Skocz do zawartości

Dali Mentor Menuet - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

28 minut temu, seba3002 napisał:

Jeśli masz jakieś fajne monitorki albo inne fajne gadżety, mogę przemyśleć wymianę za dynaudio excite x18. Myślę, że gorsze niż evoke 10 nie będą. 

Dzięki, pewnie normalnie chętnie bym posłuchał 👍 ale ja już mam te swoje M35 podłogowe które chyba zostaną na dłużej 😊

Aktualnie wszystkie pozostałe zabawki sprzedane, zostały mi tylko Quadrale Ascent 90LE które są fajne, ale tak do 25 metrów w górę. Identyczne jak moje ktoś wystawił na Olx i się zastanawiam czy sprzedawać czy przechować przez pare lat do docelowego lokum, gdzie nie będą się dusic jak w aktualnych 18m2😉

Ogólnie ciężko będzie w okolicach 3,5k znaleźć podobne granie do dużego metrażu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma sprawa odsłuchu na niskich/średnich poziomach głośnosci? Menuetom nie brakuje wtedy dynamiki? Nadal mam dużą chęć wypożyczenia tych paczuszek, ale boję się, żeby nie cierpiały na podobną przypadłość jak np. takie Audiovectory QR1, które trzeba było jednak lekko już rozkręcić, żeby pokazały na co je tak naprawdę stać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lpomis napisał:

A jak się ma sprawa odsłuchu na niskich/średnich poziomach głośnosci? Menuetom nie brakuje wtedy dynamiki? Nadal mam dużą chęć wypożyczenia tych paczuszek, ale boję się, żeby nie cierpiały na podobną przypadłość jak np. takie Audiovectory QR1, które trzeba było jednak lekko już rozkręcić, żeby pokazały na co je tak naprawdę stać.

Nie wiem w tej chwili, co Ci odpisać. Podłączę je w weekend ponownie i posłucham. Skoro mają mało basu, to raczej przy cichym słuchaniu będą go miały jeszcze mniej. Coś mi się wydaje, że jak kolumny dobrze grają po cichu, to wtedy gorzej grają głośno, bo z basem wówczas już przesadzają.

A nie można słuchać cicho z loudnessem? Po to ta funkcja jest i sprawdza się dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

Coś mi się wydaje, że jak kolumny dobrze grają po cichu, to wtedy gorzej grają głośno, bo z basem wówczas już przesadzają.

No właśnie nie jest to regułą. Przykład: Audio Physic Classic 3 (testowane przez Ciebie "piątki" zapewne też tak miały). Bas mają pokaźny, grają dynamicznie już przy niskich głośnościach, ale świetnie się czują też przy ostrej łupaninie, dźwięk nie wpada w kompresję, kolumny się nie "rozjeżdżają".

9 godzin temu, Kraft napisał:

A nie można słuchać cicho z loudnessem? Po to ta funkcja jest i sprawdza się dobrze.

Nie mam takich cudów we wzmacniaczu :) Ale nie chodzi mi tutaj też o takie totalnie ciche, nocne wręcz plumkanie. Nie chcę też wchodzić w pomiary z dB. Wyobraźmy sobie, że na co dzień lubisz słuchać muzyki na poziomie głośności X. Jak zagrają menuety na poziomie 50-75% X?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czas rozprawić się z oceną małych Dali.

 

Wsad technologiczny - 9/10

Dali stosuje we wszystkich swoich kolumnach dość podobne zewnętrznie przetworniki. Są one zróżnicowene w pewnych szczegółach, lepsze w droższych seriach, prostsze i mniej zaawansowane w tańszych, ale trudno dokładnie te zależności rozwikłać. Myślę, że nie będzie błędem założenie, że poziomem techniki głośnikowej Menuety dorównują co najmniej modelom Rubicon. Mamy zatem już wysoką półkę, bo ceny kolumn tej serii zaczynają się od 9000 zł. Klasycznie, solidnie ale bez technicznej ekstrawagancji.

Wzornictwo/wykonanie/detale - 9/10

Skrzynki są małe, ale bardzo solidne i z sensownym akustycznie zakrzywieniem przedniej ścianki. Pięknie, za pomocą dodatkowej ramy, osadzono przetworniki. Fornir pierwsza klasa. Jedynie terminale Dali jakoś nigdy mnie nie przekonywały – ani eleganckie, ani szczególnie wygodne (- punkt). Całościowo jednak kolumny są doskonale wykonane i prezentują się ślicznie.

Balans tonalny - 8/10

Kolumny grają lekko, zwiewnie. Nie jest zaskoczeniem, że basu nie ma za dużo. Mimo tego balans określiłbym jako subiektywnie neutralny. Nie słychać wyeksponowania czegoś, ani szczególnych deficytów. Jasno, a ciepło. Strojenie na medal.

Stereo - 9/10

Niby nie wyczynowa, ale stereofonia robi wrażenie. Jest przejrzyście, z oddechem, dobrą lokalizacją, realistycznie. Wyjście na boki, w przód i w tył, a gdy nagranie pozwala - otoczenie dźwiękiem. Klasa.

Bas - 7/10

No cóż. Pewnych spraw nie da się przeskoczyć. Wielu powie, że takie maleństwa w ogóle nie mają prawa poważnie grać. Ja do nich jednak nie należę. Nawet 25 m2 słuchało mi się Menuetów z przyjemnością. Bas ma swój limit. Pewnych partii poprawnie nie odtworzy, ale te słabsze momenty w jego wykonaniu wcale nie są takie częste. Na wielu utworach braków nie odczujemy. Moim zdaniem słabości są równoważone przez zalety. Menuety mają nieprawdopodobnego kopa. Bas jest szybki, mocny i barwny. Żadnej pudełkowatości czy dudnienia. A takiego oddania dynamiki bębnów jaką oferują Dali, to ze świecą szukać.

Wokale/średnica – 9/10

Jest bardzo dobrze. Niby, jak rozłożyć brzmienie na czynniki pierwsze, to nić wybitnego nie znajdziemy, ale w całość układa się to piękną. Wokale są nie tylko namacalne, ale i czarujące. W testowanych równolegle Kultura Dźwięku Brooklyn wokale były jeszcze bardziej szczegółowo-realistyczne, ale takiego powabu nie miały. Do tego gitary brzmią szczegółowo, instrumenty dęte barwnie, a wszystkie razem charakteryzuje realizmem płynącym z wybitnej mikrodynamiki. Super!

Wysokie/detaliczność - 9/10

Zrazu wydaje się, że jest szczegółowo i przejrzyście. Jednak bezpośrednie porównanie z wybranymi innymi kolumnami uświadamia, że w dziedzinie rozdzielczości czy wglądu w nagranie można się posunąć dalej. Ale i tak bez niedosytu. Góra jest otwarta i lekka. Napisać, że niemęcząca, to obraza. Jest fascynująca. Talerze delikatne, ale pełne wybrzmień. Wszystko podane, jak na tacy. Nic nie atakuje – niczego nie trzeba się domyślać. Mikrodynamika znowu potęguje wrażenia.

Muzykalność/komfort odsłuchu - 10/10

Dochodzimy do sena sprawy. Rozbijanie brzmienia Menutów na czynniki pierwsze wyjątkowo mija się z celem. Najważniejsza w ich przypadku jest bowiem ogromna przyjemność ze słuchania muzyki, jaką potrafią dać. Oprócz fantastycznej mikrodynamiki nie mają innych cech wyniesionych na najwyższy poziom. Mimo to grają moim zdaniem wybitnie. Mógłbym z nimi zostać nawet w 25 m2.

 

Podsumowując. Rewelacyjne kolumny. Jeśli chodzi o frajdę ze słuchania, to dla mnie hi-end. Cena niby wysoka (jak za takie maleństwa) ale broni się. Bo czy coś tańszego zaoferuje nam podobne doznania? Słodycz brzmieniowa i wizualna.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Jarek, a był już test ls50 ?

Poniekąd. Brały udział w teście supermonitorów.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Spośród wszystkich odsłuchanych monitorów, które byś wybrał dla siebie? 

Rozum mówi nie, ale serce podszeptuje wybór Menuetów (choć nie oznacza to wcale, że robią miazgę z konkurencji).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...