Skocz do zawartości

Zasilanie liniowe (LPS) vs impulsowe (SMPS)


TomekN

Recommended Posts

Budując nowy transport dla siebie, chcąc nie chcąc napotkałem kolejną kwestię w audio, która budzi wątpliwości ile w niej bzudr / bullshitu / mitów, a ile realnej prawdy (jeśli w ogóle).

  • Część osób ze środowiska twierdzi, że "czyste" zasilanie jest w stanie zapewnić wyłącznie zasilacz liniowy (tj. taki ciężki, zawierający transformator toroidalny).
    I kupują drogie zasilacze typu Allo Shanti, tańsze typu Tomanek, albo budują zasilacze sami, bo wierzą we wpływ "czystego" zasilania na jakość muzyki.
  • Druga część osób twierdzi, że to zabobony. Że współczesne, dobrej jakości zasilacze impulsowe nie stanowią żadnego problemu w audio, a wręcz przeciwnie - rozwiązują wiele. Są mniejsze, lżejsze, bardziej wydajne, a poprawnie zaimplementowane nie mają żadnego negatywnego wpływu na brzmienie.

Niestety nie dotarłem jeszcze do zbyt wielu rzetelnych i obiektywnych materiałów w tej kwestii (może poza testami Archimago).
Dlatego serdecznie zapraszam do dyskusji. Chętnie się czegoś w tej sprawie dowiem, najchętniej jeśli będą to informacje obiektywne i weryfikowalne.
Opinii typu "zmieniłem zasilacz na liniowy i brzmienie od razu się poprawiło" jest w Internecie bardzo dużo, ale mają one małą wartość dowodową dlatego może sobie takie już darujmy.

W celu zajawienia dyskusji, parę fajnych/ciekawych/śmiesznych cytatów które znalazłem w tej kwestii:

Linear transformers are much bigger, heavier and are generally a lot more expensive therefore they are clearly better. Well, that's the logic (or maybe lack of) on planet audiophile.

There is also just so much "SMPSs are bad and only suitable for cheap crap" and "if it doesn't weigh at least as much as a boat anchor, it can't be High Quality" folklore and old wives tales still around. Manufacturers try to do what customers want....

Linear power supplies are simple so just about any hobbiest can build one. Many high end designers are barely above hobbiests. One day some audiophile gurus said switch mode supplies were bad so now it’s hard to sell serious gear that has one. Same thing happened to tone controls and direct drive turntables, although DD is making a high end comeback. My latest amp has a switch mode supply feeding a switch mode amp. Funny, it doesn’t sound anywhere near as bad as it’s supposed to.

 

Oczywiście istnieją źle zaimplementowane zasilacze SMPS, ale w audio chyba nikt takich nie używa. Z kolei coraz więcej sprzętu wysokiej klasy używa zasilaczy SMPS.
Weźmy tu na przykład "wzorcowy" wzmacniacz, tj. dotychczas niepobity jeszcze na ASR: Benchmark AHB2. To jest wzmacniacz w klasie A/B, ale zasilacz ma impulsowy.
Tuż za tą końcówką w pomiarach plasują się najnowsze konstrukcje wzmacniaczy w klasie D na układach Purifi Eingetakt oraz Hypex Ncore i one również są zasilanie z SMPS.

Znalazłem też ciekawy film Emotivy, pan tłumaczy dlaczego przeszli z zasilaczy LPS na SMPS i że jest to naturalna ewolucja:
 


Skłania mnie to do przekonania, że "lepszość" zasilaczy liniowych to jest już mit, utrwalony w świadomości środowiska audiofilskiego ze względów historycznych. I chyba już przekazywany z pokolenia na pokolenie... 😉 ale dawno nieaktualny. A Wy co myślicie?


 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

16 minut temu, TomekN napisał:

Skłania mnie to do przekonania, że "lepszość" zasilaczy liniowych to jest już mit, utrwalony w świadomości środowiska audiofilskiego ze względów historycznych. I chyba już przekazywany z pokolenia na pokolenie... 😉 ale dawno nieaktualny. A Wy co myślicie?

A czy ten Pan na filmie wspomina coś o kosztach produkcji ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka. Może ktoś z forumowej starszyzny ma jakieś materiały, dowody, własne pomiary i eksperymenty. Również chętnie poczytam. A posiadaczy zasilaczy podzieliłbym nie na tych co ślepo wierzą w nie i tych co traktują zasilacze liniowe jak zabobony tylko na 3 grupy. Tych co zauważyli różnicę i trzyma się to kupy wobec powszechnej wiedzy o audio. Tych co wierzą ale nie zauważyli różnicy (jestem w tej grupie) lecz wolą mieć zasilacz liniowy. I trzecia grupa traktująca ten temat jak zabobon, zawodowi pogromcy mitów, linkujący "to co trzeba". Coś jak wiadomości na TVP i TVN, pokazujemy to co nam wygodnie. No ciekaw jestem merytorycznych zdań. Nie jestem z góry nastawiony i nie będę jak lew walczył po którejś stronie. Spotkałem się z opisami, że dobry zasilacz impulsowy nie jest zły. Ale niestety większość tych w zestawie z DACiem czy streamerem to zwykłe gabarytowo pudełka zapałek ze wszystkimi wadami zasilaczy impulsowych. Stąd wymieniając je na liniowy wielu słyszy poprawę. Zresztą dobre zasilanie to od zawsze był dogmat w audio, tu nie ma o czym nawet dyskutować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

A czy ten Pan na filmie wspomina coś o kosztach produkcji ?

Nie, a nie oglądałeś?
A czemu pytasz? Uważasz, że przechodzenie na SMPS wynika z optymalizacji kosztów produkcji?
Naprawdę uważasz, że firmy w produktach takich jak Benchmark AHB2 czy NAD M33 stosują SMPS aby zaoszczędzić $40 czy $60, nawet kosztem jakości dźwięku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy porównywanie zasilacza implusowego Emotivy z zasilaczem impulsowym od np. telefonu (a taki może podłączyć do maliny, daca itd.) jest dobrym pomysłem :) Być może najnowocześniejsze rozwiązania w zasilaniu impulsowym są lepsze. Być może tak jest. Ale powtarzanie to już było tysiące razy... ale trzeba powtórzyć ponownie.

Kup przez Internet taki zasilacz liniowy np. z projektu Nostromo. Przesłuchaj kilka dni. Jak nic nie wniesie, albo w niesie na minus, to zwrócić możesz w ciągu 2 tygodni i nic się nie dzieje. Następnie piszesz na forum, że w twoim systemie nic się nie zmieniło i tyle. A ja jeśli coś się zmieni, to oczywiście piszesz na forum, że... byłeś osobą małej wiary, ale jednak przejrzałeś na oczy bla bla... wiadomo o co chodzi. Boksowanie sie z chochołem nie ma sensu. Masz możliwość samemu sprawdzić, jedynym kosztem jest przesyłka zwrotna.

Też byłem niedowiarkiem jeśli chodzi o lepsze zasilanie (niekoniecznie musi być liniowe, bo czemu by) np. maliny, ale z jakiegoś dziwnego powodu (?) producenci zwracają na nie dużą uwagę. Spróbowałem i się zaskoczyłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wito76 napisał:

Tych co zauważyli różnicę i trzyma się to kupy wobec powszechnej wiedzy o audio. Tych co wierzą ale nie zauważyli różnicy (jestem w tej grupie) lecz wolą mieć zasilacz liniowy.

Czy aby na pewno są to dwie różne grupy? 😉 Jakiej powszechnej wiedzy o audio to się trzyma?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, DudasDudek napisał:

Kup przez Internet taki zasilacz liniowy np. z projektu Nostromo. Przesłuchaj kilka dni. Jak nic nie wniesie, albo w niesie na minus, to zwrócić możesz w ciągu 2 tygodni i nic się nie dzieje. Następnie piszesz na forum, że w twoim systemie nic się nie zmieniło i tyle. A ja jeśli coś się zmieni, to oczywiście piszesz na forum, że... byłeś osobą małej wiary, ale jednak przejrzałeś na oczy bla bla... wiadomo o co chodzi. Boksowanie sie z chochołem nie ma sensu. Masz możliwość samemu sprawdzić, jedynym kosztem jest przesyłka zwrotna.

Jasne, tak też można. Ja akurat niechętnie biorę wszystko jak leci na samodzielnie testy, bo szkoda mi czasu. A poza tym - jak już wielokrotnie pisałem - nieszczególnie wierzę w swoje uszy jako narzędzie porównawcze. Dlatego wolę się opierać na opiniach ludzi z większą wiedzą i doświadczeniem oraz na testach już dokonanych przez innych (w szczególności testach ślepych).

9 minut temu, DudasDudek napisał:

Też byłem niedowiarkiem jeśli chodzi o lepsze zasilanie (niekoniecznie musi być liniowe, bo czemu by) np. maliny, ale z jakiegoś dziwnego powodu (?) producenci zwracają na nie dużą uwagę. Spróbowałem i się zaskoczyłem.

No właśnie, z jakiego powodu zwracają na to tak dużą uwagę? A może chodzi o powód biznesowy (upselling)?
Skąd wiesz, że poprawa była realna, a nie wynikała wyłącznie z autosugestii albo nie wynikała z różnych głośności?
Robiłeś może ślepy test tych dwóch zasilaczy? Bo w necie jest jakiś... deficyt takich testów. Prawdopodobnie z powodu trudności ich wykonania.

3 minuty temu, Wito76 napisał:

Ale jest tego do oporu w necie. Stąd określenie "powszechna wiedza o audio".

Ale mity też są powszechne. Jak odróżniasz wiedzę od mitów?

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

Skąd wiesz, że poprawa była realna, a nie wynikała wyłącznie z autosugestii albo nie wynikała z różnych głośności?

Bo poprawy żadnej nie ma. Lepszy zasilacz równa się lepsze samopoczucie i nic więcej. 

No może funkcjonalność, z jednego zasilacza jesteśmy wstanie zasilić parę urządzeń jak dobrze pomyślimy co kupić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcielając się w rolę - jak rozumiem z analogii @Wito76- "TVN" 😁 dorzucę do tego wątku jeszcze kolejny "stronniczy" materiał - wpis na blogu firmy Benchmark Media:
https://benchmarkmedia.com/blogs/application_notes/152143111-audio-myth-switching-power-supplies-are-noisy - mity o zasilaczach SMPS

Dla wygody zamieszczam wybrane tłumaczenia na j.polski:

MIT BRZMI MNIEJ WIECEJ TAK:

„Zasilacze impulsowe wprowadzają szum”.

„Liniowe zasilacze są najlepsze do audio”.

Nie zgadzamy się!

Około 5 lat temu firma Benchmark zaprzestała stosowania zasilaczy liniowych w naszych nowych produktach i zastąpiła je zasilaczami impulsowymi. Zrobiliśmy to, ponieważ zasilacze liniowe mają zbyt duży szum. Tak, dobrze przeczytałeś, liniowe zasilacze wprowadzają zaszumienie! Dobrze zaprojektowany zasilacz impulsowy może być znacznie cichszy niż zasilacz liniowy. 

ZASILACZE LINIOWE POWODUJĄ BUCZENIE
Problem szumów wynika z faktu, że zasilacze liniowe mają duże transformatory i inne komponenty magnetyczne, które działają na częstotliwości sieci AC (50 Hz do 60 Hz). Te częstotliwości liniowe są słyszalne i wszyscy jesteśmy zbyt dobrze zaznajomieni z przydźwiękiem i szumem, jakie mogą wytwarzać produkty audio. Nie jest tajemnicą, że szum ten jest spowodowany zasilaniem, ale niewiele osób rozumie, dlaczego tak trudno jest go wyeliminować. Większość ludzi uważa, że buczenie jest spowodowane zakłóceniami przewodzonymi (tętnienie AC na szynach zasilacza), ale rzadko tak jest. Większość przydźwięku AC jest powodowana przez zakłócenia magnetyczne, które mogą być bardzo trudne do wyeliminowania.

[...]

ZASILACZE IMPULSOWE MUSZĄ BYĆ ZOPTYMALIZOWANE DO APLIKACJI AUDIO
Ta dyskusja nie byłaby kompletna bez wskazania, że wiele zasilaczy impulsowych generuje szum. Starsze konstrukcje i tańsze konstrukcje zwykle wykorzystują niższe częstotliwości przełączania, które mieszczą się w zakresie częstotliwości słyszalnych. Do tej kategorii należy wiele małych ładowarek do telefonów komórkowych i komputerów. Urządzenia te mogą powodować zakłócenia, jeśli zostaną umieszczone w pobliżu komponentu audio lub kabla.
Zasilacze przełączające używane w produktach Benchmark są specjalnie zoptymalizowane do zastosowań audio. Te przełączane źródła zasilania są znacznie cichsze niż tradycyjne liniowe zasilacze o podobnej wielkości.

 

Ogólnie polecam cały artykuł. Główny wniosek z niego jest wg mnie taki, że choć badziewne (starsze lub tanie) zasilacze impulsowe są złem, bo ich częstotliwość przełączania jest zbyt rzadka, to jednak dobrej jakości współczesne zasilacze impulsowe pokonują zasilacze liniowe, zapewniając zasilanie pozbawione słyszalnych zakłóceń.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekN 

Sam nie uważam bym dużo słyszał... ba jako nastolatek na pewno słyszałem zdecydowanie więcej góry, bo niektóre dźwięki otoczenia mnie irytowały, a teraz niekoniecznie się nimi przejmuje.

Udowodnionie takiego ślepego testu przez Internet jest nierealne, co pokazała nawet dyskusja nt. kabli i takiego ślepego testu. Więc szansa na znalezienie czegoś takiego jest bliska zeru. Zwłaszcza trzeba pamiętać o czym pisał Wito, że wpływ jakości zasilania na dźwięk został potwierdzony dziesiątki lat temu i teraz z tym nikt nie dyskutuje. Tak samo jak na przytoczonym filmie. Pan nie udowadnia, że zasilanie jest nieważne, ale udowadnia że nowoczesne zasilacze są jeszcze lepsze w tym aspekcie.

Ja testując zasilanie na Digi+Pro byłem święcie przekonany, że jakakolwiek różnica będzie, to będzie ona mała. Ale po podłączeniu, aż zrobiłem dziwną minę, że coś jest nie tak (w znaczeniu, że aż za duża różnica). Jak to mam udowodnić? Jedynie mogę powiedzieć, że domownicy (i nawet jeden znajomy) pytali mnie, czy coś nie zmieniłem, bo "gra" jakoś inaczej. Oczywiście o zmianie nie wiedzieli wcześniej. Stąd dla mnie to jest wystarczający dowód, że faktycznie coś jest na rzeczy.

A zapomniałbym, głośność na linowym była delikatnie mniejsza. Tzn. na linowym grał ciut ciszej.

Edytowano przez DudasDudek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila, jeśli Ty TVN to ja niby TVP? Wypraszam sobie. :ł)

 

Tak jak napisał DudasDudek, ciężko udowodnić i przekonać kogoś, że słyszałem to i owo. Już nie pisałem tego w tym świątecznym wątku o kablach, żeby nie nakręcać nikogo, ale kolejna "dziwna sprawa", pożyczyłem innemu koledze chcąc sprzedać Chord Clearway. Oddał mi je bo za krótkie były, ale jako komentarz powiedział, że na Chordach sprzęt grał... głośniej przy tym samym ustawieniu potencjometra. Przypomniało mi się to jak DudasDudek napisał o głośności. Też zrobiłem oczy jak sowa,ale nie będę dyskutował. Chłopak zna swój sprzęt dobrze więc chyba wie co pisze. Ale to off-top. Zostawmy te dygresję na inny wątek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DudasDudek napisał:

Ja testując zasilanie na Digi+Pro byłem święcie przekonany, że jakakolwiek różnica będzie, to będzie ona mała. Ale po podłączeniu, aż zrobiłem dziwną minę, że coś jest nie tak (w znaczeniu, że aż za duża różnica). Jak to mam udowodnić? Jedynie mogę powiedzieć, że domownicy (i nawet jeden znajomy) pytali mnie, czy coś nie zmieniłem, bo "gra" jakoś inaczej. Oczywiście o zmianie nie wiedzieli wcześniej. Stąd dla mnie to jest wystarczający dowód, że faktycznie coś jest na rzeczy.

Eh te anegdoty.. 🙂 W ostatnim czasie już dwie osoby z tego forum (i to osoby z ogromnym doświadczeniem) poległy w detekcji różnic w poprawnie przygotowanym ślepym porównaniu. Jak przygotować takie porównanie w przypadku zasilaczy? Nie wiem. Ale gdybym sam chciał się upewnić i taki ślepy test zrobić to pewnie skombinowałbym dwie identyczne malinki (każda z nakładką Digi+ Pro) i podłączył je do osobnych zasilaczy różnego typu, a następnie takimi samymi coaxami do DACa z dwoma wejściami SPDIF Coax, który umożliwia łatwe przełączanie tych źródeł. Wtedy trzeba już tylko zapuścić ten sam kawałek na obu malinach w dokładnie tej samej głośności (ważne!) i poprosić aby ktoś inny przełączał źródła... A, B, X. I odpowiadasz na pytanie czy X to A, czy B. I tak kilkanaście razy. Jeśli w > 70-80% prób odgadniesz dobrze, to znaczy że różnica jest dla Ciebie słyszalna, czyli jest "inaczej". Ale to jeszcze nie przesądza, czy jest "lepiej".

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TomekN napisał:

Naprawdę uważasz, że firmy w produktach takich jak Benchmark AHB2 czy NAD M33 stosują SMPS aby zaoszczędzić $40 czy $60, nawet kosztem jakości dźwięku?

Tomek nie znam wielkości produkcji Benchmarka i w tej chwili nie mam czasu sprawdzić, ale NaD to zawsze była i jest masówka. Takie firmy zrobiły by wszystko by zaoszczędzić nawet 5 dolców , to się przekłada na zysk finalny. Nad od zarania dziejów robił / czas przeszły jest tu na miejscu , znam serwisy, które już przestały przyjmować nowe Nady do naprawy :) / produkty dobre ale na szeroką skalę. co do podejścia Nad-a obecnie do dźwięku to całkowicie nie moja bajka , ale to już są moje subiektywne odczucia , wolę ich starą produkcję. Rozwój zasilaczy impulsowych podyktowany był od początku ekonomią i ekologią .Ale już nie zaśmiecam , kończę na tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekN, fajnie że bierzesz się za kontrowersyjne tematy, szacun, ale wciąż popełniasz, powielasz jeden błąd w sztuce. Wszystkie zmiany, różnice w brzmieniu czy to w przypadku DAC-ów, kabli, zasilaczy, które ktoś zaobserwował od razu negujesz. To trochę nie fair od razu kwestionować i podciągać każdy i każdego przykład pod autosugestię, placebo, bajanie i anegdotki. To są niestety zmiany niemierzalne, trudne do opisania a tym bardziej do udowodnienia. Nie możesz utrącać od razu argumentów wrzucając wszystko do jednego worka z bajkami.
Dzisiaj przyszedł mi taki tani, badziewny DAC z Aliexpres za 90 PLN. Miał mieć wejścia cyfrowe i bluetooth na pokładzie i tyle. Nazwijmy to sprzęt do garażu. Żadnych oczekiwań co do jakości, można to nazwać kasą w błoto, ale taka była potrzeba i kropka. Na pół godziny podpiąłem pod główny zestaw sprawdzić czy działa. Od razu usłyszałem mniejszą detaliczność i jakiś taki ostry cień mgły w porównaniu z moim podstawowym. Zero autosugestii, po prostu normalny nie ślepy odsłuch a jednak różnica wyraźna.
Tak więc gdy za chwilę tu trafią opisy zasilaczy, opinie i zdania słuchaczy potraktuj je serio i nie wrzucaj do wspomnianego worka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wito76 napisał:

Dzisiaj przyszedł mi taki tani, badziewny DAC z Aliexpres za 90 PLN. Miał mieć wejścia cyfrowe i bluetooth na pokładzie i tyle. Nazwijmy to sprzęt do garażu. Żadnych oczekiwań co do jakości, można to nazwać kasą w błoto, ale taka była potrzeba i kropka. Na pół godziny podpiąłem pod główny zestaw sprawdzić czy działa. Od razu usłyszałem mniejszą detaliczność i jakiś taki ostry cień mgły w porównaniu z moim podstawowym. Zero autosugestii, po prostu normalny nie ślepy odsłuch a jednak różnica wyraźna.

Nie da się polemizować z kimś, kto nie analizuje nawet argumentów drugiej strony, tylko w miejsce tych argumentów wstawia własne wyobrażenia i z nimi polemizuje. Nikt nigdy nie pisał, TomekN też nie, że wszystkie DACki brzmią tak samo; autosugestia też nie działa tak, jak ci się wydaje, że działa.

Ludzie tacy jak ty zapętlają ten spór, aż w końcu komuś po drodze puszczają nerwy.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wito76 napisał:

Wszystkie zmiany, różnice w brzmieniu czy to w przypadku DAC-ów, kabli, zasilaczy, które ktoś zaobserwował od razu negujesz. To trochę nie fair od razu kwestionować

Nie neguję, tylko - jak sam dalej napisałeś - kwestionuję. Ale też nie wszystkie różnice. Nie kwestionuję np. różnic w słyszalnym brzmieniu pomiędzy wzmacniaczem lampowym i w klasie D. Kwestionuję, czyli stawiam znak zapytania tylko pod mało prawdopodobnymi słyszalnymi różnicami w brzmieniu. Np. pomiędzy kablami (dowolnego typu), pomiędzy transparentnymi DACami, pomiędzy hi-res i nie-hi-res audio, pomiędzy sprzętem wygrzanym i niewygrzanym, itd. I tym razem stawiam znak zapytania przy zasilaczach liniowych. Wynika to z tego, że mimo tysięcy subiektywnych opinii zamieszczonych w necie, nie natknąłem się jeszcze na ani jeden poprawnie wykonany ślepy test, który by potwierdzał ich zalety względem stosownych zasilaczy impulsowych. To chyba dobrze, że dociekam przed dokonaniem wyboru/zakupu, czy nie? Może trochę "prowokacyjnie" - OK, ale jesli nie postawi się sprawy tak czytelnie, to uzyska się tylko kolejne opinie że "liniowe są lepsze i tyle".

Co do Twojego ostrego cienia mgły z DACa za 90 zł - nie wykluczam że tak było (za 90 zł nie ma co oczekiwać "cudów). Ale i tak uwierzyłbym Ci dopiero, gdybyś porównał to na ślepo. Tym bardziej, że - jak pokazały poprzednie dyskusje - jesteś wyjątkowo podatny na sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Czekamy na głosy posiadaczy różnych zasilaczy. Tak jak wspomniałem, te rzeczy trudno się mierzy i definiuje. Sobotnia impreza była 10% lepsza od piątkowej, seks 12% fajniejszy, pizza 1% gorsza itd.

 

Oczywiście dla dobra dyskusji ignorujemy dzikie prowokacje.

 

"Wynika to z tego, że mimo tysięcy subiektywnych opinii zamieszczonych w necie, nie natknąłem się jeszcze na ani jeden poprawnie wykonany ślepy test". Obawiam się że możemy się rozczarować, nikt tu raczej nie robił takich testów i nie zrobi. Może za grubo to ujmę, ale w coś trzeba wierzyć, w coś czyli tysiące subiektywnych opinii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój post nie był prowokacją, a jedynie stwierdzeniem faktu, bo jeszcze nigdy nie widziałem, żebyś merytorycznie odniósł się do czyjegoś argumentu - zamaiast tego uciekasz z dyskusji, a za jakiś czas wracasz i powtarzasz od nowa to samo.

Tutaj miałeś podane przykłady działania autosugestii. Oczywiście nie odniosłeś się do tego w żaden sposób i znowu, w tym temacie, piszesz, że jak się na coś nie nastawiłeś, to nie może być mowy o żadnej autosugestii "i kropka".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekN, edytowałem poprzedni post, dopisałem coś,pewnie nie widziałeś. Tapatalk mi nie obsługuje funkcji "cytuj" i trochę kiepsko mi się odpisuje. Cytując zawsze miałbyś info, że odpowiedziałem.

 

@Dzik Tak w ramach ciekawostki, absolutnie nie mam intencji by się szarpać z kimkolwiek, przeczytaj ostatni wpis w tym zalinkowanym przez ciebie wątku. Kolega Mariol pisze o zauważonych różnicach i osobie trzeciej, która nie wiedziała o zmianie kabli. Ciekawostka, bo akurat z Mariol-em trochę pisałem na priv ze 3 tygodnie temu. Szukał poprawy i znalazł a to jest najważniejsze. Smaku dodaje fakt, że akurat ode mnie kupił hybrydę Magnat MR 780 i stąd nasze rozmowy na priv. Off-top. Przepraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, teraz widzę.

33 minuty temu, Wito76 napisał:

"Wynika to z tego, że mimo tysięcy subiektywnych opinii zamieszczonych w necie, nie natknąłem się jeszcze na ani jeden poprawnie wykonany ślepy test". Obawiam się że możemy się rozczarować, nikt tu raczej nie robił takich testów i nie zrobi. Może za grubo to ujmę, ale w coś trzeba wierzyć, w coś czyli tysiące subiektywnych opinii.

Nie liczę że tu ktoś robił, ale może ktoś natknął się na taki test w necie i podzieli się linkiem.
Zgadzam się, ze w coś trzeba wierzyć. Ale ja akurat bardziej wierzę w naukę, testy i dowody, niż w tysiące subiektywnych opinii 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...