Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak już wspominałem w innych tematach powoli budzi się do życia , wydaje mi się, że ciekawy projekt kombajnu audio. W jednej obudowie znajdzie się DAC z bardzo rozbudowanym zasilaniem, pre lampowe na starych amerykańskich podwójnych triodach z zasilaczem również lampowym, podwójną drabinką rezystorową do sterowania głośności (w układzie Shunt), i końcówka w klasie D Icepower 1200AS. Całość konstrukcji w pełni zbalansowana. Bardzo jestem ciekawy jak to, wydaje się karkołomne połączenie, zda egzamin.

Obudowa też ma odzwierciedlać to połączenie starego ( drewno orzechowe) z nowym( karbon i silicon m.in.). Kombajn będzie miał tylko wejście USB do konwertera USB-I2s i wyjścia terminali głośnikowych. Całość uzupełni wyświetlacz na którym ma być m.in. wykonawca, tytuł albumu, tytuł piosenki, częstotliwość i rodzaj pliku, nazwa radia i dane z RDS, może dodamy temperaturę końcówki. Tu jeszcze sprawa jest płynna bo program pisze mój syn i może tam dodać co akurat okaże się przydatne.

Gałki wzmaka mają być podświetlone i instensywność podświetlenia będzie zmieniać się w miarę pogłaśniania. Chłodzenie końcówki będzie aktywne w zależności od aktualnej jej temperatury. (To jest konieczne bo będzie pracowała w komodzie) Może dodamy też czujnik w okolicach pre lampowego. Po włączeniu player MPD będzie sterowany ze smartfona.

Całość już gra na razie ,, na desce'' i powoli przymierzamy się do finalnego montażu w obudowie. Dam znać jak się to dalej rozwija i czy finalnie gra była warta świeczki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 169
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Obudowa.

IcelanD3.thumb.jpeg.e0053798ec8ab0259ac4735c2d865dd1.jpeg

I potencjometr

drabinka.jpeg

Na wejściu konwerter USB-I2S z PCM 1536 i DSD 1024:-)

Dzisiaj udało się ostatnie już chyba potrzebne elementy kupić. Kondy Miflex na wejściu i wyjściu przedwzmacniacza.  Z serii KFPM. Ze względu na prognozowany efekt brzmienia.A łatwo nie jest. Mundorf np. ograniczył już dostawy do Polski o 75%. Już podobno nie da się u nich zamówić i kupić cewek.

Co do samej końcówki to zastosowany moduł IcePower 1200AS2 jak sam nazwa wskazuje dysponuje mocą 1200W przy jednym kanale wysterowanym i 4Ohm.

Przy dwóch kanałach i  czterech ohmach oddaje 700W, przy ośmiu to jest w dalszym ciągu abstrakcyjne 620W! Od spodu dołożyłem duży radiator tunelowy z aktywnie uruchamianym bardzo cichym wentylatorem Noctua. Zobaczymy jakie koncówka będzie osiągała temperatury pracy i czy włączanie wentylatora będzie potrzebne. Ale to już będziemy po uruchomieniu monitorować temperaturę i programować pracę wentylatora.

A sama końcówka wygląda tak
image.png.de7830bb436082ffc1d357f4ca222b4b.png

image.thumb.png.11c688bfc2db6f7224fd7bae7dbca9d2.png

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilania. ( Jak to mówią zaprawieni w bojach audiofile,, Zasilanie głupcze!'')

DAC ma dwa trafa tego typu, dwa zasilacze Salas robione na zamówienie. Osobne zasilanie do konwertera USB ( nie jest zasilany po USB) i osobne do płytki DAC-a.

image.png.695f93bd58e00052f76098150800d64a.png

Takie trzecie trafo też jest do przedwzmacniacza lampowego( oczywiście każde z innymi odpowiednio dobranymi napięciami). Dodatkowo czwarte trafo już zwyklejsze jest do zasilania płytki sterującej wyświetlaczem i wentylatorem.

Przedwzmacniacz jest zasilony z lampy prostowniczej EZ80 Tesla.

Końcówka mocy ma swoje własne zasilacze już wbudowane na jej płytę, nie potrzebuje zewnętrznego zasilacza.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. A po co się tu udzielam?

Właśnie po to, żeby może kiedyś komuś coś z tego się przydało.

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

frontowy drewniany przód z wyswietlaczem pod lekkim kątem! Genialne

Tam nie tylko front jest drewniany. Tam cała buda jest z litego orzecha. Tylko górna pokrywa z karbonu będzie dołożona w zafrezowanie i tak samo tylna. Reszta drewno. Nie było łatwo ją zrobić bo jak widzisz front ma górę pochyloną, ściętą ale reszta jest ,, półokrągła''.

Chciałem, żeby jak się już to robi ,,handmade'' to żeby to było inne niż standardowy wygląd wzmacniacza ,, sklepowego''.

image.thumb.png.d32c5941fa6229d71116fa01c02aee16.png

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, audiowit napisał:

Dobór pre do modułów b&o jest jak najbardziej właściwym posunięciem.

No próbujemy trochę ciepełka wrzucić do icePowera. Zobaczymy czy to się uda, a jednocześnie nie chcemy za nic stracić jego największych atutów.

Dzięki za dobre słowo. Obudowa to mój wymysł. Miała być na początku robiona na CNC ale ze względu na stopień skomplikowania fachowiec odmówił współpracy. Nie było jak dojść do zafrezowania pod wyświetlacz. Ale na szczęście stolarze ,, ręcznie'' ją dali radę zrobić i wydaje się, że w miarę estetycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do bardzo gorącego dzisiejszego tematu czyli kabli...

Projekt icelanD ma na celu jak największą ich redukcję. Dzięki włożeniu kombajnu w jedną obudowę nie będzie ani kabla XLR z DAC-a do przedwzmacniacza ani z przedwzmacniacza do końcówki. Nie będzie także terminali . Ścieżka sygnału będzie więc maksymalnie uproszczona. I żeby nie było. Ja kable analogowe ,, słyszę'' i wiem , że każdy kabel niestety jest jakimś kompromisem. Stąd próba całkowitego ich wyeliminowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I też jest ciężki. To lite drewno. Ten przód w najgrubszym miejscu ma chyba około 10 cm.

Znajomy stolarz mi to zrobił. W domu wszystko mam jego produkcji m.in. drzwi, schody, kuchnia, łazienka, komoda ( ta na zdjęciu na której stoi ta obudowa) itd.

Z tego samego orzecha ( miał ponad 100lat, średnica w najgrubszym miejscu ponad metr) robi mi teraz stół do jadalni.

stolarz.jpeg

Tu masz próbkę jego umiejętności. Jak masz blisko do mnie to Ci mogę załatwić kolejkę:-)

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jakoś prace nie posuwają się do przodu.

Przynajmniej pokażę zastosowany konwerter USB-i2s. Konwerter jest przerobiony na zewnętrzne zasilanie ( nietypowo 5V), a nie po USB.

konwerterUSB.jpeg

Parę słów  danymi technicznymi

Supports up to PCM1536K and DSD1024.

It is mainly composed of three chips. USB3300 is responsible for the physical transmission of USB data, STM32F446 (ARM Cortex-M4 180MHz) is responsible for the main control and audio buffering, and ALTERA CPLD is responsible for the audio signal output. The chips form absolute physical isolation, do not rob each other of resources, and do not constitute interference. This is different from the single-chip solution, and is also an important sign of high-quality digital interfaces. This interface uses the AS318-B crystal from AccuSilicon for extremely low phase noise audio. The typical phase noise is less than 100fs, and the performance is comparable to the famous Crystek CCHD-957. The CPLD circuit part has also been redesigned and optimized specifically for the AS318-B crystal, so that the advantages of this crystal can be fully utilized.

The supported formats and sampling rates are as follows:

This interface also opens configuration mode for advanced players. The MCLK output frequency can be individually configured for any format. From 64Fs to 512FS, from 2.8224MHZ to 49.152MHz, let the DAC chip play excellent performance. You can also write VID and PID and device strings arbitrarily to adapt to any standard USB2.0 audio driver.

The supported formats and sampling rates are as follows: 32-bit PCM (backward compatible with 24 and 16-bit) formats support 44.1KHz, 48KHz, 88.2KHz, 96KHz, 176.4KHz, 192KHz, 352.8KHz, 384KHz, 705.6KHz, 768KHz, 1411.2KHz and 1536KHz sampling rates. The DSD format supports DSD64, DSD128, DSD256, DSD512, and DSD1024, and is transmitted losslessly using DoP (DSD64 ~ 512) or Native (DSD64 ~ 1024) protocols.

image.png.9157010365752f1f99ccaee956faba27.png

image.png.dcf67bdcf11606f124920b81fb240d73.png

image.png.51e6576693affee13fc02cf96b42ac39.png

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, bo ten DAC już u mnie gra od roku chyba. Teraz będzie włożony do tego icelanD-a.

A nie było łatwo, bo producent nie podał sposobu na zewnętrzne zasilanie. I na dodatek wszyscy mi mówili, że niemożliwe, żeby ten konwerter potrzebował 5V, skoro po USB otrzymuje 3,3 i na wyjściu ma 3,3. No to skąd tu 5V? W drugim DAC-u z Amanero na wejściu, też mam zewnętrze zasilanie i tam jest 3,3.

Ale młody to pomierzył i zaryzykowaliśmy z przeróbką i zasileniem 5V. I gra.

 

 

 

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Znaczy się ,będzie to grało czy nie ? :) 

Już gra. Ten konwerter jest bardzo zbliżony( ta sama kość, te same obsługiwane częstotliwości i porównywalne parametry zegarów) do tego co jest na wejściu DAC-a Denafpris Terminator:-)

Teraz pozostaje otwarte pytanie jak to zagra z lampowym pre i końcówką IcePower.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jest wylot (wiatraczek), a masz wloty? 

Czy może bedzie sie tam podcisnienie tworzyć 😜

Jesli nie ma to zawsze mozna w drewnie od spodu wywiercic kilka dziur grubosci np. "Estetycznego węża ogrodowego" i ładnie wygiac (tę wężyki) w strone radiatora. Wizualnie moze to fajnie wyglądać :)

Dnia 27.04.2021 o 16:46, Fafniak napisał:

Bo to bardziej jak bomba wygląda ;)

Wtedy to juz bombowy wygląd murowany :D

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jest wylot (wiatraczek), a masz wloty? 

Tak, w górnej pokrywie też z karbonu będą duże siatki metalowe wstawione.

Chyba je na czerwono przemaluję.

Ten radiator duży pod końcówką mocy jest tunelowy i powietrze ma przechodzić przez niego a następnie chłodzić resztę elektroniki .

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

No po dłuższej przerwie prac ciąg dalszy. Już działa. Teraz po weekendzie jeszcze DAC trzeba zmieścić do obudowy i na przyszły weekend może, może będzie mi dane już uruchomić sprzęt u siebie. potem zabawa z ,, bajerami''. Podświetlanie gałek, soft pod wyświetlacz ale to już jak sprzęt będzie działać.
 

signal-2021-05-27-200725.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.05.2021 o 21:12, HQ150 napisał:

Teraz po weekendzie jeszcze DAC trzeba zmieścić do obudowy i na przyszły weekend może, może będzie mi dane już uruchomić sprzęt u siebie.

No już wiem, że niestety w najbliższy weekend nic z tego.

Pokrywa górna wreszcie doszła ale z resztą nie zdążymy. Znowu termin się o kolejny tydzień przesunie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to DAC już dostarczyłem do przełożenia i zgrania z całością. Więc jest nadzieja, że może w ten weekend już całości u siebie posłucham.

Wykonawca karbonowej płyty górnej zrobił w niej normalne otwory pod wkręty ,, grzybki'' a takie się mi nie podobają. Kupiłem takie które mają się zlicować z powierzchnią płyty ale będę musiał znaleźć kogoś kto mi te otwory przefrezuje.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...