Skocz do zawartości

Kablowy dylemat


Adam Litwin

Recommended Posts

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Co się potwierdza? Nie wiem. Nie śledziłem Twoich ścieżek zaczytywania i potwierdzania. Wynika z tego wywiadu, że przewody mogą oddziaływać na to co słyszymy. Jednym z kryteriów słyszalności jest wg Andrzeja długość przewodu, a moja interpretacja jego wypowiedzi jest taka, że jak ma długość znaczenie to i geometria lub użyte materiały.

Nie wiem, co się kryje pod pojęciem „moja ścieżka zaczytywania i potwierdzania”. Moją ścieżkę wyznacza ciężar dowodowy, a nie myślenie oparte na generalizowaniu skrawków informacji, które pasują do stawianej przeze mnie tezy. W tym wypadku sytuacja jest jednak zero-jedynkowa, bo na grające kable póki co nikt nie ma żadnych kwitów. Tak, z jakiegoś powodu nikomu się to nie udało, nawet audiofilom ze Stereophile, dla którego pisze gość, który ma kabel za $18000.

Ślepy test, o którym wspominałem, cytowała osoba sympatyzująca z tą samą stroną sporu, co ty. Wynikało z niego tyle, że długość kabla jest czynnikiem mogącym wprowadzić słyszalne zmiany – bardzo trudne do usłyszenia. Rozmówca w przytoczonym przez ciebie wywiadzie też mówi o długości, a resztę dopowiadasz już sobie sam (no bo skoro długość ma znaczenie, to pewnie i wszystko inne!). Pomijam fakt, że jest to tylko kolejna, gołosłowna opinia.

Przy okazji, to znamienne, że osobę, która mówi coś, co odrobinę wpasowuje się w twoje nadzieje, natychmiast przedstawiasz jako autorytet, a ekspertów, którzy poza teorią prezentują doświadczenia określasz mianem „Komisji Smoleńskiej”.

W wibroizolację i inne rzeczy nie zamierzam tutaj wchodzić, bo nie o tym ten temat.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MariuszZ napisał:

Ogólnie można to usłyszeć porównując przewody.

Na moje oko brzmi to jak prowokacja... 🙂

39 minut temu, MariuszZ napisał:

Substytutem skracania długości przewodów jest zamiana przewodnika na taki o mniejszej rezystancji, na przykład ze srebra

Srebro ma tylko o ok. 5-7% lepszą przewodność od miedzi.
A zatem aby "pobić" kabel z czystego srebra o przekroju 1,5 mm2 (a taki kosztuje "miliony"), wystarczy kabel miedziany o przekroju większym niż 1,6 mm2 💁‍♂️
Na przykład taki 2,5mm2 za 5 zł / metr 🤭

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dzik napisał:

Moją ścieżkę wyznacza ciężar dowodowy,

Twój ciężar dowodowy ma dla mnie wagę piórkową więc chyba niewielką więc nie mamy płaszczyzny do dyskusji. 

8 minut temu, TomekN napisał:

Na moje oko brzmi to jak prowokacja... 🙂

Zatem Twoje oko słabo słyszy. Pretensje możesz mieć do wypowiedzi Andrzeja z wywiadu. Moje porównanie długość vs materiał to uproszczenie i faktycznie z czysto matematycznego punku widzenia słabo to wygląda, nie mniej jednak różnice są i ja je słyszę 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Twój ciężar dowodowy ma dla mnie wagę piórkową więc chyba niewielką więc nie mamy płaszczyzny do dyskusji. 

Jaki koń jest każdy widzi, ale każdy konia widzi inaczej. 

Na tym świecie są dwa rodzaje ludzi, które mogą się o konia pokłócić, np. ile waży.

Pierwsza grupa ludzi konia zważy - w razie wątpliwości na kilku wagach - i stwierdzi, że koń waży ile wskazują wagi.

Druga grupa ludzi oświadczy, że wagę konia umie świetnie ocenić na oko dzięki wieloletniemu doświadczeniu koniarskiemu i że żadne numerki jej nie interesują.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dzik napisał:

Jaki koń jest każdy widzi, ale każdy konia widzi inaczej.

Ja już go dawno zważyłem. Tabelki i pomiary nie są mi obce. Jednak nijak się mają do tego co widzę i słyszę i niech tak zostanie 😉

Wywiad zaś miał tylko uzmysłowić, że nawet ludzie z rynku pro zajmujący się audio profesjonalnie dostrzegają problemy jakości w audio, których nie akceptujecie i nie dostrzegacie. Zatem dalszą rozmowę odłóżmy do następnego razu, gdy ktoś pojawi się i zapyta o listwę, kabel czy inny przedmiot z obszaru naszego zainteresowanie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, marcinmarcin napisał:

A teraz oceń na podstawie wagi który koń szybciej pobiegnie :D  (bo do tego się sprowadzają wasze pomiary vs dźwięk)

Kable były testowane za pomocą super czułych urządzeń i - znacznie mniej czułych - ludzkich uszu w ślepych testach. Konkluzja ta sama: nie grają.

6 minut temu, MariuszZ napisał:

Ja już go dawno zważyłem. Tabelki i pomiary nie są mi obce. Jednak nijak się mają do tego co widzę i słyszę i niech tak zostanie 😉

Nie, tobie się wydaje, że twoja subiektywna ocena konia, wynikająca z uprzedzeń i oczekiwań, ma wyższą wartość niż obiektywne dane na temat tego, ile koń waży i jak szybko biega.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, marcinmarcin napisał:

A teraz oceń na podstawie wagi który koń szybciej pobiegnie :D  (bo do tego się sprowadzają wasze pomiary vs dźwięk)

Nice try! 😁

Ja to bardziej widzę tak:
Obiektywiści:
- pomiary sprawdzają jak szybko dany koń przebiegnie 100m, 400m i 1000m
- ślepe testy przyznają zwycięstwo koniowi, który biega szybciej i pierwszy zamelduje się na mecie (bez względu na jego wygląd, umaszczenie, imię, sympatię)
 Subiektywiści:
- nie ma sensu nic sprawdzać i testować, bo "na oko" widać który koń biega szybciej
- żona też mówi, że ten koń biega szybciej
- nagrodę za bieganie dostaje koń, który wydaje się ładniejszy 😉

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt jest taki, że gdy pojawi się kolejny nowy wątek użytkownika z zapytaniem "doradźcie mi jakieś kable albo listwę, brałem pod uwagę te i tamte" to znowu wkroczą pewne osoby ze swoją krucjatą i filozofią. A starszyzna forum, osoby z ogromną wiedzą i doświadczeniem po prostu nic nie doradzą bo nie będą chcieli taplać się w tym szambie "ale udowodnij, placebo". Autentycznie przeraziłem się gdy wczoraj wszedłem do działu Niezbędne Dodatki, gdzie są wątki o listwach i kablach. Każdy jeden wątek został zaatakowany. Powtórzę to co wam subtelnie i humanitarnie tłumaczy @Redakcja AUDIO , nie próbujcie zaorać każdego wątku na tym forum. Ludzie chcą tak jak kiedyś normalnie pogadać o listwach, kablach o swoim hobby. Naprawdę jak wczoraj zobaczyłem zaatakowane wszystkie wątki mocno się wkurzyłem co się stało z naszym forum. Może niezbyt grzecznie, ale nazywam to atakiem wirusów. Tu trzeba wyraźnych kroków, lockdown w forumowym dołku na tydzień, recydywa- na dwa itd. A nowe konta powstałe po banie piszące w tej samej narracji do kosza.

Nie kupujesz listwy to po co jeden i drugi udzielasz się w wątku o taniej listwie zasilającej. Nie doradzasz z czego zbudować, jakie materiały, jakie efekty więc nie pisz tam i nie niszcz dorobku tego forum. Dostaliście ostrzeżenia i wyciągnijcie wnioski. Wystarczająco dużo już napisaliście i nadużywaliście cierpliwości.

 

 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wito76 napisał:

Efekt jest taki, że gdy pojawi się kolejny nowy wątek użytkownika z zapytaniem "doradźcie mi jakieś kable albo listwę, brałem pod uwagę te i tamte" to znowu wkroczą pewne osoby ze swoją krucjatą i filozofią.

Nie. Bo jak jest temat doradźcie jakieś kable, to nie jest zapytanie czy warto wymieniać kable.

Więc osoby prowadzące krucjatę dostaną po łapkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HQ150 napisał:

Nie. Bo jak jest temat doradźcie jakieś kable, to nie jest zapytanie czy warto wymieniać kable.

Więc osoby prowadzące krucjatę dostaną po łapkach.

Tego sobie życzmy. Zawsze to była przyjemność zajrzeć na forum, poczytać codzienną porcję newsów, poczytac czyjeś rady co do sprzętu, a teraz przepychanki, ABX-y, dowody. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Wito76 napisał:

Naprawdę jak wczoraj zobaczyłem zaatakowane wszystkie wątki mocno się wkurzyłem co się stało z naszym forum.

Jakim "waszym"?
Z tego co widzę, to jesteś na forum nawet krócej ode mnie. Liczbę postów (wkład w content forum) mamy podobną.
Co więc skłania Cię do przekonania, że to forum jest bardziej Twoje niż moje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wito76 napisał:

Powtórzę to co wam subtelnie i humanitarnie tłumaczy @Redakcja AUDIO , nie próbujcie zaorać każdego wątku na tym forum. Ludzie chcą tak jak kiedyś normalnie pogadać o listwach, kablach o swoim hobby. Naprawdę jak wczoraj zobaczyłem zaatakowane wszystkie wątki mocno się wkurzyłem co się stało z naszym forum.

Administracja na pewno postąpi w zgodzie ze swoją wizją forum bez twoich porad, którymi stale próbujesz sprowokować uciszenie użytkowników, których wypowiedzi są ci nie w smak.

Skoro krytyczne posty o kablach tak cię denerwują, to czemu wciąż wracasz do tego wątku, który jest poświęcony stricte kablom?
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się jakość, a nie ilość i tu koledze [mention=48267]Wito76[/mention] niestety ustępujesz na każdym polu.
Tomek , staraj się czytać temat wątku i odpowiadaj na zadane w nim pytanie a będzie ok.
Znam swoje miejsce w szeregu i do Ciebie, MariuszZ, Nowy78, MobyDick i innych jeszcze dużo mi brakuje. Zawsze z dużym zainteresowaniem czytam wasze wpisy, opinie i jestem pod wrażeniem wiedzy. Tak czy siak dziękuję za wsparcie i podpisanie się pod apelem o przywrócenie normalności. Co do łapania za słówka "nasze forum", dla wielu z nas to forum to jest cześć życia a koledzy z forum często są "drugą rodziną" i wkurza fakt, że nie da się ostatnio pogawędzić, podyskutuwać bez wtrętów, podsmiewania, robienia durni z osób pytających czy dających rady w temacie niezbędnych audiofilskich dodatków.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...