Skocz do zawartości

Używany AVR vs nowy


Dariusz Socha

Recommended Posts

Witam

Zamierzam do swojego stereo dołożyć w pokoju jeszcze kino domowe. pod stereo gra Yamaha 803 i mam w domu komplet 5.1 Dali Concept. Czasami brakuje mi jednak efektów przestrzennych przy oglądaniu Netflixa i zacząłem szukać jakiegoś AVR z wyjściem Pre Out, żeby korzystać z dwóch urządzeń na jednej parze frontów. Z nowych rozglądałem się za Marantz 5015 lub Denon 3700/3600 i tu powinno być ok, ale w dzisiejszych czasach korony.... nigdzie nie ma od ręki. Tak więc trafiłem na ebay z ciekawości. Znalazłem tam w cenie tych nowych starsze urządzenia, ale z topowych serii, Denon AVR x6200 i x7200 za ok1100 Euro i Marantza 7011 i 7013 w tej samej cenie. Jak myślicie, wziąć lepiej pewny używany wysoki model czy czy nowy, co da więcej korzyści w dźwięku i czy te starsze modele da się bez problemów obsługiwać w aplikacji? A mając wysoki model ampli w przyszłości wymienić kolumny na lepsze. I jeżeli macie doświadczenie, to jak te modele zagrają same w stereo, dadzą już radę?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak.

Te amplitunery będa znacznie lepsze. Wydajniejsze. Ciekawiej grające ale:

1. Różnią się funkcjami. Jeśli to sprawdzisz i starsze modele będą wystarczające to w porządku. Nie ma punktu

2. Nie wiesz jak taki model był uzywany.

 Jesli przez 3 lata stał w szafce a to coraz częstrze to jest u kresu. Dlatgo używane AVR lepiej kupować ze sprawdzonego źródła. Dać nieco więcej ale chociaż z namiastką gwarancji.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, gwarancji nie ma, ale w 5 letnim modelu musiałby być pech. Wybór padł na Denon AVR-X7200, najwyższy model Denona, cena stanęła na 1000Euro, co uważam za więcej niż okazję. Kupuję z ciekawości raczej, ciekaw jestem brzmienia kina jak i stereo, bo patrząc na trafo i rozwiązanie sekcji zasilania, to powinno być nawet lepiej od mojej Yamahy ;) . 

Wiem że sprzęt musi mieć chłodzenie, bo pobór mocy max jest 780W!!! Ten egzemplarz stał co prawda w szafce ale otwartej i z odpowiednimi dystansami, nie powinno być źle.

Zobaczymy jak to zagra, spodziewam się sporo po tym sprzęcie. Pozostaje już tylko kwestia kolumn, ale to pod koniec roku, bo by mnie żona..... Muszę ją wysłać najpierw na wakacje jakieś :) 

Piotr a co myślisz o tym, żeby w pierwszej kolejności wymienić fronty i na co, a efekty zostawić sobie do wymiany na później? jakie masz doświadczenia z tym ampli? Teraz mam Dali Concept, myślałem o zmianie na Optikom, podoba mi się wizualnie Focal Aria, coś też mnie ciągnie do KEF, ale mam duży problem z odsłuchem, do Was mam za daleko, chyba że w wakacje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Dariusz Socha napisał:

To fakt, gwarancji nie ma, ale w 5 letnim modelu musiałby być pech

No właśnie nie. Raczej odwrotnie. Fart żebyś nim długo nadal pograł!

20 godzin temu, Dariusz Socha napisał:

Wybór padł na Denon AVR-X7200,

Fajny model

20 godzin temu, Dariusz Socha napisał:

Ten egzemplarz stał co prawda w szafce ale otwartej i z odpowiednimi dystansami, nie powinno być źle.

O widzisz. O tym mówiłem.

20 godzin temu, Dariusz Socha napisał:

Piotr a co myślisz o tym, żeby w pierwszej kolejności wymienić fronty i na co, a efekty zostawić sobie do wymiany na później? jakie masz doświadczenia z tym ampli? Teraz mam Dali Concept, myślałem o zmianie na Optikom, podoba mi się wizualnie Focal Aria, coś też mnie ciągnie do KEF, ale mam duży problem z odsłuchem, do Was mam za daleko, chyba że w wakacje. 

Opticon gra z Denonem już dużo ciekawiej.

Focal Aria też, jestem za. Dalej Monitor Audio albo z serii Bronze albo lepiej Silver.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2021 o 11:46, Dariusz Socha napisał:

Czasami brakuje mi jednak efektów przestrzennych przy oglądaniu Netflixa

 

Dnia 19.04.2021 o 11:46, Dariusz Socha napisał:

Jak myślicie, wziąć lepiej pewny używany wysoki model czy czy nowy, co da więcej korzyści w dźwięku i czy te starsze modele da się bez problemów obsługiwać w aplikacji?

do Netflixa to kup sobie coś co obsługuje ARC czyli amplituner z rocznika 2010 i będzie ok. Tam jakość dźwięku jest bardzo słaba. Puszczanie tego przez wysokiej klasy amplituner, mija się z celem. Jak strzelanie do muchy z armaty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęt ustawiony i podłączony, i..... zaskoczenie. Do tej pory Yamaha dawała radę, ale ten Denon pokazał coś zupełnie innego w stereo, obalił tezę słabych ampli kina domowego. Dźwięk jest wyraźnie głębszy, basowe wybrzmiewanie gitar, szczegółowość wokalu rewelacja, nawet moje Dali nabrały nowego życia. Yamaha odpięta niestety, choć nabrałem do niej sentymentu, zostanie jako rezerwowy zestaw do sypialni pewnie. Była próba wysłania sygnału z pre-out Denona do Yamahy, ale to brzmiało cicho, mało szczegółowo, nie tak. Kable musiałem na szybko w markecie tanie chinch kupić, może to być ich wina?

I jeszcze pytanie co do takiego podłączenia: dźwięk Denon ma sporo lepszy od Yamahy, jest sens wyprowadzać z pre-out na Yamahę fronty? Co będzie odpowiadało za jakość dźwięku, pre amp czy końcówka w postaci Yamahy, byłaby jakaś korzyść z tego oprócz możliwości raz słuchania stereo z Denona przez Yamahę a czasami wyłącznie stereo bezpośrednio z Yamahy na jednej parze frontów? Czy za bardzo kombinuję?

Teraz myślę jak mu zrobić dobrze bardziej pasującymi frontami... ;) 

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

 

do Netflixa to kup sobie coś co obsługuje ARC czyli amplituner z rocznika 2010 i będzie ok. Tam jakość dźwięku jest bardzo słaba. Puszczanie tego przez wysokiej klasy amplituner, mija się z celem. Jak strzelanie do muchy z armaty.

Masz pewnie rację, ale nie sposób było tego nie wziąć ;) a mając ampli premium można dalej podnosić resztę systemu. I żal było nie brać w takiej cenie. Gość sprzedawał bo w piątek dojeżdża do niego Denon AVC-A110.

A co do Netflixa, w wyższych planach jest lepiej z dźwiękiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dariusz Socha napisał:

mając ampli premium można dalej podnosić resztę systemu.

tylko jaki sens skoro źródło słabe?

1 godzinę temu, Dariusz Socha napisał:

A co do Netflixa, w wyższych planach jest lepiej z dźwiękiem

Nie jest.

https://about.netflix.com/en/news/bringing-studio-quality-sound-to-netflix

Cytat

5.1: From 192 kbps (good) up to 640 kbps (great/perceptually transparent)
Dolby Atmos: From 448 kbps up to 768 kbps (Dolby Atmos is available for members subscribed to the Premium plan)

Informacja dla Ciebie, na płycie BD Atmos ma nawet 13Mbps. 1Mbps = 1000kbps. Netflix daje Ci maks 768kbps.

Obraz też mają kiepski. Jak chcesz zobaczyć lepszy to iTunes daje więcej ale i tak do BD 4k daleko.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lolekdrugi napisał:

tylko jaki sens skoro źródło słabe?

Nie jest.

https://about.netflix.com/en/news/bringing-studio-quality-sound-to-netflix

Informacja dla Ciebie, na płycie BD Atmos ma nawet 13Mbps. 1Mbps = 1000kbps. Netflix daje Ci maks 768kbps.

Obraz też mają kiepski. Jak chcesz zobaczyć lepszy to iTunes daje więcej ale i tak do BD 4k daleko.

To jaka platforma oferuje najlepszą jakość przy dobrej bazie filmów? Bo na źródło to już nie mamy wpływu, TV nie da się oglądać, czyli co zostaje? Wypożyczalnie płyt to ja jeszcze pamiętam, ale to już historia, kupowanie płyt też mija się z celem, zostaje streaming. I tu dochodzimy do punktu wyjścia. Jedyne w co możemy ingerować to własny sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, za dużo kombinowania. Jestem co dzień pod wrażeniem detali, szczegółowości muzykalności i sceny tego Denona, Sara K. brzmi na tym świetnie. 

Jedyne co jeszcze chodzi mi po głowie to zakup Dynavox amp-s, wtedy będzie można czasami posłuchać dwóch niezależnych od siebie zestawów, sprawdzić w ciągu paru sekund różnicę grania, 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

To jaka platforma oferuje najlepszą jakość przy dobrej bazie filmów?

na chwilę obecną jeżeli chodzi o obraz to iTunes. W przypadku muzyki nie ma znaczenia.

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

Bo na źródło to już nie mamy wpływu, TV nie da się oglądać, czyli co zostaje?

Kupno płyt BD UHD.

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

kupowanie płyt też mija się z celem

ponieważ?

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

zostaje streaming

zostają jeszcze płyty BD.

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

I tu dochodzimy do punktu wyjścia. Jedyne w co możemy ingerować to własny sprzęt.

Możesz kupić nawet sprzęt za miliony monet. Nic co to nie da jak źródło słabe. Uruchom sobie film z płyty BD a następnie ten sam film ze streamingu. Jak masz amplituner z obsługą co najmniej DTS-HD MA oraz kolumny w cenie co najmniej 2k za komplet to bez problemu powinieneś usłyszeć bardzo dużą różnicę. Tylko uwaga, to jest droga w jedną stronę, jak raz usłyszysz to potem będzie tego brakować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lolekdrugi napisał:

Możesz kupić nawet sprzęt za miliony monet. Nic co to nie da jak źródło słabe. Uruchom sobie film z płyty BD a następnie ten sam film ze streamingu. Jak masz amplituner z obsługą co najmniej DTS-HD MA oraz kolumny w cenie co najmniej 2k za komplet to bez problemu powinieneś usłyszeć bardzo dużą różnicę. Tylko uwaga, to jest droga w jedną stronę, jak raz usłyszysz to potem będzie tego brakować.

Tu się zgodzę. Dźwięk w DD czy DD+ które dają strimingu jest ok. Ale jak poznasz DTH HD to jest olbrzymia różnica w nasyceniu dzwieku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Netflix musi zostać, sporo filmow ogladamy, TV juz teraz wogóle. Zgadzam sie że jakość z plyty będzie lepsza, ale..... jak chce sie napic mleka to nie kupuje krowy. Srednio rocznie musialbym ze 300 BD kupic a to jakie pieniadze zrobi? Wypozyczalni juz nie uswiadczysz. Jest jak jest. Jeżeli macie sprawdzone platformy z lepszą jakoscią to chetnie sie przerzucę. Na tą chwile zmieniam to co jestem w stanie i da mi zauważalny efekt. Zmieniłem ampli i pierwszy efekt wow juz jest, dźwięk Auro 2D, już jest miodnie. Wiem ze zaraz uslysze, po co kupowalem taki ampli jak nie montuje sufitowych. A wiec jeszcze nie dojżałem do widoku kabli lecących po scianie, a mieszkanie wynajmowane, wie nie pruje scian. Moze za jakis czas....  Teraz siedzę i czytam, bo chcę z niego pociagnac jeszcze dobre stereo i zaczynam byc glupi. Z sugestii Piotra wzialem na warsztat Monitor Audio Silver, sporo czytam o KEF r7, r500, r700, Bowersy 603, canton Vento 890, Dali opticon 6, Dynaudio Contur s3 na przyklad jest do wyrwania za 1,5 tys Euro ale te kolumny juz parę lat mają. Co jeszcze powinienem wziac pod uwage? Podobnie jak z ampli szukam czegoś może troche na wyrost, co dobrze zagra w stereo z tym X7200. Budżet do 10000, nowe lub używane.

Jako że codziennie będzie sie na nie patrzyc powinny też dobrze wygladac..... i nie mogą byc wyzsze niż 107 cm... szafka...

 

Przepraszam za ortografie, nie mam tu polskich znakow 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dariusz Socha napisał:

Panowie Netflix musi zostać, sporo filmow ogladamy, TV juz teraz wogóle. Zgadzam sie że jakość z plyty będzie lepsza, ale..... jak chce sie napic mleka to nie kupuje krowy. Srednio rocznie musialbym ze 300 BD kupic a to jakie pieniadze zrobi? Wypozyczalni juz nie uswiadczysz. Jest jak jest. Jeżeli macie sprawdzone platformy z lepszą jakoscią to chetnie sie przerzucę. Na tą chwile zmieniam to co jestem w stanie i da mi zauważalny efekt. Zmieniłem ampli i pierwszy efekt wow juz jest, dźwięk Auro 2D, już jest miodnie. Wiem ze zaraz uslysze, po co kupowalem taki ampli jak nie montuje sufitowych. A wiec jeszcze nie dojżałem do widoku kabli lecących po scianie, a mieszkanie wynajmowane, wie nie pruje scian. Moze za jakis czas....  Teraz siedzę i czytam, bo chcę z niego pociagnac jeszcze dobre stereo i zaczynam byc glupi. Z sugestii Piotra wzialem na warsztat Monitor Audio Silver, sporo czytam o KEF r7, r500, r700, Bowersy 603, canton Vento 890, Dali opticon 6, Dynaudio Contur s3 na przyklad jest do wyrwania za 1,5 tys Euro ale te kolumny juz parę lat mają. Co jeszcze powinienem wziac pod uwage? Podobnie jak z ampli szukam czegoś może troche na wyrost, co dobrze zagra w stereo z tym X7200. Budżet do 10000, nowe lub używane.

Jako że codziennie będzie sie na nie patrzyc powinny też dobrze wygladac..... i nie mogą byc wyzsze niż 107 cm... szafka...

 

Przepraszam za ortografie, nie mam tu polskich znakow 😉

Posłuchaj najpierw tych. Im lista będzie się zwiekszać tym będzie trudniej.

A te które tu wymieniasz są na prawdę ciekawe. Zacznij od tych a jeśli coś nie będzie pasować będziemy szukać dalej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było najlepsze wyjście, ale no właśnie z tym posłuchaj jest problem niestety, wszystko pozamykane. To jeśli chodzi o nowe. Używanych też nie da się posłuchać. Plus jest taki, że po kolumnach dla początkującego jakimi są moje Dali Concept, można kupić kolumny średniej/średniej wyższej klasy niemal w ciemno i będzie wyraźna różnica. Pytanie co z tego zagra stosunkowo najlepiej z moim Denonem. Jaki byłby Twój typ z tego co napisałem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tym bardziej nie rozszerzaj listy.

W PL otwarte możesz słuchać.

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

dla początkującego jakimi są moje Dali Concept, można kupić kolumny średniej/średniej wyższej klasy niemal w ciemno i będzie wyraźna różnica.

Tu się zgadzam. Chodzi bardziej o to żeby trafić najlepiej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2021 o 23:17, santino napisał:

Jesli chodzi o platformy to apple tv / amazon prime tez ma lepsza jakosc od netflixa 4k

tylko jakość wideo jest lepsza.

Dnia 28.04.2021 o 16:32, Dariusz Socha napisał:

Wypozyczalni juz nie uswiadczysz.

uświadczysz ale jest ich bardzo bardzo mało. Dodatkowo taki Disney ogłosił, że na płytach nic więcej nie wyda. Co niestety źle wygląda.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

tylko jakość wideo jest lepsza.

 

Jakość video w Netflix jest dla mnie wystarczająca, oglądam na 65 calowych Sony, jeden oled drugi zwykły, na obu jest ok. Zastanawia mnie jedynie ścieżka audio, czy może być lepsza przy strumieniowaniu. poza tym podstawa czyli ilość treści na tą chwilę Netflix prawie nie ma konkurencji.

 

Wracając do tematu audio,

w granicach 1200 euro mam Dali Optikon 6 i Bowers CM9, 

                     1600 euro          Canton Vento 896 vs KEF R700/R7, Elac 247

                     2000 euro          Dali Opticon 8, Bowers 703 S2, KEF Reference 203, monitor Audio GX300, Elac 249

 

Jakie macie doświadczenia z tymi kolumnami, jak to zagra z moim Denonem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dariusz Socha napisał:

Jakość video w Netflix jest dla mnie wystarczająca, oglądam na 65 calowych Sony, jeden oled drugi zwykły, na obu jest ok.

ponieważ prawdopodobnie nie widziałeś obrazu w dobrej jakości. W zamian za to zasłaniasz się parametrami i marką i typem jakby to był wyznacznik nie wiem czego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolek błagam Cię, BD to nie jest wiedza tajemna tylko dla wybranych. Strzelasz bez prochu, jakimi parametrami się zasłaniam, rozmiarem? Bo ani o rozdzielczości, poziomie czerni, wygaszaniu strefowym, ani niczym innym nie pisałem. Na większym TV widać więcej niedoskonałości co wynika wprost z rozdzielczości, jeżeli piszę, że z obrazem nie mam problemu, to zamyka temat.

Tematem dla mnie jest poprawa audio, bo po wymianie ampli ciągle jeszcze jestem pod wrażeniem, jak zmieniła się muzykalność zestawu w kinie i w stereo, ile warstw dźwięku ten sprzęt ujawnił, których wcześniej nie było, nawet na moich podstawowych kolumnach. I żeby była jasność, dźwięk 5.1 jest dla mnie ogarnięty, jedyne co mi zostało to wymiana frontów, aby odkryć następne wrażenia muzyczne, a jestem pewny, że na cokolwiek z tego co wyżej wyszczególniłem wymienię, to będzie kolejny efekt wow. Nie wiem, nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o te kolumny, które pasowałyby najbardziej pod charakter mojego Denona, jaka półka cenowo/jakościowa jest optymalna (nawiązując do posta Piotra z S4Home odnoszącego się właśnie do tego w audio). Odsłuchy w salonach też nie dadzą pewności, trzeba by przyjechać z własnym klockiem, na koniec wypożyczyć parę sztuk do sprawdzenia w domu. Teraz to nie do ogarnięcia. Już wolę wyszukać kolumny 1, 2 klasy wyższe w używce, trochę można poprawić kalibracją i w ustawieniach. Nie jestem purystą, nie kupię przewodów za paręset/pare tys zł, magicznych wygrzewaczy do przewodów, audiofilskich pozłacanych bezpieczników (ze zwykłym topikowym drutem w środku), podstawek pod kable, bo ma to nieszczęście że jestem elektronikiem i nie spałem na fizyce i innych przedmiotach elektrycznych, a to o co tu się ludzie spierają to są raczej podstawy niewymagające poziomu politechniki. 

Do powyższych nie dopisałem jeszcze KEF R900, brałbym je w ciemno, ale są za wysokie, max jakie mogę mieć to 107cm. Pokój jest 5x5, nie ma problemu akustycznego. Z racji ceny skłaniam się w kierunku używek, bo przy tej samej cenie mam 1 lub 2 klasy lepsze kolumny, a nie mam strachu, bo dam radę je sprawdzić, a może za jakiś czas nie będzie żalu sprzedać. Ot cały dylemat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Dariusz Socha napisał:

Strzelasz bez prochu, jakimi parametrami się zasłaniam, rozmiarem? Bo ani o rozdzielczości, poziomie czerni, wygaszaniu strefowym, ani niczym innym nie pisałem.

Oled, plus sony plus rozmiar.

Rozdzielczość? No proszę Cię oled 65 będzie 4k. Wygaszanie strefowe w OLED? Czy wiesz w ogóle jak działa oled?

42 minuty temu, Dariusz Socha napisał:

Na większym TV widać więcej niedoskonałości co wynika wprost z rozdzielczości, jeżeli piszę, że z obrazem nie mam problemu, to zamyka temat.

ehh, puść sobie film z dużą ilością dymu, wody i popatrz na szarości na przejścia. Widziałem filmy z 4k, obraz jest kiepski i nie potrzeba do tego OLED wystarczy najtańszy telewizor 4K.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...