Skocz do zawartości

Rozważania na temat jakości źródła


Bart Osz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 402
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@TomekN w poście 37 (który zacytowałem już) pytał się o różnice w transportach a  nie odtwarzaczach.

Na co ty odpowiedziałeś (przynajmniej tak zrozumiałem) że są różnice.

TomekN dopytał się jakie i jak zweryfikowane.

Ty odpowiedziałeś opisując różnice brzmieniowe odtwarzacza CD a nie jako transportu. 

@Rega po prostu wydaje mi się że nastąpiło nieporozumienie, które wywoła dalszą błędną dyskusję - ty będziesz pisał o odtwarzaczu a Tomek o transporcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika że jedyny raz jaki usłyszałem różnicę w "źródle" to był przypadek porównania programów Amarra i Audirvana

Amarra grała (nie wiem jak to inaczej nazwać) mniej detalicznie, jakby mniej podkreślała różnicę w dźwiekach (dobieram słowa które wydają mi się najbardziej zbliżone do tego co słyszalem) natomiast Audirvana była jakby precyzyjniejsza, detaliczna ...

Miałem 2 tygodnie na to żeby porównywać. Obydwa programy zainstalowane na MAC mini

Drugi raz (ale to nie różnica w transportach) to kwestia wyjścia coax zrealizowanego na BNC vs chinch 

5 minut temu, tomek4446 napisał:

@Fafniak Stary nie masz czasem " tych dni " , bo ostatnio jesteś niemożliwy :) 

To przeczytaj uważnie. Według mnie Rega pisze o odtwarzaczu i jego brzmieniu jako całości a TomekN pisze o transporcie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fafniak napisał:

To przeczytaj uważnie. Według mnie Rega pisze o odtwarzaczu i jego brzmieniu jako całości a TomekN pisze o transporcie. 

Masz rację , chodziło mi głównie o łapanie na błędach, czy nieścisłościach użytkowników forum. Przyjmijmy , że każdy z nas jest omylny i tyle. Na zewnętrzne DAC-i nastąpiła moda i sprzedają się jak świeże bułeczki , nie jest to niczym złym oczywiście jak korzystamy ze źródeł typu laptop. Ja wiem swoje , że tak naprawdę dźwięk kształtuje cała elektronika = kolumny + pomieszczenie + to co chcemy usłyszeć. i zgranie tego wszystkiego stanowi właśnie wyzwanie audio. RME świetnie mi się sprawdza w systemie z lampami na Altecach. Podłączyłem w sypialni z CD Denona jako transport na ProAcach i już nie koniecznie , wolę jednak dźwięk Denona z wewnętrznym DAC-iem. Rozpatrując pojedyncze elementy i oceniając ich za i przeciw nawet nie jesteśmy na początku drogi do zbudowania SWOJEGO systemu :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tematu - jeśli pisałem nie na temat to przepraszam. Ostatecznie TomekN poprosił mnie o rozszerzenie wypowiedzi dotyczącej NAD 545BEE o którym pisał też właśniej autor wątku. Myśle, jednak, że założyciel tematu nie będzie miał o to do mnie wielkich pretensji i postaram się nie zabierać więcej głosu, jeśli czytający uważają, że mijam się z tematem.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, TomekN napisał:

Może wróćmy do ciekawszego wątku tej rozmowy (ciekawszego niż Spotify vs Tidal), tj:
czy istnieje słyszalna różnica w dźwięku pomiędzy różnymi transportami, odtwarzającymi ten sam materiał cyfrowy.

Sprecyzuję, że chodziło mi o sam transport materiału cyfrowego wyłącznie w domenie cyfrowej. Tak też zrozumiałem pytanie pierwotne autora wątku. Jeśli do dyskusji włączymy jeszcze konwersję D/A i ew. filtry, które mogą być wbudowane lub zastosowane przy okazji takiego układu, to nie wiadomo czy ewentualna zmiana wynika z transportu, czy z tychże filtrów.

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra obiecałem to napiszę. Zrobiłem test dwóch CD jako transport / Yamaha CDX-1060 oraz Denon DCD- 1500 II / obydwa podłączane pod RME Adi2 Pro FS BE po optyku . Jako utwór testowy " Chidren of Sanchez ' - Chuck Mangione. Po pierwszych trzech przepięciach , " wydawało mi się " , że Yamaha ma większą głębię przekazu , po kolejnych już to wrażenie się zatarło. W ślepym teście w życiu bym nie odróżnił które CD aktualnie gra. Ale jak już wytargałem sprzęt to nie omieszkałem sprawdzić jak się rzeczy mają z pełną elektroniką a nie tylko DAC-em. W Denonie siedzi 2 x PCM56P-J – SM5807BP w Yamaszce YAC506-D – YM7402 , przy okazji podaję przydatną stronę jak by ktoś chciał sprawdzić jaki laser ma w CD i jak z dostępnością

https://najlepszeodtwarzacze.pl/jakie-przetworniki-d-a-sa-w-odtwarzaczach-cd-i-dac-pelna-lista.php

a wracając do porównań to tutaj już różnicę w dźwięku są i to nie na granicy percepcji :) Z tym , że błędne by były rozważania który CD gra "lepiej" ? Denon to dźwięk dla lubujących się w detalach , dźwięk jest ostry , wypchnięty do przodu duża ekspresja , przy Black Sabath , Uriah Heep , Jethro Tull oraz Vivaldim sprawdził się doskonale , ale np. Sade , Willy Nelson , Diana Krall , John Campbela , Stinga zdecydowanie wolę z Yamahy . Denon nie daje tego klimatu dymu papierosowego o którym pisał kolega @Fafniak :) Tak więc doszedłem do wniosku , że sam CD jako transport ma mniejsze znaczenie niż jako urządzenie rozpatrywane w całości . Ale kontynuując system to spójność , i jeżeli tak dźwiękowo różnią się dwa opisane urządzenia / Denon/ Yamaha/ co dopiero gdy dołożymy do tego wzmacniacz , kolumny i nasz pokój .  Stąd chyba tyle kontrowersji , bo nie gra sam jeden klocek , no , chyba , ze mamy do czynienia z głośnikiem bluetooth :) 

 

 

IMG_2236.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek z tego taki (popraw mnie jeśli źle zrozumiałem), że w przypadku odtwarzaczy CD, grają jednakowo w roli transportu cyfrowego (tj. na wyjściu cyfrowym), natomiast różnice ujawniają się w momencie wykorzystywania w nich konwersji cyfrowo-analogowej, w której sekcja analogowa może mieć różną jakość i/lub dodatkowe filtry modyfikujące brzmienie. Modyfikacja w domenie cyfrowej mogłaby zachodzić tylko wówczas, gdyby któryś z tych odtwarzaczy miał jakiś system DSP (nawet nie wiem czy ma?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomek4446 napisał:

Po pierwszych trzech przepięciach , " wydawało mi się " , że Yamaha ma większą głębię przekazu , po kolejnych już to wrażenie się zatarło. W ślepym teście w życiu bym nie odróżnił które CD aktualnie gra.

I teraz pytanie. Ile osób wyrobiło swoje "nienaruszalne" poglądy na temat różnic w brzmieniu różnych komponentów tylko na podstawie jednego przepięcia? 

15 minut temu, tomek4446 napisał:

a wracając do porównań to tutaj już różnicę w dźwięku są i to nie na granicy percepcji

A tu rodzi się pytanie o ewentualne różnice w poziomach głośności. Czy oba CD podają do wzmacniacza sygnał o takim samym napięciu? To może być kluczowa kwestia w kontekście usłyszanych różnic.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

A tu rodzi się pytanie o ewentualne różnice w poziomach głośności. Czy oba CD podają do wzmacniacza sygnał o takim samym napięciu? To może być kluczowa kwestia w kontekście usłyszanych różnic.

Dokładnie tak. Nawet drobne różnice w głośności mogą całkowicie skrzywić optykę porównania. Wiem, bo sam tego doświadczyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak skromnie coś dopiszę o różnicy w samych źródłach (w moim przypadku CD i transport CD) ale wszystkie podłączone pod DAC Moon dzięki AQ Carbon RCA

20190514-132204.jpg

Emotiva -- Dźwiękowo? równy i spójny, rzetelne granie.

20190930-132223.jpg

AudioLab -- piękna szeroka scena, niestety tylny plan nie istnieje.

 

IMG-20191105-132428.jpg

Primare 15 -- mało basu, ustawiony po jaśniejszej stronie przez to trochę sterylne granie.

 

IMG-20191113-190851.jpg

Rotel -- Niesamowita góra, czysta, reszta dużo gorzej.

 

IMG-20191115-151932.jpg

Kolejny Rotel (14) -- chyba najsłabszy z tego całego grona, po prostu przeciętny

.

IMG-20191127-152858.jpg

Soul Note -- pierwszy który zaczął grać, jak należy, równy, minusem lekko zachowawcza góra.

 

wchodźmy na jeszcze wyższy level

20200311-120539.jpg

Audio Note One Mark II  -- tu obiektywnej oceny się nie podejmę, sprzęt był u mnie tylko na parę godzin. 

 

IMG-20200520-184042.jpg

McIntosh -- wszech miar poprawny i dokładny, niestety trochę techniczne granie.

 

IMG-20200604-071133.jpg

Ayon -- najlepsza barwa średnicy, wokale, instrumenty - super, minusem jest bas, lekko dominuje i trochę za miękki.

 

IMG-20200527-120551.jpg

CEC. -- tak, ten mi pasuje, równy tonowo, rozdzielczy, ale bez przesady (trąbka i talerze potrafią zadrażnić ucho jeśli trzeba) pięknie wypełniona średnica, instrumenty poukładane w szerokości i w głąb. bas w sam raz, nie za twardy i nie za miękki o wielu twarzach.

 

A to wszystko stwierdzam po moim "subiektywnym" odsłuchu.

Kto nie chce tego akceptować to jego sprawa, a kto będzie chciał skorzystać, czy miał do mnie pytań więcej -- nie ma problemu.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

ale wszystkie podłączone pod DAC Moon dzięki AQ Carbon RCA

 

12 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

A to wszystko stwierdzam po moim "subiektywnym" odsłuchu.

 

Czy dobrze rozumiem, że opisujesz różnice w brzmieniu tych urządzeń wyłącznie w domenie cyfrowej??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Po pierwszych trzech przepięciach , " wydawało mi się " , że Yamaha ma większą głębię przekazu , po kolejnych już to wrażenie się zatarło. W ślepym teście w życiu bym nie odróżnił które CD aktualnie

Dokładnie tak działa odczulanie sensoryczne. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, później różnice będą się zacierać do momentu gdy po kilku dniach stwierdzisz, że jednak czegoś w graniu brakuje i podłączysz to co było wcześniej lub odwrotnie, już do tego starego nie wrócisz 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Bogusława CEC był top jeszcze zanim zaczęły się testy , pamiętam jak nie mógł się doczekać ;) 

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Dokładnie tak działa odczulanie sensoryczne. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, później różnice będą się zacierać do momentu gdy po kilku dniach stwierdzisz, że jednak czegoś w graniu brakuje i podłączysz to co było wcześniej lub odwrotnie, już do tego starego nie wrócisz 😉

tak miałem z lampami sterującymi , chociaż przy nich musiało nastąpić lekkie pogranie :P 

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dzik napisał:

Ciekaw jestem, jak brzmi komputer Bogusława, kiedy go podpiąć pod tego samego DACa.

A ja jestem ciekaw który z licznie zebranych klocków Bogusia dokonuje wiernego transportu źródła cyfrowego ("bitperfect").
Bo jeśli pozostałe źródła brzmią inaczej, a nie dokonują intencjonalnie żadnej modyfikacji sonicznej ("DSP"), to chyba należałoby je wszystkie uznać za felerne lub popsute... 😁

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ciągle rozpatrujecie tylko cześć urządzenia. Każdy z transportów może mieć inne zasilanie, które inaczej będzie "współpracowało" z połączonymi klockami poprzez masy połączonych urządzeń. Część z tych urządzeń ma filtry RFI? Inne podzespoły wspomagające transport? Może stąd te różnice 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Poza tym ciągle rozpatrujecie tylko cześć urządzenia. Każdy z transportów może mieć inne zasilanie, które inaczej będzie "współpracowało" z połączonymi klockami poprzez masy połączonych urządzeń. Część z tych urządzeń ma filtry RFI? Inne podzespoły wspomagające transport? Może stąd te różnice 😉

Mariuszku, zasilanie nie wpływa na brzmienie, a jedynie może generować zakłócenie typu brumienie. Sądzę, że Boguś usłyszałby takie brumienie, gdyby wystąpiło (tak jak np. u Tomka) w jego systemie.

2 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Tak. Każdy z tych transportów CD prezentuje coś innego i to wyłącznie w cyfrowym przekazie sygnału.

No to chyba musisz wszystkie poza jednym oddać do serwisu do naprawy. Bo:

7 minut temu, TomekN napisał:

A ja jestem ciekaw który z licznie zebranych klocków Bogusia dokonuje wiernego transportu źródła cyfrowego ("bitperfect").
Bo jeśli pozostałe źródła brzmią inaczej, a nie dokonują intencjonalnie żadnej modyfikacji sonicznej ("DSP"), to chyba należałoby je wszystkie uznać za felerne lub popsute... 😁

Pytanie tylko który CD z tych Twoich gra poprawnie?! 😁

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...