Skocz do zawartości

Połączenie źródło-wzmacniacz: XLR-RCA


sonique

Recommended Posts

Potrzebuję połączyć źródło Cambridge Audio CXN wyjściem XLR ze wzmacniaczem na wejście RCA (chinch).

Nie widzę zbyt wiele takich kabli na rynku i zastanawiam się czy czasem nie dlatego, że z jakiegoś nieznanego mi powodu nie jest to polecane. 

XLR jest jedyną możliwością aby podłączyć drugi wzmacniacz analogowo bez ciągłego przepinania kabli. 

Będę wdzięczny za pomoc. 

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ma to mało sensu, a przynajmniej mniej niż odwrotnie (źródło RCA -> wzmacniacz XLR).
Ale bez problemu można kupić takie kable. Np. tu:
https://allegro.pl/oferta/kabel-mikrofonowy-klotz-xlr-na-rca-neutrik-1-m-8500690848 - pojedynczy
https://allegro.pl/oferta/cordial-kabel-przewod-2x-xlr-zenski-rca-neutrik-1m-8463049954 - podwójny

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dopiszę tylko, że RCA to 2V a XLR to 4V, gdy wyjścia są regulowane te wartości są większe, więc jest mały konflikt.

Inny temat, to trzeba uwzględnić, że oba gniazda korzystają z tej samej masy, co może powodować wzajemnie zakłócenia, ... ale nie musi. Taki cd Ayon ma z tyłu hebelki by wybrać używane wyjście a wedle instrukcji można korzystać z obu jednocześnie, ale jest to nie zalecane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Tak mam w pre , ale masz racje co do poziomów wyjściowych , trzeba sprawdzić organoleptycznie.

Chciałem tylko zglosic, że z xlr na rca może być przester na wzmacniacza.  Ale również dodać. ... gdy wyjścia są tylko zdublowane w CA, na obu będzie 2V bo często tor audio wcale nie jest w pełni symetryczny, to tylko trochę ściemy z XLR.

Baz sprawdzenie nic nie będzie pewne ... może w instrukcji jest wzmianka o prądzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do wątku i zapytam o sytuację odwrotną, czyli RCA -> XLR.

Mój DAC ma wyjścia RCA, ale mam w - na razie dalekich - planach zakup aktywnego zestawu 2 + 1 z wejściami zbalansowanymi. Tak więc sytuacja wyglądałaby następująco: DAC (RCA) -> SUB (XLR) -> Głośniki (XLR).

Ktoś czegoś takiego próbował? Duża szansa na problemy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław Kożyczkowski - dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń. Właśnie o to mi chodziło bo słyszałem wcześniej o różnicach w V (4 i 2). Niestety nie mogę nigdzie znaleźć danych odnośnie CA CXN nt. ile on podaje. Jest jednak w pełni zbalansowany więc nie ma podstaw podejrzewać, że nie ma 4V.

Wygląda na to, że będę musiał użyć rozwiązania zaproponowanego przez @tomek4446 lub @TomekN - zastanawiała mnie tylko ewentualna degradacja dźwięku przy stosowaniu dodatkowych konektorów... jak też wpływu niezgodności między 4V i 2V na jakość dźwięku.

@S4Home - RCA, jak pisałem, jest już zajęte i chcę uniknąć żonglowania kablami... A konkretnie pod CXN chcę podpiąć zarówno wzmacniacz stereo jak i wzmacniacz słuchawkowy. Ten drugi ma tylko RCA. Pierwszy natomiast słabszego od CXN DACa (Advance Acoustic X-i120) więc sprawdzam najpierw możliwość „po analogu”.

Wydać na kabel 100-200zł aby sprawdzić można, ale taniej najpierw zapytać ;)

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sonique napisał:

@Bogusław Kożyczkowski - dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń. Właśnie o to mi chodziło bo słyszałem wcześniej o różnicach w V (4 i 2). Niestety nie mogę nigdzie znaleźć danych odnośnie CA CXN nt. ile on podaje. Jest jednak w pełni zbalansowany więc nie ma podstaw podejrzewać, że nie ma 4V.

Miałem podobny problem, gdy chciałem dodatkowo wyjść/skorzystać XLR z DAC NAD D1050 by zasilić sygnałem kaseciaka, bo nagrywał wtedy osobiste składanki z Tidal. Osobiście nie chciałem kupować kabla z różnymi wtykami, bo po zmianach w sprzęcie nie będzie już używany, a sprawę załatwiłem przejściówką z XLR na RCA a dalej dowolny RCA foto

Jak mówisz, że sprzęt w pełni zbalansowany to będzie tam 4V i pewnie będzie sygnał przesterowany na wzmacniaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę nie tak. XLR to wyjście symetryczne względem masy. Te 4V są pomiędzy pinami + i - , i możemy z nich skorzystać tylko w przypadku gdy korzystamy z wejścia różnicowego, czyli XLR. Ponieważ wejście RCA jest odniesione do masy, nie można do niego podłączyć wyjścia XLR w sposób umożliwiający wykorzystanie różnicy napięcia pomiędzy + i - , bo po prostu jeden z pinów zostanie zwarty do masy (pamiętajmy, że masy obu urządzeń są zazwyczaj połączone także przez zasilanie). 

Wyjście XLR można połączyć z wejściem RCA łącząc ze sobą masy, a sygnał na RCA podajemy z jednego z pinów (+ lub -, ale w obu kanałach tak samo) XLR, a w takim wypadku będą to 2V. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, nowy78 napisał:

Wyjście XLR można połączyć z wejściem RCA łącząc ze sobą masy, a sygnał na RCA podajemy z jednego z pinów (+ lub -, ale w obu kanałach tak samo) XLR, a w takim wypadku będą to 2V. 

Czyli rozumiem, że nie powinno być problemu z przesterowaniem łącząc kablem XLR-RCA lub korzystając z przejściówek XLR/RCA plus jakiś RCA-RCA zaproponowanych przez kolegów @tomek4446 i @TomekN ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, sonique napisał:

A może tędy droga... wszystko na jednym RCA (poniżej).

Nie kombinowałbym w ten sposób , jak włączysz na raz dwa źródła może być problem

A swoją drogą może Panowie biegli w elektronice narysowaliby jakiś schemacik , byłoby dla pokoleń. Coś w tym stylu 

https://www.audiolite.pl/content/25-polaczenia-kabli-audio

bardzo przydatne , na bazie tego robiłem kabel Jack 6,3 TS - RCA i nawet działa :) 

Sprawdziłem u siebie właśnie jak działają podlinkowane przeze mnie wcześniej przejściówki zarówno na wejściu jak i na wyjściu XLR . Mam podgląd na poziomy wejściowe i wyjściowe i różnicy ani w głośności między wyjściem / zbalansowane / przejściówka XLR - RCA a niezbalansowanym Jack 6,3 TS - RCA nie odnotowałem.

Zamieszczam też schemat przejścia coaxiala na XLR .

IMG_2218.JPG

IMG_2219.JPG

IMG_2221.JPG

Spdif.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@tomek4446, skorzystałem z Twojego pomysłu i nabyłem dwie przejściówki jak niżej:

FED154DA-C793-4E03-BAB9-19D4E1B09D1E.jpeg.99ea8584a72c8f6af08bdd920bcf3fe1.jpeg

KaCsa MC-931G - pozłacany.

Nie słyszę degradacji dźwięku ani tym bardziej żadnego przesterowania - czego się obawiałem przy przejściu z wyjścia zbalansowanego CXN na niezbalansowane wzmacniacza. Także jak ktoś znajdzie się w podobnej sytuacji to polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sonique napisał:

Nie słyszę degradacji dźwięku ani tym bardziej żadnego przesterowania - czego się obawiałem przy przejściu z wyjścia zbalansowanego CXN na niezbalansowane wzmacniacza.

Cieszę się , że działa. Ja też nie wiem jak ta przejściówka jest połączona , ale w instrukcji DAC-a mam adnotacje , iż takie połączenie zbalansowane - nie zbalansowane ,może powodować szum. Nic takiego nie występuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446, też spodziewałem się, że to rozwiązanie jest za proste aby zadziałało a tu proszę...:)

Przy okazji chciałbym wymienić interkonekty i widziałem, że gdzieś polecałeś (mam nadzieję, że dobrze pamiętam) ten przewód do DIY:

51B43439-B772-4113-98E4-FC67D2214659.thumb.jpeg.2c37386df217f9ab1f619a59f23dfc4e.jpeg

Początkowo chciałem kupić PurpleRain ale widzę, że sam zrobię dużo lepszy i w niższej cenie bo ten od Melodiki jest słabo izolowany przed zakłóceniami a chyba głównie o to mi chodzi. A że jak wymieniać to porządnie i potrzebuję 4szt podwójnego RCA o długości 1m to i oszczędność będzie zauważalna.

Czy ten przewód będzie OK w średniej półce cenowej z wtykami RCA od np. Neutrika?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sonique napisał:

Czy ten przewód będzie OK w średniej półce cenowej z wtykami RCA od np. Neutrika?

Sam przewód zbudowany jest rewelacyjnie i ma gruby ekran . Średnica zewnętrzna 7.5-8 mm , nie wiem jakie wtyki Neutrika chcesz użyć jest kilka rodzajów . Zwróć uwagę by kabel o tej średnicy wszedł . Do tak grubych kabli nie polecam wtyków z końcówką zaciskową , raczej mocowanie wtyku na kablu na śrubkę. Warto nasunąć tam gdzie jest ta śrubka jakąś koszulkę silikonową / w niektórych wtykach jest w komplecie/. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, tomek4446 napisał:

Zwróć uwagę by kabel o tej średnicy wszedł . Do tak grubych kabli nie polecam wtyków z końcówką zaciskową , raczej mocowanie wtyku na kablu na śrubkę. Warto nasunąć tam gdzie jest ta śrubka jakąś koszulkę silikonową / w niektórych wtykach jest w komplecie/.

Dzięki za radę. Neutrika ze śrubką nie znalazłem. Może podpowiesz coś godnego tego przewodu ale wciąż w znośnej cenie. Potrzebuję takich aż 16...;)

Np. takie coś:

0186E0F2-A687-457A-A0ED-D854C3521B74.jpeg.45ba55cebd8b119921edac7f61c55edf.jpeg

Wygląda chyba nienajgorzej. PLN 15,- za szt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...