Skocz do zawartości

Kino domowe 5.5k vs stereo 4.5k


Unknown

Recommended Posts

Cześć wszystkim. Nowe mieszkanie, nowe możliwości, nareszcie mam warunki aby zakupić coś konkretnego. Trzy dni siedzenia na różnych forach (głównie tutaj), istna droga przez mękę. :) Udało mi się wstępnie określić co mnie interesuje - amplituner kd + zestaw 5.0/5.1 lub amplituner stereo + dwa głośniki podłogowe lub podstawkowe, w przyszłości poszerzone o sub. Kluczowa jest dla mnie obsługa sieciowa, muzyki słuchać będę głównie z Tidala/Spotify + pliki na USB, mile widziane DLNA. Mam też stary CD Technicsa. Z drugiej strony kusi mnie też 5.1 + ampli do filmów/seriali, choć z lektury stron i artykułów wynika jasno, że taki sprzęt do muzyki się raczej nie sprawdzi. Najbardziej przekonuje mnie więc rozwiązanie pośrednie - ampli stereo + 2.1. Sprzęt chcę także w przyszłości podłączyć do XSX lub PS5, ale to chyba nie będzie problem w żadnym rozwiązaniu. Przednie, frontowe kolumny planuję wykorzystać w konfiguracji 5.1.2 z Atmosem, w przypadku wyboru stereo ampli kd kupię do końca roku. Zakładam że są uniwersalne i nic nie stanie na przeszkodzie. Budżet 5.5k kino i 4.5k stereo. Co wstępnie wybrałem:

Onkyo TX-NR696
Denon AVR-X1600H/X2600H
Yamaha RXV685

Yamaha R-N402D
Yamaha R-N602

Dostępność ampi kd jest mocno ograniczona, jeśli nie żadna. Z powyższych tylko Denona X1600/2600 dostanę bez problemów. Yamahę 402 mam do wzięcia za 1770 zł nową, 602 również szeroko dostępna. Prosiłbym o dodatkowe propozycje w tym przedziale cenowym, ewentualne zamienniki dla obecnie niedostępnego sprzętu.

Głośniki, najczęściej przewijające się modele:

Pylon Audio Pearl Monitor
Indiana Line Tesi 261
Indiana Line Tesi 561
Klipsch R-51PM
Heco Victa prime 702
Polk Audio T531
Pylon Audio Pearl 25
ELAC Debut 2.0 B6.2

Tutaj prosiłbym o propozycje połączenia z powyższymi amplitunerami, w celu osiągnięcia możliwie najwyższej synergii. Gustu muzycznego nie mam jasno sprecyzowanego, dużo eksperymentuję. Rock, muzyka koncertowa, jazz, elektroniczne brzmienia (Chemical Brothers, Fluke), alternative, hybrydy gatunkowe wszelkiego rodzaju. Rap/hip hop odpada. Lubię dobry bass, ale nie rzucający się jak bulterier do gardła. Ma być, a nie dominować. Wysoka analityczność nie jest wymogiem, bo nie zawsze będzie plusem. Barwa dźwięku? Raczej w stronę ciepłej (rock). W skrócie - solidny allrounder (oby tylko nie do wszystkiego, do niczego ;)). Pomieszczenie docelowe w załączniku. Połączone jest z kuchnią (na rysunku od dołu), ale tam nie potrzebuję mieć pełnego "zasięgu". 20 metrów kwadratowych. Niebieskie to narożnik, czarny telewizor, głośniki planowo po obu jego stronach. 2.4 metra od linii sprzętu do miejsca odsłuchu.

Propozycje połączenia tych elementów pomogą mi wybrać zestawy do odsłuchu, bo bez tego się raczej nie obędzie. Kilka dodatkowych pytań:

1. Kolumny podłogowe czy podstawkowe? Miejsca będę miał na oba rozwiązania pod dostatkiem, ściana z TV zawiera tylko szafkę RTV. Nie zabraknie więc przestrzeni i kolumny nie muszą być przyklejone do ściany.

2. Czy istnieje sensowne połączenie amplitunera do kina domowego z ampli stereo? Jeśli nie, rozumiem że nadal sensownym rozwiązaniem jest ampli kd z pre-out i podpięcie pod to stereo amp? Ewentualnie podpięcie wzmacniacza stereo, tylko czy wtedy można korzystać z sieciowych funkcji ampli kd, a z głośników frontowych korzystać naprzemiennie bez fizycznego przełączania( stereo ze wzmacniacza, 5.1 z ampli kd)?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

 

 

 

 

Pokoj.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo czytasz a już na wstępie jest problem. Ra że kilka propozycji produktów było by od razu do odsiania.

A dwa że to nie pytanie do nas czy 5.1 czy stereo.

Więc wróć jak będziesz wiedział co mamy doradzac.

A produkty które powinieneś od razu odrzucić to:

9 godzin temu, Unknown napisał:

Yamaha RXV685

Nie ma i nie będzie, chyba że uzywany?

9 godzin temu, Unknown napisał:

Onkyo TX-NR696

To samo

9 godzin temu, Unknown napisał:

Yamaha R-N402D

Przeciętny model. Z stereo od RN 602

9 godzin temu, Unknown napisał:

Pylon Audio Pearl Monitor

Słaby na tle pzostałych

9 godzin temu, Unknown napisał:

Klipsch R-51PM

Jeszcze słabszy.

Czekamy zatem na Twoją decyzje.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie wątku - stereo do 4.5k i kino do 5.5k. Decyzję podejmę sam, to chyba oczywiste. Jestem otwarty na obie opcje, potrzebuję tylko konkretniejszych konfiguracji aby umówić ewentualny odsłuch. Zwłaszcza alternatywy dla niedostępnych już ampli kd + coś do stereo, jeśli Yamaha 402 nie jest polecana. 

Dziękuję za odsianie głośników. Sprzęt może być używany. Jeśli powyższe jest Piotrze za mało precyzyjne, możemy sie skupić na ampli stereo + dwie kolumny i sub w przyszłości. Wolałbym jednak mieć szerszy obraz na sytuację.

Również Piotr. ;)

Edytowano przez Unknown
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Dobrym kompromisem między stereo a kino domowe będzie Denon DRA-800H ponieważ jest to wykastrowany amplituner KD. Jest to ciepłe i muzykalne granie oraz ma dużą funkcjonalność na której Ci zależy i ma aż dwa wyjścia na subwoofer.

Powiem szczerze, że całkiem zaskoczyłeś mnie tą propozycją, jestem przekonany, że ten model przewijał się w dziesiątkach tematów jakie przeglądałem, ale ani razu się na nim nie skupiłem. Ciekawa sprawa, jak daleko mu pod względem czysto dźwiękowym choćby do Yamahy R-N602 czy czegoś z tej półki? Porty HDMI do mnie przemawiają, nie chcę się jednak napalać. Kompromis nie jest zbyt duży? Jeśli zdecyduję się na amplituner stereo, chciałbym jednak jakość porównywalną z klasycznym amplitunerem stereo. Jakie głośniki zazwyczaj proponuje się do tego modelu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Unknown napisał:

Powiem szczerze, że całkiem zaskoczyłeś mnie tą propozycją, jestem przekonany, że ten model przewijał się w dziesiątkach tematów jakie przeglądałem, ale ani razu się na nim nie skupiłem. Ciekawa sprawa, jak daleko mu pod względem czysto dźwiękowym choćby do Yamahy R-N602 czy czegoś z tej półki? Porty HDMI do mnie przemawiają, nie chcę się jednak napalać. Kompromis nie jest zbyt duży? Jeśli zdecyduję się na amplituner stereo, chciałbym jednak jakość porównywalną z klasycznym amplitunerem stereo. Jakie głośniki zazwyczaj proponuje się do tego modelu?

Z tą różnicą, że nawet RN602 zabrzmi lepiej a niż opisywany wyżej Denon. Jeżeli chciałbyś podłączyć tylko telewizor, to samo gniazdo optyczne powinno Ci wystarczyć. Po za tym pod względem funkcji sieciowych i tak otrzymasz wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lysyrafal napisał:

Dobrym kompromisem między stereo a kino domowe będzie Denon DRA-800H ponieważ jest to wykastrowany amplituner KD. Jest to ciepłe i muzykalne granie oraz ma dużą funkcjonalność na której Ci zależy i ma aż dwa wyjścia na subwoofer.

No włąsnie to pytanie czy nie lepiej jest iść w X1600 i nie zamykać się na kino. DRA 800 jest bazowano na nim

12 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Z tą różnicą, że nawet RN602 zabrzmi lepiej a niż opisywany wyżej Denon.

nie bylbym sobą gdybym się nie odniósł.

:)

Ja z tych dwóch też wybrał bym Yamahe ale wiedział bym jakie kolumny dobrać. Mówiąc w ciemno że Yamaha jest lepsza jest to nie prawda. Bo są kolumny z którymi ten ciepły Denon po prostu lepiej się zestraja.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No włąsnie to pytanie czy nie lepiej jest iść w X1600 i nie zamykać się na kino. DRA 800 jest bazowano na nim

Tylko jak sobie poradzi X1600H w stereo? Uściślając, DRA-800H to te same podzespoły co 1600, tyle że bez dodatkowych kanałów? 800H gra w stereo całkiem sensownie, z tego co wyczytałem, po X1600H można oczekiwać podobnego poziomu po podłączeniu tylko 2 głośników?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Unknown napisał:

Ciekawa sprawa, jak daleko mu pod względem czysto dźwiękowym choćby do Yamahy R-N602 czy czegoś z tej półki? Porty HDMI do mnie przemawiają, nie chcę się jednak napalać. Kompromis nie jest zbyt duży? Jakie głośniki zazwyczaj proponuje się do tego modelu?

Ciężko tak porównać ponieważ to jest po prostu inne brzmienie, ale na pewno Denon gra cieplej niż Yamaha. Co do kolumn podstawkowych do DRA-800H to:

Q Acoustics 3030i (spokojne brzmienie)

Polk Audio S20E (żywsze brzmienie)

Klipsch RP-600M (efektowne i efektywne brzmienie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

No włąsnie to pytanie czy nie lepiej jest iść w X1600 i nie zamykać się na kino. DRA 800 jest bazowano na nim

nie bylbym sobą gdybym się nie odniósł.

:)

Ja z tych dwóch też wybrał bym Yamahe ale wiedział bym jakie kolumny dobrać. Mówiąc w ciemno że Yamaha jest lepsza jest to nie prawda. Bo są kolumny z którymi ten ciepły Denon po prostu lepiej się zestraja.

Piotr

 

Wypowiedź z mojej strony była dość ogólna na ten temat :)

W naszych salonach, często się zdarza że klienci przynoszą to urządzenie (Denona) i owszem różne przynosi efekty. Ale częściej te wybory padają na Yamahę, więc o czymś to świadczy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Ciężko tak porównać ponieważ to jest po prostu inne brzmienie, ale na pewno Denon gra cieplej niż Yamaha.

Co do kolumn podstawkowych do DRA-800H to:

Jasna sprawa, wszystko rozbija się o odsłuch, jestem tego świadom. Próbuję na razie zawęzić poszukiwania.

A z kolumn podłogowych coś jesteś w stanie polecić?

Czym dłużej o tym myślę, tym bardziej zaczynam się przekonywać do kina domowego, a dokładniej ampla kd z preoutem. Czyli zwiększyć budżet i pozostawić sobie furtkę na porządne stereo ze wzmaka, a nie szukać kompromisu na siłę. Tutaj kilka pytań, ponieważ mniej więcej mam obraz jak to powinno wyglądać, ale może coś pominąłem. Wzmacniacz podłączany jest do amplitunera i stereo leci przez wzmacniacz, natomiast funkcje sieciowe nadal idą przez amplituner? Co z frontami, podpięte są pod wzmacniacz czy pod amplituner kd? Chodzi mi tutaj o naprzemienne korzystanie ze stereo i zestawu 5.1, bez potrzeby przepinania frontów. Niewątpliwie najdroższe rozwiązanie, ale wzmacniacz dokupiłbym z czasem. Do tego na początek Polk Audio T531 z jakimś subem (może Magnat 302a?) i później stopniowo rozszerzać. Martwi mnie tylko jedno, czy w tym rozwiązaniu amplituner kd nie będzie słabym ogniwem, co odbije się na dźwięku stereo puszczanego pezez wzmacniacz. O ile dobrze to rozumiem, dźwięk jest w jakimś stopniu obrabiany właśnie przez ampli, zanim trafi do wzmacniacza.

Edytowano przez Unknown
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2021 o 09:11, Unknown napisał:

Jak w temacie wątku - stereo do 4.5k i kino do 5.5k. Decyzję podejmę sam, to chyba oczywiste. Jestem otwarty na obie opcje, potrzebuję tylko konkretniejszych konfiguracji aby umówić ewentualny odsłuch. Zwłaszcza alternatywy dla niedostępnych już ampli kd + coś do stereo, jeśli Yamaha 402 nie jest polecana. 

Dziękuję za odsianie głośników. Sprzęt może być używany. Jeśli powyższe jest Piotrze za mało precyzyjne, możemy sie skupić na ampli stereo + dwie kolumny i sub w przyszłości. Wolałbym jednak mieć szerszy obraz na sytuację.

Również Piotr. ;)

Ogólnie rzecz biorąc stereo za 4,5k rozjedzie na placek KD nawet za 10k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Unknown napisał:

Tylko jak sobie poradzi X1600H w stereo? Uściślając, DRA-800H to te same podzespoły co 1600, tyle że bez dodatkowych kanałów? 800H gra w stereo całkiem sensownie, z tego co wyczytałem, po X1600H można oczekiwać podobnego poziomu po podłączeniu tylko 2 głośników?

Moim zdaniem jednak troche gorzej. Zasilacz i końcówki niby te same. Ale sposób dystrybucji energii inny. Barwa dzwieku jest ta sama. Ale DRA 800 delikatnie więcej wyciąga ze stereo. Ale nie jest to jakiś przeskok miażdżący.

13 godzin temu, Goguś napisał:

Ogólnie rzecz biorąc stereo za 4,5k rozjedzie na placek KD nawet za 10k

Przy odsłuchu stereo.

Kino za 6K rozjedzie stereo za 4,5 przy oglądaniu filmów akcji.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem jednak troche gorzej. Zasilacz i końcówki niby te same. Ale sposób dystrybucji energii inny. Barwa dzwieku jest ta sama. Ale DRA 800 delikatnie więcej wyciąga ze stereo. Ale nie jest to jakiś przeskok miażdżący.

Przy odsłuchu stereo.

Kino za 6K rozjedzie stereo za 4,5 przy oglądaniu filmów akcji.

Piotr

Jasne, zaczynam się przekonywać do rozwiązania ampli z preout. Czy możesz odpowiedzieć na moje wcześniejsze wątpliwości - jak dużym wąski gardłem jest tutaj amplituner przy podłączeniu zewnętrznego wzmacniacza pod stereo? W porównaniu do rozwiązania sam wzmak+kolumny. Mam jeszcze jeden, mniejszy pokój, gdzie mogę zrobić sobie miejsce odsłuchowe, wyłącznie pod stereo.

Ze wzmacniaczy z preout - Yamaha RX-V6A i Denon AVC-X3700H. Ten drugi już znacznie ponad wstępny budżet, ale ostatecznie jestem w stanie go nagiąć. Oczywiście problem z dostępnością, nigdzie nie ma tych modeli. Najwcześniej w połowie maja można na coś liczyć. Chyba że któryś ze sklepów posiada coś na stanie?

15 godzin temu, Goguś napisał:

Ogólnie rzecz biorąc stereo za 4,5k rozjedzie na placek KD nawet za 10k

Jak wyżej, w założeniu że odtwarzasz muzykę na kinie bez wzmacniacza po preout. To oczywiste. Mnie interesuje różnica amplituner + wzmak vs sam wzmak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Unknown napisał:

Jak wyżej, w założeniu że odtwarzasz muzykę na kinie bez wzmacniacza po preout. To oczywiste. Mnie interesuje różnica amplituner + wzmak vs sam wzmak.

Tutaj roznica ze kozystamy z pre wxmacnicza albo z pre kina. Ktore lepsze? Trzeba zrobic test.

Ciekawe jak bardzo pre w wzmacniaczu odbiega od tego z kina?

Ktoś robił porownania?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

19 godzin temu, Unknown napisał:

A z kolumn podłogowych coś jesteś w stanie polecić?

Oczywiście mogę coś polecić do DRA-800H, ale widzę jak temat się rozwija i jednak chyba taki kompromis nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Co do samego łączenia KD i STEREO to uważam, że to nie jest dobry pomysł po prostu za dużo wszystkiego w torze. Każde urządzenie, komponent wpływają na siebie a co z tego wyjdzie to już nawet nie chcę myśleć. 

4 godziny temu, Unknown napisał:

Mam jeszcze jeden, mniejszy pokój, gdzie mogę zrobić sobie miejsce odsłuchowe, wyłącznie pod stereo.

Myślę, że to jest dobry kierunek po prostu zrobić dwa systemy jeden pod KD i drugi do stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...