Skocz do zawartości

Dali Mentor Menuet - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

32 minuty temu, lpomis napisał:

W kwestii namacalności wokali Karisy i Adamantesy rozwalą temat.

Słyszałem parę kolumn, które "rozwalały" jakiś temat, a wcale nie byłby dla mnie pierwszym, czy nawet drugim wyborem. Lepiej moim zdaniem jechać średnio-równo po całości niż brylować tylko w jednej dziedzinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

Lepiej moim zdaniem jechać średnio-równo po całości niż brylować tylko w jednej dziedzinie.

No zgadza się. Też to przerabiałem u siebie. Przykład - monitory Audiovector QR1. Świetne, wybitne wręcz pod względem prezentacji wokali kobitek. No ale cała reszta już była co najwyżej dobra/poprawna.

Menuety są niesamowicie uniwersalne. Skubane grają wszystko i ciężko je wyłożyć na jakiejś muzyce. Nigdy nie będzie z nimi kompletnej wtopy.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, J4Z napisał:

maskują?

Ok. Wiem o co Ci chodzi. Bardziej pewnie pytasz o to czy „upraszczają”. No właśnie niekoniecznie. Mają swoje limity szczególnie w dolnych rejestrach, ale już to jak ten basik kopie i uderza rekompensuje niedobór najniższego dołu. 

Ja się zastanawiam dla kogo właściwie są Menuety? Co kieruje ludźmi, że muszą pakować się w 18cm lub większe woofery do pokojów 10-20m2. No bo jak takie maleństwo może grać. Toż to komputerowe głośniczki. Swoje kupiłem po zaleganiu na półce w pewnym salonie audio przez ponad rok. W tym czasie osłuchiwane były wg sprzedawcy max 2-3 razy. Nikt nawet się nimi nie interesował. A ile salonów branżowych z forum ma je w swojej ofercie? Pewnie kilka. A ile ma je na stanie? Założę się, że żaden. Ściągane są tylko na zamówienie, jak już ktoś świadomie zdecyduje się na zakup. O ile w ogóle się zdecyduje.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lpomis napisał:

Toż to komputerowe głośniczki.

Coś mi to przypomina 😁

18 cm woofer do 10 - 20m2? Dlaczego nie? Przecież to nie jest duży przetwornik.

Ciekawe to jest, bo pewien użytkownik z AS twierdzi, że wielkość pokoju nie limituje wielkości wooferów.

Sorki za offtop.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, seba3002 napisał:

Kolega @Arko55 też ma dość spore kolumny w niewielkim pokoiku i nie ma problemów z basem. Pewnie główny wpływ ma tutaj akustyka i rozmieszczenie kolumn. 

Pewnie tak. Tamten kolega pisze - mniej więcej, a przynajmniej tak to zrozumiałem, że głównie chodzi o odległość między słuchaczem a kolumnami, a problemy ze zbyt dużą ilością basu to tak naprawdę mody pomieszczenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lpomis napisał:

 Ja się zastanawiam dla kogo właściwie są Menuety? Co kieruje ludźmi, że muszą pakować się w 18cm lub większe woofery do pokojów 10-20m2.

Owczy pęd? Wiadomo - więcej znaczy lepiej. Trzy drogi, minimum 25 cm na basie i 2x200W. Nic innego "nie zagra".

Też nie bardzo widzę sens kupowania dużych kolumn do typowych pomieszczeń w których słuchamy. Dobry monitor z 18-stką potrafi wypełnić muzyką nawet 25-metrowy pokój. Alternatywą może być mała, dwudrożna podłogówka. Nie bardzo widzę sens kupowania  3-, 4-głośnikowych podłogówek, które stanowią obecnie trzon oferty sprzedażowej. Nie dosyć, że kupując je przepłacamy, to jeszcze często prosimy się o kłopoty z basem. Duże kolumny kierują środki nie na to, co trzeba. Duża obudowa, dużo głośników i na dobry dźwięk nie starcza już często pieniędzy.

7 godzin temu, lpomis napisał:

O ile w ogóle się zdecyduje.

Ktoś tam się chyba jednak decyduje. W końcu są wypuszczane kolejne generacje i odmiany specjalne. Może nie w Polsce, ale sprzedaż musi być dla Dali satysfakcjonująca, skoro ciągle w ten projekt inwestują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie na zlotach grały przyzwoicie , ale dopóki nie sprawdzę w domu to zdania mieć sprecyzowanego nie będę . Jak na złość nikt w pobliżu ich nie posiada bo  z mojego regionu forumowiczów jak na lekarstwo . Chyba że ktoś  z Was  ma chęć na tydzień je oddelegować do mnie 😊? Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lpomis napisał:

Co kieruje ludźmi, że muszą pakować się w 18cm lub większe woofery do pokojów 10-20m2.

Podałeś spory rozstęp wartości. Zgoda, że woofer 20cm pewnie będzie za duży do pokoju 10m2. Ale 18cm do 20m2? Powiedziałbym, że to wybór optymalny. Sam mam średnioniskotonówkę 18cm w pokoju 18m2 i nie chciałbym mniejszego głośnika, w każdym razie nie znacząco mniejszego. Natomiast chętnie przygarnąłbym kilka dodatkowych metrów kwadratowych. :)

Oczywiście, wszystko zależy od technologii, akustyki itd. Niemniej, większe monitory, które słyszałem, potrafiły zagrać proporcjonalnie większym dźwiękiem.  Mi osobiście ten duży dźwięk odpowiada bardziej niż brzmienie luksusowych miniaturowych monitorków. Ma dla mnie więcej klimatu, szczególnie przy mniejszych głośnościach (odsłuch wieczorny). Bębny i kontrabas wolę z większej skrzynki, ale nie tylko o te instrumenty i nie tylko o bas mi chodzi, tylko o nastrój całości,  o spokój i ciepło emanujące z muzyki. Być może jest to kwestia emocjonalnego zapotrzebowania na konkretny rodzaj dźwięku, albo mówiąc w skrócie - rzecz gustu. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś w 23m2 mam 12 cali na basie w monitorze i wcale nie uważam żeby to było za dużo. 15 cali jak najbardziej mogłoby być :)Mając wcześniej Dynaudio Evoke 30 w tym samym pomieszczeniu słuchając głośniej muzyki nie powiedziałbym że było dobrze. Jeśli małe monitorki w pomieszczeniu 20 - 25m2 to dla Was dobry wybór to nie będę na siłę nikogo przekonywał do swoich racji ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, seba3002 napisał:

Kolega @Arko55 też ma dość spore kolumny w niewielkim pokoiku i nie ma problemów z basem. Pewnie główny wpływ ma tutaj akustyka i rozmieszczenie kolumn. 

Akustyka i rozmieszczenie tak, ale ważna jest też charakterystyka pasma przenoszenia danych kolumn (np. często występujące podbicie basu) i odpowiedź impulsowa. Kolumny, które nisko schodzą mają też przeważnie gorszy impuls (zejście, impuls i skuteczność są ze sobą skorelowane - konstruktor musi szukać kompromisu). 

Podbicie basu, niskie zejście i słaby impuls sprzyjają dudnieniu (tak ogólnie).

 

15 minut temu, muzofan napisał:

Ja jakoś w 23m2 mam 12 cali na basie w monitorze i wcale nie uważam żeby to było za dużo. 

Tylko ty masz bardzo drogie kolumny. W nich nawet przy trzech drogach starczyło na dobry dźwięk:) W niższych budżetach jest znacznie trudniej. Tam porównywalny cenowo z podłogówką monitor potrafi zagrać od niej lepiej. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MariuszZ napisał:

Ciekawe jak by wypadło porównanie z droższymi Diapason Karis III na 11 cm wooferze. Z ciekawości pytam ;) 

Jak z 14 700 zł odjąć koszt wykonania ich fantastycznej obudowy, to może na dźwięk pozostało tyle, co w Menuetach:) Choć obudowa też gra, więc jeśli nie zrobili jej tylko na pokaz, ale wycisnęli z tego elementu maksa, to może robić różnicę. Ich technika głośnikowa na high-en wszakże nie wygląda. 

PS jeszcze kwestia marż. Przypuszczam, że Diapason ma znacznie wyższe niż Dali. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Wing0 napisał:

Aż monitor oplułem :). Kraft zrobiłeś mi dzień, dzięki :).

Już pomijając samą kategorię Hi-End, która jak wiemy wynika z kaprysu, jakiejś korzyści czy innych "tajemniczych okoliczności" każdej redakcji testującej klamoty audio mam pytanie skąd aż tak gwałtowna :) Twoja reakcja? Co w brzmieniu Menuetów Cię uwierało poza ich oczywistymi fizycznymi ograniczeniami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dyskusja że duże kolumny w małym pokoju to rzecz dziwna nie ma sensu bo słuchałem z Dawidem7 z naszego forum scm 7 w moim pokoju i tam basu było tyle co kot napłakał, chodzi o samą akustykę, jestem na 99% pewny że i w tym wypadku menuety nie dadzą mi tego dociążenia co moje hurricane, opinia Seby też mówiła że nie było żadnych problemów z basem, chociaż mam nieco podbity w okolicy 100hz to i tak koryguje to w EQ i po problemie, inni zaś sobie mogą korzystać przez Dirac.

Według mnie malutkie monitory mogą mogą świetnie zagrać średnie i górę ale nie dadzą tych odczuć w każdej muzyce która jest tak nagrana co większą kolumna, ta inna aura bo coś w tym jest.

"Ja się zastanawiam dla kogo właściwie są Menuety? Co kieruje ludźmi, że muszą pakować się w 18cm lub większe woofery do pokojów 10-20m2. No bo jak takie maleństwo może grać. Toż to komputerowe głośniczki.

Myślę że to zbyt ofensywne stwierdzenie bo piwerw trzeba posłuchać i ocenić aby potem wiedzieć czy duża kolumna to odrazu kaszana w małym pokoiku.

Basu mógł bym mieć sporo więcej jak wywalę większą część ustrojów akustycznych tylko po co? Wtedy stracę na holografii, scenie, separacji itd, wyjątkiem mogły by być Xaviany co ma Soberowy, miały dobre dociążenie jak na mini skrzynie, ale są specyficzne i nie zagrają tak dynamicznie i szybko co moje krowy.

Więc myślę że i tak zrobiłem jeden z najlepszych kroków, bo do czego się mam przyczepić skoro szukałem bardzo uniwersalnie grającego zestawu i taki mam :3 

to że jakieś droższe monitory typu scm 20 mogły by znacznie ciekawiej zagrać, tego nie neguję ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kaczadupa napisał:

Już pomijając samą kategorię Hi-End, która jak wiemy wynika z kaprysu, jakiejś korzyści czy innych "tajemniczych okoliczności" każdej redakcji testującej klamoty audio mam pytanie skąd aż tak gwałtowna :) Twoja reakcja? Co w brzmieniu Menuetów Cię uwierało poza ich oczywistymi fizycznymi ograniczeniami? 

A ja pisze że mnie coś uwiera toż to High End, po prostu się zakrztusiła i musiałem ekran czyścić 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Kraft napisał:

 Ich technika głośnikowa na high-end wszakże nie wygląda. 

Woofer Karisów to poziom Usherów S-520. Dali bardziej się postarało.

dk.thumb.png.c51a2046d2b9f833cbaff7e6cff0687e.png754849731_dalimenuetblack(2).thumb.JPG.7fd9e8f6e38b1ca90932a34cdbce2979.JPG

1408555508_dalimenuetblack(1).thumb.JPG.e877b93d7bc9ce659f6edbdf73749a01.JPG

Tweeter też raczej nie high-endowy. Piszą, że to SEAS, ale z przodu i z tyłu wygląda jak doskonale mi znany Skan-Speak D2010.

DiapasonKarisII-04w.thumb.jpg.32ff851d3ac3433c06bfc13de3d10e1c.jpg

T1dIwSFmJfXXXXXXXX_!!0-item_pic.thumb.jpg.3904242d1f257ae03fbb7cfd724a120b.jpg

 

11 minut temu, Arko55 napisał:

chociaż mam nieco podbity w okolicy 100hz to i tak koryguje to w EQ i po problemie, inni zaś sobie mogą korzystać przez Dirac.

A jednak. Większość kupujących duże podłogówki tego nie robi, bo nie są tak zaawansowani w temacie. I później jest "panie, dudni". A można było szukać lepszej klasy monitorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kraft napisał:

Tweeter też raczej nie high-endowy. Piszą, że to SEAS, ale z przodu i z tyłu wygląda jak doskonale mi znany Skan-Speak D2010.

Zobacz na tweeter obecnie produkowanego modelu tj. Karis III. To z całą pewnością nie jest D2010. 

karis 3.jpg

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...