Skocz do zawartości

gramofon z regulacją, czy bez ?


Recommended Posts

Dzień dobry po przerwie. Od jakiś dwu miesięcy przetrawiam zakup gramofonu, tak więc nie jest to zakup chwili, impuls itd.

Po przeczytaniu na FA, mam w zasadzie jedno pytanie. Na początek czego oczekuje, czego nie.

Gramofon automat vs manual - raczej automat, ale nie za wszelka cenę. 

Przedwzmacniacz- może być, choć mam we wzmacniaczach, można więc będzie potestować.

 Wkładka zdecydowanie wymienna dla ew up-grajdu. Pokrywa tak.

Gramofon raczej nowy- sorry wiem, czytałem o starszych Torensach itd, celuje jednak w nowy do 1500zł .... zapewne dla melomanów skrobak, ale.

Jako że gramofon ma być uzupełnieniem kolekcji płyt CD, chcę słuchać na nim czego nie mam w nadmiarze na CD, raczej jazz, blues, klasyka rocka 60/70 i to okazjonalnie w weekend więc starczy mi do 1590 fali covida.

Pochlebne opinie mają nowe manualne Pro- jecty i tu model np Project T1, Debut III,  zastanawia mnie brak regulacji anty scatingu, a to chyba ważne i o to też jest pytanie...

Jako alternatywę do tańszych Projectów mam na oku manulany Audio-Technica AT-LPW30TK   już z pełną regulacją antysctingu, docisku- czy to dobra alternatywa, bo fajna wkładka ( jak na taką z tych tanich) i otwarte brzmienie, Project ponoć dość gęste i klimaciarskie.

Założeniom zakupu pasuje też model Teac   TEAC TN-280 za 1250zł  z wszelkimi regulacjami i .... taniutki model ale to jako alternatywę dla Projecta primary e...  mianowicie TEAC TN-175 nie ma co prawda anty scatingu, ale to alternatywa dla taniego primare e od którego ma większy talerz i jest automatyczny.

I tu PYTANIE czy Audio-Technica AT-LPW30TK, czy też Teac   TEAC TN-280  z racji możliwości dokładnej kalibracji toru są na lepszej pozycji od Projectów T1 Debut III  ? Bo wykonanie to klasa dość podobna, mdf, proste ramiona i wkładki ( z plusem na rzecz AT). Te ustawienia sprawią że zagrają dokładniej, lepszym stereo, głębiej, od Projectów, czy w tej klasie na granicy percepcji ?  Dzięki za sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kolodziejski napisał:

Gramofon raczej nowy- sorry wiem, czytałem o starszych Torensach itd, celuje jednak w nowy do 1500zł .... zapewne dla melomanów skrobak, ale.

Nie jestem fanem nowych drapaków w tym budżecie ,ale nie będę Cię przekonywał na siłę. Gramofon to kalibracja , a do kalibracji musisz mieć narzędzia. Te narzędzia to antskating , VTA , siła nacisku , wymienny headshell abyś mógł po zmianie wkładki ustawić overhang. Od kalibracji zależy jaki dźwięk osiągniesz. Nawet najlepsza wkładka , bez prawidłowego ustawienia w/w parametrów zagra średnio. Gramofon to mechanika , ta mechanika musi być precyzyjna , nie mówię, że wymienione przez Ciebie gramofony jak położysz płytę nie zagrają. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od gramofonu , jak kolejnego źródła do grania w tle , to oba te gramofony sobie poradzą. Jak chcesz poważniej się zgłębić w temat czarnego krążka to przy tym budżecie wybrałbym jednak starsze konstrukcje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Definitywnie powinieneś wybrać gramofon manualny! ;) 
Są one znacznie lepiej wykonane, lepiej grają niż automaty w podobnym budżecie.
Najlepszymi producentami są Rega i Pro-Ject. Rega gra nieco bardziej muzykalnie, cieplej. Pro-Ject będzie nieco bardziej dynamiczny.

Aktualnie 2 najlepsze modele w okolicy 1500zł:

Rega Planar 1
Pro-Ject Debut Carbon DC (2M-Red)

Te dwa modele są na absolutnym topie jeśli chodzi o dźwięk i jakość wykonania.
Co do przedwzmacniacza - trzeba wydać na niego ok.500zł aby sensownie zagrał.
Śmiało polecamy Pro-Jecta Phono Box lub Vincenta PHO-200.

Zapraszamy do Q21 na odsłuchy i po indywidualną ofertę! :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...