Skocz do zawartości

Podłączenie subwoofera aktywnego do wzmacniacza stereo


MacieQ

Recommended Posts

Dnia 4.04.2021 o 22:16, Aprox napisał:

Oczywiście że dam znać :) - natomiast jeśli chodzi o SVS to gdzieś znalazłem w sieci porównanie T9i i SB-2000 gdzie zdecydowanie jeśli komuś zależy na subie do muzyki wygrał REL bez dwóch zdań ...tak więc mój  wybór pozostaje niezmienny :) 

SVS jest bardziej uniwersalną konstrukcją stereo + kino. T9i pod katem czystego stereo zostawia go w tyle.

Rodzaj muzyki nie bedzie miał tu znaczenia gdyż T9i ma znacznie bardziej zwinny i zmienny bas.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.04.2021 o 22:16, Aprox napisał:

natomiast jeśli chodzi o SVS to gdzieś znalazłem w sieci porównanie T9i i SB-2000 gdzie zdecydowanie jeśli komuś zależy na subie do muzyki wygrał REL bez dwóch zdań

Akurat ostatnio czytałem taki wątek o micie "REL is more musical then SVS" i spodobała mi się taka wypowiedź:

Usually "more musical" means "this sub has less low-bass output and since I don't use room EQ like I should, my room modes ruin the low bass if it's loud."

😁😁

Oraz polecam też tę stronę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:

Akurat ostatnio czytałem taki wątek o micie "REL is more musical then SVS" i spodobała mi się taka wypowiedź:

Usually "more musical" means "this sub has less low-bass output and since I don't use room EQ like I should, my room modes ruin the low bass if it's loud."

😁😁

Oraz polecam też tę stronę.

Czyli jak zawsze rozchodzi się o akustykę pomieszczenia. Ja niestety nie mam możliwości ( żona 😁 ) by bawić się w EQ pokoju ...

16 godzin temu, wid napisał:

Tak z ciekawości, jakiej muzyki słuchasz? 

Wychowany jestem i nadal wierny metalowi ale należę do ludzi którzy słuchają wszystkiego ( z wyjątekim Disco Polo ), czyli mój dzień po po części rock, pop, chill ...:) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Aprox napisał:

Czyli jak zawsze rozchodzi się o akustykę pomieszczenia. Ja niestety nie mam możliwości ( żona 😁 ) by bawić się w EQ pokoju ...

 

Tylko i wyłącznie

Ja niestety nie potrafiłem sobie poradzić z basem (proporcje pokoju 1:2  i kolumny ustawione w 1/4 dłuższej ściany) u siebie w salonie i skończyło się...dwoma subami SVS SB 3000

Zanim zaczniesz jakiekolwiek zakupy pobaw się:

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-kalkulator-modow.php

Da ci to mniej więcej ogląd czego się spodziewać

Dla mnie SVS ma jedną zasadniczą przewagę. Aktywny equalizer i możliwość po pomiarach w REW , korekty do danych warunków akustycznych

Przy czym mowa głownie o KD, jeśli tobie z tych HECO brakuje basu w stereo...to obstawiam problem z modami pomieszczenia

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Aprox napisał:

Czyli jak zawsze rozchodzi się o akustykę pomieszczenia. Ja niestety nie mam możliwości ( żona 😁 ) by bawić się w EQ pokoju ...

Wychowany jestem i nadal wierny metalowi ale należę do ludzi którzy słuchają wszystkiego ( z wyjątekim Disco Polo ), czyli mój dzień po po części rock, pop, chill ...:) 

W końcu ! Te same kolumny i rodzaj muzyki ! Teraz to już w ogóle czekam na test ! Kiedy spodziewasz się dostawy :)? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Heathen napisał:

Tylko i wyłącznie

Ja niestety nie potrafiłem sobie poradzić z basem (proporcje pokoju 1:2  i kolumny ustawione w 1/4 dłuższej ściany) u siebie w salonie i skończyło się...dwoma subami SVS SB 3000

Zanim zaczniesz jakiekolwiek zakupy pobaw się:

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-kalkulator-modow.php

Da ci to mniej więcej ogląd czego się spodziewać

Dla mnie SVS ma jedną zasadniczą przewagę. Aktywny equalizer i możliwość po pomiarach w REW , korekty do danych warunków akustycznych

Przy czym mowa głownie o KD, jeśli tobie z tych HECO brakuje basu w stereo...to obstawiam problem z modami pomieszczenia

Kiedyś mi w zupełności wystarczał w zupełności bas z kolumn, ale trafił się dobrej cenie HECO MS Sub25A i mam wrażenie że moje ucho posmakowało tego dodatkowego basu 😁. A SVS oglądałem ale SB-2000 jak i 3000 mają złącza których mój obecny wzmacniacz nie obsługuje. Tak więc w grę wchodził tylko SB-1000 albo REL, a że pokój to ok 36M2 i 3.80 wysokości to wybór padł na REL-a 😁🤘.  A mody nie wchodzą w grę - prędzej moja połowica mnie "zmoduje" 😆

Edytowano przez Aprox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Aprox napisał:
12 godzin temu, TomekN napisał:

Usually "more musical" means "this sub has less low-bass output and since I don't use room EQ like I should, my room modes ruin the low bass if it's loud."

😁😁

Oraz polecam też tę stronę.

Czyli jak zawsze rozchodzi się o akustykę pomieszczenia. Ja niestety nie mam możliwości ( żona 😁 ) by bawić się w EQ pokoju ...

Spieszę wyjaśnić, że Room EQ to nie jest akustyka pokoju, tylko korekcja pomieszczenia (np. Audyssey, Dirac Live, RoomPerfect, itd).
Akustyką pomieszczenia oczywiście też można (i nawet lepiej) wprowadzić korekty w brzmieniu (patrz np. ustroje typu Bass Trap), ale wiadomo, że na takie rzeczy pozwolić sobie może tylko gastka osób. Reszta ma żonę 😉 i dlatego rozwineły się systemy elektronicznej korekcji pomieszczenia tzw. Room EQ / REQ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TomekN napisał:

Spieszę wyjaśnić, że Room EQ to nie jest akustyka pokoju, tylko korekcja pomieszczenia (np. Audyssey, Dirac Live, RoomPerfect, itd).
Akustyką pomieszczenia oczywiście też można (i nawet lepiej) wprowadzić korekty w brzmieniu (patrz np. ustroje typu Bass Trap), ale wiadomo, że na takie rzeczy pozwolić sobie może tylko gastka osób. Reszta ma żonę 😉 i dlatego rozwineły się systemy elektronicznej korekcji pomieszczenia tzw. Room EQ / REQ.

Już widzę moją połowicę która pozwala mi na urządzanie pokoju wg wskazań prawidłowej korekcji 😁😆 skoro twierdzi że jestem psychiczny że "magazynuję" oryginalne pudła i styropiany z zakupionego sprzętu zamiast wyrzucić 😁. Dzięki Tomek za wskazówki ale u mnie to nie przejdzie ...szczęście mam że nie wnika za ile kupuję niektóre swoje "widzi mi się" 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, TomekN napisał:

Akurat ostatnio czytałem taki wątek o micie "REL is more musical then SVS" i spodobała mi się taka wypowiedź:

Na ASR? No ale nie wierzymy im. Słuchałeś REL ale seria T VS SVS? To posłuchaj, usłyszysz o czym jest mowa.

Velodyne ma fajną kalibrację swoich subwooferów. I mimo że te są otwarte to także stawiał bym je wysoko w stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Aprox napisał:

Kiedyś mi w zupełności wystarczał w zupełności bas z kolumn, ale trafił się dobrej cenie HECO MS Sub25A i mam wrażenie że moje ucho posmakowało tego dodatkowego basu 😁. A SVS oglądałem ale SB-2000 jak i 3000 mają złącza których mój obecny wzmacniacz nie obsługuje. Tak więc w grę wchodził tylko SB-1000 albo REL, a że pokój to ok 36M2 i 3.80 wysokości to wybór padł na REL-a 😁🤘.  A mody nie wchodzą w grę - prędzej moja połowica mnie "zmoduje" 😆

Widze że nie weszłeś w linki które ci podesłałem.

Mody to sa częstotliwości które w danym pomieszczeniu będą się albo wygaszać albo wzmacniać.

Musisz mieć tego świadomość bo może się okazać że subwoofer będziesz musiał postawić na środku pokoju aby w sweet spocie mieć odpowiednią ilość np 35hz.....i wtedy jest klops bo żadna połowica się na to nie zgodzi.

SB-1000 sobie daruj, ewentualnie PB-1000, chociaż moim zdaniem do 36m to i tak zdecydowanie za mało

9 godzin temu, TomekN napisał:

Spieszę wyjaśnić, że Room EQ to nie jest akustyka pokoju, tylko korekcja pomieszczenia (np. Audyssey, Dirac Live, RoomPerfect, itd).
Akustyką pomieszczenia oczywiście też można (i nawet lepiej) wprowadzić korekty w brzmieniu (patrz np. ustroje typu Bass Trap), ale wiadomo, że na takie rzeczy pozwolić sobie może tylko gastka osób. Reszta ma żonę 😉 i dlatego rozwineły się systemy elektronicznej korekcji pomieszczenia tzw. Room EQ / REQ.

Tylko że Audyssey, REW itd nie dokona żadnej korekty na samym subwooferze.

W większości przypadków na gołym subie można ustawić odcięcie/wzmocnienie i tyle.

Jak ktoś ma problem z modami pokoju, to takie rozwiązanie nic nie da. Jedynie sub z opcją kalibracji

Wszystko zależy od tego co człowiek chce osiągnąć 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heathen napisał:

Widze że nie weszłeś w linki które ci podesłałem.

Mody to sa częstotliwości które w danym pomieszczeniu będą się albo wygaszać albo wzmacniać.

Musisz mieć tego świadomość bo może się okazać że subwoofer będziesz musiał postawić na środku pokoju aby w sweet spocie mieć odpowiednią ilość np 35hz.....i wtedy jest klops bo żadna połowica się na to nie zgodzi.

SB-1000 sobie daruj, ewentualnie PB-1000, chociaż moim zdaniem do 36m to i tak zdecydowanie za mało

Tylko że Audyssey, REW itd nie dokona żadnej korekty na samym subwooferze.

W większości przypadków na gołym subie można ustawić odcięcie/wzmocnienie i tyle.

Jak ktoś ma problem z modami pokoju, to takie rozwiązanie nic nie da. Jedynie sub z opcją kalibracji

Wszystko zależy od tego co człowiek chce osiągnąć 

I owszem wszedłem 😁 ...a ponieważ jestem w tym totalnie "zielony" to uzyskane tam informacje zdecydowanie mnie przerosły 😁. Będę się sugerował "doświadczeniem" z użytkowania i ustawienia mojego byłego sub-a gdyż byłem naprawdę zadowolony z efektu basowego jaki w nim i jego ustawieniu uzyskałem. Ale wielkie dzięki za pomoc 🤘🍺

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Nie wiem jak niższe wersje, ale XT32 robi korektę sub

Nie robi,

Robi korektę na wszystkich kanałach poza subem (flat/ reference)

Owszem robi korektę zgrania sub/fronty  ale to jest zwyczajny crossover+podbicie (+odległości+delay) nie obrabia w żaden sposób kanału LFE!

Ale wykres od 60hz w dół u mnie wygląda dokładnie tak samo przy XT32 ON jak i OFF (pomiar REW+minidsp umik-1 )

Dopiero zabawa EQ z poziomu aplikacji SVS daje mi możliwość korekty subów

Ale na Twoją obronę powiem że też trafiałem na masę opini że robi korektę subów dlatego zainwestowałem w mikrofon i te teorie zweryfikowałem (dla mnie to chwyt marketingowy który odnosi sie do: Dynamic EQ i Audyssey LFC  ale t nie ma nic wspólnego z kalibracją suba!)

Z poziomu menu denona bez problemu można wejść na każdy kanal poza LFE i zmienić EQ

https://manuals.denon.com/AVRX3500H/EU/EN/GFNFSYuyviicam.php#OKNRMLtcwttepv

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi teraz wbiłeś ćwieka, czy to jest Audyssey MultEQ Editor app?

Z poziomu amplitunera nie masz na pewno tych opcji dostępnych (ja u siebie x3500H nie widzę)

To teraz już zgłupiałem, jak będę w domu do wrzucę wykresy z REW gdzie tak jak pisałem pomiar nie pokazuje żadnych zmian w zakresie od 60hz w  dół u mnie z XT32 ON i OFF

No i najważniejsze pytanie czy możesz w tej apce dowolnie ukształtować charakterystykę na subie? 

Na jakim modelu była ta kalibracja przeprowadzona?

Czy te dane jesteś w stanie sprawdzić na amplitunerze?

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Heathen napisał:

No to mi teraz wbiłeś ćwieka, czy to jest Audyssey MultEQ Editor app?

Tak.
Z poziomu amplitunera rzeczywiście tego nie ma (nawet podglądu)

10 minut temu, Heathen napisał:

No i najważniejsze pytanie czy możesz w tej apce dowolnie ukształtować charakterystykę na subie? 

Na to wygląda 🙂
Oczywiście w MultiEQ nie jest to zbyt szczegółowe, ale alternatywnie można użyć Ratbuddyssey app, żeby uzyskać wyższą szczegółowość.
Ogólnie jest wiele metod kalibracji subwooferów, ja myślę że w naszym przypadku (też maszm dwa SVSy) wypadałoby najpierw zrobić optymalny alignment za pomocą ustawień PEQ w SVS app na podstawie pomiarów REW, a potem tę dobrą podstawę dać doszliować MultiEQ app

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 minut temu, TomekN napisał:

Tak.
Z poziomu amplitunera rzeczywiście tego nie ma (nawet podglądu)

Na to wygląda 🙂
Oczywiście w MultiEQ nie jest to zbyt szczegółowe, ale alternatywnie można użyć Ratbuddyssey app, żeby uzyskać wyższą szczegółowość.
Ogólnie jest wiele metod kalibracji subwooferów, ja myślę że w naszym przypadku (też maszm dwa SVSy) wypadałoby najpierw zrobić optymalny alignment za pomocą ustawień PEQ w SVS app na podstawie pomiarów REW, a potem tę dobrą podstawę dać doszliować MultiEQ app

Cofam to co mówiłem wyżej muszę zagłębić się w temat 

Z drugiej strony zabawa PEQ w SVS jest widoczna na REW, a XT32 na REW u mnie nie widać zmian (na subie)

Powiedz mi czy używasz tych wszystkich dodatków na ampli? W stylu Dynamic EQ/Dynamic Volume/Audyssey LFC ?

Bo ja mam to wszystko wyłączone i jedynie to mi przychodzi do głowy jako przyczyna braku różnicy na pomiarach w REW

Dziś to raz jeszcze potestuję bo oszaleję teraz....

Jezu....a już myślałem że mam spokój z subami^^

 

Co do aplikacji na SVS jest to jak najbardziej realna pomoc, przy czym na ucho nic nie zrobimy (tzn można ale efekt wypadało by sprawdzić) Do tego potrzebny jest mikrofon i np REW by wiedzieć co chcemy modyfikować

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Heathen napisał:

Powiedz mi czy używasz tych wszystkich dodatków na ampli? W stylu Dynamic EQ/Dynamic Volume/Audyssey LFC ?

Do muzyki używam tylko Dynamic EQ, ale z większym off-setem np. 10dB. Nie używam natomiast kompersora (Dynamic Volume).
Z kolei do kina używam Dynamic EQ z zerowym off-setem oraz Dynamic Volume w ustawieniu Light albo Medium.
Audyssey LFC nie używam w ogóle.

Natomiast jeszcze się nie zabrałem za szczegółowe pomiary REWem i kalibrację tych subwooferów przez PEQ. Mam już Umika, ale jeszcze czekam na jeden głośnik.

 

10 minut temu, substance napisał:

przepraszam że się wtrącę ale jestem na poszukiwaniach subwoofera. Otstanio wyszła nowość, bardzo obiecująca od SVS, model 3000 micro. Jest z nim appka, która możnawysterować subwoofer, Czy ktoś z użytkowników miał do czynienia z taka aplikacją? Jak to działa i czy realna pomoc.

Do małego pomieszczenia spokojnie brałbym 3000 micro. On jest trochę jak KEF KC62 tylko chyba trochę lepszy, a na pewno tańszy.
Apka do wszystkich subwooferów SVSa jest taka sama, jej możliwości (screeny) możesz sobie znaleźć w sieci.
Z powodów opisanych powyżej nie powiem jeszcze na podstawie własnego doświadczenia jak bardzo ten PEQ jest skuteczny, ale z pewnością jest to pomoc w kalibracji - zwłaszcza, gdy ma się dwa subwoofery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się boje w przypadku tego suba do jego podróże.

to sie zdarzało w niższych modelach i obawiam się tego też tutaj.

Dwie membrany po bokach i 800W i 10KG wagi.

Tego nie znam więc nie wiem jak gra i czy ma takie zapędy wędrowca.

Ale weź to pod uwagę. Do stereo czy kina?

Bo tutaj sprawdzony REL HT 1205 albo nowa linia Velodyne może się okazać ciekawsza.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2021 o 08:38, S4Home napisał:

To co się boje w przypadku tego suba do jego podróże.

Wydaje mi się, że jeśli dwie membrany będą działać w przeciwnych kierunkach, siły powinny się równoważyć, ale z fizyki byłem z reguły przeciętniak ;) podejrzewam, że inżynierowie SVSa jakoś to ogarnęli i przetestowali, żeby nie było lipy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...