Skocz do zawartości

Czego będę potrzebował do przeprowadzenia testu akustycznego mojego pomieszczenia ?


soulfly777kris

Recommended Posts

Witam forumowiczów "forum.audio.com".

Próbuję dostosować akustycznie moje pomieszczenie 13m2 do kina domowego Dolby Atmos (2x głośniki na suficie).

Niestety nie posiadam urządzeń takich jak np. "M-Audio Fast Track Pro"  czy profesjonalny kalibrowany mikrofon pomiarowy.

Jedyne co posiadam to mikrofon do kalibracji kina domowego ONKYO TX-SR494 oraz oczywiście PC i program REW.

A może inny program jest lepszy ?

Wczoraj znalazłem w necie taką stronę Analiza akustyki pomieszczenia gdzie ponoć można zamówić taki pomiar, w sumie nie wiem jak by to miało wyglądać.

Dodam że przymierzam się do budowy pułapek akustycznych. 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2021 o 14:57, marcinmarcin napisał:

Przy mikrofonie z KD nie będzie problemem mała dokładność, tylko skalibrowanie SPL

Czyli da się zrobić podstawowe pomiary mikrofonem od KD, i o to mi chodziło.

A co to znaczy "tylko skalibrowanie SPL" mam rozumieć w programie REW ?

Dnia 13.04.2021 o 17:45, Heathen napisał:

Kalibracja automatyczna z poziomu amplitunera wystarczy na początek 

Kalibrację z poziomu amplitunera zrobiłem od razu po jego zakupie.

I to prawda że taka kalibracja potrafi wiele zdziałać nawet w łazience wyłożonej kafelkami ale jednak zadbanie o akustykę w pomieszczeniu to też ważna sprawa.  Tak jak pisałem wcześniej będę robił pułapki akustyczne przy remoncie pokoju więc fajnie by było zrobić jakiś akustyczny test.

 

 

Ostatnio znalazłem fajne konto na  chomikuj.pl/imacman66

W zakładce "AKUSTYKA POMIESZCZEŃ' jest kilka programów a dalej sporo plików PDF z info na temat akustyki.

Ja szukam osoby która mi zaproponuje jakiś w miarę porosty program do pomiaru akustycznego sprzętem jaki posiadam czyli mikrofon od KD oraz PC-t.  Sam nigdy nie robiłem takich pomiarów więc był bym wdzięczny za pobieżne wytłumaczenie mi jak się za taki program zabrać.

Z góry dziękuje za pomoc.

P.S Ja próbowałem coś działać programem REW według tego filmiku na YouTube REW - Podstawy obsługi programu - UJD IM Elektroakustyka

ale wyszedł mi dość dziwny wynik bo na filmiku jest to ciągła linia a u mnie coś takiego i nie wiem jak to interpretować.

WYNIK.thumb.jpg.8db69b0566c00064cf6c372331d8ea44.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, soulfly777kris napisał:

Czyli da się zrobić podstawowe pomiary mikrofonem od KD, i o to mi chodziło.

A co to znaczy "tylko skalibrowanie SPL" mam rozumieć w programie REW ?

Mikrofon KD nie wiadomo czy jest liniowy, a raczej jak bardzo jest nieliniowy... Umik1 jest skalibrowany zarówno jak chodzi o przebieg amplitudy jak i o poziom głośności (SPL). Czyli masz w jednym mikrofon, interfejs i kalibracje. Szybko, prosto i wygodnie. Do tego podsumowując całokształt to całkiem tanio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

Mikrofon KD nie wiadomo czy jest liniowy, a raczej jak bardzo jest nieliniowy... Umik1 jest skalibrowany zarówno jak chodzi o przebieg amplitudy jak i o poziom głośności (SPL). Czyli masz w jednym mikrofon, interfejs i kalibracje. Szybko, prosto i wygodnie. Do tego podsumowując całokształt to całkiem tanio. 

Mój sprzęt to mikrofon od KD Onkyo TX-SR494 oraz PC-t i moje pytanie to czy da się tym zrobić jakikolwiek pomiar bez zakupu dodatkowych sprzętów ? Jeżeli Onkyo jest całkiem dobre w KD a mikrofon całkiem dobrze ogarnia wszystkie kolumny w pokoju to naprawdę będzie fatalny do pomiaru akustyki ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2021 o 18:36, marcinmarcin napisał:

Mikrofon KD nie wiadomo czy jest liniowy, a raczej jak bardzo jest nieliniowy... Umik1 jest skalibrowany zarówno jak chodzi o przebieg amplitudy jak i o poziom głośności (SPL). Czyli masz w jednym mikrofon, interfejs i kalibracje. Szybko, prosto i wygodnie. Do tego podsumowując całokształt to całkiem tanio. 

Ok rozumiem.

W takim razie odezwę się jak zakupię odpowiedni mikrofon.

W sieci znalazłem dużo tańszy mikrofon "Behringer ECM8000" który kosztuje około 30 Euro a "Umik1" około 100 Euro.

Do mikrofonu "Behringer ECM8000" znalazłem też plik kalibracji do programu "Room EQ Wizard" na chomikuj.pl/imacman66.

Tylko martwi mnie jedna rzecz bo mikrofon "Umik1" jest w pełni kompatybilny z programem REW i może dla takiego laika jak ja z tego powodu będzie dużo prostszy do do obsługi od mikrofonu "Behringer ECM8000", więc może jednak lepiej będzie trochę dopłacić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, soulfly777kris napisał:

Tylko martwi mnie jedna rzecz bo mikrofon "Umik1" jest w pełni kompatybilny z programem REW i może dla takiego laika jak ja z tego powodu będzie dużo prostszy do do obsługi od mikrofonu "Behringer ECM8000", więc może jednak lepiej będzie trochę dopłacić.

Też miałem ten dylemat w grudniu... Do ECM8000 musisz jeszcze kupić interfejs czyli suma sumarum wyjdzie na to samo. A dalej nie masz jak skalibrować SPL...

Czyli w Umik1 masz: mikrofon, interfejs USB, indywidualny plik kalibracyjny dla tej konkretnej sztuki. 

A w związku z tym że mikrofon jest połączony z interfejsem, masz od razu skalibrowany poziom SPL czyli nie potrzebujesz zewnętrznego kalibratora... 

No i jest w pełni wspierany przez Rew choć to akurat najmniejszy plus wobec powyższych 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki marcinmarcin" za pomoc.

Czyli ten plik który podałem powyżej  Calibration Files Behringer ECM8000  to nie jest kalibracja SPL.

Znalazłem coś  takiego, może to będzie pasować do tej kalibracji ecm8000-calibration-file.3949 SPL ?

Co do tego interfejsu to potrzebuję takiego urządzenia  Behringer umc22/um2  oraz kabla USB  Behringer MIC 2 USB  czy tylko sam kabel wystarczy ?

Z tym urządzeniem "Behringer umc22/um2" to mi się na pewno pomyliło bo tam nie ma chyba gniazda dla tego mikrofonu, zresztą kompletnie nie mam pojęcia jak by miał wyglądać taki interfejs.

Do tego mikrofonu to chyba o taki interfejs chodzi Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen który kosztuje wiecej niż sam mikrofon "Umik1".

Materiał znalazłem poprzez tą stronę REW: Un Tutoriel pour Analyzer l’Acoustique de Votre Studio

Teraz już rozumiem że mikrofon "Umik1" to naprawdę najlepszy wybór.

Edytowano przez soulfly777kris
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2021 o 18:43, soulfly777kris napisał:

Mój sprzęt to mikrofon od KD Onkyo TX-SR494 oraz PC-t i moje pytanie to czy da się tym zrobić jakikolwiek pomiar bez zakupu dodatkowych sprzętów ? Jeżeli Onkyo jest całkiem dobre w KD a mikrofon całkiem dobrze ogarnia wszystkie kolumny w pokoju to naprawdę będzie fatalny do pomiaru akustyki ?

Mozesz wykorzystać taki mikrofon dla zakresu 40-60Hz do 8-10kHz. (dokładność powinna być  +/-2dB lub nawet lepiej) Precyzja jest wystarczająca do wykrycia większości problemów akustycznych. Istotna jest wiedza jak interpretować zmierzone dane. Poziom SPL nie ma znaczenia jak nie zamierzasz oceniać poziomu zniekształceń w zależności od SPL. Jak robiłeś kalibrację Audyssey to ustaw na amplitunerze poziom  ok -22dB i wykonaj pomiar.

W REW przejść do zakładki All SPL i ustaw wygładzanie 1/6 oktawy - wykres powinien wtedy przypominać to co widzisz często na forach.

Pamiętaj, że kalibracja Audyssey jest bardzo daleka od doskonałości - szczególnie widać to dla częstotliwości podziału pomiędzy subwooferem i kolumnami głównymi.

Z powodu doboru nieoptymalnego opóźnienia względem zmieniającej się fazy występują obszary dużego osłabienia sygnału. Pisałem o tym kiedyś na forum, z kilkoma przykładami systemów, które mierzyłem i ustawiałem ręcznie.

Jeżeli będziesz chciał się zagłębiać dalej w zagadnienia akustyki i pomiarów to zgodnie z poradą @marcinmarcin kup UMIK'a - to wyjątkowo wygodne, łatwe w użyciu i dosyć precyzyjne urządzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 17.04.2021 o 19:57, soulfly777kris napisał:

Dzięki marcinmarcin" za pomoc.

Czyli ten plik który podałem powyżej  Calibration Files Behringer ECM8000  to nie jest kalibracja SPL.

Znalazłem coś  takiego, może to będzie pasować do tej kalibracji ecm8000-calibration-file.3949 SPL ?

Co do tego interfejsu to potrzebuję takiego urządzenia  Behringer umc22/um2  oraz kabla USB  Behringer MIC 2 USB  czy tylko sam kabel wystarczy ?

Z tym urządzeniem "Behringer umc22/um2" to mi się na pewno pomyliło bo tam nie ma chyba gniazda dla tego mikrofonu, zresztą kompletnie nie mam pojęcia jak by miał wyglądać taki interfejs.

Do tego mikrofonu to chyba o taki interfejs chodzi Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen który kosztuje wiecej niż sam mikrofon "Umik1".

Materiał znalazłem poprzez tą stronę REW: Un Tutoriel pour Analyzer l’Acoustique de Votre Studio

Teraz już rozumiem że mikrofon "Umik1" to naprawdę najlepszy wybór.

Hej, i jak się skończyła twoja historia? Też przymierzam się do pomiarów. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2021 o 19:57, soulfly777kris napisał:

Dzięki marcinmarcin" za pomoc.

Czyli ten plik który podałem powyżej  Calibration Files Behringer ECM8000  to nie jest kalibracja SPL.

Znalazłem coś  takiego, może to będzie pasować do tej kalibracji ecm8000-calibration-file.3949 SPL ?

Co do tego interfejsu to potrzebuję takiego urządzenia  Behringer umc22/um2  oraz kabla USB  Behringer MIC 2 USB  czy tylko sam kabel wystarczy ?

Z tym urządzeniem "Behringer umc22/um2" to mi się na pewno pomyliło bo tam nie ma chyba gniazda dla tego mikrofonu, zresztą kompletnie nie mam pojęcia jak by miał wyglądać taki interfejs.

Do tego mikrofonu to chyba o taki interfejs chodzi Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen który kosztuje wiecej niż sam mikrofon "Umik1".

Materiał znalazłem poprzez tą stronę REW: Un Tutoriel pour Analyzer l’Acoustique de Votre Studio

Teraz już rozumiem że mikrofon "Umik1" to naprawdę najlepszy wybór.

Jak się skończyła twoja historia? Pytam bo też się zastanawiam nad tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...