Skocz do zawartości

Kalibracja gramofonu Akai AP-Q55


Yattaman

Recommended Posts

Witajcie!

Wpadł mi w łapy taki oto gramofon. Z uwagi na to, że jest to mój pierwszy tak profesjonalny;) sprzęt (dopiero, co względnie oswoiłem się z Fonicą GS-475) mam parę pytań i wątpliwości, co do jego kalibracji. Dotychczas wykonałem następujące czynności:

1. Wyważyłem ramię do pozycji poziomej (przy dźwigni CUE w położeniu "w dół", a nie wiem czy nie powinno być "w górę").

2. Ustawiłem nacisk igły na 2 gramy i tu najwięcej wątpliwości:

- końcówka ramienia, na którą nałożona jest przeciwwaga jest "elastyczny" (lekko mówiąc) - jest tam szczelina ok 1,5 mm (patrz zdjęcie), co powoduje, że odważnikiem można manipulować w górę i w dół... wydaje mi się to uszkodzeniem - jeśli tak, to czy można to jakość usunąć/naprawić?

- nie mogłem znaleźć specyfikacji mojej wkładki (Ortofon LMB 5), zasugerowałem się innymi Ortofonami, stąd nacisk 2 gramy (nie wiem czy to dobrze)? Czy ktoś zna specyfikację tej wkładki?

- sprawdzałem wagą jubilerską położoną na talerzu gramofonu i rzeczywiście jest 2 gramy.

- czy ze zdjęcia można coś powiedzieć o stanie igły (bo ja nie potrafię tego ocenić)?

3. Antyskating ustawiłem na 2, bo gdzieś wyczytałem w necie, że można ustawić taką samą wartość jak nacisk igły (a nie mam pojęcia jak inaczej to być powinno i liczę na to, że od Was się dowiem).

4. Gramofon wyposażony jest w tzw. Qartz Lock, co jak rozumiem ma blokować ustawienia obrotów. Przy obrotach nic nie grzebałem, bo kręci (wydaje mi się właściwie i od strony stroboskopu i na ucho). Jaka jest zasada działania tego Qartza i jak to ewentualnie wyregulować/zastosować?

Podsumowując, gramofon gra. Jakość nie powaliła mnie w stosunku do Fonicy z nową wkładką Audio-Technicy AT 95E, jest porównywalna/taka sama. Moje obawy dotyczą tego, że z powodu niewłaściwego skalibrowania (szczególnie w związku z tym luzem przeciwwagi) podrapię sobie płyty.

Używam zestawu: Yamaha AX-700 i kolumny Pilot Classic 800.

Pozdrawiam.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Yattaman napisał:

Może ktoś dokonywał takiej naprawy? Mogę liczyć na pomoc?

Mam podobne rozwiązanie w JVC , to odizolowanie służyło redukcji drgań ramienia , konstruktorzy nie przewidzieli , że te drapaki będą funkcjonować przez 40 lat. Guma parcieje i siły na to nie ma. Najpierw proponuje znaleźć w necie jakie masz ramię w tym gramofonie  , znalazłem instrukcję serwisową twojego gramofonu / załącznik/ , niestety nie ma rozrysowanego ramienia. Zdejmij przeciwwagę i zobacz jakie jest połączenie. To powinno Ci pomóc

https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/jvc-ql-a7-tone-arm-repair.395071/

http://audiocafe.pl/gramofony-ramiona-wkladki-i-przedwzmacniacze/naprawa-ua-5045/

ja posłużyłem się tą podpowiedzią

https://www.audiovintage.fr/leforum/viewtopic.php?t=55306

od razu powiem , że najtrudniejsze jest dostosowanie średnicy oraz kształtu gumy. Ja użyłem papieru ściernego i wiertarki.

Dnia 18.04.2021 o 11:49, Yattaman napisał:

Czy ktoś zna specyfikację tej wkładki?

Nacisk to 1,5 -2 gramy. Tutaj masz zamiennik 

https://www.turntableneedles.com/akai-cartridge-lmb-5-stylus-541-deg-akai-lmb-5

Dnia 18.04.2021 o 11:49, Yattaman napisał:

3. Antyskating ustawiłem na 2, bo gdzieś wyczytałem w necie, że można ustawić taką samą wartość jak nacisk igły (a nie mam pojęcia jak inaczej to być powinno i liczę na to, że od Was się dowiem).

Ustawiłeś dobrze , by ustawić idealnie potrzebna jest płyta testowa.

Dnia 18.04.2021 o 11:49, Yattaman napisał:

Jaka jest zasada działania tego Qartza i jak to ewentualnie wyregulować/zastosować?

Jak jest dobrze to się nie dotykaj

Dnia 18.04.2021 o 11:49, Yattaman napisał:

Wyważyłem ramię do pozycji poziomej (przy dźwigni CUE w położeniu "w dół", a nie wiem czy nie powinno być "w górę").

Wyważasz ramię przy opuszczonej dźwigni i antyskatingu na "0"

Zobacz czy masz dobrze ustawiony overhang , dla ramienia Twojego drapaka powinien wynosić 15 mm.

 

ve_akai_ap-b21_ap-d33_ap-q55_service.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...