Skocz do zawartości

Kef R300 vs Dynaudio excite x18


KrólKiczu

Recommended Posts

A dojechały 🙂. Piękne, białe, z czarnymi maskownicami. Kolosy. Nie miałem jeszcze tak ciężkich monitorów. Klipsche rp600 m były duże i ciężkie ale te ważą po 12 kg każdy. Niektóre podłogówki ważą mniej. No i teraz mam dylemacik - dynaudio czy kef. Wiem, że moje tasowanie kolumnami i tak się pewnie nie skończy ale na ten moment stoję przed poważnym wyborem 😉. Obydwie konstrukcje to granie takie jak lubię ale muszę się wsłuchać dokładnie, żeby określić, która ma więcej wad niż zalet. Jedno jest pewne - żonie i synowi wygląd KEFów odpowiada bardziej 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku czy kilkunastu przesłuchanych utworach, ciężko mówić które paczki podobają mi się bardziej. Generalnie uważam, że jedne i drugie to podobny sposób prezentacji. Bez podkreślania żadnego pasma, spokojne, zrównoważone granie. Co jedno na razie mi się rzuciło w oczy to ogromne wokale w KEFach. Tego w dynaudio aż tak nie doświadczyłem. Kolejna rzecz - słyszałem opinie, że KEFy mają słabą górę. Tutaj muszę dłużej posłuchać, bo na razie jakoś mi nie rzuciło się to w oczy. Bas - miał być mega ogromny. Na szczęście mój wzmak dobrze kontroluje ten zakres i niczego niepokojącego na razie nie usłyszałem. Także niestety tasując paczkami w podobnym przedziale cenowym trudno spodziewać się bezsprzecznej wyższości jednych nad drugimi. Będzie to zawsze kwestia własnych preferencji, bądź tego co na danym etapie "życia muzycznego" bardziej przypada nam do gustu. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, TomekN napisał:

Jakbyś miał za dużo basu, to można włożyć zatyczki np. te częściowe - ringi

No właśnie z obawy przed tym basem włożyłem zatyczki już przed odsłuchami 😉. Ilość basu, która teraz jest bardzo mi odpowiada. 

A Ty kolego Tomku porównywałeś swoje KEFy z innymi paczkami czy po prostu dźwięk z serii Q odpowiadał Ci na tyle, że po prostu chciałeś podobnie z tym że lepiej 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

A Ty kolego Tomku porównywałeś swoje KEFy z innymi paczkami czy po prostu dźwięk z serii Q odpowiadał Ci na tyle, że po prostu chciałeś podobnie z tym że lepiej 😉

Mniej więcej tak było. Q350 były ok, chociaż brakowało mi w nich szczegółowości dźwięku. Po zapoznaniu się z recenzjami R3-ek (w tym na ASR, gdzie wypadły wybitnie dobrze), zdecydowałem się je wziąć w ciemno bez testowania innych kolumn tego typu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że KEFy bardzo odpowiadają mi wizualnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie do końca rozumiem te opisy, że jakaś elektronika gra "ciemno" lub "jasno" (a zwłaszcza taka, którą można uznać za transparentną). Może to dotyczy wbudowanych wzmaniaczy, z których nie korzystam, ale wątpię. W sumie nie wiem nawet jak jest na domyślnych ustawieniach - nie słucham muzyki w Pure Direct. Mam zrobioną korekcję Audessy XT32 z własną krzywą. Jak chcę więcej basu, średnicy, czy góry - to 2 minuty i zrobione. Z tego powodu nie kupiłbym nigdy DACa czy integry bez DSP / rozbudowanego systemu korekcji, bo to by pewnie oznaczało uwiązanie się do jakiejś konkretnej barwy brzmienia. Poza tym u siebie w Denonie aktywnie używam Dynamic EQ - w muzyce z offsetem 5 lub 10 dB. To też ma niebagatelny wpływ na brzmienie przy niskich poziomach głośności. Ciężko będzie mi się z tą świetną funkcją pożegnać gdy kiedyś zmienię Denona na procesor jakiejś innej marki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, TomekN napisał:

Po zapoznaniu się z recenzjami R3-ek (w tym na ASR, gdzie wypadły wybitnie dobrze), zdecydowałem się je wziąć w ciemno bez testowania innych kolumn tego typu.

No po prostu bajka, gorzej by było jakbyś nie usłyszał tego co tam napisali. Najważniejsze, że jesteś zadowolony z brzmienia swojego systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TomekN napisał:

Ja nie do końca rozumiem te opisy, że jakaś elektronika gra "ciemno" lub "jasno"

Przynajmniej tyle, że umiesz przyznać się do tego. Proponuję więcej słuchać, a mniej czytać. Posłuchaj kilka innych kolumn, wzmacniaczy i wtedy sytuacja powinna się wyjaśnić. Nie zamykaj się na jeden system.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady, ale ja mam swoją strategię w audio: złapać króliczka, a nie gonić. Jestem zadowolony z brzmienia obecnego systemu, więc uważam że udało mi się złapać króliczka (i to nawet dość szybko, a na odsprzedaży poprzednich klocków praktycznie nie straciłem). Jak ktoś lubi odsłuchiwać, porównywać różnice - czasami rzędu 1% albo mniej, ma czas i chęci na pakowanie i rozpakowywanie przesyłek, to OK. Ja po prostu wolę kierować się wiarygodnymi recenzjami i zaryzykować 💁‍♂️

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lysyrafal napisał:

Widzisz w przypadku kolumn czy wzmacniaczy to są większe różnice niestety. Naprawdę możesz być mile zaskoczony, ale jak znalazłeś swoje brzmienie to nie było tematu.

Nawet w przypadku kolumn mogą być nieduże - patrz opis Seby w poście #6 niniejszego wątku.
Oraz tak, brzmienie R3-ek mi odpowiada, wzmacniacza na Purifi - też.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lysyrafal napisał:

Widzisz w przypadku kolumn czy wzmacniaczy to są większe różnice niestety. 

12 minut temu, TomekN napisał:

Nawet w przypadku kolumn mogą być nieduże - patrz opis Seby w poście #6 niniejszego wątku.

 

Nie powiem nic odkrywczego ale te różnice czasem są większe a czasem mniejsze. Mi akurat teraz trafiły się kolumny, które prezentują podobny charakter. Chociaż i pomiędzy nimi są zauważalne różnice. Ale są też paczki prezentujące zupełnie inny typ prezentacji (za którym ja osobiście mniej przepadam) i w porównaniu z dynaudio czy kef trudno by je było pomylić 🙂. Sam troszkę zazdroszczę koledze Tomkowi bo ma system jaki chciał i nie czuje potrzeby poznawania nowych gratów. Ja np też wiem jaki typ grania lubię, ale lubię tez poznawać nowe firmy co czasem doprowadza mnie do dylematów pt "co wybrać". I nie jest to szukanie dźwięku idealnego bo wiem, że w moim budżecie to nierealne ale raczej jest to  "zabawa". Mam założony budżet, którego się trzymam i wiem że wyżej nie pójdę bo wtedy pewnie zaczęłaby się pogoń 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lysyrafal napisał:

No po prostu bajka, gorzej by było jakbyś nie usłyszał tego co tam napisali. Najważniejsze, że jesteś zadowolony z brzmienia swojego systemu.

Dokladnie tak samo ja tak samo postawilem na r3, pierw zobaczylem test  reference na audio.com, ale bez jaj, tyle bym nie wydał, r3 nie widzialem testow, fabrycznym krzywym pomiarowym kef nie zaufalem choc zapowiadalo sie fajnie, az wpadlem  na ASR gdze pomiary pokrywaly sie z fabrycznymi. Troszke sie balem braku gory przy plaskiej charakterystyce szczegolnie po iq9. Ale nie, przyszly demowki z s4home i, na zmiane graly z jbl l830 i to w l830 bylo za duzo wysokich tonow. Moglem oddać ale tak pokochalem brzmienie i czystosc dwięku tych kolumn ze szarpnalem sie na drugi komplet (2 pozycje odsluchowe gdzie drugą mialy mi zapewnic jbl) . A jak przyszla elektronika to juz wogole jestem zszokowany bo 90% muzy slucham bez żadnej korekcji, jak by mi ktos powiedzial to bym nie uwierzył ze ja  tak mogę 🤣, wysokich nie brakuje, krzywa basu jest opadajaca, nie ma zadnego podbicia dzieki temu  tego wysokiego rockowego basu co nie lubię nie ma za dużo , ale r3 niesamowicie głeboko schodzą,  i czeto niziutko dają taki piękny  podklad ze aż sprawdzam czy eq jest wlączone a okazuje sie ze nie.  Tak mną zawladnęly ze jeszcze chodza za mną r7 co by do salonu wstawić choc maskownice mają szpetne, ale jak na razie f502 nie chca pojść wiec pewnie kolejny wydatek mnie ominie 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Adi777 napisał:

Jakie kolumny najlepiej wypadają tam w testach? Bez podziału na kategorie cenowe.

Wchodzisz na Index głośników i najlepiej wybierz sobie zakładkę Speaker Attr Comparision. Zielone polecane, czerwone niepolecane. Na osi X masz cenę w $ za szt.
Ale nie ma tam dużo kolumn z tych droższych, bo mało osób przesyła takie do ASR do pomiarów 😉 Oni testują tylko to, co im ludzie prześlą do zmierzenia.
Natomiast tak z sygnaturek to widzę, że wśród userów z większymi budżetami popularne są Revele (np. Ultima Salon2 albo Studio2), Focale, KEFy, Dynaudio,

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, TomekN napisał:

Ale nie ma tam dużo kolumn z tych droższych, bo mało osób przesyła takie do ASR do pomiarów 😉 Oni testują tylko to, co im ludzie prześlą do zmierzenia.

Ja jestem bardzo ciekawy, jakby w takich testach wyszły kolumny na przetwornikach firmy Scan-Speak, najlepiej tych topowych, seria Ellipticor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...