Skocz do zawartości

Pokój odsłuchowy


tomlodz

Recommended Posts

Witam,

Powstał wreszcie mój pokój odsłuchowo-kinowy po około półrocznym zgłębianiu tajników akustyki.

Sprzęt jaki stoi w pokoju to: Marantz PM-50, Yamaha DSP-E492, Kef Cresta 2, Wharfedale 9.4, karta muzyczna Prodigy HD2 oraz SUB własnej produkcji na głośniku TONSILA 20 cm, rzutnik Benq W2000.

Pokój wymiary długość 4,5 m, szerokość 3,2 m, wysokość 2,4m. Wymiary optymalne dla modów pomieszczenia przy takiej wysokości. Niestety  jest to poddasze i wyżej się nie dało.

Tak jak widać jest trochę absorberów z wełny Rockslab Acoustic 10cm z pustką powietrzną. Łącznie około 9m2. No i dyfuzory QRD oraz Skyline własnej produkcji styrodur/styropian też około 9m2. Na podłodze bardzo cienka wykładzina żeby praktycznie nie pochłaniała i nie wycięła całej części wyższego pasma.

Powiem tak słuchanie w tych warunkach jest ciekawym doświadczeniem i faktycznie niektóre piosenki brzmią inaczej i słychać dźwięki których wcześniej nie było. Jeśli chodzi o bas to tak do 100 hz jest bardzo OK. Około 100hz robi się dołek niestety i około 70hz jest górka której czas pogłosu jest na szczęście jeszcze krótki. Dopiero około 40 hz jest górka która niestety trochę dudni ale jest to poziom ciężki do ogarnięcia. Jest w planach wstawienie kanapy w której będzie ustrój z wełny i pustek powietrznych wystrojony na niskie częstotliwości z pojemnika na pościel ;)

Największą różnice odczułem w muzyce rockowej której teraz się słucha z przyjemnością przedtem taka muzyka po pewnym czasie męczyła. Również jak to ładnie po angielsku piszą "attack and decay" jest dużo lepszy i ogólnie dynamika jest dużo lepsza. Dodatkowo niektóre dźwięki bardziej odrywają się od kolumn. To co jeszcze jest zauważalne to że mogę słuchać z bardzo wysokimi poziomami głośności, kiedyś nigdy nie udało mi się dojechać do granic możliwości kolumn teraz jest to bardzo możliwe. Wynika to z tego że dźwięk nie jest drażniący powyżej pewnego poziomu tak jak było to kiedyś.

Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś sugestie co można by było poprawić w pokoju jestem otwarty na dyskusję. 

Pozdrawiam

 

DSC_0353.thumb.jpg.5127476af198540614e6ea7f37989022.jpg

DSC_0355.thumb.jpg.cb50589ca795a1865b4b81bcea253b1d.jpg

DSC_0356.thumb.jpg.ce0263e2cd08a9b30827fe19d465768c.jpg

DSC_0359.thumb.jpg.858b95f66e30a5adc9adb851f675be25.jpg

 

 

 

 

 

IMG20201217124600.jpg

IMG20210102112401.jpg

IMG20210120114040.jpg

IMG20210120122407.jpg

IMG20210131184412.jpg

IMG20210205072555.jpg

IMG20210302114909.jpg

IMG20210302114918.jpg

DSC_0354.jpg

DSC_0357.jpg

Edytowano przez tomlodz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomlodz napisał:

Myślałem o kupnie mikrofonu pomiarowego i pomiarach tego ale większość mądrych głów sugerowało żeby lepiej słuchać i ustawiać niż mierzyć. Może w przyszłości jak się kiedyś będę nudził na co niestety się nie zanosi to zrobię jakieś pomiary. 

Rozumiem. Warto niejako przy okazji pomiarów pomyśleć o dalszych ulepszeniach, również wykorzystując DSP. Można wiele zyskać rozpatrując SQ. Adaptacja akustyczna sprzyja kombinowaniu z DSP co w tym dziale wielokrotnie podkreślali specjaliści z branży akustycznej. Pozdrawiam i życzę przyjemnych sesji muzycznych 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, tomlodz napisał:

Jest w planach wstawienie kanapy w której będzie ustrój z wełny i pustek powietrznych wystrojony na niskie częstotliwości z pojemnika na pościel ;)

Gdzies juz kiedys pisałem o takim patencie ze moglby byc fajnym rozwiazaniem i ciesze sie ze bedzie gdzies wkoncu zastosowany. Jednak mam pytanie. Czy ta kanapa to bedzie wyrób sklepowy (zastanawiam sie czy ktoś juz wykonuje takie meble), czy raczej projekt DIY.? Jesli nie chcesz to nie odpowiadaj.

Ps: fajny pokój👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kanapa sklepowa z wyciąganym wózkiem z materacami do spania. Cały wózek zostanie skoszowany zostanie tylko przednia płyta drewniana. Zamierzam wstawić pośrodku pudła wełnę 20 -30 cm i w przedniej ścianie powiercić otwory 10mm co około 80mm tak mi wyliczył kalkulator z tego co pamiętam. Można takie coś wystroić na konkretną częstotliwość aż do 50 Hz ze współczynnikiem, pochłaniania około 0.9 dla tak niskich częstotliwości. 

Edytowano przez tomlodz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim urządzeniem pomiarowym jest ucho i słyszę ze 70 Hz jest głośniej o kilka dB niż inne częstotliwości. Następnym punktem jest 40 Hz ale w to raczej bym nie celował bo to już trochę nisko jak na wełnę.

Powyżej 100Hz mam wrażenie że to co jest w pokoju sobie dobrze radzi bo współczynnik pochłaniania zastosowanych paneli to 0,6 i więcej, a kilka sztuk ich jest. 

Będę polegał tylko na wyliczeniach z kalkulatorów przy konstruowaniu tego kanapowego ustroju pochłaniającego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomlodz napisał:

Myślałem o kupnie mikrofonu pomiarowego i pomiarach tego ale większość mądrych głów sugerowało żeby lepiej słuchać i ustawiać niż mierzyć.

To nie wiem czy aż takie mądre te głowy 😉 polecam Umik1 za 450 i można się ciekawie zaskoczyć. Poza tym te 40Hz poza zakresem pułapek to w sam raz na DSP. 

Przy okazji - bardzo fajna ta jaskinia 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@tomlodz Czy pod tymi scianami dzialowymi tego nowego pomieszczenia pietro niżej rowniez sa scianki? Tzn. Czy te powyzej to konyltynuacja tych ponizej stropu?

Dnia 6.04.2021 o 19:53, tomlodz napisał:

Pokój wymiary długość 4,5 m, szerokość 3,2 m, wysokość 2,4m. Wymiary optymalne dla modów pomieszczenia przy takiej wysokości. Niestety  jest to poddasze i wyżej się nie dało.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... nie jestem z "budowlanką" zwiazany i raczej za duzo to ja nie moge powiedzieć, jednak...   zauważ że kazda sciana pietro wyżej "wyrasta" z tej pietro niżej. Nie ma domów w których sciany budowane są bez nazwijmy to "podpory nośnej". Jesli ta sciana Twojego nowego pomieszczenia ma pod soba pustkę czyli np. Srodek pokoju pietro niżej to czy syrop wytrzyma gazobetony plus zaprawa pomiedzy plus tynk plus obciazenie ustrojami zawieszonymi na tych scianach???

A pamietajmy ze jeszcze chcemy "tam" włożyć to co w kazdym pokoju czyli sprzet audio fotel lub sofa... 

Tez pewnie ma znaczenie czy stropy drewniane czy betonowe. 

Zastanawiam sie po prodtu czy to jest w 100% bezpieczne i czy cos sie nie zapadnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mariol napisał:

Pomieszczenie megasuperodlotowe. Czym się kierowałeś wybierając tylko część powierzchni strychu, a nie np większej przestrzeni? Też zaadoptowałem strych na własne  pomieszczenie odsłuchowe. Latem mam duże plusy (gorąco) zimą minusy (zimno).

Wysokość 2.4m oraz szerokość 3.2m była maksymalna przy zachowaniu kształtu prostopadłościanu. Taki kształt jest najbardziej przewidywalny akustycznie bez skosów i wnęk. Te wymiary wymuszaja takie wymiary jak podałem co do modów pomieszczenia. Odległość od dyfuzorów do miejsca odsłuchowego też jest zachowana taka aby dźwięk się dobrze rozchodził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomlodz pułapka basowa, którą planujesz zrobić (rezonator Helmholtza) powinien się znajdować w miejscu najwyższego ciśnienia akustycznego. (czyli tam, gdzie  "dudni", w przeciwieństwie do innych paneli akustycznych). Dodatkowo im większa objętość tym lepiej - inaczej możesz nie zobaczyć efektu.

Do słuchania muzyki rozważyłbym korekcję cyfrową. Jak masz możliwość to wykonaj pomiary akustyczne i wtedy zobaczymy z jakimi problemami się zmagasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...