Skocz do zawartości

Node 2i+NAD316 BEE+nowe głośniki


Grzesiek202

Recommended Posts

Witam szanowne grono. Już od jakiegoś czasu bardzo fajnie mi się czyta to forum, a dziś postanowiłem dołączyć i poprosić o radę. Aktualnie mój zestaw stereo składa się z Node 2i+NAD316 BEE+B&W606. Jest fajnie, ale wiem, że może być sporo lepiej. Najpierw kilka faktów i mojego spojrzenia na wszystkie elementy, a na końcu będzie pytanie dla osób chcących doradzić. I tak:

Node 2i - bardzo się cieszę, że dałem się przekonać do muzyki z platform stremingowych, przez kilka miesięcy poznałem więcej muzyki niż przez kilka lat z płyt CD. Działa to wręcz wybornie i niesamowicie stabilnie. Ten streamer pozostanie ze mną na długo.

NAD 316 - uważam że stosunek cena/jakość tego piecyka jest po prostu genialny. Oczywiście, wiemy, że ten NADzik nie jest ani mistrzem detalu, ani rozmachu, ale to co robi np. z muzyką akustyczną (a takiej najczęściej słucham), lub muzyką jazzową jest więcej niż OK.

Bowers & Wilkins 606 - uważam, że są dobrze sparowane z NADem, Kupując zestaw, sprawdzałem jeszcze kilka innych propozycji, ale tylko B&W 706s2 wynosiły całość na poziom wyżej. Niestety, wtedy nie mogłem naciągnąć budżetu. Teraz jednak mogę sobie na nie pozwolić (moje 606 są wystawione tu na giełdzie), i tu moje pytanie: Jakie monitory (warunek konieczny) moglibyście polecić do Node 2i+NAD316? Co może być alternatywą dla 706S2? Nadzika też kiedyś wymienię, ale jeszcze nie teraz. Zaczynam od głośników.

To co mi się podoba w aktualnym zestawie i nie chciałbym tego stracić, to sposób w jaki gra muzykę akustyczną i jazzową. Wszelkiego rodzaju bębenki - dźwięki są gęste, aż "lepkie". Fenomenalna gitara akustyczna, bardzo sprężysty kontrabas i powiedziałbym naturalne, choć może ciut wycofane wokale. Górne rejestry są z kolei bardziej podkreślone, ale nie "cierpkie". Miotełki na talerzach perkusyjnych brzmią bardzo wyraźnie, ale w zasadzie mógłby to być dźwięk bardziej metaliczny, u mnie jest jakby trochę "przytępiony".

To czego mi czasami brakuje, to oczywiście większy rozmach i przestrzeń pomiędzy instrumentami w muzyce klasycznej. W rocku i metalu też czasami brakuje tego "walnięcia", choć bas jest OK.

Ogólnie rzecz jednak ujmując, muzyki słucham raczej ciszej, lubię bardziej intymną atmosferę w stylu nagrań z albumu GETZ/GILBERTO. No ale "Paranoid" Ozziego też leci 😁.

Słuchałem jeszcze ostatnio w salonie tych B&W 706, oczywiście w połączeniu z moim NADem i muzyka mnie urzekła. Te kolumny są bardzo szczegółowe, z genialną dynamiką i górą która powoduje ciarki. Wydaje mi się, że mają wszystkie zalety modelu 606 rozwinięte jeszcze bardziej. Minusy? Cena.

Z góry dzięki za udział w dyskusji.

Grzesiek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś uzyskać bardziej przestrzenne brzmienie z  kulturalniejszą górą to polecałbym koniecznie posłuchać Focal Aria 906 lub Kef R3 jeśli chciałbyś uzyskać mocniejszą podstawę basową. 
B&W odsłuchasz wyłączenie w salonach Top Hifi, możemy wysłać Ci na testy Focale czy Kefy jeśli miałbyś ochotę je przetestować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Grzesiek202 napisał:

Doradzi ktoś alternatywę dla B&W706 S2? 

Dopiero co do nas dojechały, a są dla nas odkryciem:

ELAC BS 283 https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/elac-solano-bs-283.html

Elac wrócił do korzeni i zaprezentował doskonała wstęgę. Mnóstwo ciepłego dźwięku, z ogromnym wokalem i mocnym i żywym basem.

Zapraszamy koniecznie do sprawdzenia 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Słuchałem i kupiłem. Tak króciutko:

KEF R3 - no nie powiem, potężne dźwięk, bardzo fajne wokale, bardzo mocny bas, ale być może z powodu mojego NADa dość rozlazły, ogólnie jednak nie moje brzmienie.

KEF LS50 meta - zrobiły na mnie wrażenie, naprawdę małe głośniczki z cholernie precyzyjnym dźwiękiem, który jest jednak dość "twardy". Powiedziałbym, że góra jest ostrzejsza niż w B&W 706.

Focal Aria 906 - potrafię zrozumieć, że niektórzy bardzo je chwalą. No cóż, dla mnie są po prostu bardzo przyzwoite, na pewno grają równo, bez jakichś szczególnych akcentów na którąś częstotliwość, ale z NADem po prostu było nijak.

ELAC "Carina" BS243.4 - powiem, że był efekt "łał!". Dość precyzyjne, z niezwykle punktowym, choć niezbyt wielkim basem. Ale najbardziej spodobał mi się efekt stereo a może już nawet 3D :). Dźwięk totalnie oderwany od głośników. Natomiast, dla mojego miejsca w domu byłyby zbyt małe.

Dynaudio Excite X14- sam nie wiem, co mi w nich nie pasowało, trochę podobnie jak Focal Aria 906, chyba się pro prostu nie zgrały z NADem.

Mam więc w domu teraz B&W706, ale teraz muszę kończyć wpis. O nich i o zmianie z modelu 606, może coś więcej później

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
5 godzin temu, JaZz napisał:

Czekam. 

Sam mam nad 355. Będzie po modzie. Będzie też u mnie node 2i. 

I między innymi właśnie biorę pod uwagę b&w 702 i kef LS50 Meta. 

KEF Ls 50 Meta to bardzo dobra pozycja. Grają nieco twardziej i jakby bardziej skupionym dźwiękiem niż 706. Rozważałem je, ale Bowersy wygrały między innymi większym rozmachem. Koniecznie sprawdź sobie 706 vs 702. Jeśli nie masz 30 metrów do nagłośnienia, to te podstawkowe mogą być zupełnie wystarczające.

Teraz parę słów o porównaniu do 606, które zastąpiły. Przede wszystkim słychać, że to ta sama stajnia. Ogólny charakter dźwięku jest podobny, ale... w żadnym wypadku nie żałuję ani złotówki na różnice, które po prostu są duże. 

Pierwsza to duuuzo więcej basu, który w modelu 606 jest również inny, "suchszy" i trochę mniej zróżnicowany, ten w 706 jest też bardziej sprężysty.Muszę tutaj nadmienić, że konieczność, czy też może chęć wymiany wzmacniacza widać w tym aspekcie bardziej niż z 606.Niestety, ale z tego powodu, bardzo rzadko, ale bas potrafi u mnie czasami podejrzanie zabuczeć. A wiem jak to potrafi grać z inną elektroniką. Wokale i ogólnie pojęty środek, podobnie jak w 606, troszkę wycofane wzgledem basu i górnych czestotliwosci. Sama gora jest po prostu genialna. Nie rozumiem tej często powtarzanej opinii o ostrym, metalicznym dźwięku. Smyczki, saksofon, czy jakieś inne tego typu dźwięki, które potrafiły czasami jednak męczyć (np. J. Garbarek), to jest teraz bajka. Metalicznosc słychać, to fakt, ale ja bym powiedział, że jest dużo bardziej naturalna niż w 606. 

Głośniki grają krystalicznie, z większym rozmachem, dźwięki maja swoją wagę i kontury. W stereofonii nie słyszę prawdę mówiąc rewolucji. Z 606 i tak było dobrze. 

To co jednak najważniejsze, to ich muzykalność, Nada 316 zresztą też. Ostatnio cały dzień leciała lista polskiego topu 357 i mimo nawet  nienajlepszych realizacji po prostu chciało się tego słuchać. No a przy bardziej dopracowanych płytach, gęba uśmiecha się co rusz, bo "tego dźwięku nie było nigdy wcześniej słuchać" 😊

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy, ze LS50 Meta to mimo wszystko monitor, który nie wybacza jakości streamingu, źródła i wzmacniacza. Znany jest z tego, ze im lepszy system tym lepsze daje brzmienie. THD od 200Hz do 10kHz ma na poziomie mniejszym niż 0.07%, dla porównania Reference 1 to 0.2%. Dlatego tez inne kolumny mogą subiektywnie wypadać lepiej niż LS50 przy sparowaniu z budżetowym zestawem. Przy elektronice na odpowiednim poziomie porównanie często wypada na korzyść LS50. 
Między innymi dlatego tez w sąsiednim temacie pomysł napędzania LS50 ze wzmacniacza za 600zl wydawał mi się kompletnie nietrafiony. 

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JaZz napisał:

Czyli co, nie polecasz jednak do streamu? Przypominam, że u mnie w temacie informowałem z czym będą grać kolumny i je poleciłeś :D

aaaa wzmak mój też nie jest z najwyższej półki.

 

Kwestia gustu. Sam słucham tylko streamingu, ale TIDAL a nie Spotify bo niestety słychać różnice. I to mocno. O co mi chodzi powyżej to to, ze nie należy oczekiwać od LS50, ze zatuszują niedoskonałości zestawu, którym są napędzane, bo nie takie było założenie projektowe przyświecające konstruktorom (chociaż i tak Meta są bardziej łagodne co do sprzętu niż stare LS50). Po prostu są inne produkty, które lepiej spisują się z budżetowa elektronika, i to nie jest tak, ze Meta zostały okrzyknięte najlepszymi kolumnami w swojej klasie i w związku z tym będą lepsze niż inne produkty niezależnie od elektroniki, do której się je podłączy. 
Dlatego tez może się okazać, ze LS50 nie wygrają porównania z innymi kolumnami na twoim zestawie, ale gdybys mógł użyć lepszego wzmacniacza (np. Hegel czy MF) to sprawy mogłyby wyglądać zupełnie inaczej.

Jeśli chodzi o same Meta jako produkt mogę z czystym sercem polecić i każdy kto rozważa zakup kolumn do bliskiego odsłuchu, czy małych przestrzeni < 20-25m2, powinien ich przynajmniej posłuchać. Przy tym należy pamiętać, ze jest to raczej analityczna kolumna o znakomitej rozdzielczości, której zadanie jest odtworzyć zapis muzyczny przy zachowaniu jak największej wierności. Nie ma jakiejś tam swojej sygnatury (jak np. B&W) gra bardzo neutralnie jeśli chodzi o pasmo, ale to jakie integruje to pasmo jest naprawdę fenomenalne.

W moim przekonaniu kupując LS50 Meta kupuje się produkt z potencjałem. 

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, marcinmarcin napisał:

Zmień na tańszy Deezer. Sam długo używałem Tidala ale jak porównałem z Deezer od razu zmieniłem. Na Deezer jest naturalnie, nie ma sztucznego wyostrzenia i podbicia.

Jestem zadowolony z Tidal’a. Robi dobra robotę w domu i w aucie itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
8 godzin temu, JaZz napisał:

Czyli co, nie polecasz jednak do streamu? Przypominam, że u mnie w temacie informowałem z czym będą grać kolumny i je poleciłeś :D

aaaa wzmak mój też nie jest z najwyższej półki.

@JaZz

Załóż sobie konta z darmowym okresem próbnym tam gdzie tylko chcesz. Skonfiguruj to z Bluesondem i będziesz mieć wszystkie serwisy z poziomu komórki czy tableta, spokojnie sobie  sprawdzisz Node 2i, a to jest genialna elektronika. Ja na początku podchodziłem sceptycznie do streamingu, ale teraz nie zamieniłbym go na nic innego.

27 minut temu, S4Home napisał:

Bowers vs ELAC ciekawe porównanie. Bo to jednak zupełnie inaczej brzmiące kolumny.

Oczywiście, że brzmią inaczej. Ale naprawdę mi się spodobały, gdybym miał mały pokoik, mocno bym rozważał ich zakup.

 

2 godziny temu, Walezy napisał:

W moim przekonaniu kupując LS50 Meta kupuje się produkt z potencjałem.

Zgadzam się. Ja na przykład na razie mam tylko tego NADa, ale te 706 podłączałem też do jednego z tańszych Hegli - niestety od razu było słychać uporządkowanie dźwięków. Wiem, że mój wzmacniacz, będzie wymieniony.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Walezy napisał:

Jestem zadowolony z Tidal’a. Robi dobra robotę w domu i w aucie itp.

Też byłem... parę lat temu zagrał mi na poziomie CD prawie, więc zrezygnowałem ze Spotify. Teraz niestety wygląda że flace zamieniają na mqa i porównując z Deezer gra to zwyczajnie gorzej. Więc nie ma powodu dla mnie żeby zostać z T. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

Też byłem... parę lat temu zagrał mi na poziomie CD prawie, więc zrezygnowałem ze Spotify. Teraz niestety wygląda że flace zamieniają na mqa i porównując z Deezer gra to zwyczajnie gorzej. Więc nie ma powodu dla mnie żeby zostać z T. 

Przeciez nie musisz słuchać MQAs. Jest wybór. Wprowadzili MQA, żeby uzasadnić dlaczego subscrpcja tyle kosztuje, i dlaczego chcą żeby ich serwis był uważany za premium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...