Skocz do zawartości

Jak i jakie ustawic głośniki efektowe w KD 5.1?


Marcin Tomasik

Recommended Posts

Witam, jestem na etapie projektowania nagłośnienia KD 5.1 w salonie z aneksem.

Chciałbym Was zapytać

1) co sądzicie o mojej propozycji ustawienia głośników,

2) o pomoc w ustawieniu głośników efektowych,

Problem z głośnikami efektowymi polega na tym, że na tyle lewego głośnika (3,4,7,9) mam otwierane drzwi balkonowe i nie za bardzo mogę tam w przejściu coś postawić.

Pytanie, które ustawienie z proponowanych wg Was będzie ok, a może jakaś inna propozycja.

3) oraz ich wybór

4) w której części szukać miejsca na subwoofer 

Myślę o głośnikach TAGA: TAV-616S, TAV-S, Azure B-40 ewentualnie trochę większe na przód, ale raczej na 80cm nie będzie miejsca.

Niestety mam też ograniczenia kolorystyczne na przód białe. Na tył biel lub jasny dąb.

Na koniec dodam, że mam też miejsce na ewentualne głośniki sufitowe w podwieszeniu, które znajduje się tylko nad TV.

Zaznaczenie_926.png.7641f4b3e95996c8b7777a0d1047c16f.png

Na czerwono zaznaczyłem propozycję ustawienia głośników na podłodze.

Na niebiesko na suficie.

Czerwone fale to firany/zasłony.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Trochę faktycznie się dowiedziałem. Mój imiennik dał popalić :) Niby imię się zgadza rozkład nawet podobny, ale mimo wszystko wydaje mi się, że to jest trochę inny przypadek ponieważ z tyłu mam okno na całej ścianie plus jeszcze 80cm na boku :| w tym jedno na środku otwierane.  No i ja bym chciał żeby to kosztowało zdecydowanie mniej niż 20k. Wręcz przeciwnie poszukuje niezbędnego minimum, które zaskoczy mnie w porównaniu do plastiku 5.1 z odtwarzaczem DVD za 500zł w promocji ( nie dokładnie takim, ale coś w tym stylu https://allegro.pl/oferta/kino-domowe-samsung-ps-wtz215-10031788458 )

Myślę o amplitunerze Yamaha RX-D485 i do tego muszę coś dobrać na tę powierzchnię, ale nie wiem jak się do tego przystawić.

Myślałem o repertuarze TAGA bo ceny są ok, kolorystyka no i mają trochę 6Ohm głośników do wyboru.

Myślałem o głośnikach ściennych podtynkowych, ale mam żelbeton przy kanapie. Myślałem o sufitowych, ale po przeczytaniu wskazanych wyżej postów już tego nie biorę pod uwagę (chyba że 7.1 ale nie mam podwieszenia na całym salonie).

Z przodu jeżeli chodzi o miejsce to mam tak 25-35cm wysokości i 35cm głębokości szafki pod TV na kolumny no i na centralny też coś się wygospodaruje. 

Pomóżcie proszę gdzie najlepiej ustawić te sorraundy. Kanapy zwykle są na ok 80cm z rozkładanym zagłówkiem do  ok 100cm. Najwyższe standy mają 80cm głośniki o których myślałem ok 26cm. No to jak ustawie za kanapą i zasiądę do filmu to pierwsze co trzeba zrobić to rozłożyć te zagłówki do wys. 100cm  i zasłonić głośniki. Czy to będzie przeszkadzać? Logika podopowiada mi że tak... ale na fizyce dzwięku się nie znam.

No to pomyślałem że może stand z boku, ale w miejscu nr (5) jest grzejnik więc stand odpada ewentualnie montaż na ścianie i głośnik lewy na pozycji nr (3) na standzie.

Jest jeszcze ta opcja nr (2) z głośnikiem lewym 2m od kanapy.

Zaznaczenie_926.png.857f99e1c43e31c6d9c9c9ed975521be.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie nie ma tego już na rynku. No to będzie coś w stylu Yamaha RX-V4A. Jeżeli chodzi o ofertę HECO zwróciłem uwagę na serię Ambient no ale cena. To już jednak trochę inna półka, ale jakby dać na przód tylko HECO Ambient 22 F to by było estetytcznie.

2x HECO Ambient 22 F na przód  2000zł  / TAGA Coral S-40 (biały wysoki połysk) 1300zł

2x TAGA TAV-S Efektowe 449zł

1x TAGA TAV-C (349zł ) / Coral C-40 (1050zł biały połysk)

1x TAGA VIGOR Subwoofer SW-8 789zł  / Jamo S 808 SUB  Subwoofer 750zł

Głośniki: 2848 - 4288 zł

Amplituner: 2000-2500zł

Razem: 5348 - 6800 z kablami 6-7.5k

Tylko czy można tak mieszać? Mam nadzieję, że będę mógł tego za kilka miesięcy normalnie posłuchać gdzieś w salonie...

 

Byłbym wdzięczny jakby się ktoś wypowiedział na temat ustawienia głośników efektowych.

Edytowano przez Marcin Tomasik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety z chęcią wstawił bym podłogowe no, ale jestem skazany na dobrze grające monitory ;)

Fajne kolumny zaproponowałeś, ale Heco Aurora 300 mają 8 Ohm, Magnat 4 Ohm do Yamahy najlepiej 6 Ohm.

Swoją drogą jak to jest z tym jak producent napisał, że jest 4-8 Ohm tak jak w Indianie to czy to oznacza, że tam jest przełącznik zawsze? Czy jak to jest?

No i na przód raczej białe ewentualnie jasny dąb :| Takie mam jeszcze ograniczenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin Tomasik napisał:

Fajne kolumny zaproponowałeś, ale Heco Aurora 300 mają 8 Ohm, Magnat 4 Ohm do Yamahy najlepiej 6 Ohm.

to nie działa w ten sposób :)

Dużo tłumaczenia .......

W skrócie nie bój żaby możesz podłączać.

14 godzin temu, Marcin Tomasik napisał:

Swoją drogą jak to jest z tym jak producent napisał, że jest 4-8 Ohm tak jak w Indianie to czy to oznacza, że tam jest przełącznik zawsze? Czy jak to jest?

Kolumny nie mają stałej impedancji. Jest ona zmienna w zależności od częstotliwości.

4-8 to zakres pracy takiej kolumny.

Jak producent podaje jedną wartość na przykład 6 to oznacza że to jest średnia. Co też Ci nic nie mowi bo minimalna może być 4 lub wręcz 3 omy.

 

Aurora 300 sa jasne w dębie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...