Skocz do zawartości

Stereo za 10 – 12 tyś., czyli poszukiwanie dobrego brzmienia


oTTaki

Recommended Posts

4 godziny temu, Felix1 napisał:

Come on, ludzie, co to ma być za argument?

Ja też nie sprzedaję np. Fyne 501, a wiem jak grają bo ich słuchałem, w różnych zestawieniach.

Skąd założenie, że pracownik innego salonu audio słuchał tylko tego, co sprzedaje? To, że Wy tak (najwidoczniej) robicie, nie znaczy że inni tak robią.

Naprawdę zagrywka poniżej pasa...

Nie jestem w stanie uwierzyć, że nie mając głośników, których nie sprzedaje się na co dzięń, ,można wywnioskować jak te głośniki na prawdę grają (bo przypadkiem słuchaliśmy ich przez 5 minut w przypadkowym miejscu:)) To, że przypadkiem gdzieś się "zahaczyło" ,to nie jest argument żeby coś więcej o tym powiedzieć. 

My, zdążyliśmy już sprawdzić z naszym całym asortymentem, jak brzmi marka B&W i uwierzcie nam, dużo osób nie odkryło tych głośników, bo najczęściej źle je skonfigurowali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Felix1 napisał:

A ja nie jestem w stanie uwierzyć, że odpowiadacie w tak aroganckim tonie, nie wiedząc jak długo i z czym słuchał S4Home. Bo gdzie to już wiecie - m.in. w waszych salonach. Czyżby to były nieodpowiednie miejsca do odsłuchu B&W?

Inna sprawa, że przy odpowiednim doświadczeniu (a zakładam, że S4Home takie jednak na) nie jest potrzebny długi odsłuch, żeby wyrobić sobie opinię o danym głośniku lub wzmacniaczu.

Dobrze wiedzieć, że posiedliscie wiedzę tajemną i jesteś wyrocznią w sprawie B&W. Szkoda tylko, że S4Home mówi, że słuchał ich w zestawach polecanych przez Top HiFi. Czyżby jednak ta wiedza nie była aż tak dobra? A może ona jest tak tajemna, że nie dzielicie się nią z klientami i polecacie Im źle dobrane zestawy? 

Swoją drogą nie świadczy to dobrze o produkcie, jeżeli potrzeba tajemnej wiedzy, żeby dobrze zagrał...

Niestety z każdym waszym postem utwierdzam się w mojej opinii. 

Kurcze, koleś czy jesteś jakimś pracownikiem S4home czy adwokatem? A może dostałeś super rabat na klocki i teraz bohatera zgrywasz? Juz tego czytać się nie da. Jak Ci tak dobrze, to kupuj sobie inne rzeczy , i nie śmieć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Miras23 napisał:

Kurcze, koleś czy jesteś jakimś pracownikiem S4home czy adwokatem? A może dostałeś super rabat na klocki i teraz bohatera zgrywasz? Juz tego czytać się nie da. Jak Ci tak dobrze, to kupuj sobie inne rzeczy , i nie śmieć. 

Bez przesady... To już nie można napisać że jasno grają? Sam całkiem lubię BW i kilka miałem, ale trzeba to lubić. Graja specyficznie dość 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Nie jesteśmy tu po to, aby wprowadzać negatywne emocje. Każdy z nas chce wyrazić swoje zdanie, bo z natury jako ludzie lubimy prowadzić dyskusję :)

Chcemy Wam doradzać, pomagać! 

-Kolumny B&W jak i inne mają swoje wady i zalety. Dlatego zawsze zapraszamy na prezentację do salonów bądź indywidualnego wypożyczenia.

Życzymy miłego wieczoru! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miras23 napisał:

Kurcze, koleś czy jesteś jakimś pracownikiem S4home czy adwokatem? A może dostałeś super rabat na klocki i teraz bohatera zgrywasz? Juz tego czytać się nie da. Jak Ci tak dobrze, to kupuj sobie inne rzeczy , i nie śmieć. 

Widzisz odkąd tu jestem na forum zauważyłem, że gdy ktoś krytykuje sieć sklepów Top Hi-Fi zaraz stajesz w ich obronie. Czy jesteś pracownikiem lub masz jakieś inne układy z nimi?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

My zdążyliśmy już sprawdzić z naszym całym asortymentem, jak brzmi marka B&W i uwierzcie nam, dużo osób nie odkryło tych głośników, bo najczęściej źle je skonfigurowali.

To dlaczego na waszej stronie internetowej są takie połączenia elektroniki z tymi kolumnami, że się tego nie da słuchać? Z czym najlepiej je skonfigurować z waszego asortymentu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, lysyrafal napisał:

To dlaczego na waszej stronie internetowej są takie połączenia elektroniki z tymi kolumnami, że się tego nie da słuchać? Z czym najlepiej je skonfigurować z waszego asortymentu?

Dział marketingu tworzy ceny zestawów. Są to osoby wydelegowane do tego celu. W każdej firmie są jakie jednostki i tak musi zostać.

My jesteśmy od tego, jako salony. Żeby przygotować dobre rozwiązanie i żeby rzetelnie podejść do tematu. 

Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie, w kontekście głośników B&W, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież nie każdy z klientów oczekuje tego samego. Czy pytasz o któryś model konkretnie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Felix1 napisał:

Szkoda tylko, że S4Home mówi, że słuchał ich w zestawach polecanych przez Top HiFi. Czyżby jednak ta wiedza nie była aż tak dobra? A może ona jest tak tajemna, że nie dzielicie się nią z klientami i polecacie Im źle dobrane zestawy? 

Przybyłem do Topa w innym celu a akurat klient przede mną słuchał Bowersów więc ja się po prostu podłączyłem. Miło mi się z nim gadało.

Mówimy o nowych Bowersach bo starsze znałem jeszcze lepiej, Miałem także CM u siebie. W UK sprawdziłem je dokładnie.

10 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Bez przesady... To już nie można napisać że jasno grają? Sam całkiem lubię BW i kilka miałem, ale trzeba to lubić. Graja specyficznie dość 

Miras ma akurat problem z opisaniem dzwieku. I jego opisy są często obrócone o 180 stopni więc to indywidualny przypadek.

9 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Kolumny B&W jak i inne mają swoje wady i zalety. Dlatego zawsze zapraszamy na prezentację do salonów bądź indywidualnego wypożyczenia.

Życzymy miłego wieczoru!

Dokładnie tak. Moim celem także nie była kłótnia z kolegami z Topa, przy najmniej w tej kwestii :P

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JaZz napisał:

Widzę że kolejna mini wojna się toczy

No bo o to tutaj chodzi. Nie wiedziałeś? Ostatnimi czasy to miejsce jest do tego idealne. jak ktoś chce się posprzeczać, poobrzucać błotem, itd. 

Ale jakby tak zapytać Panów specjalistów, żeby np. wyjaśnili co oznacza np. dźwięk jasny, to już na to czasu nie mają ... ani zdrowia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Dział marketingu tworzy ceny zestawów. Są to osoby wydelegowane do tego celu. W każdej firmie są jakie jednostki i tak musi zostać.

My jesteśmy od tego, jako salony. Żeby przygotować dobre rozwiązanie i żeby rzetelnie podejść do tematu. 

Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie, w kontekście głośników B&W, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież nie każdy z klientów oczekuje tego samego. Czy pytasz o któryś model konkretnie?

Panowie dział marketingu tworzy ceny zestawów, ale też same połączenia i o to mi chodzi. Co do kolumn B&W miałem i niestety na dłuższą metę zmęczyły mnie, a nawet zmiany wzmacniacza nie przyniosły satysfakcjonującego efektu. Na chwilę obecną znalazłem swoje brzmienie z inną marką kolumn MA. Zastanawiam się nad elektroniką z Państwa oferty, aby z kolumn wyciągnąć dosłownie maksimum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję😊, bo mam wrażenie, że ta trwająca parę dni wojenka w temacie zakończyła się wreszcie… I chociaż dotyczyła przecież clou moich poszukiwań, czyli charakterystyki brzmienia, to jednak częsta tendencja wśród użytkowników do arbitralnych sądów zawsze będzie podżegała do ostrych i prowokacyjnych odpowiedzi. Zatem próbujmy wypowiadać się mniej autorytarnie chociaż w tym wątku. Dziękuję za wypowiedź😊.

Wracając do tematu. Wczoraj zakończyła się moja przygoda z System Audio Legend 40.2, które grały u mnie przez tydzień. Mówiąc szczerze rozstałem się z nimi z pewnym żalem, bo spodobał mi się ich charakter. Obecnie wtachałem do domu Fyne Audio 501SP – stoją sobie i grają😉.

SA Legend… Hmm:} Posłuchajcie…

Pierwsze wrażenie? O rany ile basu! Jak dudnią! Postawiłem je od razu około 70 cm od ściany, a mimo to rozlewało się dołem. Przestawiłem dalej na tyle, na ile pozwalają moje stare kable – jakby trochę lepiej (zrobił się trochę ponad metr – Ty na prawdę chcesz, żeby one tak stały!!! Usłyszałem od Żony😆). Ale potem, w miarę upływu czasu, odniosłem wrażenie, że ich charakterystyka uległa uspokojeniu. Wróciły na swoje pierwotne miejsce (tak z 70 cm do twardego), a mimo to już tak nie dudniły. Góra pasma w tych kolumnach, moim zdaniem, jest bardzo spokojna, delikatna, osłodzona? Może odrobinę brakuje szczegółowości i separacji, za to bardzo fajnie słychać wokale. Nie wiem czy określę to prawidłowo, ale nazwałbym ich sposób grania, jako bardzo muzykalny. Dźwięki wydobywają się z nich harmonijnie, bez kłucia na górze i potem już bez rozlewania się po pokoju – chociaż muszę przyznać, iż wg mnie bas nie jest twardy (konturowy?), ale raczej miękki (tak mi się kojarzy: puszysty😉). W każdym razie Legendom nie brakuje dynamiki, potrafią łupnąć i mają jak dla mnie wystarczająco dużo głębi. Scena nie jest szczególnie szeroka, ale to może być wina akustyki mojego pokoju.

W każdym razie zastanawiam się, czy ta zmiana w moim odbiorze charakterystyki tych głośników wynika z faktu, że moje uszy się do nich zaadaptowały, czy to Arcam się z czasem z nimi zgrał, a może zmieniał się w czasie sposób grania, nowego przecież, wzmacniacza? Podobne wrażenia miałem wcześniej z Pylonami (dla przypomnienia Diamond 25), ale nie było to moim zdaniem tak spektakularne. Chociaż tak sobie teraz myślę, że z czasem im też zaczynało czegoś brakować – trochę dołu, trochę dynamiki. Zrobiło się jakoś tak… nudniej? Co nie znaczy, że mam złe wspomnienia! Wręcz przeciwnie, myślę o Pylonkach bardzo ciepło i nadal są wysoko w moim osobistym rankingu;-D (od samego początku zresztą…).

Na koniec długiego, późnonocnego jak zwykle wpisu;-P, mam pytanie: czy jest ktoś wśród zaglądających do tego tematu, kto miał styczność/słuchał SA Legendów i podzieli się ze mną swoimi odczuciami? Generalnie na forum są to rzadko polecane/opisywane/wspominane kolumny (chyba częściej Saxo). A może znacie kogoś, kto ich słuchał i poprosicie, żeby tu wpadł na chwilę i skrobnął choć kilka słów? Wdzięczny będę😊.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2021 o 23:26, oTTaki napisał:

2) Marantz PM7000N vs Audiolab 6000A Play w towarzystwie (oceny przede wszystkim na Audiolabie): HECO Aurora 700 (zrobiły na mnie spore wrażenie. Dynamika, bas ok, trochę za ostra góra) vs Q Acoustic 3050i (podobało mi się, “przyjemne granie”) vs Audio Physic Classic 8 (fajne granie, ale IMO czegoś mi brakowało) vs Focal Chora 816 (za mało basu, bardzo jasne granie, wyraźnie, ale IMO góra za ostra) vs System Audio Saxo 60 (ostatnie w sesji i zdecydowanie za krótko słuchane, ale IMO: “the best” w tym zestawieniu. Przyjemne, dynamiczne, wyraźna góra, ale bez ostrości jak w APC8, czy HA700).

Witam,

Zastanawiam sie nad Focal Chora 816, czy one maja silny bas? Nie lubię wyeksponowanej średnicy. Raczej spokojniejsze granie. A czytam że słuchałes ich, jakaś konkluzja?
 

Edytowano przez RoRo
Nie ma potrzeby cytować całego postu , a jedynie fragment do którego się odnosisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2021 o 01:07, oTTaki napisał:

Na koniec długiego, późnonocnego jak zwykle wpisu;-P, mam pytanie: czy jest ktoś wśród zaglądających do tego tematu, kto miał styczność/słuchał SA Legendów i podzieli się ze mną swoimi odczuciami? 

Zdaje się, że kolega @lpomis słuchał paczek tej firmy, z tym że w wersji podstawkowej. 

 

17 minut temu, Primare i15 Prisma napisał:

Witam,

Zastanawiam sie nad Focal Chora 816, czy one maja silny bas? Nie lubię wyeksponowanej średnicy. Raczej spokojniejsze granie. A czytam że słuchałes ich, jakiaś konkluzja?

Słuchałem mniejszych braci 816, monitorów 806. Moim zdaniem to monitory grające V-ką. Nie wiem co rozumiesz przez "spokojniejsze granie" ale wg mnie te focale tak nie zagrają 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Primare i15 Prisma napisał:

Witam,

Zastanawiam sie nad Focal Chora 816, czy one maja silny bas? Nie lubię wyeksponowanej średnicy. Raczej spokojniejsze granie. A czytam że słuchałes ich, jakiaś konkluzja?

Focal to nie jest spokojne granie.

Dnia 24.04.2021 o 01:07, oTTaki napisał:

Obecnie wtachałem do domu Fyne Audio 501SP – stoją sobie i grają😉.

I jest gorzej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2021 o 11:14, Primare i15 Prisma napisał:

Zastanawiam sie nad Focal Chora 816

W zasadzie powyżej dostałeś odpowiedzi w kwestii ich "spokojnego" grania. Zgadzam się z przedmówcami... Focale nie grają "spokojnie", co nie znaczy, że grają źle. Słuchałem Chory 816, Arii 926, a ostatnio miałem okazję (co prawda krótko) Kanta No2 - napędzane Naimem Uniti Star (lub Nova🤔). I mimo różnic między nimi, uważam, że mają wspólny mianownik, a mianowicie: wyraźna, szczegółowa i dla mnie dość ostra góra, której jest po prostu dużo. 926-tkę słuchałem dwa razy - wg mnie ma też sporo dołu (którego nie znalazłem w 816) i to takiego zwartego, z "łupnięciem" gdy trzeba... Ale co bym Ci nie napisał (czy ktokolwiek), musisz sam posłuchać. Była trochę wyżej rozmowa o Arii 926 i pojawiła się opinia, że dudnią... Więc sam widzisz😉

14 godzin temu, S4Home napisał:

I jest gorzej?

Ciekawe dlaczego tak postawiłeś pytanie? Wyrobiłem już sobie opinię o Fyne 501SP, ale z zainteresowaniem poczekam na Twoją odpowiedź, bo mnie zaintrygowałeś...😁

Dnia 25.04.2021 o 11:35, seba3002 napisał:

Zdaje się, że kolega @lpomis słuchał paczek tej firmy, z tym że w wersji podstawkowej. 

Dzięki seba. Właśnie o to mi chodzi - pojawiają się gdzieniegdzie opinie użytkowników o SA, ale o innych ich modelach. O Legendach nic lub prawie nic... Czyżby to były aż tak niszowe kolumny? 

Trafiłem dzisiaj na Twój wpis w innym temacie i pozwolę sobie go zacytować tutaj, bo raz, że "chodzi" mi po głowie od rana, a dwa, że świetnie wpisuje się w tytuł mojego wątku:

@seba3002 cyt.: "A może spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie na czym najbardziej zależy Tobie (...) w dźwięku. Czy wolisz bas twardy, szybki czy raczej miękki i mniej konturowy ? Czy wolisz kiedy średnica wychodzi do przodu czy kiedy jest na linii kolumn, a może wolisz kiedy jest delikatnie wycofana? Czy wolisz górę rozdzielczą ale niezbyt ostrą czy lubisz kiedy wszystkie detale są ostre jak igła. A może wolisz kiedy ta góra w ogóle jest wycofana i stanowi tylko dopelnienie reszty ?"

Odpowiedź na to pytanie w moim przypadku nie jest prosta. Szukam... Nadal. Już mi się wydaje, że wiem czego chcę, aby potem stwierdzić, że to jednak nie to! A poza tym ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy w ogóle znajdę takie głośniki, które zagrają tak, jakbym chciał: żeby bas był odpowiednio twardy i sprężysty, wypełniony, ale nie idealnie konturowy (nie taki od - do), żeby wokale były wyraźne, ale bez sybilantów, ciepłe i bliskie, a góra rozdzielcza, ale delikatna, bez ostrości i z dużą ilością "powietrza" i jeszcze, żeby dźwięk miał "głębię"... Czy to jest w ogóle możliwe, czy raczej to taki mój dźwiękowy neverland... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ciągle w drodze 🙂. Tak myślałam bo czuję, że gdybyś znalazł te jedne jedyne ( o ile istnieją) to znalazłbyś czas żeby podzielić się euforią.

Moje najnowsze przemyślenia to żeby oprócz Arcama sprawdzić jeszcze wzmacniacz lampowy lub hybrydowy (to skłaniam się Magnatowi MA 1000).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle w drodze😉 i ciągle poszukuję... 

Już tak mam, że może za "rogiem" będzie inaczej/lepiej🥺 Życiowo trochę to męczące, zwłaszcza dla moich bliskich 😒

Mi Arcam trafił się nagle, przy czym wpisał się w moje potrzeby. Przez chwilę też myślałem o lampie, ale tu na przeszkodzie stanęła moja lepsza połówka, która na takie ustrojstwo zgody nie wyraziła, więc na razie stanęło na all-in-one🙃

Natomiast co do moich poszukiwań:

Fyne Audio 501SP nie "siadły", to jednak nie moje granie. We wtorek oddałem... bez żalu. Mimo starań nie potrafię klarownie wyjaśnić dlaczego, ale zabrakło mi w nich "czegoś". W moich warunkach akustycznych, na moje ucho, generalnie brakowało dołu...

Czyżbym kwalifikował się do kategorii "fanatycznych basolubów"???🤔😳

Teraz wsłuchuję się w Focale: Aria 926. Jest wyraźnie, czysto, świeżo... Ale te dolne rejestry 🙄, chyba mi coś padło na uszy, bo dla mnie za mało... Pamiętajcie proszę, że słucham głównie cicho (dla właścicieli Arcama SA30: poziom głośności 15 -> na co dzień -> to już dość głośno). Dostawilem bliżej ścian i niby trochę lepiej, ale nadal troszkę mało... Ot, taki😜 jestem. (na marginesie: @Markcox dla mnie nic nie dudni, wręcz przeciwnie😆)

Poza tym te kolumny w moim pomieszczeniu są po prostu za duże...

Totalny mętlik i niemoc decyzyjna... Nie spodziewałem się tego po sobie 😕

Zatem szukam dalej... W planie (już wstępne ustalenia) odsłuch w Tychach -> Studio 16Hertz i Minas Anor IV oraz Canto Grand [a propos: @Felix1 podeślesz link do tego wątku o nich, o którym wspomniałeś w wątku @Asia, proszę🙏 (może być na PW)].

Zastanawiam się jeszcze nad propozycją posłuchania: Acoustique Quality Pontos 8 (raz jeszcze), Martin Logan Motion 40 i Cabasse Java 30 MC... (tylko czemu tak rzadko wspominane są te głośniki na forach?🧐🤔)

P.S. I znowu późna noc, i znowu długi tekst🤦🏻

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, oTTaki napisał:

Ciągle w drodze😉 i ciągle poszukuję... 

Już tak mam, że może za "rogiem" będzie inaczej/lepiej🥺 Życiowo trochę to męczące, zwłaszcza dla moich bliskich 😒

Mi Arcam trafił się nagle, przy czym wpisał się w moje potrzeby. Przez chwilę też myślałem o lampie, ale tu na przeszkodzie stanęła moja lepsza połówka, która na takie ustrojstwo zgody nie wyraziła, więc na razie stanęło na all-in-one🙃

Natomiast co do moich poszukiwań:

Fyne Audio 501SP nie "siadły", to jednak nie moje granie. We wtorek oddałem... bez żalu. Mimo starań nie potrafię klarownie wyjaśnić dlaczego, ale zabrakło mi w nich "czegoś". W moich warunkach akustycznych, na moje ucho, generalnie brakowało dołu...

Czyżbym kwalifikował się do kategorii "fanatycznych basolubów"???🤔😳

Teraz wsłuchuję się w Focale: Aria 926. Jest wyraźnie, czysto, świeżo... Ale te dolne rejestry 🙄, chyba mi coś padło na uszy, bo dla mnie za mało... Pamiętajcie proszę, że słucham głównie cicho (dla właścicieli Arcama SA30: poziom głośności 15 -> na co dzień -> to już dość głośno). Dostawilem bliżej ścian i niby trochę lepiej, ale nadal troszkę mało... Ot, taki😜 jestem. (na marginesie: @Markcox dla mnie nic nie dudni, wręcz przeciwnie😆)

Poza tym te kolumny w moim pomieszczeniu są po prostu za duże...

Totalny mętlik i niemoc decyzyjna... Nie spodziewałem się tego po sobie 😕

Zatem szukam dalej... W planie (już wstępne ustalenia) odsłuch w Tychach -> Studio 16Hertz i Minas Anor IV oraz Canto Grand [a propos: @Felix1 podeślesz link do tego wątku o nich, o którym wspomniałeś w wątku @Asia, proszę🙏 (może być na PW)].

Zastanawiam się jeszcze nad propozycją posłuchania: Acoustique Quality Pontos 8 (raz jeszcze), Martin Logan Motion 40 i Cabasse Java 30 MC... (tylko czemu tak rzadko wspominane są te głośniki na forach?🧐🤔)

P.S. I znowu późna noc, i znowu długi tekst🤦🏻

Tak szukasz tego dołu już nie pamietam czy miałeś na odsłuchu pylony diamond ? Powiem Tobie ze żadna z kolumn nie miała takiego dołu jak pylon góry mi brakowało ale bas był najlepszy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się znała na budowie wzmacniaczy, ale może konstrukcje klasy G nie dadzą basu, którego szukamy? Może trzeba dorzucić subwoofer?

Porównuję z całym moim "doświadczeniem" czyli Roksanem K3 i CA CXA81. Tam basu dużo, szczególnie w K3.

Jednak wczoraj już nie daliśmy rady słuchać Roksana   - tęsknię za Lyngdorfem, i poszliśmy oglądać serial The Expanse (z satelitami Sonosa, które w końcu zamontowałam - naprawdę robią dobrą robotę).

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...