Skocz do zawartości

Atmos nakładkowy czy sufitowy? Zestaw głośników do filmów i muzyki


hipis_1

Recommended Posts

Hej.

Chcę wystartować niemal od zera i złożyć sprzęt do filmów z 5.1 (lub więcej) i Atmosem. Do tego słuchanie muzyki (głównie rock ale i też coś lżejszego) w stereo i 5.1. Rozważam zakup amplitunera Denon AVR-2700H lub AVR-3700H (droższy i nie wiem czy mi potrzebny; chyba, że tylko on pozwoli mi słuchać SACD i DVD-Audio z mojego starego Denon DVD-1930, który ma 5.1 chinch, optyczne i chyba tylko HDMI 1.1). Lub Marantz SR6014 ze względu na wejścia analogowe audio 5.1 dla mojego DVD-1930. Nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Głośniki... Nie ukrywam, że cenowo i wizualnie odpowiada mi zestaw oparty na Jamo S809 z nakładkami Atmos. Tutaj większość krytykuje, ale anglojęzyczne opinie były raczej pozywytywne. Na pewno frontowe są dość kompaktowe, co przy moim salonie jest dość istotne. Wtedy miałbym 5.1.2

Podjarał mnie zestaw z Klipsch R-625FA, z wbudowanym Atmosem, ale jest znacznie droższy (chyba dwukrotnie) i do tego gabarytowo większy (frontowe głębsze o ok 20cm od Jamo). Jak widzicie na zdjęciu nie mam za dużo miejsca na frontowe kolumny (głównie na lewą).

Przewineły mi się opinie o Magnat Shadow 207/209. Też można nakładkowe Atmosy dołożyć.

Jest jeszcze zestaw atmosowy chyba firmy Wilson o której mało co wiem.

Załączyłem plan i zdjęcia pokoju. Głośniki 5.1 rozłożę, z atmosami to nie wiem. Nakładki nie stanowią problemu. Wszystko co miałoby być zamontowane na przedniej ścianie lub na suficie, zostawi widoczne kable. Nie będę dłubał w ścianie, bo nie dość, że żelbet wszędzie, to remont niedawno zrobiony. Chyba, że te atmosy blisko szyny oświetleniowej nad kanapą skierowane w dół, ale i tak będzie widoczny kabel na ścianie za kanapą i na suficie aż do szyny.

Do sufitu 2,7m, szerokość pokoju 3,4m. Długość nieistotna, bo to wagonowy pokój.

1177822838_Pokoj_goniki_2.jpg.79ba075e2aedb85ca79604b3b2a3d2ca.jpg

Szafka_rtv.jpg.c93ff27ebb66f12b390c11914d3768f3.jpg

Kanapa.thumb.jpg.4df20f5eebd31eb1dc0cdbbab8315360.jpg

 

Jakieś porady? Głośnikowego zestawu za 10tys. to ja raczej nie kupię. Nawet nie wiem czy miałoby sens do takiego pomieszczenia.

Jeszcze dostępność towaru. Na razie nie ma z czego wybierać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

Jak masz możliwość puszczenia kabli w tej listwie  do lamp na suficie to idź ,w atmosa w suficie ,ale tez nie wiem jak dźwięk będzie się zachowywał przy prasowym kablu ,fachowców tutaj się musisz zapytać 

Mógłbym wzdłuż listwy biały kabel puścić i od razu dać głośniki na prawo czy lewo od listwy (nie wiem jak właściwiej), ale i tak na ścianie byłyby ze 2m widocznego kabla. Nie mam pomysłu jak to zamaskować.

A co do glośników? Serio nakładkowe nic nie dają?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Szkoda Twoich pieniędzy na atmosy działające na zasadzie odbicia. Jest to marketing i nic poza tym. Zdecydowanie lepiej postawić na kino domowe 5.1 

Tutaj możesz rozważyć Yamahę RX V4a + Heco Aurora 300 (4szt) + center 30 + Sub 30a. Alternatywą może być Denon 2700 w połączeniu z Monitor Audio Silver 100 + Bronze FX + Bronze center. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Q21 napisał:

Cześć,
Szkoda Twoich pieniędzy na atmosy działające na zasadzie odbicia. Jest to marketing i nic poza tym. Zdecydowanie lepiej postawić na kino domowe 5.1 

Tutaj możesz rozważyć Yamahę RX V4a + Heco Aurora 300 (4szt) + center 30 + Sub 30a. Alternatywą może być Denon 2700 w połączeniu z Monitor Audio Silver 100 + Bronze FX + Bronze center. 

Pamiętajcie, że chcę też słuchać muzyki 2.0 i 5.1. Wiem, że wzmacniacze stereofoniczny najlepszy, ale portfel nie z gumy, adiofilem nie jestem (choć mam fajne nagrania), a pokój jaki jest widać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eMBe napisał:

Te atmosy to bliżej TV.
image.png.fd877c7d0b29a88b4f3e61a5c9cf7b98.png
 

No nad sofą ma szkic atmosow to chyba dobrze 

58 minut temu, Q21 napisał:

Cześć,
Szkoda Twoich pieniędzy na atmosy działające na zasadzie odbicia. Jest to marketing i nic poza tym. Zdecydowanie lepiej postawić na kino domowe 5.1 

Tutaj możesz rozważyć Yamahę RX V4a + Heco Aurora 300 (4szt) + center 30 + Sub 30a. Alternatywą może być Denon 2700 w połączeniu z Monitor Audio Silver 100 + Bronze FX + Bronze center. 

V4a nie jest czasem  5.1 ,a kolega hipis chce atmos,proszę mnie poprawić jedliście myle

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy atmos nakladkowy na frontach, a potem dodatkowo atmos podwieszany nad kanapą ma sens? Wtedy tylko musiałbym się zabezpieczyć wzmacniaczem 9.1 (niestety w przypadku Denona to 2 tys. drożej). Oczywiście mógłbym zamienić nakładkowe na sufitowe jakby to było takie złe jak niektórzy twierdzą, ale skoro już bym kupił te nakładki, to może z nich korzystać i mieć 5.1.4 później. Choć nie wiem czy taki układ głośników jest akceptowalny przez system.

Tak kombinuję, bo to prowadzenie kabli na ścianie, którą od razu widać jak się wchodzi do salonu, lekko mnie odstrasza.

Słyszałem, że Denony jakoś przyjemniej grają niż Yamachy. Odsłuchy w sklepie ciężko zrobić, bo większość czeka na dostawy. Czekałem sporo lat na porządne audio, a odbijam się z budżetowego 5.1 w płycie mdf za kilkaset złotych, kupionego 10 lat temu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, hipis_1 napisał:

A czy atmos nakladkowy na frontach, a potem dodatkowo atmos podwieszany nad kanapą ma sens? Wtedy tylko musiałbym się zabezpieczyć wzmacniaczem 9.1 (niestety w przypadku Denona to 2 tys. drożej). Oczywiście mógłbym zamienić nakładkowe na sufitowe jakby to było takie złe jak niektórzy twierdzą, ale skoro już bym kupił te nakładki, to może z nich korzystać i mieć 5.1.4 później. Choć nie wiem czy taki układ głośników jest akceptowalny przez system.

Tak kombinuję, bo to prowadzenie kabli na ścianie, którą od razu widać jak się wchodzi do salonu, lekko mnie odstrasza.

Słyszałem, że Denony jakoś przyjemniej grają niż Yamachy. Odsłuchy w sklepie ciężko zrobić, bo większość czeka na dostawy. Czekałem sporo lat na porządne audio, a odbijam się z budżetowego 5.1 w płycie mdf za kilkaset złotych, kupionego 10 lat temu.

Ja tak chciałem zrobić wstępnie na frontach ,a później dac na sufit ,ale i tak mi tutaj odradzali ,kolumny Dali Alteco C1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, hipis_1 napisał:

Ten głośniczek ma jakiś przełącznik góra/dół. Ciekawe... Gdzie masz zamontowane te Alteco C1?

Ja nie mam zamontowane ,ja nad nimi się zastanawiałem ,wychodzi na to ze są one dwu funkcyjne .Tak rozumuje ze UP się przełącza jak są na frontach ,a DOWN jak jest na ścianie lub na suficie .Nie wiem czy dobrze mysle ?, może mnie ktoś poprawi 

Ja planowalem zakupić ampli 9.1 i te glosniki  >później ewentualnie dokupić następne dwa i zrobić 5.1.4

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amp 9.1 ... W sumie jakby wytrzymał do remontu, to wtedy mógłbym odważniej wejść w sufitowe. Ale z remontem to się nikt chyba nie spieszy.

Polecano mi też głośniki Dali Spektor 6 i tu, poza jakością tych kolumn, rodzi się przy okazji pytanie,  gdy frontowe będą stały 30cm od ściany, to z której strony lepiej mieć bass reflex? Z przodu czy z tyłu kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z atmosami w postaci nakładek na frontach, oddaje swój głos na "minus". Strata pieniędzy. Dużo większą korzyścią będzie te pieniądze zainwestować w lepsze 5.1, a nawet przepić ;)  Jeżeli atmos, to tylko w/na suficie, albo wcale - takie jest moje zdanie. Nie ma sensu wchodzić w jakieś półśrodki bez większego efektu.

Co do pytania o BR, to tu nie ma reguły. 

 

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pilislaw1978 napisał:

Jedni mówią ze są zadowoleni inni mówią ze to bezsens ,ale jak bym miał budżet 10 tysi to bym zrobił w suficie i miał gdzieś listewki, dla mnie najważniejszy jest efekt w kinie . A listewki w narożniku ?

 

Tak, myślałem o listewce w narożniku do samego sufitu, potem w stronę rolet i dopiero po suficie literą L do szyny oświetlenia. Więcej chyba z maskowania się tu nie wyciśnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz listewki pomalować na czarno żeby wyglądały jak ta listwa od lampy ,te co co przesłałem nawet fajne łączenia mają ,możesz tez z dwóch stron tam samo żeby wyglądało ze tak ma być  No musisz pokombinować ,jak masz możliwość i się twoja druga połówka godzi na listewki to się nie zastanawiaj rób w suficie i basta 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te poniższe obrazki ze strony Dolby, to jest to do czego trzeba dążyć w 5.1.2 i 5.1.4? Wybrałem wariant z sufitowymi oraz z sufitowymi i nakładkowymi.

Jak oba warianty mają się do tego co narysowałem wyżej na planie swojego pokoju? Bo jeśli chodzi o sufitowe to nie widzę za bardzo możliwości testowania i przesuwania ich sobie w te i we w te. Do tego fronty będę miał dość szeroko, bo szafka rtv jest szersza niż trzy głowne siedziska kanapy. W ogóle te rysunki są takie dwuznaczne jeśli chodzi o położenie sufitowych i tylnich.

Dolby_5_1_2.jpg.3f106f7bf9f96773da07c28e13d2f5a1.jpg

Dolby_5_1_4.jpg.fa64b8fff4fb2050f6c12472a9bffe12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Markcox napisał:

leżą na frontach ;) 

kolego @hipis_1 z tak ustawioną kanapą przy samej ścianie, odpuść sobie 5.1.4

I tu cię mam przecież nie mogą być na frontach😉,ja tak chciałem zrobić i przyszłościowo dac dodatkowe dwa lub cztery w sufit ,a itak mi odradzali tu fachowcy .

Jakie masz na frontach 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Markcox napisał:

leżą na frontach ;) 

kolego @hipis_1 z tak ustawioną kanapą przy samej ścianie, odpuść sobie 5.1.4

Patrząć na rysunki Dolby, to chyba zostaje mi tylko opcja 5.1.2 w dwóch wariantach.  7.1.2 nie wycisnę ze względu na brak przestrzeni za kanapą. Tam jedynie standardowe tylnie się nadadzą.

A co do podwieszanych atmosów, to czy one muszą być tak w lini do frontów i prostopadle do ściany z tv? Pytam, bo u mnie byłyby wtedy już poza trzema centralnymi siedziskami. Frontowe będą po bokach dość długiej szafki rtv.

Edytowano przez hipis_1
Uaktualnienie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

I tu cię mam przecież nie mogą być na frontach😉,ja tak chciałem zrobić i przyszłościowo dac dodatkowe dwa lub cztery w sufit ,a itak mi odradzali tu fachowcy .

Zapytałeś o grafikę, to dostałeś odpowiedź. 

I nikt nie powiedział, że nie mogą być na frontach, tylko, ze daje to gów***** efekt i nie warto zaprzątać sobie nim głowy. 

Jeżeli zdanie - jak to określiłeś - fachowców Ciebie nie przekonuje, to ustaw sobie to kino, jak Ci się żywnie podoba. Twój hajs, Twój system, Twoja sprawa ;) 

 

@hipis_1 zgadza się. Ustawienie kanapy przy samej ścianie wyklucza Ci zarówno zastosowanie 7.x.x, jak również x.x.4. Fizycznie nie ma jak tego rozłożyć. Więc jeżeli dalej upierasz się przy atmosie, to wchodzi w grę tylko 5.x.2

Generalnie w kinie najważniejszym jest prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych kanałów względem hotspotu - tyle teoria. Praktyka jest taka, że "kina" budowane są w pomieszczeniach do tego nieprzystosowanych, więc nie można dać się zwariować, ale z drugiej strony warto dążyć do możliwie jak najbliższych ustawień "podręcznikowych". I zgoda, że te rysunki dolby mogą wzajemnie trochę się wykluczać, ważne na nich są podane wartości kątów.

Więc w Twoim przypadku, odchodząc od podręcznikowo-teoretycznego ustawienia, trzymając się ustawienia 5.x.2, to atmosy powinieneś umieścić trochę przed hotspotem, na wysokości powiedzmy kolan, czyli patrząc na Twoją propozycję z postu #6, słusznie podpowiedział Ci kolega @eMBe., żeby ich linię przesunąć trochę w stronę TV.

Ale żeby była jasność - jeżeli masz zamiar na siłę pchać się w atmosa, budując system na wspomnianych Jamo, to ja osobiście wolałbym zainwestować w lepsze kolumny i postawić dobre samo 5.1, niż słabe 5.1.2

I jeszcze jedna rzecz, która przykuła moją uwagę z pierwszego posta. 

13 godzin temu, hipis_1 napisał:

Długość nieistotna, bo to wagonowy pokój

właśnie jest istotna, bo żeby Ci dobrze doradzić, potrzebna jest informacja o powierzchni/kubaturze całego pomieszczenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Markcox napisał:

@hipis_1 zgadza się. Ustawienie kanapy przy samej ścianie wyklucza Ci zarówno zastosowanie 7.x.x, jak również x.x.4. Fizycznie nie ma jak tego rozłożyć. Więc jeżeli dalej upierasz się przy atmosie, to wchodzi w grę tylko 5.x.2

Generalnie w kinie najważniejszym jest prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych kanałów względem hotspotu - tyle teoria. Praktyka jest taka, że "kina" budowane są w pomieszczeniach do tego nieprzystosowanych, więc nie można dać się zwariować, ale z drugiej strony warto dążyć do możliwie jak najbliższych ustawień "podręcznikowych". I zgoda, że te rysunki dolby mogą wzajemnie trochę się wykluczać, ważne na nich są podane wartości kątów.

Więc w Twoim przypadku, odchodząc od podręcznikowo-teoretycznego ustawienia, trzymając się ustawienia 5.x.2, to atmosy powinieneś umieścić trochę przed hotspotem, na wysokości powiedzmy kolan, czyli patrząc na Twoją propozycję z postu #6, słusznie podpowiedział Ci kolega @eMBe., żeby ich linię przesunąć trochę w stronę TV.

Ale żeby była jasność - jeżeli masz zamiar na siłę pchać się w atmosa, budując system na wspomnianych Jamo, to ja osobiście wolałbym zainwestować w lepsze kolumny i postawić dobre samo 5.1, niż słabe 5.1.2

I jeszcze jedna rzecz, która przykuła moją uwagę z pierwszego posta. 

właśnie jest istotna, bo żeby Ci dobrze doradzić, potrzebna jest informacja o powierzchni/kubaturze całego pomieszczenia

Czyli atmosy pod sufitem nad kolanami. Dałoby radę, ale im dalej je odsunę od listwy oświetlenia, tym więcej kabla/listwy maskującej będzie widać. A trzymać się tego, że atmosy mają być na wprost frontowych? Hotspot to pozycja słuchacza?

Co do powierzchni salonu, to ma on ok. 28m2, z tym, że tak jak widać na zdjęciu, kącik RTV zajmuje mniej niż 1/2 salonu. Wysokośc 2,70m. Na przedłużeniu salonu, jakieś 5m od końca szafki rtv, pojawia sie potem korytarz. Ale to dodatkowa powierzchnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...