Skocz do zawartości

Kablowy dylemat


Adam Litwin

Recommended Posts

Zwracam się do was z zapytaniem o kable które nie ukrywam są dla mnie sporą zagadką. Nigdy nie zgłębiłem tego tematu, do tej pory używałem kabli głośnikowych zakupionych w sklepie że sprzętem car audio, marki nie pamiętam ale tanio nie było a przekrój coś pomiędzy 4-6 mm. Zdecydowałem się na początek nie szaleć i zakupić coś budżetowego od krajowego producenta Audio Melodika. W zasadzie już się zdecydowałem na dwie propozycje tego producenta i waham się pomiędzy wersją Purple Rain bi amping lub Brown Sugar w tradycyjnej wersji bez żadnych "bi". Czy do mój wzmacniacz Denon PMA1600 i kolumny KEF R900 połączyć gorszej jakości kablem bi amping czy wyższej jakości kablem tradycyjnym, dwu/żyłowym? Z góry dziękuję za sugestie i rady. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TomekN napisał:

Nie ma znaczenia, to wszystko są bajki. Obejrzyj to.

Tak jak wcześniej wspomniałem - kompletnie się na tym nie znam dlatego kilka lat temu zaufałem mojemu koledze który profesjonalnie nagłaśniał auta i zaproponował mi jakiś podobno markowy i sprawdzony kabel. Ale idąc za ciosem, skoro wydałem już ze 20 tysi na całe audio to jakoś nieswojo czuję się z kablem za 2-3 stówki. Z połączeniem odtwarzacza sieciowego i wzmaka nie miałem dylematu - toslink puszcza tylko sygnał cyfrowy i chyba nie ma znaczenia czego użyję. Analogicznie z połączeniem Macbooka Mini po kablu USB....sytuacja podobna. Z kablami napięciowymi to już raczej nie będę kombinował bo co mi po mega drogich kablach jak budynek w całości aż do gniazdka okabkowany drutem 2,5-4mm. Rozkminialm jeszcze jakiś dobry kabel pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem ale na początek postanowiłem się skupić na kablach głośnikowych. 

Edytowano przez Adam Litwin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam Litwin napisał:

Rozkminialm jeszcze jakiś dobry kabel pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem ale na początek postanowiłem się skupić na kablach głośnikowych. 

Najprościej , zamiast opierać się na opiniach z  You Tuba , idź do najbliższego Salonu Audio , lub zadzwoń np. do Q21 lub S4Home , wypożycz ze dwa kable , wepnij w system i sam się dowiesz czy warto. Proste i tanie :)

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam Litwin napisał:

Ale idąc za ciosem, skoro wydałem już ze 20 tysi na całe audio to jakoś nieswojo czuję się z kablem za 2-3 stówki.

Jeśli to tylko kwestia samopoczucia, to kup kabel stanowiący jakiś % sprzętu. Np. 10%, a jesli nie wystarczy, to 20% 💁‍♂️
Ale wówczas daruj sobie pytania który lepiej zagra, bo wiadomo, że lepiej zagra ten droższy 😊

 

8 minut temu, MariuszZ napisał:

Do Denona twojego i R900 warto kable bi dać. Dlaczego? Poczytaj tu . 😉

Clipboard01.jpg.bac497d808221f2456b4841b41ffe883.jpg

Hahahahahaahah hahahaahahah
W życiu nie widziałem lepszego wytłumaczenia dlaczego bi-paying musi działać! 😂😂😂
Ale dlaczego samochodziki, a nie np. zwierzątka. Np. mrówki, zajączki i niedźwiedzie?

 

 

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyb wsadziłem kij w mrowisko....ups. 

Z racji faktu że pracuję głównie za Odrą i praktycznie cały sprzęt skompletowałem tutaj głównie z powodu dużo lepszych cen sprzętu na rynku wtórnym często trafiam w ogłoszeniach na kable typu bi amping producentów niemieckich - Viablue oraz Sommer na temat których nie znajduję zbyt wiele recenzji....może ktoś? coś słyszał, czytał na temat tych marek? 

Edytowano przez Adam Litwin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, TomekN napisał:

Ale dlaczego samochodziki, a nie np. zwierzątka. Np. mrówki, zajączki i niedźwiedzie?

Bo kolega w autach trochę "siedzi" 😉 To ma przemawiać do wyobraźni więc dla wędkarza rybki w rzece, dla ginekologa plemniki, a dla inkwizytora wiedźmy na miotle 🤣 Jakie to ma znaczenie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adam Litwin napisał:

Chyb wsadziłem kij w mrowisko....ups. 

norma , ale nie jest tragicznie.

31 minut temu, MariuszZ napisał:

Bo kolega w autach trochę "siedzi" 😉

Ja będę zmieniał w styczniu , z nieba mi spadł , na papierach mi nie zale ............ :) 

38 minut temu, Adam Litwin napisał:

Viablue oraz Sommer na temat których nie znajduję zbyt wiele recenzji.

Mam trzy różne IC Sommera , dobrze zbudowany , nie oszczędzają na ekranie , czy izolacji. Do Viablue sie zraziłem z racji wtyków bananowych , jak dla mnie totalna tandeta , śrubki są z tak miękkiego materiału , że każde mocniejsze dokręcenie powoduje że szlag trafia wejście na imbus. Kabla nie znam , nie stosowałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam Litwin Ten Denon to ma zdaje się dwukanałowy wzmacniacz, więc może skrócę Twoje cierpienia zwracając uwagę, że żadnego bi-amping z tego nie zrobisz. Możesz co najwyżej zrobić bi-wiring, a bi-wiring to jest audiofilska bzdura na resorach. Taki bi-ampling dla "ubogich" (niektórzy nawet twierdzą, że ubogich umysłowo 😅 oraz że to technologia bi-paying - płacisz podwójnie za to samo, hehe).

Jeśli znasz angielski, obejrzyj to:
 


Tak więc kup dowolny kabel z OFC 2,5mm2 czy tam 4mm2 dla lepszego samopoczucia i nie zawracaj sobie głowy.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, TomekN napisał:

Nie ma znaczenia, to wszystko są bajki. Obejrzyj to.

Absolutnie nie! trzeba by kasowac takie posty.

Po raz kolejny pytam Tomku. Czy stawiasz swój sprzęt że ja poznam który kabel kiedy gra?!

 

Wracając do tematu wątku. Nie polecam przy tym zestawie Fioletowych Melodiki. One grają dość wycofanym dźwiękiem. Łagodnie górą. A to w tym połączeniu jest nie potrzebne.

W Twoim przypadku pomyślał bym o Chord clearway.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, S4Home napisał:
16 godzin temu, TomekN napisał:

Nie ma znaczenia, to wszystko są bajki. Obejrzyj to.

Absolutnie nie! trzeba by kasowac takie posty.

Po raz kolejny pytam Tomku. Czy stawiasz swój sprzęt że ja poznam który kabel kiedy gra?!

Ale co tam będziesz pokazywał sztuczki za 5000 zł.
Dlaczego nie zagrasz o $1.000.000 ??
https://gizmodo.com/james-randi-offers-1-million-if-audiophiles-can-prove-305549
Z tego co wiem, nagroda nadal jest do zgarnięcia.
 

56 minut temu, S4Home napisał:

Nie polecam przy tym zestawie Fioletowych Melodiki. One grają dość wycofanym dźwiękiem. Łagodnie górą. A to w tym połączeniu jest nie potrzebne.

A w ramach treningu przez zdobyciem miliona dolarów, możesz zademonstrować jak odróżniasz fioletowe Melodiki od jakiegoś innego kabla w teście ABX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable kształtują brzmienie, mają na nie wpływ i co by gimbaza tu nie napisała to każdy kto ma trochę pojęcia o audio o tym wie. Tu nie ma nawet co dyskutować. A udowodnij mi że grają, a udowodnij mi że nie grają, a rozpoznasz w ślepym teście? - do emerytury można tak pisać sobie. Mam jakieś tam kable wiele miesięcy, znam swój system bardzo dobrze, jestem osluchany do bólu. Zmieniam kable na inne i od razu słyszę różnicę, nie zawsze jest lepiej, czasem gorzej ale na pewno inaczej. No jak inaczej to udowodnić. 

Wpisuje się w radę Piotra z S4home, nie wchodź w melodika. Ich wpływ na brzmienie możesz zasymulować narzucając koc na kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Wito76 napisał:

co by gimbaza tu nie napisała

To fajnie, że w końcu coś o sobie prawdziwego napisałeś :D
Ciekawe czy moderacja coś z tym zrobi czy będzie to kolejny przykład, że niektórzy mogą więcej.

P.S. Udowodnij te zmiany w brzmieniu testami jeśli masz jaja :>>> Zacznij od testu mikrofonem jak się zmieniają częstotliwości w zależności. To chyba nie jest tak stresujące jak ślepe testy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, że w końcu coś o sobie prawdziwego napisałeś

Ciekawe czy moderacja coś z tym zrobi czy będzie to kolejny przykład, że niektórzy mogą więcej.

 

P.S. Udowodnij te zmiany w brzmieniu testami jeśli masz jaja :>>> Zacznij od testu mikrofonem jak się zmieniają częstotliwości w zależności. To chyba nie jest tak stresujące jak ślepe testy?

Mistrz cienkiej riposty. Udowodniłem sam sobie i dzielę się doświadczeniami, które podziela mnóstwo osób, od tego jest forum. A teksty typu "a ja ci nie wierzę , udowodnij" są po prostu nic nie warte. Zamiast się idiotycznie spierać po prostu wypożycz jakiś kabel głośnikowy, np QED silver anniversary xt, w moim systemie wniósł ogromną różnicę (akurat niekorzystną bardzo), ale na nim bardzo wyraźnie widać to o czym piszę. Wtedy wrócimy do dyskusji bo póki co tracimy czas na pyskówki. Mam wrażenie że nigdy nie zmieniałeś kabla i po prostu piszesz byle pisać i nabijać sobie licznik postów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stolarz dziękujemy za czujność, bynajmniej banów nie będziemy rozdawać za każdą niespokojną wypowiedź, bo by się na forum cicho zrobiło :) Za to Ci, którzy będą obrażać innych sformułowaniami, o których powszechnie wiadomo, że są obraźliwe, zdecydowanie na nodpoczynek sobie zasłużą.

Publicznie i prywatnie staraliśmy się naświetlić nie raz nasz punkt widzenia dotyczący wybuchających sporów, które są niepotrzebnie rozkręcane przy wielu okazjach, tak samo jak od lat mówimy o wzajemnym szacunku w dyskusji. Nasze interwencje bywają daremne, ponieważ temat kabli jest wiecznie żywy.

Owszem, docinki docinkom nierówne, wydaje mi się, że określanie części kolegów mianem gimbazy nie jest specjalnie stosowne i proszę o powstrzymywanie się od takich stwierdzeń. Owszem, podział na dwa obozy da się na forum zauważyć, jednak (przy okazji) proszę WSZYSTKICH o opanowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wito76 napisał:

Mistrz cienkiej riposty. Udowodniłem sam sobie i dzielę się doświadczeniami, które podziela mnóstwo osób, od tego jest forum. A teksty typu "a ja ci nie wierzę , udowodnij" są po prostu nic nie warte. Zamiast się idiotycznie spierać po prostu wypożycz jakiś kabel głośnikowy, np QED silver anniversary xt, w moim systemie wniósł ogromną różnicę (akurat niekorzystną bardzo), ale na nim bardzo wyraźnie widać to o czym piszę. Wtedy wrócimy do dyskusji bo póki co tracimy czas na pyskówki. Mam wrażenie że nigdy nie zmieniałeś kabla i po prostu piszesz byle pisać i nabijać sobie licznik postów.

 

Czyli dowodem na temat grania takiego a nie innego kabla X lub kabla Y mają być zawierzenia innych? Nie dzięki. Nie chcesz udowodnić zmian konkretami (w końcu jeśli kabel jest jaśniejszy/ciemniejszy to będzie zmiana w pewnych częstotliwościach) to tylko świadczy o poważności podejścia do tematu. Swoją drogą ciekawe dlaczego producenci tych kabli, jakże pięknymi słowami opisywanymi, nie zamieszczają na to dowodów? Sam sobie na to odpowiedz.
Słuchałem kilku różnych kabli (nie za 500 od metra). Zero różnicy. Rozmowa ze znajomym elektrykiem/elektronikiem na temat kabli tylko mnie utwierdziła w moim zdaniu na ten temat. Więc swoje wrażenie możesz włożyć między wrażenia o kablach.
Nabijanie licznika postów? Serio? I Ty piszesz o kimś, że jest gimbazą? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...