Skocz do zawartości

Kino domowe a duży ekran projekcyjny


RomanZ

Recommended Posts

Cześć,

Od jakiegoś czasu studiuję forum i miałem nadzieje na rozwiązanie swoich dylematów, ale chyba bez prośby o pomoc się nie obędzie.

Urządzam nowe mieszkanie i chciałbym mieć w miarę solidne kino domowe, przy czym chodzi mi tutaj zarówno o nagłośnienie jak i TV/ekran+ rzutnik.

Mam problem żeby to dopasować i zgrać. Poniżej rzut salonu (ok 40 m2 wysokość 2.7)

Odległość "ściany medialnej" od kanapy ok 4m, szerokość kanapy ok 3m. Na ścianie chcę umieścić TV oraz szafkę RTV (wymiary do ustalenia)  który będzie zasłaniany elektrycznym ekranem projekcyjnym np 135 cali więc jego szerokość wizyjna to ok 3m a wysokość wizyjna ok 170 cm. Z tego co wiem to ekran powinien się zaczynać 40-80 cm nad podłogą.

No i tutaj pojawia się duży problem, taki ekran zasłoni sporą cześć ściany więc gdzie i jak umieścić głośniki? (Zależy mi na dużym ekranie)

Rozważam różne opcje, ale wszystkie mają jakieś problemy:

1. Zestaw kolumn podłogowe + podstawkowe typu Heco 700 5.1 - tylko nie mam pomysłu jak je tutaj sensownie rozłożyć (po bokach ekranu?, za ekranem? ponoć są jakieś ekrany audio transparentne) no i dodatkowy problem gdzie tylne kolumny (wiszące na suficie a może na podstawkach?)

2. Małe głośniki typu Focal.JMLab Sib Evo 5.1.2, DOME FLAX 5.1 lub podobne ( przednie wiszące przy suficie? a może przednie na szafce rtv a tylko tylne na suficie?)

3. Podwieszany sufit i wszystkie głośniki instalacyjnego

4. Jakiś miks tych opcji.

451939643_Zrzutekranu2021-03-28143625.thumb.png.8de52a78fd8cdfa572e2edb7f86c61e8.png

Zadaje sobie sprawię że raczej nie ma "najlepszej" opcji, ale może jakoś pomożecie mi zbliżyć się do rozwiązania. Nie jestem audiofilem, i to moje pierwsze kino domowe. 

Jestem na etapie projektowania rozwiązania, więc mogę położyć dowolnie instalacje. Chciałem uniknąć podwieszanego sufitu, ale jeśli bardzo by to pomogło to mogę zdecydować na taką zabudowę.

Teraz o sprzęcie, tutaj też jestem laikiem :(

Myślałem o Yamaha 6a lub a2a.

Jeśli ktoś ma doświadczenie z projektorami i ekranami to również będę wdzięczny za rady.

Budżet o który myślałem to 10-15 tyś ekran + projektor, 10-20 tyś na nagłośnienie

Z góry dziękuję za pomoc i rady.

Edytowano przez RomanZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pomieszczenie masz na prawdę duże w związku z czym warto byłoby postawić na mocniejsze kolumny. Tutaj świetnie sprawdziłyby się Heco Aurora 1000set 5.1 w połączeniu z dynamiczniejszym brzmieniem Yamahy RX V6a. 
Jeśli chciałbyś postawić na dynamikę polecam zwrócić uwagę na Monitor Audio Bronze 500 set + Denon 3700h lub oczko wyżej Focal Aria 936set. 

W obu przypadkach kolumny frontowe warto byłoby rozstawić po bokach ekranu. Tylne głośniki zdecydowanie lepiej umiejscowić na podstawkach. Głośniki sufitowe są dobrą opcją ale wyłącznie w przypadku Atmos.

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

Rozrysowałem to sobie dokładnie i wychodzi że fronty jakoś zmieszczę obok ekranu, pytanie jeszcze o głośniki tylne. Wolałbym uniknąć podstawek więc pytanie czy mogę je umieścić  tak ok 1,5 m z tyłu ale na wysokości 2,2 metra oracz czy taki głośnik może być postawiony na meblu?

Dodatkowo czy ma sens jeszcze zamontować na 2 przeciwległych ścianach 2 głośniki do systemu 5.1.2 na wysokości narożnika? Jeden byłby niestety bliżej a drugi znacznie dalej....

 

 

Coś takiego będzie miało sens?

IMAG4711.thumb.jpg.d0ff34540a50296c0b85d9aca9558128.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, RomanZ napisał:

Wolałbym uniknąć podstawek więc pytanie czy mogę je umieścić  tak ok 1,5 m z tyłu ale na wysokości 2,2 metra oracz czy taki głośnik może być postawiony na meblu?

Może być postawiony na meblu.

No w ostateczności może być. Ustawił byś go w Twoim kierunku?2,2 to jednak nieco wysoko.

17 godzin temu, RomanZ napisał:

Dodatkowo czy ma sens jeszcze zamontować na 2 przeciwległych ścianach 2 głośniki do systemu 5.1.2 na wysokości narożnika? Jeden byłby niestety bliżej a drugi znacznie dalej....

Ale to nie jest układ 5.1.2

To co tutaj chcesz zrobić to układ 7.1 i to ma sens. Nie przejmuj się odległością. Nawet prosta kalibracja w takim przypadku to wyrówna.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań :)

1. Wychodzi na to, że aby mieć 5.1.2 muszę zmienić położenie tych głośników na sufit. W jakich odległościach powinny być od siedzących?

2. Czy tyle kolumny lepiej byłoby umieścić np 60 cm do tyłu jeszcze ale na wysokości np 190 cm?

3. Heco 700 set + Heco 11F byłyby dobrym wyborem czy jednak Heco 1000 (trochę duże)

 

 

Edytowano przez RomanZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, RomanZ napisał:

1. Wychodzi na to, że aby mieć 5.1.2 muszę zmienić położenie tych głośników na sufit. W jakich odległościach powinny być od siedzących?

Na stronie Atmos masz wytyczne.

22 godziny temu, RomanZ napisał:

Czy tyle kolumny lepiej byłoby umieścić np 60 cm do tyłu jeszcze ale na wysokości np 190 cm?

Czyli gdzie?

22 godziny temu, RomanZ napisał:

Heco 700 set + Heco 11F byłyby dobrym wyborem czy jednak Heco 1000 (trochę duże)

700 wystarczą pod kino bo i tak sub 30A być MUSI!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...