Skocz do zawartości

Rozważania na temat jakości źródła


Bart Osz

Recommended Posts

15 minut temu, Dzik napisał:

Pytam więc po raz kolejny, czego tam brakuje, bo chętnie się dowiem...

Nie chodzi o pomiary samego wzmacniacza, a tego jak wzmacniacz "kooperuje" ze środowiskiem, źródłem, przewodami, dakami, kolumnami, jak radzi sobie z zakłóceniami itd. bo to nas bardziej interesuje w kontekście tego co słyszymy w miejscu odsłuchu. Jeżeli chodzi o sam wzmacniacz można wymyślać pomiary. Gdzie są pokazane zniekształcenia intermodulacyjne? transjentowe? Gdzie jest THD+N dla 50Hz, 100Hz? Gdzie jest poziom szumów wyjściowych poza danymi z THD+N, gdzie jest S/R parametr pokazany, DF itd.

Te Parametry nie grają? Czy są nieistotne? Co jest najważniejsze w tym pomiarze z punktu widzenia barwy dźwięku? Czy wzmacniacz może być "przeźroczysty"? Jeżeli tak to co powoduje, ze słyszymy i odbieramy wzmacniacze o wyżyłowanych parametrach inaczej? Nie ma środowisko na to wpływu? Amir może zmierzyć wzmacniacz wzdłuż i wszerz i nie odda parametrami tego jak ten wzmacniacz zagra u Ciebie czy u mnie. Nie opisują te pomiary i zmierzone parametry całego zestawu, a tylko i wyłącznie wzmacniacz. Jak zatem oceniać w miejscu odsłuchu to co odbieramy uchem, jeżeli wpływ na to ma praktycznie wszystko co jest do wzmacniacza podłączone? Patrzysz na ten wzmacniacz z linka i wiesz jak zagra? Czy Ci to przypasuje? Poważnie? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Nie chodzi o pomiary samego wzmacniacza, a tego jak wzmacniacz "kooperuje" ze środowiskiem, źródłem, przewodami, dakami, kolumnami, jak radzi sobie z zakłóceniami itd. bo to nas bardziej interesuje w kontekście tego co słyszymy w miejscu odsłuchu. Jeżeli chodzi o sam wzmacniacz można wymyślać pomiary. Gdzie są pokazane zniekształcenia intermodulacyjne? transjentowe? Gdzie jest THD+N dla 50Hz, 100Hz? Gdzie jest poziom szumów wyjściowych poza danymi z THD+N, gdzie jest S/R parametr pokazany, DF itd.

Te Parametry nie grają? Czy są nieistotne? Co jest najważniejsze w tym pomiarze z punktu widzenia barwy dźwięku? Czy wzmacniacz może być "przeźroczysty"? Jeżeli tak to co powoduje, ze słyszymy i odbieramy wzmacniacze o wyżyłowanych parametrach inaczej? Nie ma środowisko na to wpływu? Amir może zmierzyć wzmacniacz wzdłuż i wszerz i nie odda parametrami tego jak ten wzmacniacz zagra u Ciebie czy u mnie. Nie opisują te pomiary i zmierzone parametry całego zestawu, a tylko i wyłącznie wzmacniacz. Jak zatem oceniać w miejscu odsłuchu to co odbieramy uchem, jeżeli wpływ na to ma praktycznie wszystko co jest do wzmacniacza podłączone? Patrzysz na ten wzmacniacz z linka i wiesz jak zagra? Czy Ci to przypasuje? Poważnie? ;) 

Normalka, brak wiedzy skutkuje doszukiwaniem sie wyimaginowanych problemów.

Czym mniejsze znieksztalcenia THD+N tym mniejsze są kazde zniekształcenia w sygnale. Kazde ( KAŻDE ) znieksztalcenie sygnalu, znieksztalcenia harmoczzne, intermodularne, fazowe, i kazde inne co tam jeszze wymyślisz , powodują ze s6gnał wyjsciowy sie nie pokrywawa z oryginalem i wyjdzie to pomiarze THDN. Nawet szumy oraz DF też wplywają na wynik ostateczny THDN

"Te pwarametry nie grają",  no nie, nie grają, obrazują jedynie jak bardzo muzyka jest zniekształcona, a jest w tak malym stopniu ze nie masz prawa tego usłyszeć w przypadku nowoczesnego wzmacniacza, DACa czy kable głosnikowego. A dowodem na to ze nie slyszysz jest to ze nie chcesz sie poddać slepemu testowi tlumacząc się marnymi wymówkami. Dla mnie sprawa jest prosta, albo się slyszyszy albo nie.

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

Ponieważ rozmawiamy o domenie słuchu i tym co słyszymy to napisz jakie parametry przewodów, wzmacniczy, transportów, daków Amir mierzy w miejscu odsłuchu? ;) 

Oooo matko, co za brednie. Co ma miejsce odluchu do pomiarów? Przewod, wzmacniacz przeklada sygnał napieciowy na sygnał napięciowy i nie ma to nic wspolnego z miejscem pomiaru. Mierzymy sygnal na wyjsciu i porownujemy do sygnalu na wejściu kabla czy urzadzenia. To glosnik przeklada sygnał napieciowy na sygnał akustyczny i w jego przypaku pomieszczenie odłuchowe ma znaczenie.

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Sprawdziłem przed chwilą , mam włączone wszystko co możliwe w RME ,a Pionek test bit -perfect przeszedł . Nawet chciałem cyknąć zdjątko, ale ten ekranik RME jakoś dziwnie działa na mój aparat i mam wszystko rozmazane :) 

To teraz kolejne streamery a potem porownanie. Jak uslyszysz róznicę to ja się poddaje 🤣

16 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Jest mi niezmiernie przykro, że nie chcesz tego zaakceptować/przyjąć do wiadomości, rodzice wpoili mi skromność i na siłę nie będę nikogo przekonywać do własnych przekonań, czego i Tobie życzę.

Chwalac się ze jestes skromny swiadczy że nie jesteś 🤣 [żart]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, nowy78 napisał:

I owszem, mierzyć można wszystko. Trzeba jednak najpierw wiedzieć, co się chce dzięki pomiarom "zobaczyć", następnie jak je poprawnie wykonać, aby mogły być miarodajne, jak również umieć później zinterpretować. W powyższym przykładzie ze wzmacniaczami: Co to znaczy nie było różnicy? Przecież na wykresie wyraźnie ją widać. Tyle, że być jej w tego typu badaniu zdecydowanie nie powinno. Ewentualnych różnic szukałbym raczej w zniekształceniach nieliniowych, choć tak naprawdę, zapewne  oba wymienione urządzenia mają je sporo poniżej teoretycznego poziomu słyszalności. Zatem pytanie co zmierzyć, aby wykazać różnice nadal pozostaje otwarte. No bo jeżeli dajmy na to bylibyśmy w stanie w obiektywny sposób je potwierdzić na słuch (np ślepy test), to na pewno można byłoby je także wykazać w (jakichś) pomiarach. W 21 wieku to już chyba w czary mary nie wierzymy ;) . 

Przecież  można zmierzyć parametry wzmacniacza, mierząc jego wyjście.

Tu chodzi tylko i aż o tyle że parametry samego dźwięku (a przynajmniej to co mierzymy programami do pomiaru AKUSTYKI) nie zmieniają się istotnie a zmienia się mocno nasz odbiór. Znieksztalcenia i impuls były podobne. Z tych pomiarów można byłoby wyciągnąć prosty wniosek że wzmacniacz nie wpływa na dźwięk... A wplywa

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kenobi napisał:

To teraz kolejne streamery a potem porownanie. Jak uslyszysz róznicę to ja się poddaje

Nadal uważam , ze takie porównania są bez sensu , bo nie gra pojedynczy element / chyba że głośnik bluetooth / tylko wszystkie elementy toru , ale zrobię.  Ale sprawdzę , przy okazji jak grają dwa rożne transporty z dwoma różnymi DAC- mi. No bo jak DAC -i zagrają identycznie  , a transporty już testowałem i różnicy nie było to znaczy , że teraz też nie powinno być . Zobaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:
35 minut temu, Kenobi napisał:

To teraz kolejne streamery a potem porownanie. Jak uslyszysz róznicę to ja się poddaje

Nadal uważam , ze takie porównania są bez sensu , bo nie gra pojedynczy element / chyba że głośnik bluetooth / tylko wszystkie elementy toru , ale zrobię.  Ale sprawdzę , przy okazji jak grają dwa rożne transporty z dwoma różnymi DAC- mi. No bo jak DAC -i zagrają identycznie  , a transporty już testowałem i różnicy nie było to znaczy , że teraz też nie powinno być . Zobaczymy.

Takie porównania mają sens jak najbardziej. Przecież testujesz streamer w całym swoim zestawie a nie pojedynczy element jak napisałeś. No i możesz się przekonać czy warto wydawać grubą cebulę na streamer/transport. U mnie (pod RME) tani transport za 100 zł (Chromecast) gra tak samo jak ten zbudowany (NUC)  za kilka tysięcy. A w innym wątku ktoś mnie posądzał o głuchotę. Dawno o tym pisałem, tutaj najwięcej zależy od DAC. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tomek4446 napisał:

Nadal uważam , ze takie porównania są bez sensu , bo nie gra pojedynczy element / chyba że głośnik bluetooth / tylko wszystkie elementy toru , ale zrobię.  Ale sprawdzę , przy okazji jak grają dwa rożne transporty z dwoma różnymi DAC- mi. No bo jak DAC -i zagrają identycznie  , a transporty już testowałem i różnicy nie było to znaczy , że teraz też nie powinno być . Zobaczymy.

Mi chodzi tylko o same streamery jako transport, reszta zostaje taka sama, u Ciebie poczawszy od ADI zostawiasz jeden setup

Wiem o co Ci chodzi. Kupujac streamera mamy często w obudowie jeszcze daca , albo  daca i preamp, albo jescze wzmacniacz i cos tam jeszcze. To moze grać inaczej. Ale piszac ze streamery powinny grać tak samo mam na mysli streamery jako sam transport, czyli puszczamy przez sieć  flac czy wav i wychodzi sygnal cyfrowy na DACa.

W przypadku chromecast audio wiadome jest ze wyjscie liniowe jest do bani.

W przypadku maliny ciezko mi jest powiedziec na temat nakladek, jest duzo niewiadomych, szumy komputera, nawet jak jest idealne zasilanie to i tak wewnatrz malej skrzynki jest zajeduzo EM od ukladów cyfrowych, czy ktoras nakladka to wyeliminuje, nie wiem , osobiscie nie mialem ochoty na eksperymenty , testow nigdzie nie znalazlem wiec dla mnie malina od poczatku byla rozwazana tylko i wylacznie jako w połaczeniu z DACem po USB

Sam telefon z androidem z dacem po usb robi jako niezly sreamer. Z usb adio player pro mamy bit perfect. Przez aplikacje moze byc gorzej  bo android konwertuje wszystko do jednego formatu, jak zauwazylem kazde urzadzenie inaczej. Samsung j3 ktory zepsulem 196khz, huawei m6 96khz, a xiaomi tylko 48khz. Teoretycznie upsampling nie powinien nic wnosic choc do 44.1-> 48 mam wątpliwosci

To samo Blue, cena rozsądna ,ponoc dobry interfejs i aplikacje ale na pewno bym nie podlączył go przez wyjscie analogowe mając dobrego DACa.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomek4446 napisał:

Nadal uważam , ze takie porównania są bez sensu , bo nie gra pojedynczy element / chyba że głośnik bluetooth / tylko wszystkie elementy toru , ale zrobię.  Ale sprawdzę , przy okazji jak grają dwa rożne transporty z dwoma różnymi DAC- mi. No bo jak DAC -i zagrają identycznie  , a transporty już testowałem i różnicy nie było to znaczy , że teraz też nie powinno być . Zobaczymy.

100% racji

I dyskusja bez odsłuchu na zdefiniowanych pozostałych elementach toru audio i w tych samych warunkach akustycznych mija się z sensem

 

13 minut temu, Kenobi napisał:

Mi chodzi tylko o same streamery jako transport, reszta zostaje taka sama, u Ciebie poczawszy od ADI zostawiasz jeden setup

Wiem o co Ci chodzi. Kupujac streamera mamy często w obudowie jeszcze daca , albo  daca i preamp, albo jescze wzmacniacz i cos tam jeszcze. To moze grać inaczej. Ale piszac ze streamery powinny grać tak samo mam na mysli streamery jako sam transport, czyli puszczamy przez sieć  flac czy wav i wychodzi sygnal cyfrowy na DACa.

W przypadku chromecast audio wiadome jest ze wyjscie liniowe jest do bani.

W przypadku maliny ciezko mi jest powiedziec na temat nakladek, jest duzo niewiadomych, szumy komputera, nawet jak jest idealne zasilanie to i tak wewnatrz malej skrzynki jest zajeduzo EM od ukladów cyfrowych, czy ktoras nakladka to wyeliminuje, nie wiem , osobiscie nie mialem ochoty na eksperymenty , testow nigdzie nie znalazlem wiec dla mnie malina od poczatku byla rozwazana tylko i wylacznie jako w połaczeniu z DACem po USB

Sam telefon z androidem z dacem po usb robi jako niezly sreamer. Z usb adio player pro mamy bit perfect. Przez aplikacje moze byc gorzej  bo android konwertuje wszystko do jednego formatu, jak zauwazylem kazde urzadzenie inaczej. Samsung j3 ktory zepsulem 196khz, huawei m6 96khz, a xiaomi tylko 48khz. Teoretycznie upsampling nie powinien nic wnosic choc do 44.1-> 48 mam wątpliwosci

To samo Blue, cena rozsądna ,ponoc dobry interfejs i aplikacje ale na pewno bym nie podlączył go przez wyjscie analogowe mając dobrego DACa.

A to, co powyżej napisał @Kenobi chociażby o różnorodności form szeroko pojętych form transportu, tylko potwierdza, że bez stworzenie wspólnego mianownika i podziału na grupy transportów to strata czasu na udawadnianie swoich racji

Edytowano przez shureido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kenobi No dobra , ponieważ już się trochę pogubiłem co do czego , to napiszę czym dysponuje , Ty mi napiszesz co do czego podłączyć i będzie git :)

A więc tak mamy :

- dwie identyczne Maliny Pi4 , można po USB , dwie różne nakładki Allo BOSS DAC i Allo DigyOne

- dwa różne CD mające wyjścia cyfrowe

- streamer Pioneer N70A , mogący też robić jako samodzielny DAC

- Preamp lub DAC w zależności od potrzeb RME

no i resztę jak końcówka mocy , kolumny ....... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, marcinmarcin napisał:

Nie jest wcale aż takie złe. Ważne żeby ustawić pełne 2V na wyjściu w Google Home. 

Mimo że w pomiarach d... y nie urywa w rzeczywistości gra ok. Audio Gd mierzą się jeszxze gorzej

Moze i gra ok, dla jednych ok a dla innych po przejsciu na dorzszy sprzęt to bylo dno. Wiec jesli parametry uszu nie urywają to nie mam podstawy nie wierzyć że ktos slyszy ze to gra inaczej.

18 minut temu, tomek4446 napisał:

@Kenobi No dobra , ponieważ już się trochę pogubiłem co do czego , to napiszę czym dysponuje , Ty mi napiszesz co do czego podłączyć i będzie git :)

A więc tak mamy :

- dwie identyczne Maliny Pi4 , można po USB , dwie różne nakładki Allo BOSS DAC i Allo DigyOne

- dwa różne CD mające wyjścia cyfrowe

- streamer Pioneer N70A , mogący też robić jako samodzielny DAC

- Preamp lub DAC w zależności od potrzeb RME

no i resztę jak końcówka mocy , kolumny ....... :)

Obie maliny bez nakladki do ADI przez usb, choc moze jedna wystarczy 🤣 bo zaraz sie okaze ze trzeba kupic 10szt aby wyselekcjonować te najlepszą 🤣

Cd cyfrowe po coax lub optyku do ADI, na plycie wypal test 16/44.1 i pliki do porownania przez dsluch, albo w drugą strone, zripuj do wav plyty ktore chcesz porownac aby puscic przez malinie i pioneera choc z tym ripowwniem przynajmniej na kompie roznie bywa. Hmmmm ciekaw jestem jakby wypalic test, puscic z cd i przez ADI nagrac go na kompie, czy ponownie przejdzie test bit perfekt 🤣

Pioneer juz wiesz, po optyku do ADI , juz przeszdl bit perfekt.

 

A co podlaczysz do wyjscia ADI to nie ma znaczenia, wybierz wg uzniania ale zeby do testow n8c nie zmieniać.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kenobi napisał:

Moze i gra ok, dla jednych ok a dla innych po przejsciu na dorzszy sprzęt to bylo dno. Wiec jesli parametry uszu nie urywają to nie mam podstawy nie wierzyć że ktos slyszy ze to gra inaczej.

I znowu bezgraniczna wiara w pomiary 😁 CA ciut lepiej gra wpięty do daca, ale nie jest to różnica kosmiczna. Natomiast jak ktoś ma go ustawione na standardowe 1,2V to od razu z marszu jest źle a przede wszystkim cicho

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, marcinmarcin napisał:

I znowu bezgraniczna wiara w pomiary 😁 CA ciut lepiej gra wpięty do daca, ale nie jest to różnica kosmiczna. Natomiast jak ktoś ma go ustawione na standardowe 1,2V to od razu z marszu jest źle a przede wszystkim cicho

Bezgraniczna to nie, jak jest sinad 120 to nikt nie rozrozni urzadzeń, jak 40 to tak, a jak 80 to nie wiem i nie chce zgadywać.

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Obie Maliny też.

To tak jak puszczales test bitperfekt to teraz pusc pliki muzykczne wav z pioneera i malin na ADI i zrób porownanie odluchowe. Skoro jest bit perfect to glosnosć tez jest taka sama. Wiec tylko odsluch pozostaje.

 
Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Czym mniejsze znieksztalcenia THD+N tym mniejsze są kazde zniekształcenia w sygnale. Kazde ( KAŻDE ) znieksztalcenie sygnalu, znieksztalcenia harmoczzne, intermodularne, fazowe, i kazde inne co tam jeszze wymyślisz , powodują ze s6gnał wyjsciowy sie nie pokrywawa z oryginalem i wyjdzie to pomiarze THDN.

To już zbyt daleko posunięte stwierdzenie. Można zbudować wzmacniacz o znikomych zniekształceniach harmonicznych (THD), który jednocześnie będzie brzmiał kiepsko ze względu na wysokie zniekształcenia innego typu - patrz początki wzmacniaczy tranzystorowych i zniekształcenia transientowe (TIM). Zniekształcenia intermodulacyjne także nie ujawnią się w pomiarze THD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, nowy78 napisał:

To już zbyt daleko posunięte stwierdzenie. Można zbudować wzmacniacz o znikomych zniekształceniach harmonicznych (THD), który jednocześnie będzie brzmiał kiepsko ze względu na wysokie zniekształcenia innego typu - patrz początki wzmacniaczy tranzystorowych i zniekształcenia transientowe (TIM). Zniekształcenia intermodulacyjne także nie ujawnią się w pomiarze THD.

Alez ze beda slyszalne, jesli wzmacniacz ma duze TIM to znaczy ze szybosc narastania napięcia jest zbyt wolne, i przy pelnym sygnale nie odtworzy prawidlowo sinusa przy 20khz, thd i sinad bedzie gorszy.

Podawane THD przez producentow jest przy 1khz wiec koze byc nie wystarczające ale akurat na ASR urzadzenia sa badane na calym pasmie

 

RME ADI-2 DAC FS Version 2 USB Multitone Distortion Audio Measurements.png

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Oooo matko, co za brednie. Co ma miejsce odluchu do pomiarów? Przewod, wzmacniacz przeklada sygnał napieciowy na sygnał napięciowy i nie ma to nic wspolnego z miejscem pomiaru. Mierzymy sygnal na wyjsciu i porownujemy do sygnalu na wejściu kabla czy urzadzenia. To glosnik przeklada sygnał napieciowy na sygnał akustyczny i w jego przypaku pomieszczenie odłuchowe ma znaczenie.

Z tego wynika, że Ty nic nie rozumiesz. Piszesz, że brednie, a za chwilę tłumaczysz moje tezy. Brawo. 

Tak. Przewody, wzmacniacze i inne urządzenia to napięcia i pomiary na ich zaciskach, które ostatecznie podają sygnały na głośniki pobudzając je do drgań. W efekcie słyszymy efekt pracy tego wszystkiego wcześniej plus akustykę pomieszczenia. Każdy element toru audio ma wpływ na to co słyszymy i tworzy jakość SQ.

Twierdzenie zaś, że po zmierzeniu czegokolwiek we wzmacniaczu czy innym urządzeniu bez osadzenia tego urządzenia w konkretnym środowisku audio jesteśmy w stanie określić jakość SQ muzyki jest totalnym niezrozumieniem co sugerowałem moimi komentarzami. 

Oczywiście masz prawo tego nie rozumieć. Może nie wynika to z twojego braku wiedzy, a jedynie braku wyobraźni 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Z tego wynika, że Ty nic nie rozumiesz. Piszesz, że brednie, a za chwilę tłumaczysz moje tezy. Brawo. 

Tak. Przewody, wzmacniacze i inne urządzenia to napięcia i pomiary na ich zaciskach, które ostatecznie podają sygnały na głośniki pobudzając je do drgań. W efekcie słyszymy efekt pracy tego wszystkiego wcześniej plus akustykę pomieszczenia. Każdy element toru audio ma wpływ na to co słyszymy i tworzy jakość SQ.

Twierdzenie zaś, że po zmierzeniu czegokolwiek we wzmacniaczu czy innym urządzeniu bez osadzenia tego urządzenia w konkretnym środowisku audio jesteśmy w stanie określić jakość SQ muzyki jest totalnym niezrozumieniem co sugerowałem moimi komentarzami. 

Oczywiście masz prawo tego nie rozumieć. Może nie wynika to z twojego braku wiedzy, a jedynie braku wyobraźni 😉

 

Tak , pewnie test bit perfekt w studiu wg ciebie wychodzi inny niz w kuchni. 🤣

Żenada

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kenobi napisał:

Tak , test pewnie bit perfekt w studiu wg ciebie wychodzi inny niz w kuchni. 🤣

Żenada

Oczywiście, że wyjdzie po teście daka bez względu gdzie będzie stał tak samo ale gdyby ten test był jakimś testem słyszalnym przez głośniki, na wyjściu toru to inaczej by zabrzmiał w studio, a inaczej w kuchni. Teraz rozumiesz czy jeszcze inaczej pobudzić twoją skostniałą wyobraźnię? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Oczywiście, że wyjdzie po teście daka bez względu gdzie będzie stał tak samo ale gdyby ten test był jakimś testem słyszalnym przez głośniki, na wyjściu toru to inaczej by zabrzmiał w studio, a inaczej w kuchni. Teraz rozumiesz czy jeszcze inaczej pobudzić twoją skostniałą wyobraźnię? 😉

Przecież test bit perfect slychać na glosnikach, pobierz sobie WAVy

To jak ? Kuchnia / studio ma jednak znaczenie na test bit-perfect wg Ciebie?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie test bit perfekt w miejscu gdzie siedzisz i słuchasz muzyki skoro twierdzisz, że się da i opowiedz o tym na forum. 

Mnie taki test nie interesuje więc nawet nie myślę co niby miał wnieść do mojego postrzegania audio, jeśli cokolwiek. 

Ja słucham muzyki nie sprawdzając czy bity są perfekt czy nie perfekt i współczuję tym, którzy więcej czasu poświęcają temu bitowemu zagadnieniu, czy studiowaniu wykresów Amira zamiast delektować się muzyką. 

Wykluczam z tego współczucia pisanie i wykłócanie o swoje racje na forum bo to fajne jest, pod warunkiem że nie przekracza się pewnych granic do czego już doszło 🤣 Ty do mnie o braku wiedzy, ja o braku wyobraźni, ty o bzdurach i żenadzie to teraz kolej na mnie. Hmmm. Odpuszczam Ci. Dopuszczam również opcje, że Amir i jego pomiary świetnie odzwierciedlają jakość w audio. Warto czytać i studiować te jego wykresy. Dużo można się dowiedzieć o tym jak zagra pomierzony sprzęt u nas w domu. Ba, można nawet brać w ciemno te egzemplarze, które w pomiarach SINAD i thd +n wypadają dobrze. Na pewno nikt się nie zawiedzie. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

Dużo można się dowiedzieć o tym jak zagra pomierzony sprzęt u nas w domu.

MariuszZ, dla każdego jest chyba rzeczą oczywistą, że te pomiary należy traktować jako punkt odniesienia w przypadku np. głośników. Czego jak czego, ale wyobraźni ci na pewno nie brakuje, więc... wyobraź to sobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Zrób sobie test bit perfekt w miejscu gdzie siedzisz i słuchasz muzyki skoro twierdzisz, że się da i opowiedz o tym na forum. 

Mnie taki test nie interesuje więc nawet nie myślę co niby miał wnieść do mojego postrzegania audio, jeśli cokolwiek. 

Ja słucham muzyki nie sprawdzając czy bity są perfekt czy nie perfekt i współczuję tym, którzy więcej czasu poświęcają temu bitowemu zagadnieniu, czy studiowaniu wykresów Amira zamiast delektować się muzyką. 

Wykluczam z tego współczucia pisanie i wykłócanie o swoje racje na forum bo to fajne jest, pod warunkiem że nie przekracza się pewnych granic do czego już doszło 🤣 Ty do mnie o braku wiedzy, ja o braku wyobraźni, ty o bzdurach i żenadzie to teraz kolej na mnie. Hmmm. Odpuszczam Ci. Dopuszczam również opcje, że Amir i jego pomiary świetnie odzwierciedlają jakość w audio. Warto czytać i studiować te jego wykresy. Dużo można się dowiedzieć o tym jak zagra pomierzony sprzęt u nas w domu. Ba, można nawet brać w ciemno te egzemplarze, które w pomiarach SINAD i thd +n wypadają dobrze. Na pewno nikt się nie zawiedzie. Pozdrawiam. 

Szanuje w jaki sposob sluchasz muzyki i jak oceniasz sprzet, nie będę dyskutowal ani podwazal twoich metod doboru audio

Ale nie wciskaj kitu i nie podwazaj cudzych testow wyimigowanymi urojeniami na temat jak działa sprzet audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dzik napisał:

Czego jak czego, ale wyobraźni ci na pewno nie brakuje, więc... wyobraź to sobie.

No właśnie za dużo sobie wyobrażam. Chyba już za długo czytam mądrości tu prezentowane i przesiąkłem trochę forumowym "smogiem". 

Może pora na wakacje 😉

19 minut temu, Kenobi napisał:

Ale nie wciskaj kitu i nie podwazaj cudzych testow wyimigowanymi urojeniami na temat jak działa sprzet audio.

Jak działa już wiem, teraz staram się zrozumieć dlaczego czasami nie działa 😉  Ty masz super sprzęt RME, Kefy, reszta też pewnie zacna. Wszystko o audio wiesz i jak? Jesteś zadowolony siedząc i słuchając muzyki w miejscu odsłuchu? 

Po twoich komentarzach i wypowiedziach zastanawiam się czy czasem nie pogubiłeś się gdzieś na tej ścieżce dążenia do lepszego audio, gdzie pomiary pojedynczych klocków na kanale Amira wyglądają idealnie ale po połączeniu w całość, w domu czasami trudno odróżnić czy gra system czy radyjko w kuchni 😉

Chyba, że opatrznie rozumiem testowanie sprzętu na bit perfekt. Nie robisz tego by sprawdzić czy wszystko jest ok, bo może coś nie gra tak jakbyś chciał tylko tak się bawisz bo zabawka ma fajne funkcje i można sobie poklikać, pokręcić i mieć z tego niezły fan 😉

Każdy ma swoje urojenia, a pomiary audio? Cóż, wg mnie nie odpowiadają na wiele pytań dotyczących moich oczekiwań od systemu. Ile bym nie patrzył na tabelki, wykresy to nichuja nie widzę tego jak to u mnie zagra. Za każdym razem muszę posadzić dupę na kanapie i nastawić uszu żeby się dowiedzieć. 

Tobie może wystarczy zrobić test bit perfekt i masz system ogarnięty. Może się da. Jeżeli tak to zazdroszczę 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kenobi napisał:

Alez ze beda slyszalne, jesli wzmacniacz ma duze TIM to znaczy ze szybosc narastania napięcia jest zbyt wolne, i przy pelnym sygnale nie odtworzy prawidlowo sinusa przy 20khz, thd i sinad bedzie gorszy.

Podawane THD przez producentow jest przy 1khz wiec koze byc nie wystarczające ale akurat na ASR urzadzenia sa badane na calym pasmie

 

RME ADI-2 DAC FS Version 2 USB Multitone Distortion Audio Measurements.png

Sporo zamieszania. Rzeczywiście zarówno zniekształcenia harmoniczne, jak i intermodulacyjne mają swoje źródło w nieliniowościach przetwarzania sygnału przez wzmacniacz. Niemniej jednak rodzaj tych nieliniowości może decydować, które z nich w jaki sposób się zmieniają. Nie ma tu bezpośredniej zależności pomiędzy nimi, a pomiar THD nie pokazuje IMD, do którego potrzebujemy więcej niż jedną częstotliwość w sygnale testowym. Wykres, który wstawiłeś dotyczy właśnie oceny zniekształceń intermodulacyjnych. Zniekształcenia transientowe natomiast faktycznie mają swoje źródło w niewystarczającej szybkości narastania sygnału, co poniekąd ma związek z pasmem przenoszenia, ale wcale nie musi być tak, że aby były słyszalne, wzmacniacz musi mieć mniejsze pasmo przenoszenia, niż zakres częstotliwości akustycznych. Poza tym ograniczenie pasma przenoszenia to zniekształcenia amplitudy zaliczane do zniekształceń liniowych, nie mających wpływu na THD.

Proponuję dość ciekawą lekturę artykułu N. Pass'a traktującego o zniekształceniach nieliniowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...