Skocz do zawartości

Ewentualna przesiadka z Zensor 7 na kolumny trójdrożne


terracan1929

Recommended Posts

Witam kolegów. 

Ponieważ ostatnimi czasy dokonywałem kilku zmian wzmacniaczy (ostatnio w grudniu 2020 i już mnie nosi znowu coś zmienić :) ) , to teraz przyszedł czas na rozważenie zmiany kolumn.

Obecnie -od dwóch lat, słucham na wspomnianych Zensorach 7. Choć gra to fajnie ,to korci mnie spróbować kolumn tródrożnych.

Zastanwiałem się  nad Dali (a jakże - podoba mi się ich granie, design, wykonanie) Opticon 8. Przeraża mnie (o żonie nie wspominając :) ) trochę ich rozmiar .

Ostatnio rozmyślam teakże nad Oberon 9.

Może ktoś,( szczególnie koledzy z branży), miał z nimi do czynienia i jest mi w stanie podpowiedzieć ?

Czy warto wogóle zawracać sobie głowę trójdrożną konstrukcją ? Jeśli tak, to czy mierzyć w Oberony czy w Opticony ?  A może są jacyś inni producenci, którzy mają w ofercie trójdrożne kolumny w podobnym desingu co Dali (interesuje mnie czarny front i drewniane boki) no i dobra jakość wykonania)  i dobrze zagrają z moją Yamahą A-S 1200 ?

Dla formalności - salon 35 m2. Głośnej muzyki słucham rzadko. Rozstaw kolumn 1,8 m. Odległość sofy na której słucham muzyki, od kolumn 2 m.  Muzyka wszelaka -  Jazz, klasyczna, filmowa, rock.

 

ps. I nie wykłucajcie się już o te kabelki :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, terracan1929 napisał:

Witam kolegów. 

Ponieważ ostatnimi czasy dokonywałem kilku zmian wzmacniaczy (ostatnio w grudniu 2020 i już mnie nosi znowu coś zmienić :) ) , to teraz przyszedł czas na rozważenie zmiany kolumn.

Obecnie -od dwóch lat, słucham na wspomnianych Zensorach 7. Choć gra to fajnie ,to korci mnie spróbować kolumn tródrożnych.

Zastanwiałem się  nad Dali (a jakże - podoba mi się ich granie, design, wykonanie) Opticon 8. Przeraża mnie (o żonie nie wspominając :) ) trochę ich rozmiar .

Ostatnio rozmyślam teakże nad Oberon 9.

Może ktoś,( szczególnie koledzy z branży), miał z nimi do czynienia i jest mi w stanie podpowiedzieć ?

Czy warto wogóle zawracać sobie głowę trójdrożną konstrukcją ? Jeśli tak, to czy mierzyć w Oberony czy w Opticony ?  A może są jacyś inni producenci, którzy mają w ofercie trójdrożne kolumny w podobnym desingu co Dali (interesuje mnie czarny front i drewniane boki) no i dobra jakość wykonania)  i dobrze zagrają z moją Yamahą A-S 1200 ?

Dla formalności - salon 35 m2. Głośnej muzyki słucham rzadko. Rozstaw kolumn 1,8 m. Odległość sofy na której słucham muzyki, od kolumn 2 m.  Muzyka wszelaka -  Jazz, klasyczna, filmowa, rock.

 

ps. I nie wykłucajcie się już o te kabelki :) 

Hej kabelki robią różnice ;) mam opticony 8mk2 wcześniej diamond 30 dali wygrywa w każdym zakresie . Salon 31m2 mówili ze będą zbyt duże a nie są bas od samego dołu . Gra z arcamem wiec jak yamaha nie powiem:( oberony 9 chyba są podobne wielkością)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałeś chyba poddany próbie marketingowej.

Jeśli chcesz zmienić kolumny bo coś Ci nie pasuje to zrób to. Ale nie zmieniaj bo chciałbyś mieć trójdrożne. Nie każde takie kolumny zagrają lepiej. To nie jest wyznacznik.

Moim zdaniem Oberon 9 to nieco droga konstrukcja na swoje możliwości. Tutaj mocno ciekawie wypada Heco Aurora 1000.

Opticon to już zupełnie inne granie. To że miałeś Zensor że znasz Oberon to nic nie da. Opticon gra jasno. Detalicznie. Nie akceptuje nagrań słabej jakości. Starszy Rock moim zdaniem tez brzmi na nich słabo.

Może prędzej Monitor audio Silver 300/500?

KEF Q 950?

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, S4Home napisał:

Zostałeś chyba poddany próbie marketingowej.

Jeśli chcesz zmienić kolumny bo coś Ci nie pasuje to zrób to. Ale nie zmieniaj bo chciałbyś mieć trójdrożne. Nie każde takie kolumny zagrają lepiej. To nie jest wyznacznik.

Moim zdaniem Oberon 9 to nieco droga konstrukcja na swoje możliwości. Tutaj mocno ciekawie wypada Heco Aurora 1000.

Opticon to już zupełnie inne granie. To że miałeś Zensor że znasz Oberon to nic nie da. Opticon gra jasno. Detalicznie. Nie akceptuje nagrań słabej jakości. Starszy Rock moim zdaniem tez brzmi na nich słabo.

Może prędzej Monitor audio Silver 300/500?

KEF Q 950?

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Piotrze opticon 8mk2 z marantzem nie grał bardzo detalicznie jasny zrobił się z arcamem ale... basu nigdy mu nie brakuje jest wręcz idealnie po podłączeniu kablami Equinox 7 nie mam im nic do zarzucenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, helmut.. napisał:

@terracan1929

A możesz powiedzieć z jakimi wzmacniaczami Ci te zensory 7 grały i twoim zdaniem plusy i minusy tych zestawień, które twoim zdaniem zestawienia były najlepsze i dlaczego? 

Grały z Yamahami. 602,701 a teraz 1200. Także styl grania był podobny. 701 w porównaniu z 602 grał zdecydowanie czyściej, dosadniej, mocniej, przy większych głośnościach czuć było zapas mocy. 1200 z kolei w porównaniu z 701 gra mniej metalicznie, scena jest szersza i bardziej naturalna.

3 godziny temu, S4Home napisał:

Zostałeś chyba poddany próbie marketingowej.

Jeśli chcesz zmienić kolumny bo coś Ci nie pasuje to zrób to. Ale nie zmieniaj bo chciałbyś mieć trójdrożne. Nie każde takie kolumny zagrają lepiej. To nie jest wyznacznik.

:) Nie, nie zostałem poddany próbie. Po prostu zastanawiałem się czy kolumny trójdrożne wniosłyby coś więcej do mojego zestawu, tym bardziej że zwasze miałem dwudrożne .

Ale jeśli uważasz, że niekoniecznie byłoby lepiej, to może warto bym rozważył nie zmianę ,a  pozostanie przy obecnych Zensorach :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam , 701 - 2500 zł , 1200 - 9500 zł strasznie duzy przeskok cenowy zrobiles , czy  testowales cos po drodze miedzy tymi yamahami ?  np CA , Atoll , Rotel itp  ?

dodatkowo czy uwazasz ze róznica miedzy nimi jest twoim odczuciem warta dopłaty ?

teraz masz wzmak za 9 tys i zensory 7 za 4,5 tys. ,wiem ceny nie grają a cały tor ale być może do tego wzmacniacza potrzeba by lepszych kolumn aby wyciagnąc dzwiekowo więcej  ?

No chyba ,ze zensory sa takie ,ze można z nich duzo wyciagnąc wzmacniaczem,

pytam bo mam Oberony 7 + as701  i mnie to zastanawia czy lepszy wzmak pozwoliłby wyciagnąc sporo wiecej z Oberonów , ktory jest nastepca Zensora ale gra nieco inaczej

 

Edytowano przez helmut..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic innego nie testowałem, bo...nie chciałem. Chciałem pozostać przy Yamaszce. 

Co do cen........to ja zupełnie inaczej do tego podchodziłem/podchodzę. Byłem zadowoly z grania 701, ale cholernie podobała mi wizualnie 1100. Nie zdążyłem jej kupić przed wyczerpaniem stanów , więc postanowiłem kupić 1200. A że kosztuje dużo więcej od 701 ?  No kosztuje. Ale chciałem ją mieć i ...mam. :)

dodatkowo czy uwazasz ze róznica miedzy nimi jest twoim odczuciem warta dopłaty ?

Dla mnie warta dopłaty. Czy dla Ciebie ? tego nie wiem. Zależy jak postrzegasz wzmacniacz. Dla mnie warta, bo wychyły, jakość wykonania, waga, wygląd komponentów etc. cieszą moje oczy , podczas gdy muzyka cieszy uszy. Jestem ukontentowany.

Jeśli dla Ciebie liczy się aspekt stricte muzyczny to ,jeśli o to pytasz, 1200 nie gra 4 razy lepiej niż 701. :) 

ale być może do tego wzmacniacza potrzeba by lepszych kolumn aby wyciagnąc dzwiekowo więcej  ?

Dlatego właśnie założyłem ten wątek :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@terracan1929

Tak myślałem, sprzęt to nie tylko dźwięk ale też cała otoczka wokół tego

Dla mnie nie warta  dopłaty tych 7 tys z 701 na 1200 bo mnie nie stać 🙂

Z drugiej strony skupiłeś się na yamaha i się nie dziwię, bo sam jestem miłośnikiem Yamahy, ale trochę się zamknąłeś w swoim wyborze, bo myślę, że w cenie kilku tys wybór wzmacniaczy jest b.duzy i może warto by chociaż coś innego sprawdzić. Ot tak po prostu. 

Możliwe, że bardziej by przypasowalo? 

@JaZz

Zensory wykonane są średnio. Z kolei Oberony są zdecydowanie lepiej wykonane. 

Nie sposób zaprzeczyć jednak, że zarówno Zensory jak i Oberony są świetnymi kolumnami w swojej kategorii cenowej i chyba ze sporym potencjałem. 

Też myślę, że do As1200 jednak warto by chociazby spróbować kolumn lepszej klasy. 

Edytowano przez helmut..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem Oberon 9 to nieco droga konstrukcja na swoje możliwości.

Ale czy uzyskałbym z nich lepszy dźwięk niz z obecnych Z7?

A Opticonów raczej byś mi nie polecał ?

 

1 godzinę temu, helmut.. napisał:

Z drugiej strony skupiłeś się na yamaha i się nie dziwię, bo sam jestem miłośnikiem Yamahy, ale trochę się zamknąłeś w swoim wyborze, bo myślę, że w cenie kilku tys wybór wzmacniaczy jest b.duzy i może warto by chociaż coś innego sprawdzić. Ot tak po prostu. 

Możliwe, że bardziej by przypasowalo? 

Kiedyś, ładnych kilka lat temu , miałem jakiś tam wzmacniacz NADa. Nie pamiętam modelu. Był do tego też Nadowski CD i Nadowskie kolumny.

I jeśli nawet to nieźle grało, to te trzeszczące przyciski, ogólnie plastikowy klocek o mało wyszukanym designiu wyleczył mnie z tego typu sprzętu.

Dla mnie ważna jest i jakośc gania jak i jakość wykonania i  wygląd sprzetu, który przez lata będę użytkował i który stanie się częścią umeblowania salonu.

1 godzinę temu, helmut.. napisał:

Pomijam kwestie techniczne, są po prostu jakościowo lepiej wykonane, chodzi mi o wygląd zewnętrzny. Lepiej wyglądają. 

Akurat dla mnie lepiej prezentują się Zensory. Mają lakierowany na połysk front, co dobrze komponuje się z lakierowanymi na połysk boczkami wzmacniacza.

No ale o gustach się nie dyskutuje :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Arekszcz napisał:

Piotrze opticon 8mk2 z marantzem nie grał bardzo detalicznie jasny zrobił się z arcamem ale... basu nigdy mu nie brakuje jest wręcz idealnie po podłączeniu kablami Equinox 7 nie mam im nic do zarzucenia

Tak, 8mką basu nie brakuje. Gora, no hmmm trzeba taką lubić. Moim zdaniem jest jej po prostu sporo.

W nagraniach dobrze zrealizowanych albo elektronice świetnie mi się ich słuchało.

20 godzin temu, terracan1929 napisał:

Nie, nie zostałem poddany próbie. Po prostu zastanawiałem się czy kolumny trójdrożne wniosłyby coś więcej do mojego zestawu, tym bardziej że zwasze miałem dwudrożne .

No to nie jest tak do końca, tak reasumując.

Yamaha AS 1200 stanieje, z czasem to na pewno. Pamiętajmy że jak wchodziło 1100 to kosztował 7300  finalnie był tańszy. Yamaha na nowa serię narzuciła na chwile obecną nieco zbyt duży podatek od nowości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, S4Home napisał:

Tak, 8mką basu nie brakuje. Gora, no hmmm trzeba taką lubić. Moim zdaniem jest jej po prostu sporo.

W nagraniach dobrze zrealizowanych albo elektronice świetnie mi się ich słuchało.

Powiem tak przed zakupem słuchałem tez focali 948 i w porównaniu do dali grały dla mnie płasko bez tego czegoś a dali z arcamem dla mnie idealnie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

No to nie jest tak do końca, tak reasumując.

Yamaha AS 1200 stanieje, z czasem to na pewno. Pamiętajmy że jak wchodziło 1100 to kosztował 7300  finalnie był tańszy. Yamaha na nowa serię narzuciła na chwile obecną nieco zbyt duży podatek od nowości.

Heh. ale co ma potanienie lub nie ,do tego czy zostałem poddany próbie marketingowej...?

Poza tym, ja też kupiłem na okolicznośc black fridey, taniej o 1000 zł.

Ale wracając do moejgo pytania.

 

 

17 godzin temu, terracan1929 napisał:
Dnia 14.04.2021 o 07:17, S4Home napisał:

Moim zdaniem Oberon 9 to nieco droga konstrukcja na swoje możliwości.

Ale czy uzyskałbym z nich lepszy dźwięk niz z obecnych Z7?

A Opticonów raczej byś mi nie polecał ?

 

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2021 o 22:20, terracan1929 napisał:

Dla mnie ważna jest i jakośc gania jak i jakość wykonania i  wygląd sprzetu, który przez lata będę użytkował i który stanie się częścią umeblowania salonu

Dynaudio Emit M30 co prawda nie spełniają twoich wymogów wyglądu i nie są trójdrożne, ale jakość grania względem Dali będzie na plus. Nie są to kolumny do głośnego grania raczej delektowania się muzyką, a dodatkowym atutem ich są niewielkie wymiary.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Jeśli pozwolicie odświeżę temat po blisko rocznej przerwie.

Mam pytanie, bo od dłuższego czasu ciekawią mnie Wharfedale Linton. Są trójdrożne i mają spory głośnik basowy .Nie są jakieś pięnę, ale są vintage, czyli tak jak lubię. i  mogłyby się wpasować do wystroju wnętrza. 

Czy to kolumny warte uwagi ? Czy byłyby krokiem do przodu w stosunku do Zensorów 7 ? Bo sądząc po cenie, to raczej fajerwerków nie należy się spodziewać.

Dla przypomienia układ w pokoju. Rozstaw kolum ok 2 m (więcej nie ma możliwości). Odsłuch z odległości 2,5 m. Pokój spory, bo 35 m2, ale głównie słucham nie za głośno - w zasadzie prawie wszystko - jazz,blues, rock, klasyka. Yamaha 1200.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, S4Home napisał:

To kolumny które grają inaczej. I do nich wymagane są także standy. Najlepiej te firmowe albo podobne robione na zamówienie.

To kolumny które graja dźwiękiem luźniejszym, nie tak nasyconym. Powiedział bym że klasa będzie ta sama. Pytanie czy chcesz zmienić barwę dźwięku.

Piotr

Tak,wiem że potrzebne są standy. Taką wersję brałem pod uwagę.

Czy chciałbym zmieniać barwę dźwięku ? Czy ja wiem ....? Obecna konfiguracja bardzo mi odpowiada. Nie ruszałbym jej, ale czytając fora i różne artykuły, natknąłem się na informację, że w pomieszczeniach powyżej 20 m2 zaleca się stosowanie kolumn trójdrożnych. I stąd moje zainteresowaie takimi konstrukcjami. Może byłoby jeszcze lepiej niż jest obecnie....?

Trafiłem także na taki filmik - gdzie testowane są nowe Yamahy w połączeniu właśnie z Wharfedalami Linton.

 

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, terracan1929 napisał:

Czy chciałbym zmieniać barwę dźwięku ? Czy ja wiem ....? Obecna konfiguracja bardzo mi odpowiada. Nie ruszałbym jej, ale czytając fora i różne artykuły, natknąłem się na informację, że w pomieszczeniach powyżej 20 m2 zaleca się stosowanie kolumn trójdrożnych. I stąd moje zainteresowaie takimi konstrukcjami. Może byłoby jeszcze lepiej niż jest obecnie....?

Trafiłeś na zły artykuł.

Jeśli ktoś Ci mówi pisze że bez względu na wszystko kolumny 3 drożne są lepsze to znaczy że jest mocno starszej daty i oczywiście nic  w tym złego. Ale ma naleciałości z lat 80  i tamtego sposobu budowania kolumn. A to już nie jest ok. Jeśli tego typu wiedzę przekazuję dalej.

10 godzin temu, terracan1929 napisał:

Trafiłem także na taki filmik - gdzie testowane są nowe Yamahy w połączeniu właśnie z Wharfedalami Linton.

No i co wiesz po takim filmie?

10 godzin temu, terracan1929 napisał:

Czy chciałbym zmieniać barwę dźwięku ? Czy ja wiem ....? Obecna konfiguracja bardzo mi odpowiada.

No to ją zmienisz. Jak mówię klasa kolumn jest raczej ta sama. Ale grają inaczej.

Czy lepiej to już indywidualne podejście.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jeśli ktoś Ci mówi pisze że bez względu na wszystko kolumny 3 drożne są lepsze to znaczy że jest mocno starszej daty i oczywiście nic  w tym złego. Ale ma naleciałości z lat 80  i tamtego sposobu budowania kolumn

Heh...no ja jestem mocno starszej daty....W latach 80-tych grałem na Radmorze + Altusy. :)

2 godziny temu, S4Home napisał:

No i co wiesz po takim filmie?

Od jakiegoś czasu zasnawiałem sie nad tymi Lintonami - bo 3 drożne, bo vintage, po prostu mnie zaciekawiły. A gdy trafiłem na ten film, w którym gościu testuje moją Yamaszkę w połęczeniu z tymi właśnie kolumnami , a przy tym podejście do doboru sprzętu ma podobne do mojego, i po przesłuchaniu zestawu mówi,że to fajne granie ,to powoli staję się "napalony" i chciałem zasięgnąć języka u tych, którzy są w stanie cokolwiek mi podpowiedzieć (jak np. Ty - dziękuję za opinie). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...