Skocz do zawartości

Potencjometr głośności DENON PMA-1600NE


TomekWawa

Recommended Posts

Witam serdecznie. 

Mam pytanie natury bardziej technicznej. Mamy oto takiego pacjenta DENON PMA-1600NE. Ma on bardzo nieprzyjemną regulację natężenia głośności, bardzo mnie to denerwuje na dłuższą metę. Rozpoczynając regulację pilotem od całkowitego wyciszenia - jedno naciśnięcie jest cicho, drugie naciśnięcie powoduje znaczny wzrost poziomu głośności co wieczorem jest nieprzyjemne. Jest zbyt głośno. Trzecie i czwarte naciśnięcie jest już na tyle głośno, że w ciągu dnia w salonie 40m2 nic więcej nie potrzeba aby dobrze nagłośnić pomieszczenie. Jest to irytujące, tym bardziej, że zdecydowanie częściej słucham muzyki wieczorem. Trzeba ręcznie dostosowywać poziom głośności. 

Pytanie brzmi, czy jest opcja aby w tym wzmacniaczu zmienić czułość potencjometra? Oczywiście ingerujac w jego wnętrze. 

Dodam iż, wzmacniacz jest podpięty pod ostwarzacz sieciowy przez wyjścia fixed, jeżeli podpięty jest pod wyjścia variable i mam możliwość zmiany regulacji głośności ze źródła czyli reguluje głośnością poprzez odtwarzacz sieciowy, skoki poziomu są fantastyczne i bardzo małe co powoduje, że można dostosować poziom głośności do odpowiednich preferencji. Jedyny minus jest taki, że dźwięk przy podpięciu pod variable jest znacznie gorszy. 

Mam nadzieję, że w miarę jasno temat opisałem :)

Z góry dziękuję za informację. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TomekWawa napisał:

 Ale czy jest to wada tych potencjometrów czy jest to do zrobienia?

Z Twojego punktu widzenia zapewne jest to wada, z punktu widzenia producenta, raczej nie. Takie różnice są dopuszczalne. Sam mam wzmacniacz marantza, w którym zachodzi to samo zjawisko. Początkowo mnie to irytowało ale po czasie przestałem się tym przejmować.  Ten typ tak po prostu ma. Jesli masz streamer z regulacją głośności, możesz nim nią sterować. Co prawda audiofile mówią, że głośność powinno regulować się na wzmacniaczu ale jeśli nie usłyszysz roznicy w dźwięku przy regulacji na streamerze,  to rob jak Ci wygodniej 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To klasyka w wielu wzmacniaczach. Zostawił bym i radził bym zostawić także Tobie regulację na źródle. Po pierwsze zapewne dało by się to zrobić ale stracisz gwarancję. Bo to nie jest naprawa a modyfikacja. Druga sprawa to będzie to nie oryginalny wzmacniacz w przypadku checi jego sprzedania. Więc spokojnie korzystaj z regulacji na źródle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa wyjścia:

- w odtwarzaczu sieciowym spróbuj zmniejszyć głośność w jego software? może jest taka opcja i wtedy masz większy zakres w Denonie

- w sieciowym w opcjach znajdź korektor ( equalizer ) i tam podciąnij barwę, teraz leci direct i dlatego masz gorszy dźwięk - i głośność tylko w sieciowym

Mam starszego Denona i jest tak samo - mały ruch przez pilota pokrętłem i nie da się słuchać -> dlatego reguluję źródłem ( komp ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest to problem, który dotyka nie tylko Denona. Wszelkie ingerencje wewnętrzne będą skutkowały utratą gwarancji ale jest to wykonalne. Możesz w takim przypadku ustawić nieco ciszej źródło  i w takim przypadku regulacja głośności wzmacniacza powinna być płynniejsza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, gienas napisał:

- w odtwarzaczu sieciowym spróbuj zmniejszyć głośność w jego software? może jest taka opcja i wtedy masz większy zakres w Denonie

Ja tak wlaśnie zrobiłem w bluesound node 2i i po problemie. Też mam ten model Denona. W cxa 80 miałem podobnie z tego co pamiętam . Ogólnie aż tak się tym nie przejmuję 😉

Edytowano przez Ars_Poland
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Dnia 26.03.2021 o 00:50, TomekWawa napisał:

Witam serdecznie. 

Mam pytanie natury bardziej technicznej. Mamy oto takiego pacjenta DENON PMA-1600NE. Ma on bardzo nieprzyjemną regulację natężenia głośności, bardzo mnie to denerwuje na dłuższą metę. Rozpoczynając regulację pilotem od całkowitego wyciszenia - jedno naciśnięcie jest cicho, drugie naciśnięcie powoduje znaczny wzrost poziomu głośności co wieczorem jest nieprzyjemne. Jest zbyt głośno. Trzecie i czwarte naciśnięcie jest już na tyle głośno, że w ciągu dnia w salonie 40m2 nic więcej nie potrzeba aby dobrze nagłośnić pomieszczenie. Jest to irytujące, tym bardziej, że zdecydowanie częściej słucham muzyki wieczorem. Trzeba ręcznie dostosowywać poziom głośności. 

Pytanie brzmi, czy jest opcja aby w tym wzmacniaczu zmienić czułość potencjometra? Oczywiście ingerujac w jego wnętrze. 

Dodam iż, wzmacniacz jest podpięty pod ostwarzacz sieciowy przez wyjścia fixed, jeżeli podpięty jest pod wyjścia variable i mam możliwość zmiany regulacji głośności ze źródła czyli reguluje głośnością poprzez odtwarzacz sieciowy, skoki poziomu są fantastyczne i bardzo małe co powoduje, że można dostosować poziom głośności do odpowiednich preferencji. Jedyny minus jest taki, że dźwięk przy podpięciu pod variable jest znacznie gorszy. 

Mam nadzieję, że w miarę jasno temat opisałem :)

Z góry dziękuję za informację. 

 

Dnia 26.03.2021 o 00:50, TomekWawa napisał:

Witam serdecznie. 

Mam pytanie natury bardziej technicznej. Mamy oto takiego pacjenta DENON PMA-1600NE. Ma on bardzo nieprzyjemną regulację natężenia głośności, bardzo mnie to denerwuje na dłuższą metę. Rozpoczynając regulację pilotem od całkowitego wyciszenia - jedno naciśnięcie jest cicho, drugie naciśnięcie powoduje znaczny wzrost poziomu głośności co wieczorem jest nieprzyjemne. Jest zbyt głośno. Trzecie i czwarte naciśnięcie jest już na tyle głośno, że w ciągu dnia w salonie 40m2 nic więcej nie potrzeba aby dobrze nagłośnić pomieszczenie. Jest to irytujące, tym bardziej, że zdecydowanie częściej słucham muzyki wieczorem. Trzeba ręcznie dostosowywać poziom głośności. 

Pytanie brzmi, czy jest opcja aby w tym wzmacniaczu zmienić czułość potencjometra? Oczywiście ingerujac w jego wnętrze. 

Dodam iż, wzmacniacz jest podpięty pod ostwarzacz sieciowy przez wyjścia fixed, jeżeli podpięty jest pod wyjścia variable i mam możliwość zmiany regulacji głośności ze źródła czyli reguluje głośnością poprzez odtwarzacz sieciowy, skoki poziomu są fantastyczne i bardzo małe co powoduje, że można dostosować poziom głośności do odpowiednich preferencji. Jedyny minus jest taki, że dźwięk przy podpięciu pod variable jest znacznie gorszy. 

Mam nadzieję, że w miarę jasno temat opisałem :)

Z góry dziękuję za informację. 

 

To jest nierozwiązywalny problem z oporowymi potencjometrami. Trzeba wybierac słabsze wzmacniacze wtedyvprzyrot idzie wolniej, zmniejszać głośności źródła lub wybierać wzmacniacze posiadające enkoder wtedy masz regulację co do 1 dB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...