Skocz do zawartości

Rozważania na temat jakości źródła


Bart Osz

Recommended Posts

5 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie, czy myślisz, że dzisiejsze mierniki doszły do kresu możliwości i już nic lepszego nie wynajdą w przyszłości? coś co jednak będzie mogło pokazać te subtelne różnice? 

Jesteśmy w stanie zmierzyć absolutnie każdą właściwość dźwięku, nie ma takiej rzeczy, która jest nierejestrowalna/niemierzalna. Wiemy też na 100%, bo potwierdziło to 100 lat doświadczeń, jakie są możliwości ludzkiego aparatu słuchu.

Jedynie audiofile opowiadają jakieś śmieszne bzdury, że słyszą coś, czego nie wychwyci najczulsza na świecie aparatura.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@Dzik , ok. masz rację , TYLKO CO Z TEGO PRZEKŁADA SIĘ NA AUDIO W PRAKTYCE W NASZYCH CZTERECH ŚCIANACH.

Przeczytaj sobie jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisał Bogusław

7 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

A może, czemu Ty NIECHCESZ POJĄĆ, że ludzie lubią grając z ""marnego" gramofonu, przez wzmacniacz lampowy (może przez DAC lampowy) na starych lampach z rozrzutem w parametrach? a ten cały obiektywizm mają w  ..... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomek4446 napisał:

Ale ludziska słuchają Dzik właśnie uszami i te fale są przez aparat słuchu przenoszone do receptorów w mózgu, i to mózg przetwarza INDYWIDUALNIE te bodźce ,na to jak odbieramy muzykę. O jakim obiektywizmie do cholery piszesz ?

Piszę o istnieniu czegoś albo nie, a nie o interpretacji. Jeżeli czegoś nic nie wykrywa, to nie ma prawa tego być.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Dzik napisał:

Jedynie audiofile opowiadają jakieś śmieszne bzdury, że słyszą coś, czego nie wychwyci najczulsza na świecie aparatura.

Jest mi niezmiernie przykro, że nie chcesz tego zaakceptować/przyjąć do wiadomości, rodzice wpoili mi skromność i na siłę nie będę nikogo przekonywać do własnych przekonań, czego i Tobie życzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dzik napisał:

Jedynie audiofile opowiadają jakieś śmieszne bzdury, że słyszą coś, czego nie wychwyci najczulsza na świecie aparatura.

Tylko, że tej aparatury nikt na poważnie nie wykorzystuje. Amir kupił sobie zabawkę analizator i puszcza elektryczny sinus przez klocki oczekując na brawa gawiedzi. Zatem brawo. 

Problem jest taki, że jego pomiary są wyrwane z kontekstu audio. Jego sinus nie ma nic wspólnego ze złożonym sygnałem audio. Badane klocki są testowane nie w systemie audio tylko na stole laboratoryjnym.

Co wyniki jego badań mają wspólnego z tym co słyszę? Jak opisują relacje między elementami zestawu tworzącego dźwięki, które odbierają moje uszy?

Taki obiektywizm jest ograniczony do małego elementu skomplikowanej i sporo większej układanki odpowiedzialnej za to co słyszę. Z mojego punktu widzenia słuch jest bardziej obiektywny mimo, że nie wyświetli mi na czole ile dB i Hz aktualnie do ucha dociera.

Wrażenia słuchowe i nasza pamięć nie mają skal i nie są skalibrowane wg jakichś norm, a mimo to dla mnie różnice wynikające ze zmian daka czy innych kabli, które są słyszalne w miejscu odsłuchu są bardziej obiektywne i realne niż zero różnicy w dB czy mV wykazane, gdzieś na wyjściu egzemplarza sprzętu wyjętego z systemu, które to wartości nie uwzględniają wpływu wielu innych czynników mogących wpływać na te pomierzone wartości. 

Nie znaczy to, że te wartości nie stanowią o zerowej różnicy czy jakości jako takiej tego badanego egzemplarza sprzętu. Stanowią ale tylko dla tego egzemplarza i tych szczególnych laboratoryjnych warunków. 

Każde inne warunki, w tym te w których słuchamy mogą sprawić, że różnica nie wyniesie zero, a to co słyszymy jest realne i nie jest to wyimaginowane placebo, a tym samym ma wpływ na jakość 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Tylko, że tej aparatury nikt na poważnie nie wykorzystuje. Amir kupił sobie zabawkę analizator i puszcza elektryczny sinus przez klocki oczekując na brawa gawiedzi. Zatem brawo. 

Problem jest taki, że jego pomiary są wyrwane z kontekstu audio. Jego sinus nie ma nic wspólnego ze złożonym sygnałem audio. Badane klocki są testowane nie w systemie audio tylko na stole laboratoryjnym.

Co wyniki jego badań mają wspólnego z tym co słyszę? Jak opisują relacje między elementami zestawu tworzącego dźwięki, które odbierają moje uszy?

Taki obiektywizm jest ograniczony do małego elementu skomplikowanej i sporo większej układanki odpowiedzialnej za to co słyszę. Z mojego punktu widzenia słuch jest bardziej obiektywny mimo, że nie wyświetli mi na czole ile dB i Hz aktualnie do ucha dociera.

Wrażenia słuchowe i nasza pamięć nie mają skal i nie są skalibrowane wg jakichś norm, a mimo to dla mnie różnice wynikające ze zmian daka czy innych kabli, które są słyszalne w miejscu odsłuchu są bardziej obiektywne i realne niż zero różnicy w dB czy mV wykazane, gdzieś na wyjściu egzemplarza sprzętu wyjętego z systemu, które to wartości nie uwzględniają wpływu wielu innych czynników mogących wpływać na te pomierzone wartości. 

Nie znaczy to, że te wartości nie stanowią o zerowej różnicy czy jakości jako takiej tego badanego egzemplarza sprzętu. Stanowią ale tylko dla tego egzemplarza i tych szczególnych laboratoryjnych warunków. 

Każde inne warunki, w tym te w których słuchamy mogą sprawić, że różnica nie wyniesie zero, a to co słyszymy jest realne i nie jest to wyimaginowane placebo, a tym samym ma wpływ na jakość 😉 

Muzyka składa sie z sinusów. A rożnice jakie slyszysz są tak samo wyimaginowane jak wiedza ktora tu właśnie przedstawiłeś.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eMBe napisał:

Czyli należy olać kalibrację np. w kinie domowym albo to co pokazuje REW etc. bo lepiej na słuch wszystko zrobić?
 

Nie, bo kalibracje zrobi lepiej REW. 

Ale zrobisz nim identyczny pomiar świetnie grajacego systemu z wyższej półki i taniego badziewia. 

Bo uwzględnia zbyt mało kryteriów do oceny dźwięku. I o tym pisze @MariuszZ

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, eMBe napisał:

Czyli należy olać kalibrację np. w kinie domowym albo to co pokazuje REW etc. bo lepiej na słuch wszystko zrobić?
 

Jesli chcesz aby sprzęt grał mozliwie najblizej oryginałowi to kalibracja cie przyblizy. A jak chcesz ustawić pod gust to kazdy chwyt dozwolony.

9 minut temu, MariuszZ napisał:

Dźwięki perkusyjne też? 😉

Wszystko da sie rozbic na sinusy, mozemy dojsć do prawie nieskonczonej ich ilosci ale beda to sinusy

10 minut temu, MariuszZ napisał:

Dźwięki perkusyjne też? 😉

Wracając do perkusji to kazdy talez, beben drga, rezonuje, z roznymi ilosciami czestotliwosci.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt przecież nie zamierza obiektywizować czy w inny sposób ewaluować gustu, bo wg obiektywnych kryteriów możemy ocenić co najwyżej wierność reprodukcji - zmiksowanych i poddanych masteringowi w studiu - nagrań. Jeżeli jednak mówimy o tym, czy jakieś zjawisko dźwiękowe w ogóle występuje, czy nie (nie wiażne, czy się komuś podoba/nie podoba), to nie ma takiego zjawiska, którego nie dałoby się zarejestrować i zmierzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem dla systemow korekcji nie jest sprzet tylko glownie pomieszczenia.

41 minut temu, marcinmarcin napisał:

Nie, bo kalibracje zrobi lepiej REW. 

Ale zrobisz nim identyczny pomiar świetnie grajacego systemu z wyższej półki i taniego badziewia. 

Bo uwzględnia zbyt mało kryteriów do oceny dźwięku. I o tym pisze @MariuszZ

Pomiar nie bedzie identyczny. Moze wyglądac podobnie bo to pomieszczenie wprowadza największe znieksztalcenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Nie uwzględnia tego, że droższy sprzęt zawsze musi, MUSI, grać lepiej, a jak gra "gorzej", to pomiary są błędne, niepełne albo po prostu "nie grają".

I znowu wszystko do jednego wora... Mam teraz tańszy wzmacniacz (Cyrusa) bo poprzedni droższy grał gorzej. A mierzył się identycznie. Nie byłem w stsnie na wykresach Rew znaleźć istotnej różnicy. A w dźwięku była bardzo duża. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

I znowu wszystko do jednego wora... Mam teraz tańszy wzmacniacz (Cyrusa) bo poprzedni droższy grał gorzej. A mierzył się identycznie. Nie byłem w stsnie na wykresach Rew znaleźć istotnej różnicy. A w dźwięku była bardzo duża. 

1. Jakie to konkretnie modele wzmacniaczy?

2. Gdzie mogę znaleźć wspomniane pomiary?

3. Na czym polegała ta "bardzo duża" różnica w dźwięku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomek4446 napisał:

Fafniak , kilka razy robiłem test N70A i za cholerę nie wychodziło , jedyne co zmieniłem to wyłączyłem B/T w RME  i zadziałało , czy jeszcze coś zmieniłem w samym N70A , nie wiem , jeżeli to nieświadomie.

No u mnie bitperfect działa niezależnie czy włączę B/T czy wyłaczę

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

I znowu wszystko do jednego wora... Mam teraz tańszy wzmacniacz (Cyrusa) bo poprzedni droższy grał gorzej. A mierzył się identycznie. Nie byłem w stsnie na wykresach Rew znaleźć istotnej różnicy. A w dźwięku była bardzo duża

Ale rozumiem że zupełnie swobodnie interpretujesz wyniki pomiarowe i wiesz co mierzysz ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

1. Jakie to konkretnie modele wzmacniaczy?

2. Gdzie mogę znaleźć wspomniane pomiary?

3. Na czym polegała ta "bardzo duża" różnica w dźwięku?

A proszę bardzo, na zdrowie:

1) Atoll in100se/Cyrus One

2) Masz amplitudę na zdjęciu - dodam że zniekształcenia też były na bardzo zbliżonych poziomach/pogłosy/impuls etc

3) Atoll z tymi kolumnami jazgotał, kłuło w uszy i źle się słuchało. Po pół godziny miałem dość i byłem zmęczony. Cyrus zagrał miękko i ciepło, nie męczy.1736346415_CyrusvsAtoll.jpg.dbaeda45e7155488668ac06f04445142.thumb.jpg.b5175e247c74ce2116781948e8ccc294.jpg

@MariuszZ może wyliczyć ile parametrów pomija REW, Amir i wszyscy święci w temacie 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...