Skocz do zawartości

Mądra poprawa nagłośnienia w pokoju 17 m2


Asia

Recommended Posts

 Witam serdecznie i proszę o rady jak mądrze poprawić nagłośnienie w pokoju przeznaczonym do oglądania telewizji (sporadycznie służy dla gości).

Pokój jest nieduży, ma nieregularny kształt (odręczny rysunek w załączeniu) i aż trzy okna :(.
Telewizor i głośniki podłogowe stoją w węższej części, w głębokiej wnęce i tego nie jestem w stanie zmienić. Odległość kanapy to ok. 3.5 m. Próbowaliśmy odsunąć ją od ściany (tak też umieściliśmy głośniki boczne), ale przy dzieciach się to nie sprawdziło więc wylądowała pod ścianą.
W tej chwili mamy leciwy amplituner Onkyo TX-SR507 i br Onkyo (dość rzadko używany) oraz zestaw głośników Maudio, na który spuśćmy zasłonę milczenia ;).
W zasadzie mogę napisać, że oglądamy wyłącznie filmy (Netflix, HBO, Prime, Canal+, trochę sport), bardzo rzadko muzyka.
Zależy mi bardziej na cichym niż głośnym słuchaniu jak dzieci śpią ;).
Myślę o zmianie etapami, na początek nie chciałabym zmieniać amplitunera, choć nie mam pojęcia czy to ma sens. Wstępny pomysł to zmiana głośników podłogowych i centralnego, budżet 5-7 tys.
Mam niewielką wiedzę o systemach, ale dużą chęć poprawy tego co jest.
Dlatego z góry dziękuję za pokierowanie jaki powinnam obrać kierunek żeby to miało sens.

IMG_20210404_093057.jpg

IMG_20210403_111201.jpg

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, maciek72 napisał:

Tv (  nawet mniejszy ) na ścianę okienną 160 cm  , monitory lub zestaw Tannoy Hts 101  , sofa na przeciwko ( ściana 205 cm) 

Niestety, układ jest nie do ruszenia, na tej ścianie jest jeszcze jedno okno (mniejsze, wyżej), musiałbym zmienić wszystko łącznie z kanapą, która ma ok. 2.5 m. Nie mówiąc o gniazdkach do podłączenia wszystkiego.

Do tv jest również podłączony komputer, który stoi piętro wyżej, ale ostatnio prawie nie zdarza się żeby w coś grać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, audiowit napisał:

Prawdę powiedziawszy, to sytuacja jest trochę patowa. Nie wiem, czy wydawanie pieniędzy przyniesie jakiś progres. Masz strasznie ściśnięty ten sprzęt i daleko stojącą kanapę.

A gdybyś zastawiła jedno z okien szafką i kolumnami? A kanapę tyłem do kuchni. Rowerek we wnękę.

Niestety akustyka kiepska i nie jestem w stanie niczego poprzestawiać, mogę jedynie wysunąć szafkę trochę do przodu (ale dalej blokuje kaloryfer).

Dlatego przyszedł mi do głowy ten soundbar umieszczony centralnie. Ale może faktycznie odpuścić? Może w następnym domu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki nie są idealne ale oczywiście można pomysleć o czymś lepszym. Warto byłoby posłuchać Heco Aurora 700 ( +300 + Center + sub30a), nieco bardziej detaliczne Q Acoustic 3050i ( + 3010 + 3090ci + sub). Niestety musisz być świadoma, że wymiana kolumn wiąże się także z wymianą amplitunera, który w chwili obecnej zagra ale będzie kulą u nogi. 
Musiałabyś przede wszystkim wziąć do siebie chociaż kolumny frontowe i ocenić samemu czy jesteś zadowolona z efektu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Q21 napisał:

Warunki nie są idealne ale oczywiście można pomysleć o czymś lepszym. Warto byłoby posłuchać Heco Aurora 700 ( +300 + Center + sub30a), nieco bardziej detaliczne Q Acoustic 3050i ( + 3010 + 3090ci + sub). Niestety musisz być świadoma, że wymiana kolumn wiąże się także z wymianą amplitunera, który w chwili obecnej zagra ale będzie kulą u nogi. 
Musiałabyś przede wszystkim wziąć do siebie chociaż kolumny frontowe i ocenić samemu czy jesteś zadowolona z efektu. 

Tak, zdaję sobie sprawę że amplituner jest do wymiany, ale chcę działać etapami.  W tej chwili i tak nie ma wiele na rynku? Oczywiście mile widziana rekomendacja do 3-4 tys.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba spróbuję z Sonosem, tym bardziej że dostałam rabat na modernizację 15% czyli zestaw za 6200 zamiast 7300.

Przy takim układzie będę mogła przesunąć szafkę z tv o wiele bliżej.

 

4 godziny temu, Asia napisał:

Podyskutuję sama ze sobą

Taki nowy pomysł mi przyszedł: a jakby zamiast tego co jest przejść na Sonos Arc + sub+ dwa One, które mam?

A osobno pomyśleć o stereo w tzw. salonie?

 

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mnie też brakuje puenty w wielu wątkach i rozumiem zniecierpliwienie stałych bywalców gośćmi, którzy wpadną na chwilę i znikają tak szybko jak się pojawili.

Wiadomo, że Sonos to żaden cud, ale jest to dźwięk bardzo przyzwoity, instalacja i obsługa wymaga minimalnego zaangażowania. Nie ma tu pola do żadnej własnej inwencji więc trudno by był tutaj szczególnie polecany.

Z uwag praktycznych może tylko, że można sparować z belką pilota od tv, ale tylko działającego na podczerwień (choć może w każdym takim urządzeniu jest taka możliwość?), a nasz to bt niestety więc sparowałam pilota od starego ampli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Szanowni,

Właśnie odkryłam, że nasz stary odtwarzacz blu-ray (pozostałość po kd Onkyo) nie chce odtworzyć płyty Blu-ray. DVD rusza bez problemu.

Nie wiem czy się zabrudziło, nie mam pomysłu gdzie to zawieźć/wysłać. Najchętniej kupiłabym nowy bo obecny ma już kilkanaście lat i jest po prostu głośny (zawsze taki był).

Tylko czy to ma sens? To już chyba sprzęt schyłkowy?  Będę zobowiązana za jakieś podpowiedzi.

Płyt trochę mamy, właśnie kupiłam Diunę dla córki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam żadnego napędu Blu-Ray oprócz... PS5. I to niej korzystam jeśli mam ochotę coś z płyty obejrzeć. Co do nowego sprzętu, faktycznie to schyłka produkcyjna. Najlepsze modele (np. Panasonic) już nie są produkowane. Spróbuj naprawić. W serwisie zwróć uwagę na hałas, może da się przy okazji jakiś upgrade zrobić by to nie denerwowało. 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam reanimować odtwarzacz, zdjęłam pokrywę żeby dostać się do napędu. Użyłam spirytusu oraz sprężonego powietrza. Osiągnęłam połowiczny sukces - nie naprawiłam, ale i nie zepsułam bardziej.

Zachodzę w głowę w czym problem - płyty DVD odtwarza bez wahania, tylko z BR się mozoli i wywala komunikat "Disc error".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...