Skocz do zawartości

Zamek dla księżniczki maliny ;) - nowa obudowa dla PI4


Recommended Posts

Chciałem uporządkować trochę temat bo w poprzednim zrobił się niejaki bałagan i tytuł był nieadekwatny

No więc zakupiłem stare PRLowskie radio :

DSC00169_DxO.thumb.jpg.4afe15a2822ee8fab840d21ad0157313.jpg

 

DSC00170_DxO.thumb.jpg.a4fefc86f34fa4bf69194324f34164b4.jpg

 

DSC00171_DxO.thumb.jpg.fdb60da4f982389e6c3e453305cef097.jpg

 

początkowo ustawiłem zasilacz nostromo prawie na środku:

DSC00177_DxO.thumb.jpg.5859b13a89dd50e3f14519fdedc2569b.jpg

 

DSC00178_DxO.thumb.jpg.feed5863dadd03c4cb9654bddffb6630.jpg

ale udało się go przesunąć trochę bardziej do prawej strony i oddalić od malinki.

DSC00193_DxO.thumb.jpg.3a10ba97fe5a78a19001e964aaf50003.jpg

 

ułożenie maliny i allo digione :

DSC00195_DxO.thumb.jpg.d3a4d6a1f4a468f949ebbbeacffea969.jpg

 

Marzyła mi się taka stara PRLowska osłonka na żarówkę/wskaźnik włączenia i udało się dostać :

DSC00192_DxO.thumb.jpg.83ea02fbd42e4d74dc8192add1bc2d14.jpg

Zdarłem tą ohydną okleinę.

Niestety metody na ciepło na wilgoć nie zdały egzaminu. Trzeba było użyć wiertarki z takim krążkiem do którego doczepia sie papier ścierny. Po zlikwidowaniu okleiny okazało się jak mało precyzyjnie zrobione sa niektóre rzeczy :)

Włącznik jest tymczasowy, jedzie do mnie współczesny produkt ale stylem (tak mi sie wydaje) pasujący do całości. Kolor będzie ciemnobrązowy + postarzone miedziane płyty, szczególnie na górny element który niestety jest wykonany z prasowanego papieru?(chyba) i tam bałem się zdzierać okleinę żeby się całość nie rozsypała.

Z boku zamontowałem gniazdo sieciowe :

DSC00194_DxO.thumb.jpg.01d0190f414070941b163f401cfc1df0.jpg

 

Natomiast napotkałem koszmarny problem z przepływem powietrza. Musi on być wymuszony, ale nawet cichy wiatraczek z przodu, powoduje irytujący dźwięk.

Wiatraczek z tyłu, pomimo zastosowań silikonowych kołeczków do mocowania też nie jest dobry. Mocowanie na śruby i izolowanie gąbką - też nie. Po prostu pusta obudowa daje taki efekt - pudło rezonansowe.

DSC00197_DxO.thumb.jpg.8dda02f71d3963d90188f5d6b6c1673c.jpg

Wyjściem okazało się :

DSC00198_DxO.thumb.jpg.687dc42dcb36284c2ab86c4ffd0798f6.jpg

 

umieszczeni w gąbce która będzie z tyłu doklejona

 

Wszystko razem działa całkiem sprawnie, fajne temperatury i poziom głośności.

Rozebrałem do dalszych prac :)

I teraz mam kilka pytań szczególnie do tych co siedzą w elektronice.

Ta lampka/wskaźnik zielona. Muszę tam wsadzić diodę :

https://botland.com.pl/diody-led/4536-dioda-led-10mm-zielona-10szt.html

ona potrzebuje 3,14V - ja chciałbym żeby świeciła słabiej a najbardziej bym chciał żeby świeciła synchronicznie (mniej więcej) jak zielona dioda na płytce maliny. Ponieważ nei dokopałem sie do żadnych informacji jak można to zrobić, wymyśliłem że użyję :

jakiegoś fotorezystora :

https://botland.com.pl/szukaj?s=fotorezystor  - i umieszczę go nad  zielona diodą maliny 

a zasilanie będzie tym 5,39V z nostromo (zasilacza - mam wyprowadzone dodatkowe złącze)

Jak to ogarnąć od strony elektrycznej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Jak to ogarnąć od strony elektrycznej ?

Spróbuj na żywca podłączyć w szereg fotorezystor z diodą led. Do jednej nóżki fotorezystora jeden biegun zasilania, do wolnej nóżki Leda drugi biegun. Musisz próbować. Niewiadoma to czy ilość światła z malinowej diody będzie wystarczająca do sterowania i jak fotorezystor odpracuje to miganie. 

Ewentualnie szukaj gotowych projektów. Tych kilka elementów na jakiejś prototypowej płytce nawet sam poskładasz. 

Może wykombinuj na światłowodzie coś. Jakieś gniazdo nad Leda i końcówkę światłowodu przymocuj do atrapy tej lampki zielonej 😉

Trzym kciuki za projekt. Jestem pod wrażeniem. Ciekawy pomysł i jak uda się to co planujesz to będzie rewelacja 👍

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne. Co do wiatraczka to można wypróbować jakiś cichy np. Noctua i dodatkowo dać czujnik temperatury i uzależnić włączanie wiatraczka i jego obroty od temperatury elektroniki.

Obudowa jest na tyle duża, że może by zrobić drugą półkę wyżej i dam dać malinkę? Dodatkowo można by jakiś ekran zrobić, żeby ją oddzielić od zasilacza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

Spróbuj na żywca podłączyć w szereg fotorezystor z diodą led. Do jednej nóżki fotorezystora jeden biegun zasilania, do wolnej nóżki Leda drugi biegun

Tak pierwotnie chciałem tylko jak widzę jaką rezystancję ma przewodzący fotorezystor to wydaje mi się że z tych 5,39V nic nie zostanie dla diody.

23 minuty temu, HQ150 napisał:

Noctua i dodatkowo dać czujnik temperatury i uzależnić włączanie wiatraczka i jego obroty od temperatury elektroniki.

myślałem o tym, ale Noctua nie podaje informacji od jakich wartości startują ich wiatraki. Ja chciałem mieć wiatraczek 60mm (teraz mam Sunona który jest na 5V naprawdę cichy i większość hałasu pochodzi z przepływu powietrza i drgań samego wiatraczka) ale to jest jeszcze do przemyślenia 

26 minut temu, HQ150 napisał:

Obudowa jest na tyle duża, że może by zrobić drugą półkę wyżej i dam dać malinkę? Dodatkowo można by jakiś ekran zrobić, żeby ją oddzielić od zasilacza.

problemem jest to że podłączony allo digione nie może być na zbyt długich kablach a dwa że obydwie płytki w każdym innym ułożeniu muszą być obrócone względem siebie o 90 stopni.

Ekran jest przewidziany, ale jak w końcu znajde firmę która mi powycina te "blachy" miedziane. Bo na razie jest tak ze firma poprzez alledrogo ładnie mi odpowiedziała i poprosiła o kontakt bezpośredni. No to jak napisałem co bym chciał to nie odpowiadają ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zastanawiam się nad zakupem tego wentyla:

https://proline.pl/wentylator-noctua-nf-a6x25-flx-60mm-p923443

(bo nie musiałbym powiększać otworów)

lub ten

https://proline.pl/wentylator-noctua-nf-a8-5v-80mm-p1279354

(powiększanie otworu) ale nie mogę znaleźć czy ma w zestawie regulatory obrotów(rezystory?) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie  wiem czy to zda egzamin ale wiatrak ( ten wolniejszy ) podłącz pod jakiś potencjometr i ustawisz sobie nim obroty do nie słyszalnych, znaczy aby nie szumiało zbytnio...

Elektronik niech mnie sprostuje gdybym głupoty pisał :)  .

 

Malinowy zamek nabiera smaku :)

Edytowano przez gienas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Cały czas zastanawiam się nad zakupem tego wentyla:

https://proline.pl/wentylator-noctua-nf-a6x25-flx-60mm-p923443

(bo nie musiałbym powiększać otworów)

lub ten

https://proline.pl/wentylator-noctua-nf-a8-5v-80mm-p1279354

(powiększanie otworu) ale nie mogę znaleźć czy ma w zestawie regulatory obrotów(rezystory?) 

 

Ja w moim D.I.Y. który opisuję też w tym dziale będę miał właśnie tą Noctue NF-A8 ULN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by poszperać po testach przy PC, ale Noctua ma głośniejszą pracę na full obrotach, oba wentylatory są bardzo podobnej jakości. 

Nie wiem czy tak mały wentylator nie będzie jednak hałasu deko robił, lepiej większy na mniejszych obrotach. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W piatek przyszły płytki miedziane.

Niestety żadna z nich nie trzyma wymiarów :(

Pół biedy gdyby różniły sie tylko wielkością ,ale sa trochę krzywe.

Nie chce mi się ich odsyłać, nie chce mi sie gadać z ludźmi którzy olewają pracę. Przypomina mi sie zdarzenie z chamem który robił mi deski pod sprzęt :(

Zastanawiam się czy nie zostawić całości w takim malowaniu :

DSC00220_DxO.thumb.jpg.9a53d13a0c83d2040d7e225e34222430.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...