Skocz do zawartości

Stereo za 10 – 12 tyś., czyli poszukiwanie dobrego brzmienia


oTTaki

Recommended Posts

I nadszedł ten moment… Po setkach godzin (lekko licząc) spędzonych przed ekranem (testy/artykuły/fora/itp.), po kilku godzinach odsłuchów, przyszedł czas poradzić się ludzi bardziej obeznanych z tematem, z większym doświadczeniem i osłuchaniem w różnorodności sprzętów „grających”…

Moje własne doświadczenie jest bowiem marne: zestaw kina domowego Marantz z kolumnami Eltax, który ma już 17 wiosen i od ładnych kilku lat ostały się tylko dwie kolumny frontowe, a tak ze dwa lata głównym źródłem muzyki jest Mibox, z którego „leci” Spotify, a ostatnio także Tidal.

Pojawiły się możliwości i chęć czegoś więcej, choć na początku tej drogi sam dobrze nie wiedziałem czego szukam (hmm… i nadal za dobrze nie wiem😉). Zaczęło się od riserczu w kierunku jednego „wszystkomającego”, nowego urządzenia z kolumnami podłogowymi… Ale po kolei.

Oto kilka podstawowych informacji:

- Sprzęt będzie grał w pokoju dziennym (około 22 m2 - mieszkanie w bloku), w którym spędzamy z Żoną większość czasu (nie ma możliwości „poprawek” akustycznych – o dywan walczyłem dwadzieścia parę lat xD).

- Kolumny będą stały maksymalnie 20 - 30 cm od ściany i około 2,5 m od siebie, a miejsce do słuchania oddalone jest około 3,8 m.

- Budżet to 10 tyś. do 12 tyś. zł (zakładam ewentualnie nieznaczne przekroczenie założonej sumy, ale tylko pod warunkiem istotnej poprawy jakości dźwięku). Źródło to głównie serwisy streamingowe (może kiedyś CD/gramofon?).  Chcę także podłączyć TV, żeby oglądane materiały wzbogacić w lepszy dźwięk, niż ten płynący z głośników telewizora...

- Muzyka której słucham/słuchamy to spokojne utwory z gatunku lekkiego jazzu/smooth jazzu, troszkę popu, a od czasu do czasu utwory z bardzo różnych gatunków, z całkowitym wyjątkiem metalu/hard rocka i innego bardzo "ostrego" grania.

- Warunek główny dla zestawu to: dobre brzmienie przy niskich poziomach głośności.

Na obecnym etapie poszukiwań brzmienia, które mi najbardziej odpowiada, wiem już odrobinę więcej: nie lubię ostrej, kłującej góry pasma, tzw. sybilantów(?), a także rozlewającego się na wszystko basu, choć podoba mi się niskie „łupnięcie”, ale pod kontrolą. Spokojne, aksamitne, zrównoważone dźwięki, ale niepozbawione dynamiki i "głębi", z wyraźną średnicą – czyli (jak dla mnie) dobra rozdzielczość przy spokojnej „górze” (o ile tak się w ogóle da??)

Jestem po czterech odsłuchach w salonach audio, gdzie miałem zaprezentowane takie zestawy (kolejność chronologiczna odsłuchów): 

1) Yamaha R-N803D vs Emotiva A-300+Emotiva PT-100+Yamaha NP-S303, w towarzystwie: Pylon Diamond 25 vs Fyne Audio F501 vs Klipsch RP-6000F vs Davis Acoustics Stentaure 30. W tych zestawieniach, Emotiva wygrała z Yamahą, a najbardziej podobały mi się Pylony właśnie z Emotivą (IMO: szeroka scena, dobra dynamika i głębia, w moich uszach mają to „coś”).

2) Marantz PM7000N vs Audiolab 6000A Play w towarzystwie (oceny przede wszystkim na Audiolabie): HECO Aurora 700 (zrobiły na mnie spore wrażenie. Dynamika, bas ok, trochę za ostra góra) vs Q Acoustic 3050i (podobało mi się, “przyjemne granie”) vs Audio Physic Classic 8 (fajne granie, ale IMO czegoś mi brakowało) vs Focal Chora 816 (za mało basu, bardzo jasne granie, wyraźnie, ale IMO góra za ostra) vs System Audio Saxo 60 (ostatnie w sesji i zdecydowanie za krótko słuchane, ale IMO: “the best” w tym zestawieniu. Przyjemne, dynamiczne, wyraźna góra, ale bez ostrości jak w APC8, czy HA700).

3) Yamaha R-N803D oraz tylko dla zaprezentowania możliwości kolumn: Roksan Caspian M2 (lepiej niż Yamaha, ale szału nie zrobił) oraz Moon 340i X (różnica nawet w moich uszach ewidentnie słyszalna; więcej dynamiki, kontroli, rozdzielczości, detali, po prostu znacznie lepiej. Zdecydowanie lepsze wysterowanie zarówno FA 926, jak i OS SE) (źródło Marantz NA6006) w towarzystwie (oceny tylko na Yamaha): Fine Audio 501 (tym razem znacznie lepiej, niż poprzednio; świetna scena, niskie zejście, ale góra za “ostra”) vs Focal Aria 926 (świetna dynamika, bas niski, dobrze kontrolowany, świetna rozdzielczość, ale jak dla mnie zbyt “męcząca” góra – za ostra) vs Opera Seconda SE (niezła dynamika i świetna rozdzielczość, fajny bas, góra mniej ostra i mniej męcząca niż w Focalach) vs Elac Carina FS247.4 (słuchane krótko, ale w bezpośrednim porównaniu z w/w wszystkiego mniej, za to góra ewidentnie spokojniejsza) [brak jednoznacznego zwycięzcy, żadna mnie nie przekonała, choć jeżeli w ogóle to OS SE]

4) Ponownie Emotiva A-300+Emotiva PT-100 vs Arcam SA10 (źródło Cambridge Audio CXN (v2) 2) w towarzystwie (oceny przede wszystkim na Emotivie) Pylon Audio Diamond 25 (ponownie najlepiej się mi ich słuchało) vs AQ PONTOS 8 (tylko poprawnie i za ostra góra) vs Elac Carina FS247.4 (hmm, mam zgryz. W tym zestawieniu niby fajnie, ale czegoś mi brakowało, głębi?). 

Opisałem to wszystko, żeby skonfrontować moje odczucia z ludźmi, którzy się na tym znają. Niestety wśród moich znajomych nie ma nikogo, z kim mógłbym rzeczowo pogadać, wymienić się spostrzeżeniami i poradzić się w temacie audio. W sklepie sprzedawcy będą doradzać to, czym handlują i próbować sprzedać, co im najbardziej się opłaca - i ja to rozumiem. Mam więc nadzieję, że znajdzie się ktoś kto ma/miał podobne dylematy, słuchał takich zestawień i podzieli się opinią, a może przy okazji i ja komuś pomogę? Póki co, najbardziej skłaniam się do zestawu Emotiva + Pylony i planuję wypożyczyć je do domu, ale to dopiero w połowie kwietnia.

A do tego pojawiła się możliwość zakupu jako źródła, używanego PRIMARE NP30 (będę mógł go jeszcze odsłuchać z Emotivą) i stąd mój główny obecnie dylemat: czy warto w to brnąć (czytałem, że obsługa tego streamera nie jest intuicyjna, delikatnie mówiąc). A jeśli TAK, to czy nie lepiej dokupić tylko sam wzmacniacz (może też używany??), gdyż Primare ma dobry DAC (wg uzyskanych informacji)… Albo dać sobie z nim spokój:-/

Coraz więcej opcji, coraz więcej rozterek. A króliczek ucieka...;-)

P.S. Spodziewałem się, że będzie długo, ale że aż tak… Może ktoś jednak dobrnął do końca😊 i za to już dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oTTaki, do 22 m2 możesz brać spokojnie pod uwagę duże monitory. Będziesz mógł zaoszczędzić na budżecie, albo kupić w tych samych pieniądzach kolumny o klasę lepsze. Szczególnie, że zamierzasz je postawić blisko ściany, co wzmocni bas. W takim ustawieniu z podłogówek masz większe ryzyko dudnienia (ale to trzeba sprawdzić doświadczalnie - bez pożyczenia się nie obejdzie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RN803 to moje uszy odniosły wrażenie, że gra właśnie ostro, za ostro. Natomiast co do pomysłu wypożyczania - mam problem z czasem, tzn. bardzo go brakuje. Umówiłem się na wypożyczenie w połowie kwietnia i w zasadzie mam tylko jeden weekend w miesiącu na takie rzeczy. Taki sposób, jak sugerujesz zająłby mi dość dużo...😁

6 minut temu, Kraft napisał:

bez pożyczenia się nie obejdzie

Zamierzam.

Ale jak odpowiedziałem Miras23, brak czasu wymusza rozważne działania i przed wypożyczeniem chciałbym wiedzieć co... Na same odsłuchy na razie czasu mam troszkę więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielonka Emotivy z Diamondami to bardzo dobry wybór ,ewentualnie jak będziesz chciał przejść o poziom wyżej to kupisz lepszą koncówkę mocy Emotivy .Jeśli masz taką możliwość to przesłuchaj zestaw Arcam SA 30(to zupełnie inny poziom niż SA 10) z kolumnami Monitor Audio Gold 100 5g ,taki zestaw przekracza twój budżet ,ale warto przesłuchać taki zestaw ,a gdyby się spodobał to myślę że za 13500-14000zł można go wynegocjować.W przypadku Arcama masz od razu wzmacniacz z dobrym dackiem  i streamerem i korekcją akustyki ,fakt że są trochę problemy z softem ,ale powinni nie długo sobie z tym poradzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Sprzęt ma być nowy? Jakbyś dopuszczał używki to mam podobny pokój, słucham podobnej muzyki i zapraszam na odsłuch 😉

U mnie grają Monitor Audio gs20 a napędza je modyfikowany Nad c356. Za źródło robi cd Nad c542 po modyfikacji oraz Yamaha nps 303 która rówież w niedługim czasie przejdzie modyfikację.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Arcam SA 30(to zupełnie inny poziom niż SA 10) z kolumnami Monitor Audio Gold 100

Dzięki Tomek, właśnie takich sugestii potrzebuję. Co do Arcama i MA - zewsząd słyszałem, że przy moich preferencjach "usznych", mam się trzymać z daleka od Monitor Audio. 

Generalnie jestem na etapie: lepsze kolumny, tańsza elektronika, a za jakiś czas jej wymiana...

4 minuty temu, Kejup napisał:

Sprzęt ma być nowy? Jakbyś dopuszczał używki

Początkowo nie dopuszczałem, ale im dalej w las... Dopuszczam jak najbardziej, tyle że o nowym sprzęcie łatwiej coś znaleźć, testy, opinie, itp. A wśród masy używanych urządzeń gubię się zupełnie. Dla mnie to "terra incognita"😉

Taki np. PRIMARE NP30, o którym wspomniałem na końcu 1. postu: ciężko coś znaleźć w opiniach użytkowników, w starych już testach wypadał nieźle, a to co znalazłem od "ludzi" wspomina o nie najlepszej funkcjonalności... Może czegoś tu się dowiem😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, oTTaki napisał:

Dzięki Tomek, właśnie takich sugestii potrzebuję. Co do Arcama i MA - zewsząd słyszałem, że przy moich preferencjach "usznych", mam się trzymać z daleka od Monitor Audio. 

Generalnie jestem na etapie: lepsze kolumny, tańsza elektronika, a za jakiś czas jej wymiana...

Początkowo nie dopuszczałem, ale im dalej w las... Dopuszczam jak najbardziej, tyle że o nowym sprzęcie łatwiej coś znaleźć, testy, opinie, itp. A wśród masy używanych urządzeń gubię się zupełnie. Dla mnie to "terra incognita"😉

Taki np. PRIMARE NP30, o którym wspomniałem na końcu 1. postu: ciężko coś znaleźć w opiniach użytkowników, w starych już testach wypadał nieźle, a to co znalazłem od "ludzi" wspomina o nie najlepszej funkcjonalności... Może czegoś tu się dowiem😊

Wiadomo przy nowym możliwości odsłuchu i sprawdzenia to duży plus. Używany zaś można kupić ciut wyższej klasy za te same pieniądze. Tak czy siak odsłuch to podstawa dlatego ja bardzo chętnie zapraszam do siebie na odsłuch 🙂

Życzę udanych łowów bo z audio to jest niezła zabawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, najnowsze dziecko YB Audio( premiera wkrótce). Monitorki aktywne na hypexach, obudowa OZ, szpilka i revelator 15w. 

Zlecić budowę większej obudowy , dodać głośnik basowy 26 cm , zamocować z tyłu na obudowie Hypexa Primare np5 lub Chromecasta audio i temat zamknięty na lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, oTTaki napisał:

Co do Arcama i MA - zewsząd słyszałem, że przy moich preferencjach "usznych", mam się trzymać z daleka od Monitor Audio. 

Monitor audio dają po uszach niskimi aż boli słuchałem focali arii , elacow postawiłem na nowa serie dali opticon mk2 i tak jak pisze Tomek Arcam z dali robi robotę opticon 6 mk2 plus sa30 i spokojnie zamkniesz się w 14 może nawet 13 warunek musisz posluchac

Edytowano przez Arekszcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Felix1 napisał:

Wydaje mi się, że to dobrze by się sprawdziła dobra korekcja akustyki, czyli np. Wspomniany już Arcam SA30. Mógłby być też Lyngdorf TDAI-1120 lub NAD M10 (przy czym nad cennikowo jest już sporo droższy).

I tak jak pisał Kraft jakieś dobre monitory, choć podłogówki też mogą być. 

Obecna seria Gold gra inaczej, niż starsze MA. Góra nie jest ostra i męcząca i nie jest jej wcale dużo. Basu jest sporo, ale jest dobrze kontrolowany. Inna sprawa, że np. że zbyt duża ilością basu świetnie poradzi sobie korekcja akustyki. 

Gold może ale słuchałem silwerow 500 i 300 i kłują w uszy mega no ale gold to nie sliver

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Arekszcz napisał:

Gold może ale słuchałem silwerow 500 i 300 i kłują w uszy mega no ale gold to nie sliver

Mam/miałem dwie kolumny Monitor Audio ze złotymi kopułkami, MR1 i BX6, i żadna nie była szczególne ostra. Detaliczna, szybka - tak. Ale też gładka. To bardzo dobry głośnik..

I po co takie grzmoty, jak Opticon 6 do 22 m2? Obecnie gram w 25 m2 na KEF LS50, które mają zaledwie 9,5-centymetrowe membrany!!!. I jest więcej niż dobrze. Do takich ekstremów już nie namawiam, ale trochę opamiętania w doborze rozmiaru kolumn do wielkości pomieszczenia nie zaszkodzi. Większość ludzi kupuje kolumny za duże. Do 22 m2 duży monitor lub dwugłośnikowa podłogówka to optimum. Np. Pylon zaleca swoje Diamond Monitor 18 do pomieszczeń 12-25 m2. Diamond 25 do 18-32 m2, Diamond 28 do 25-42 m2 a Diamond 30 do 28-48 m2. Uważam, że to bardzo sensowne rekomendacje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Arekszcz napisał:

Gold może ale słuchałem silwerow 500 i 300 i kłują w uszy mega no ale gold to nie sliver

Posiadam Silvery 500 i sory ale nic mnie mega w uszy nie kłuje. Mogę je słuchać godzinami . Zakres srednio i wysokotonowy jest dla mnie super. Glosniki które warto odsłuchać . Trochę kolumn przez ostatni rok przrobiłem i wygrała nowa seria silverów😉 polecam je wziąść pod uwagę przy odsłuchach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze wszystko to są subiektywne oceny co do detalicznosci a co do wielkości to sadze ze owszem u moje córki oberon 3 w 26 M daje radę ale skoro ktoś jest zainteresowany podłogowymi to po co wcinać monitory nie znam się ale wydaje mi się ze przy niskich glosnosciach 6 mk2 da lepiej radę . Moja subiektywna opinia podkreślam 

4 minuty temu, Ars_Poland napisał:

Posiadam Silvery 500 i sory ale nic mnie mega w uszy nie kłuje. Mogę je słuchać godzinami . Zakres srednio i wysokotonowy jest dla mnie super. Glosniki które warto odsłuchać . Trochę kolumn przez ostatni rok przrobiłem i wygrała nowa seria silverów😉 polecam je wziąść pod uwagę przy odsłuchach

Właśnie i tu napisałeś sedno dlatego napisałem każdy powinien odsłuchać bo każdy inaczej slyszy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Arekszcz napisał:

skoro ktoś jest zainteresowany podłogowymi to po co wcinać monitory

Po to, że w cenie danej podłogówki da się przeważnie kupić monitor z wyższej serii producenta, który powinien zagrać o klasę lepiej. No to jak nie mamy dużego pomieszczenia, to...

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Po to, że w cenie danej podłogówki da się przeważnie kupić monitor z wyższej serii producenta, który powinien zagrać o klasę lepiej. No to jak nie mamy dużego pomieszczenia, to...

Chyba ze pójdziemy ta droga aczkolwiek modele które przesłuchuje kolega zainteresowany nie są czymś byle jakim . Najlepsze jest to ze my możemy sobie pisać a kolega kupi to co jemu wpadnie w ucho i tyle naszego ze pogadamy :) i chociaż różnie może brzmieć to żeby nie było nie podważam Twojego autorytetu :)

Edytowano przez Arekszcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Po to, że w cenie danej podłogówki da się przeważnie kupić monitor z wyższej serii producenta, który powinien zagrać o klasę lepiej. No to jak nie mamy dużego pomieszczenia, to...

Ja dodam jeszcze, że szukając w sprzęcie używanym możemy w tych pieniądzach kupić już naprawdę rarytasy. 

No i wypada dodać, że bas z dobrych monitorów może nie będzie tak niski jak z kolumn podłogowych ale na pewno będzie o wielowymiarowy i urozmaicony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Felix1 napisał:

Tak naprawdę to zależy od preferencji. Dla jednego będą kłuć, dla drugiego nie. Tak czy siak rzeczywiście MA mają opinię kłujących uszy. Ale tak jak mówię - akurat Goldy grają inaczej. 

Pełna zgoda. Sam "promuję" takie podejście i tak kupiłem swoje monitory. Porównywałem te Goldy z różnymi podłogówkami w podobnej cenie (w tym Fyne 501) I dla mnie wygrały monitory.

Nikt nie mówi, że są czymś byle jakim. Ale w tej samej cenie można lepiej, jeżeli że względu na wielkość pomieszczenia lub przekonania nie musimy kupować podłogówek.

I to jest kwintesencja polemiki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

No i wypada dodać, że bas z dobrych monitorów może nie będzie tak niski jak z kolumn podłogowych ale na pewno będzie o wielowymiarowy i urozmaicony. 

Nie do końca się z tym zgodzę. Monitory często maja przewalony wyższy bas żeby wyrównać niedobory niskiego. I sa tak samo wrażliwe na mody pomieszczenia jak podłogówki.

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kejup dzięki za zaproszenie😁 Może kiedyś skorzystam 😉

@Jan Koval "fajna" lampa zdecydowanie przekracza mój budżet. Słuchałem natomiast chwilę Fezz Audio Silver Lunę i było rzeczywiście nieco łagodniej na "górze", ale... Lampa (póki co) odpada przede wszystkim z powodu WAŻ😜 Na takie "coś" nie mam zgody😕, więc na razie odpuszczam temat.

@Arekszcz @Felix1 Arcam SA30, Lyngdorf, a zwłaszcza NAD M10 bardzo wykraczają ponad mój obecny budżet. Trzymajmy się bardziej ziemi😉

Co do Monitor Audio, to Wasze opinie tylko mnie utwierdzają, że będzie za ostro.

@Kraft zastanawiałem się przez moment nad monitorami, ale... Podobają mi się bardziej podłogówki, tak po prostu. Pasują mi do koncepcji pokoju😉 Te 22 m2 to wcale nie jest mało (w mojej ocenie), zwłaszcza, że nie mam na nich dużo mebli. Natomiast zgodzę się, że wielkość Focal Arii 926, czy Oper Seconda zdecydowanie do tych 22 m2 nie pasuje. Dlatego patrzę bardziej w kierunku Pylonów Diamondów 25 i im podobnych. Wg mnie nie będą za duże. Wspomnę tylko, że usłyszałem też, że większe kolumny zagrają lepiej właśnie przy cichym graniu... Tak czy nie?

3 godziny temu, seba3002 napisał:

Ja dodam jeszcze, że szukając w sprzęcie używanym możemy w tych pieniądzach kupić już naprawdę rarytasy

Nie mówię nie, ale żeby kupić te rarytasy trzeba trochę siedzieć w temacie i wiedzieć co tym "rarytasem" jest. Ja dopiero zaczynam, wkręcam się w temat...

3 godziny temu, Arekszcz napisał:

Najlepsze jest to ze my możemy sobie pisać a kolega kupi to co jemu wpadnie w ucho i tyle naszego ze pogadamy

Oczywiście, że "kolega" kupi to, co mu najbardziej będzie odpowiadać😝, ale o to "pogadanie" właśnie chodzi. Dziękuję Wam za wszystkie posty. Potrzebuję tego typu rozważań, gdyż sam mam mnóstwo różnych pomysłów...

Najbliższy odsłuch w planie (czwartek) to Fyne Audio 501SP oraz Audiovector QR3 (nie są bardzo duże 😉). Będę miał nowe doświadczenie... Natomiast nadal czekam na jakieś propozycje (konkretne modele?), których mógłbym jeszcze posłuchać 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, oTTaki napisał:

Arcam SA30, Lyngdorf, a zwłaszcza NAD M10 bardzo wykraczają ponad mój obecny budżet. Trzymajmy się bardziej ziemi😉

Co do Monitor Audio, to Wasze opinie tylko mnie utwierdzają, że będzie za ostro.

Arcama zkolumnami ( zależy jakimi ) wyrwiesz dużo taniej daj znać jakie kolumny to wtedy zapytam ludzi od których ja kupowałem jaka cenę zrobią . Nie stawiaj sobie barier zanim nie ponegocjujesz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...