Zmiany nie zawsze są na korzyść. Na tych starych kasetach masz zapewne lepsze wersje nagrań niż te dostępne z nowych źródeł. Nie bez powodu płyty winylowe (kasety w mniejszym stopniu też) przeżywają renesans.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz kino czy stereo?

https://www.facebook.com/S4Home/posts/1396908623754447

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sam.

Jeśli kino to Yamaha 6A +Heco Victa 702 w secie 5.1 albo Fyne F 303 także w secie 5.1

A jesli stereo to mamy większe pole do podpisu. I na przykład popularny RN 803 + Aurora 700

Ale zapraszam na odsłuch , wtedy pokażemy więcej

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem Twój wpis i chyba najbardziej pasuje do mnie punkt 2:

Cytat

Jeśli to dla Ciebie pierwszy wybór/zakup, masz miejsce i oglądasz film w skupieniu a muzyki słuchasz okazjonalnie, ze znajomymi, ale lubisz dobrze grający zestaw. Warto wziąć pod uwagę system oparty o kino 5.0 czyli zainwestować w lepsze fronty kosztem suba, którego można dołożyć z czasem.

Uwzględniam również punkt 4:

Cytat

Jeśli nie jesteś pewien, popatrz pod kątem umiejscowienia sprzętu. Źle położone tyły, centralny czy sub i tak nie spełnią swojej funkcji. Wybierz stereo.

Wydaje mi się, że z umiejscowieniem sprzętu nie będzie problemu. Szafki RTV jeszcze nie ma, więc spokojnie mogę przygotować miejsce nawet na całkiem spore kolumny podłogowe odsunięte od ściany (przód kolumny na jakichś 80 cm). TV będzie wisiał, więc miejsce na centralny też się znajdzie. Jeśli dobrze rozumiem, to tylne głośniki mocuje się do ściany - tutaj wprawdzie mogłyby być trochę szerzej rozstawione, ale chyba tragedii nie ma.

Czy zaproponowane przez Ciebie Heco Victa 702 i Fyne F 303 to są właśnie te lepsze fronty, o których piszesz w punkcie 2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem ceny w necie i zestaw z Fyne F 303 już jest dużo poza budżetem (ok. 9 kPLN).

Zestaw z Heco Victa 702 też przekracza budżet ale jest już bliżej możliwości (ok. 7 kPLN).

Z chęcią bym posłuchał, jak to gra ale do Oświęcimia trochę daleko. Macie może jakąś filię bliżej Wrocławia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...