Skocz do zawartości

Kolumny + ampli do 8000zł do kina domowego


Solar

Recommended Posts

Cześć,

po kilkudziesięciu godzinach spędzonych na czytaniu forum kształtuje się powoli jakaś wizja na nowo remontowany pokój.

Pokój 17m2. 

Obraz - projektor Benq TK800 + Xbox one + ekran 120cali elektryk rozwijany do 60cm nad podłogą

Odległość od kanapy do ekranu ok. 3 m.

Cel na start: kino 5.0, w przyszłości sub i atmos. Prócz filmów/sportu słuchanie muzyki będzie stanowić 30% czasu (raczej wieczorami, więc w średniej głośności, z racji, że blok). 

Pomieszczenie niewielkie, więc stawiam na bass reflex z przodu, żeby kolumny stały dość blisko tylnej ściany.

Przewinęło się kilkanaście pomysłów (Dali Zensor 5 i 7, Monitor Audio Bronze, Q-Acoustic 3050i)

Jak na razie najciekawszą opcją (cena, jakość i dość ważne dla DP- Drugiej Połówki- gabaryty wydaje się zestaw Indiana Tesi 561 z nową Yamahą RX-A2A. 

Czy sprawdzą się na takim niewielkim metrażu? (kwadrat z kolumn to ok. 10m2)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do tak niewielkiego pomieszczenia wystarczą kolumny podstawkowe.

I tutaj rodzi się kolejne pytanie - czy miałeś już okazję słuchać któregokolwiek z wymienionych modeli ? Jesli nie, warto byłoby zabrać żonę na odsłuch i przekonać się czy poza wyglądem, wymienione kolumny odpowiadają wam też brzmieniowo 🙂.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W takim metrażu spokojnie możesz pomyśleć nad dobrymi monitorami takimi jak np. Monitor Audio Silver 100 na przód, Bronze FX na tył oraz Silver c350 jako centralny. Do tego możesz postawić na dynamiczne brzmienie Yamahy RX V6a lub bardziej muzykalne Denona 3700h. Największy problem będzie jedynie z amplitunerami, ponieważ są niedostępne ( nam zostały ostatnie sztuki Denona). 
Jeśli chciałbyś postawić na większą muzykalność to polecam zwrócić uwagę na Pylon Audio Diamond Monitor 15 na przód, Diamond Center oraz Sapphire sat na tył. W tym przypadku zdecydowanie polecam amplituner Yamahy RX V6a. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wystarczy Ci na tak powierzchnię Yamaha 6A albo Denon X2700

Budżet skierował bym nie na A2A tylko na kolumny.

Nie ma kina bez suba. Więc suba musisz mieć od początku.

Z kolumn podłogowych faktycznie Bronze 200 albo Q 3050i będa ciekawą propozycją.

Ale także jestem za monitorami

tu set budowany o Monitor audio Silver 100 albo nieco ciemniejsze KEF Q 350 lub QAcustic 3020i

Zapraszam na odsłuch łatwiej będzie podjąć decyzję.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za nowe koncepcje. Chociaż zupełnie inne niż zakładane. 

Na razie zaliczyłem tylko "suchą wizytę" w jednym z salonów, gdyż nie mieli na stanie amplitunera do kina. Jednak zasugerowali przy montowaniu zestawu liczenie całego metrażu pokoju, a nie tylko kwadrata kolumn, stąd wziął się pomysł na te Tesi 561.

Generalnie pokój będzie robiony od zera, więc byłaby też opcja pokombinowania z rozstawieniem kolumn blisko rogów pokoju i wtedy działałyby na większym metrażu. Kształt kwadrat 4,3x4,3m. Tylko wtedy na drodze fal stanie stół. Czy i w takiej opcji podstawki z przodu lepiej się sprawdzą? Popołudniu postaram się to rozrysować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Solar napisał:

Czy i w takiej opcji podstawki z przodu lepiej się sprawdzą? Popołudniu postaram się to rozrysować.

W 17 metrach monitory poradzą sobie bez problemu. Sam mam pokój zbliżonej wielkości i grało w nim juz sporo kolumn podstawkowych. O ile nie będą to maleństwa typu dali zensor 1 itp, to większe monitory spokojnie w takim pomieszczeniu zagrają.  Z tym, że umieszczenie ich w rogach pokoju w odległości 4m jeden od drugiego jest raczej średnim pomysłem. 

Cze te tesi polecano Ci w Top hi fi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten sklep polecił Tesi :)

Przeglądam te podstawki i zastanawiam się nad różnicami brzmienia:

- seta Q Acoustic 3010i + 3060s + 3090

- seta na bazie Elac 2.0 B5.2 z on-wallami na tylnej ścianie

- ewentualnie rzadko tu polecanego seta Klipschy na bazie 51m i 41m

 

pod wspomnianą wyżej yamahą v4 lub v6

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Solar napisał:

ewentualnie rzadko tu polecanego seta Klipschy

Klipsch jest jak najbardziej polecany do kina, ale najlepiej nie niżej, niż z serii RP, nie koniecznie z serii R. Natomiast do muzyki - to już trzeba lubić takie jasne, grające mocno skrajami pasma, brzmienie. W połączeniu z Yamahą, nie musi to być "melodia dla uszu" ;) 

I pełna zgoda z tym co napisał Piotr

Dnia 9.04.2021 o 08:24, S4Home napisał:

Nie ma kina bez suba. Więc suba musisz mieć od początku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawszy dla mnie wydaje się zestaw na Q Acousticach, tylko z przodu walnąłbym coś mocniejszego (3030i). 

Tylko kwestia suba- czy ten 3060s się nada, czy lepiej inny.

Co do ampli - za kilka lat chciałbym w rozbudować kino w większym pomieszczeniu, na innych kolumnach, do atmosa, więc dlatego rozkminiam wyższe modele Yamahy.

A ile trzebaby zaczekać na te Yamahy 4a czy 6a ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem i jako do tej pory mocny zwolennik Klipscha, zestawiając je z innymi konstrukcjami, np. MA, czy KEF jestem zdania, że nawet dla mnie one nie zostały stworzone przede wszystkim do muzyki ;) 

Chociaż prawdą też jest, do jakich gatunków muzycznych ktoś chce je używać. Do ogólnie rozumianej muzyki elektronicznej, czy np. HH, sprawdzą się idealnie. U mnie niestety, albo stety, wachlarz jest duuuużo szerszy

1 minutę temu, Solar napisał:

Co do ampli - za kilka lat chciałbym w rozbudować kino

Kilka lat w kinie może okazać się epoką, więc kupowanie teraz ampli, z pełnym zastosowaniem za kilka lat, nie ma moim zdaniem większego sensu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Markcox napisał:

one nie zostały stworzone przede wszystkim do muzyki ;) 

Też jestem tego zdania ale jeśli tak jak piszesz, ktoś słucha hip hopu, elektroniki czy  nawet rocka, te kolumny wypadają całkiem fajnie. A jeśli ktoś chce godzic kino domowe i stereo to może być to bardzo dobry wybór. U mnie właśnie w kinie te monitory sprawdziły się najlepiej spośród wszystkich do tej pory przerobionych przeze mnie kolumn. Zresztą to są tylko nasze gusta i odczucia a autor powinien albo udać się na odsłuch albo pożyczyć coś do domu bo inaczej możemy tutaj gdybać do przyszłej wiosny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, seba3002 napisał:

albo udać się na odsłuch albo pożyczyć coś do domu

i o to właśnie się rozchodzi, że nie należy podejmować decyzji o zakupie kolumn, na podstawie tylko i wyłącznie opinii w internetach, bez wcześniejszego odsłuchu, a już na pewno nie Klipscha. A nawet na odsłuchu należy poświęcić im trochę czasu. Na początku robią efekt "wow", ale po dłuższej chwili potrafią męczyć. I już np. wspomniany przez Ciebie rock przestaje smakować, a zaczyna irytować

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna kwestia, autorowi wątku w założonym budżecie raczej ciężko będzie zmontować kino na RP, a celował w serię R, stąd moje małe "ostrzeżenie" przed takim krokiem ;) 

2 godziny temu, Solar napisał:

Tylko kwestia suba- czy ten 3060s się nada, czy lepiej inny.

Na temat tego suba zapewne więcej powie Ci branża, natomiast pewnym jest, że sub wcale nie musi być z tej samej stajni co kolumny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to oni muszą ci to polecać bo są ich dystrybutorem.

Dnia 10.04.2021 o 01:13, Solar napisał:

seta Q Acoustic 3010i + 3060s + 3090

- seta na bazie Elac 2.0 B5.2 z on-wallami na tylnej ścianie

- ewentualnie rzadko tu polecanego seta Klipschy na bazie 51m i 41m

Ostatni set omijaj szerokim łukiem.

Elac fajne kolumny mozna na nich budować system kina.

QA bardzo fajne i ładne monitory.

Dnia 10.04.2021 o 13:55, Solar napisał:

A ile trzebaby zaczekać na te Yamahy 4a czy 6a ?

3-7 tygodni.

Ale QAcustic ma fajnego suba.

Model QB12

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...