Skocz do zawartości

Elektronika do Elac Carina 243.4


Krystian Forszpaniak

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Temat był już trochę omówiony w innym wątku, ale postanowiłem poprosić Was o szersze wypowiedzi. Z dotychczasowych opisów zorientowałem się że mój NAD 368 z Bluos 2i to za kiepski sprzęt do tych kolumn. Pojawiło się kilka propozycji zwłaszcza od pana Piotra z S4Home za co bardzo dziękuję. W obecnym zestawieniu mój sprzęt gra naprawdę fajnie ale tylko z dobrze nagranymi płytami (Tidal). Większość jednak gra bez powietrza, bez mocy, ciche odsłuchy nie angażują brak muzykalności itd. 

Budżet jaki mogę przeznaczyć to ok. 10 tys. ale na wzmacniacz + źródło. Na pewno będę chciał wypożyczyć sprzęt na odsłuch. Trochę poczytałem o Atoll IN 200 Signature i wydaję mi się dobrym rozwiązaniem dla mnie. Głównie chodzi mi o muzykalność i sprawdzalność w rockowych klimatach, ale czy to tych kolumn? Do tego myślałem o odtwarzaczu sieciowym Onkyo NS-6170. Czy takie zestawienie może mieć sens w moim przypadku?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum masz wątek o takim połączeniu:

https://www.audiostereo.pl/topic/142717-nad-c368-nad-c268-czy-sam-nad-c388-co-zagra-lepiej/

jeden z ostatnich postów w tym wątku:

"Dodanie 268 i zmostkowanie z 368 (bridge) diametralnie zmieni brzmienie zestawu w każdym paśmie. Dźwięk będzie bardziej dojrzały i nabierze koloru, scena się poszerzy, będzie więcej powietrza, bas będzie na całkiem innym poziomie: bardziej dynamiczny, wielobarwny, bardziej kontrolowany. Wysokie tony nabiorą wyrazistości. dodając 268 w monoblokach napędzasz każdy kanał 300W (4 om), a le masz też separację kanałów i zasilanie na każdy z osobna, no i oczywiście masz po jednym hypexie osobnym na kanał. Różnica jest przeogromna - wiem bo dosyć długo na tym grałem na AP Scoripo. Taki zestaw nie miał najmniejszego problemu z napędzeniem taki kolosów. "

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
NAD C368 faktycznie nie jest idealnym kompanem dla Elac Carina. Jeśli chciałbyś uzyskać przestrzenne brzmienie z mocniejszą podstawą basową to polecam Vincent SV227mk lub spokojniejszego Haiku Audio Bright MK5. Atoll IN200 Signature to także bardzo dobry kierunek, który łączy dynamikę oraz soczystą średnicę z bardzo dobrą kontrolą dołu. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie omówienia warunków wypożyczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli szukasz muzykalności to spójrz na Unison Unico Due, do tego jako streamer Bluesound Node 2i, spokojnie zmieścisz się w budżecie, znasz już ekosystem BlueOS, a kolumny pokaże nowe możliwości. Unison to hybryda więc w przyszłości zawsze pozostaje jeszcze zabawa z dwiema lampkami sterującymi w przedwzmacniaczu, można tym jeszcze sporo osiągnąć.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2021 o 18:06, Q21 napisał:

Cześć,
NAD C368 faktycznie nie jest idealnym kompanem dla Elac Carina. Jeśli chciałbyś uzyskać przestrzenne brzmienie z mocniejszą podstawą basową to polecam Vincent SV227mk lub spokojniejszego Haiku Audio Bright MK5. Atoll IN200 Signature to także bardzo dobry kierunek, który łączy dynamikę oraz soczystą średnicę z bardzo dobrą kontrolą dołu. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie omówienia warunków wypożyczenia. 

A jak może się sprawdzić zestaw MAGNATa tzn. Magnat MA 1000+ Magnat MMS 730? Czy Atoll IN200 Signature to lepszy kierunek? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dokupowanie końcówki do 368 nie ma sensu.

Ale co kto woli. Jeśli miałbyś gdzieś taką opcję sprawdzenia to jasna sprawa.

Ja bym poszedł jednak w lepsza integre. Mamy te kolumny.

Bardzo dobrze grają z PIER Audio MS-680, Lyngdorf 1120. Ale Opcja MA 1000 i MMS730 tez jest ciekawa. Chodź ja z Cariną lubię coś jaśniejszego.

Caspian M2 + Node2i albo Moon Ace?

Zapraszam po wypozyczenie paru fajnych wzmacniaczy.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

A jak może się sprawdzić zestaw MAGNATa tzn. Magnat MA 1000+ Magnat MMS 730? Czy Atoll IN200 Signature to lepszy kierunek? 

Zestaw Magnata to dobry kierunek ale jednak Atoll IN200 Signature to większa kultura brzmienia. Druga kwestia to dostępność Magnata, spodziewana jest w czerwcu bądź lipcu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2021 o 18:53, Na Temat Audio napisał:

Dobrą opcją do tych kolumn może być również Moon 240i. Jeśli dopuszczasz używki to widziałem ostatnio na popularnym serwisie jedną sztukę za około 7000 zł z jeszcze długą gwarancją. Masz tam wbudowanego daca, którego możnaby wykorzystać do podłączenia streamera.

Pozdrawiam,

Michał

Masz na myśli Moon Neo 240i? Czy mocy tu wystarczy do napędzenia? A może Roksan K3? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Tak o tym kolega pisał.

To podstawowy model "lepszego" producenta. mozna go sprawdzić. Roksan K3 jest tańszy i to na prawdę dobry i sprawdzony grajek. Możemy ci pożyczyć oba na testy.

 

Przede wszystkim zależy mi na systemie który będzie odpowiedni do Elac Carina 243.4. Nie chcę za pół roku dowiedzieć się  że ten czy tamten wzmacniacz nie napędzi mi dobrze tych kolumn. Kolumny wydają się odpowiadać mojej wrażliwości muzycznej :) więc tylko dobry wzmacniacz i źródło. Trochę czytałem o Roksanie i piszą że to dobry wzmacniacz do rocka więc już jest ok. Mając na uwadze wszystkie pojawiające się sprzęty w tym wątku co radzisz na pierwszy odsłuch/wypożyczenie (również źródło)? Nie wiem jak wypadłby np. Moon z Tidalem przez PC (USB)?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Masz na myśli Moon Neo 240i? Czy mocy tu wystarczy do napędzenia? A może Roksan K3? 

Tak, oczywiście mówię o wersji Neo. Czy wystarczy mu mocy do napędzenia podstawkowych Elac Carina 243.4? Z nawiązką. Moim zdaniem i z podłogówkami tej serii nie miałby problemu. Nie ujmując niczego Roksanowi Kandy K3 to trochę wyższa liga. Masz na pokładzie przyzwoitego daca, możesz narazie grać z niego. Jeśli masz budżet 10k to w przypadku tej oferty na portalach starczy Ci jeszcze na Bluesound Node 2i. Moim zdaniem to sensowne rozwiązanie.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Przede wszystkim zależy mi na systemie który będzie odpowiedni do Elac Carina 243.4. Nie chcę za pół roku dowiedzieć się  że ten czy tamten wzmacniacz nie napędzi mi dobrze tych kolumn.

Więc tylko odsłuch ci to powie.

Masz po prostu wypożyczać wzmacniacze i testować u siebie. Bo z porad to faktycznie skończy sięna tym że możesz po jakimś czasie nadal być nie zadowolony.

15 godzin temu, Felix1 napisał:

Ewentualnie Lyngdorf TDAI-1120. Podobne zalety (choć niższa moc), ale inny charakter brzmienia, choć to też można sobie zmienić pod siebie. 

Dźwiękowo nieco bardziej pasuje pod Carine. Świetny grajek. Także polecam. Słuszna porada.

Także jest do wypożyczenia.

Po prostu kolego je weź i sobie posłuchaj.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Więc tylko odsłuch ci to powie.

Masz po prostu wypożyczać wzmacniacze i testować u siebie. Bo z porad to faktycznie skończy sięna tym że możesz po jakimś czasie nadal być nie zadowolony.

Dźwiękowo nieco bardziej pasuje pod Carine. Świetny grajek. Także polecam. Słuszna porada.

Także jest do wypożyczenia.

Po prostu kolego je weź i sobie posłuchaj.

 

Funkcjonalnie Lyngdorf TDAI-1120 wydaje się być idealny. Niestety żadnych informacji w internecie na temat brzmienia. Czy mogę prosić o kilka słów na ten temat? Co masz na myśli że dźwiękowo bardziej pasuje do Carina? W porównaniu do jakiego wzmacniacza? Jak z muzykalnością tego sprzętu? Czy dobrze się sprawdzi w klasycznych rockowych klimatach? Jak wypadną gorsze realizacje CD z Tidal?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2021 o 09:22, Felix1 napisał:

Po polsku: 

https://www.toninuta.com/lyngdorf-tdai-1120

Po angielsku: 

https://www.the-ear.net/review-hardware/lyngdorf-tdai-1120-integrated-amplifier-dac-streamer

Zakładam, że chodziło o to, że pasuje bardziej niż Arcam sa30 o którym też pisałem. 

Posłuchaj sobie obu. W tym wypadku najlepiej wypożyczyć do domu, żeby móc przetestować w domowych warunkach korekcję akustyki. 

Oba klocki są bardzo fajne. 

Gdzie wypożyczę Lyngdorf TDAI-1120?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.04.2021 o 13:32, Krystian Forszpaniak napisał:

Funkcjonalnie Lyngdorf TDAI-1120 wydaje się być idealny. Niestety żadnych informacji w internecie na temat brzmienia. Czy mogę prosić o kilka słów na ten temat? Co masz na myśli że dźwiękowo bardziej pasuje do Carina? W porównaniu do jakiego wzmacniacza? Jak z muzykalnością tego sprzętu? Czy dobrze się sprawdzi w klasycznych rockowych klimatach? Jak wypadną gorsze realizacje CD z Tidal?

Wypożyczę ci go. Sam opiszesz poźniej brzmienie na forum i czy miałem rację z spasowaniem go z Cariną :)

Dnia 3.04.2021 o 09:22, Felix1 napisał:

Zakładam, że chodziło o to, że pasuje bardziej niż Arcam sa30 o którym też pisałem. 

Dokładnie.

Arcama uważam za świetny wzmak. Tylko on ma nutke ciepła w barwie. A Cariny nie do końca moga jej potrzebować. Jak najbardziej także zachęcam do sprawdzenia obu.

13 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Gdzie wypożyczę Lyngdorf TDAI-1120?

U nas

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Wypożyczę ci go. Sam opiszesz poźniej brzmienie na forum i czy miałem rację z spasowaniem go z Cariną :)

Dokładnie.

Arcama uważam za świetny wzmak. Tylko on ma nutke ciepła w barwie. A Cariny nie do końca moga jej potrzebować. Jak najbardziej także zachęcam do sprawdzenia obu.

U nas

Piotr

Proszę o więcej szczegółów na temat wypożyczenia na k.forszpaniak@gmail.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krystian Forszpaniak napisał:

Proszę o więcej szczegółów na temat wypożyczenia na k.forszpaniak@gmail.com

Działam.

11 godzin temu, Miras23 napisał:

Nowe Elaci brzmią inaczej a niż te z poprzednich lat. Carina należy do jaśniejszych na górze. Żeby teraz to jakoś "ugrzecznić" i ocieplić to widziałbym w tym HEGLA. Więc sprawdź sobie H95. Jestem zwolennikiem zrównoważenia brzmienia, więc stąd pomysł taki.

?

Mam tu dwa dylematy. Carina nadal gra ciepło i dośc łagodną chodź detaliczną góra. Bo tak gra JET 5 montowany także w starszych konstrukcjach. (zalezy ile się cofamy)

 

Hegel do ocieplenia brzmienia?

Dobrze to pamiętam że to dla ciebie Denon gra jasno?

Przepraszam ale musiałem się do tego odnieść żeby nikt nie zrobił takiej "wtopy".

Chyba że Ty na odwrót interpretujesz nazwy i to stad mamy problem ze zrozumieniem. Bo ja akurat uważam że Jasny, szybki  Hegel pasuje od cieplejszej Cariny. Tylko opisywał bym je odwrotnie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

Działam.

?

Mam tu dwa dylematy. Carina nadal gra ciepło i dośc łagodną chodź detaliczną góra. Bo tak gra JET 5 montowany także w starszych konstrukcjach. (zalezy ile się cofamy)

 

Hegel do ocieplenia brzmienia?

Dobrze to pamiętam że to dla ciebie Denon gra jasno?

Przepraszam ale musiałem się do tego odnieść żeby nikt nie zrobił takiej "wtopy".

Chyba że Ty na odwrót interpretujesz nazwy i to stad mamy problem ze zrozumieniem. Bo ja akurat uważam że Jasny, szybki  Hegel pasuje od cieplejszej Cariny. Tylko opisywał bym je odwrotnie.

Piotr

Oczywiście, że Denon, Denony graja jasno i tu dalej w to będę brnął:)

Cariny ciepłe? To chyba słuchaliśmy tego w skrajnych pokojach. 

P.s z czym i gdzie słuchałeś Carin? Wy ich chyba nie macie u siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy na stanie Denona i Cariny. Z Cariny mamy na stanie , na miejscu do odsłuchu cały komplet 5.0

Słuchałem ich w domu i w salonie.

Szczerze to Ci powiem nie ogarniam Twojego odbioru dzwieku.

Jak mowie , czasem jest on tak skrajnie odmienny w rożnych przypadkach że jestem w stanie uwierzyć że po prostu nazewnictwo jest błędne. :)

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2021 o 19:47, Miras23 napisał:

Żeby teraz to jakoś "ugrzecznić" i ocieplić to widziałbym w tym HEGLA. Więc sprawdź sobie H95. Jestem zwolennikiem zrównoważenia brzmienia, więc stąd pomysł taki.

Niestety nie mogę się z tym zgodzić bo z marką Hegel brzmienia nie ocieplimy. Jest to brzmienie zrównoważone, ale jednak zdecydowanie chłodniejsze niż cieplejsze.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...