Skocz do zawartości

Dali Mentor Menuet - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Dnia 31.10.2021 o 08:41, Kraft napisał:

Bardzo podoba mi się wystający pierścień w którym zamocowany jest woofer Menuetów. Normalnie, jak w osiemsetkach Bowersa. Wygięcie przedniej ścianki, też identyczne.

Taka nowość. Też słodziaki i mieszczą się w założonym przez Ciebie budżecie max10 kzł :) Fyne F500SP

Jutro atakuję NTA Wa-wa z prośbą o wysłanie demo. Chyba, że wcześniej przyjadą XS3 i SN3 na dogrywkę.  fyne pulpit.jpg

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Krafta nie będzie. Poddał się.

Wszystkie jego zmiany, poszukiwania wskazują na to, że ma problem z modami. Domyslam się, ze nie może przenieść miejsca odsłuchowego, bo to salon. Wiemy jak ciężko z nimi walczyć. Stąd poematy na temat monitorów. 

Zasugerowałem mu jednak jak bez strat w dolnym paśmie może sobie z tym poradzić. Ale strasznie ciężki, uparty i nie potrafiący przyznawać się do błędów zawodnik z niego ;)

Kolumny zamknięte. Są najlatwiesze do ustawienia, nie wzbudzają nadmiernie się w pomieszczeniu i nie mają tunelu br powodującego wiele niechcianych artefaktów.

No ale kolumny zamknięte słabo wyglądają na papierze ;) parametry do kitu :)))

Wyjściem mogą być również kolumny z membraną bierną ( to tak naprawdę odmiana br) ale też znacznie łatwiejsza w opanowaniu.

Kraft idzie na skróty. Woli wogole nie mieć niskich rejestrów niż pracować nad nimi.

Co do poematów na temat jego paczek to... część może wierzy, a druga część wierzy ale woli zweryfikować ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Chyba normalnym jest, że warto słuchać całości nagranego materiału a nie powyżej 80hz... co w tym dziwnego?

 

48 minut temu, audiowit napisał:

Kraft idzie na skróty. Woli wogole nie mieć niskich rejestrów niż pracować nad nimi.

Może zróbmy tak. Wrzuć wykres z pomiarów swojego pomieszczenia. a ja wrzucę ze swojego (u mnie pomiar na monitorach oczywiście). Porównamy. Czy rzeczywiście ja słucham tylko tego, co powyżej 80 Hz, bez niskich rejestrów, a Ty pełnego pasma. Może się w końcu dowiem, co tracę. Jeden obrazek wart tysiąca słów. Umowa stoi? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Większe moce i większe wychylenie membran to większe zniekształcenia. Może się okazać, że te maluchy odtworzą nuty poniżej 50Hz ale tak, że reprodukcja będzie daleka od oryginału 😉

Zgoda. Gdy jednak mieszkamy w bloku i nie potrzebujemy dużych natężeń dźwięku, maluchy mogą okazać się wystarczające. Dodatkowym plusem jest to, że w założonym budżecie kupimy monitory z wyższej półki niż kolumny podłogowe, co przełoży się na lepszy dźwięk w ogóle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zobrazowania ile "zejścia" tracimy, gdy znacząco zmniejszymy powierzchnię membrany (i biorąc pod uwagę pomieszczenie) wrzucę takie oto pomiary, które już zresztą pojawiały się na forum przy okazji innych dyskusji. Są to wprawdzie wykresy dla trzech monitorów, jednak dwa z nich mają "osiemnastki" na dole, natomiast Fountek FR135EX to szerokopasmówka o średnicy 135 mm. Warunki pomiaru były oczywiście takie same dla wszystkich kolumn - standardowy pokój dzienny.

Gdy natomiast spojrzeć na całość, no cóż, bas z szerokopasmówki jest jakby mniej wystający ponad resztę pasma ;) 

 

V601_BE718_FR135Ex_L6.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Zgoda. Gdy jednak mieszkamy w bloku i nie potrzebujemy dużych natężeń dźwięku, maluchy mogą okazać się wystarczające.

Możliwe. Są plusy i minusy. Przykład. Maluchy = niska efektywność. Plus - brumik będzie mniej słyszalny ale czy tylko brumik? Minus - jak brumik będzie mniej słyszalny to również to co przy podłodze szumu zapisane w ścieżce dźwiękowej też będzie mniej słyszalne. Żeby poprawić dynamikę (rozdzielczość) trzeba gałką volume pokręcić i wracamy do punktu wyjścia ;) 

Ja preferuje monitorki, a te mniejsze ProAca, które słuchałem to rewelacja była ale jak wspomniałem powyżej lepiej się ich słuchało trochę głośniej. Znaczy więcej mocy potrzebowały żeby zauroczyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MariuszZ napisał:

Ja preferuje monitorki, a te mniejsze ProAca, które słuchałem to rewelacja była ale jak wspomniałem powyżej lepiej się ich słuchało trochę głośniej. 

@MariuszZ, takich monitorków, które potrafią zauroczyć jest dużo więcej. Menuety, Kefy ls50, Dynaudio Excite x14, Jean Marie Reynauld, ATC SCM7, Audiovector QR1, PMC 25.21 i pewnie jeszcze wiele innych, których jeszcze nie dane mi było usłyszeć 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, seba3002 napisał:

Menuety,

No tych to już obowiązkowo muszę posłuchać tak w skupieniu. Miałem okazję u Romka je słyszeć ale tylko chwilę. Test nam Romek zrobił i jak je zapodał za cholerę nie mogłem z Tomkiem określić które kolumny grają. Wniosek taki, że obrazowanie mają fenomenalne. Całkowite oderwanie dźwięków od paczek. Ładnie to grało ale krótko ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, seba3002 napisał:

takich monitorków, które potrafią zauroczyć jest dużo

Seba, a do tego dochodzą piece z którymi te monitorki potrafią zagrać wyraźnie inaczej. Cały czas mam w pamięci ATC7 grające chociażby z dwoma wzmacniaczami naima czy Heed-em Lagrange. Wyrokowanie o brzmieniu paczek tylko na podstawie jednego wzmacniacza może być bardzo krzywdzące dla głośniczków. Jest tyle możliwości świetnych jak i nietrafionych połączeń, zabawy na całe życie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

 

Może zróbmy tak. Wrzuć wykres z pomiarów swojego pomieszczenia. a ja wrzucę ze swojego (u mnie pomiar na monitorach oczywiście). Porównamy. Czy rzeczywiście ja słucham tylko tego, co powyżej 80 Hz, bez niskich rejestrów, a Ty pełnego pasma. Może się w końcu dowiem, co tracę. Jeden obrazek wart tysiąca słów. Umowa stoi? 

Nie stoi. Nie mam aktualnych pomiarów. A za jakiś tydzień, dwa i obecne będą nieaktualne :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, audiowit napisał:

Nie mam aktualnych pomiarów. 

Nie muszą być aktualne. Nie chcesz chyba powiedzieć, że przez całe lata słuchałeś niepełnego pasma, a dopiero ostatnio wskoczyłeś na level odsłuchu pełnego? 

Nie obawiaj się. Nałożę po prostu swój wykres na Twój i zobaczymy, gdzie mi tego pasma brakuje i czy te ewentualne braki są takie dramatyczne, jak sugerujesz. Prosty eksperyment. Będzie ciekawy materiał do przemyśleń dla forumowiczów i dyskusja nie utknie w martwym punkcie. Zachęcam.

30 minut temu, audiowit napisał:

A za jakiś tydzień, dwa i obecne będą nieaktualne :)

A to, to już w ogóle jest nieistotne dla powyższego eksperymentu. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Jarek, ja nie mam wykresu. Jeśli wogole się ostał to w czelusciach mojego poprzedniego telefonu. Nie miał dla mnie żadnego znaczenia bo z wykresu nie da się odczytać jakości. Mogę Ci tylko powiedzieć, że nie był idealny. Miałem podbicie bodajże na 32hz ale znośne. Następne na 70kilku też w granicach przyzwoitości. 

Podobno wykres był niezły. 

Teraz mam napewno zniwelowane ~32hz. A 70 za dwa tygodnie wygładzą mi bastrapy membranowe.

Pokaż swój wykres z menuetami w salonie. Też jestem ciekaw. Możesz nanieść na niego ten z Pylonów.

Oczywiście to nic nie powie o jakości ale zobaczymy różnice między podlogowkami i monitorami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, nie jesteś w stanie mi powiedzieć co mam robić. 

Póki co wszystkie Twoje wizyty u audiofili pokazały jak we wszystkich swoich teoriach się myliłeś.

Jesteś po prostu uparty pomimo tego, że popełniałeś błąd za błędem. Niedawno jeszcze były wspaniałe pylony zamienione na menuety... ciekawa historia.

Nie mam wykresu pomieszczenia. Ani robionego Umikiem ani ogólnego.

Od czasu wizyty Tomka zmieniony jest praktycznie cały system nie licząc kolumn. Akustyka też jest inna. 

A Ty jeśli chcesz się pochwalić pomiarem to pokaż, bo wyczuwam, że jest dobry. Z tym, że to wykres a nie wodospad. Nie ma czasu pogłosu. I nic, powtarzam nic z niego nie wyczytasz o jakości. Masz tylko ilość.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...