Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

Otwieram ten temat bo wiele było dyskusji na temat monitorów używanych do stereo i dla czego nie.

Proponuje zapoznać się jak wygląda pasmo odtwarzania dla poszczególnych częstotliwościach.

Pierwszy słupek to 22Hz, czwarty 50Hz a ostatni 20kHz, jutro rozpiszę dokładnie po kolei.

Zapraszam:35_thinking:

DSCF0016.thumb.JPG.c3b11ed27a4bc12be546c3e74142a8e2.JPGDSCF0017.thumb.JPG.625c05a435a7c659709606beadd0c21d.JPGDSCF0018.thumb.JPG.03ec3960f35c4f5c9834cb268b619f1b.JPGDSCF0022.thumb.JPG.339d02090de067e55ff0cdb6e5fe08a4.JPGDSCF0022.thumb.JPG.339d02090de067e55ff0cdb6e5fe08a4.JPGDSCF0025.thumb.JPG.b4c3bf9e5c02866f140633b8d31976eb.JPGDSCF0026.thumb.JPG.2fa2b4065cca17644f3cefe9cc052b9a.JPGDSCF0032.thumb.JPG.0078bc77f9cb94e5156cdc833de1dcc3.JPG

:35_thinking:dlaczego tak ważne są kolumny i ich pasmo.

W czasie robienia fotek moc wzmacniacza nie była zmieniana.

cdn.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Spectrum przetestowałem , jeżeli chodzi o wierność odtwarzania dla poszczególnych częstotliwości i dynamiki wyświetlania, tolerancja błędu jest poniżej 0,01%,  ±0,5Hz.

Na tych przykładach można zobaczyć ile tracimy w czasie odtwarzania muzy na monitorach, które mają wodospady w paśmie a do tego należy dodać akustykę pomieszczenia i mamy wtedy nie dobór lub nadwyżkę danego pasma.

Jak się mają pomiary, czy mówienie że określone pasmo / dolne octavy / nie są, lub są mało wykorzystywane w nagraniach.

Powyżej jest dowód.

Przykłady /fotki zrobiłem tylko na dwóch nagraniach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Teraz wiesz dlaczego jestem przeciwnikiem monitorów /dwudrożnych/, tu nie ma znaczenia ile jest głośników w kolumnie, ale jak równe ma pasmo kolumna.

No właśnie nie wiem. Co ma wyrównanie pasma do tego, czy kolumna jest podstawkowa czy podłogowa? Co ma do tego jej drożność? 

Najpierw wykres pasma przenoszenia 2-drożnego monitora (Elac). Równiutko, prawie jak po sznurku. 

19015-max_elac_bs_lab.jpg.05ef3ec45e526155712d3a4b51823549.jpg

A teraz dwie duże 3-drożne kolumny podłogowe (Bowersa i Monitor Audio). Ja równego pasma tu nie widzę.

51090-laboratorium-bowers-wilkins-702-s2-audiocompl-fot3.jpg.e099ef6300f744c2bd760ac630b57b5c.jpg50708-monitor-audio-monitor300-audiocompl-lab2.jpg.751d872a8f990be6539ef37c7fb16cd5.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biorąc pod uwagę wykresów i badań tylko wspomnę ze moja córa ma oberony 3 które grają ładnie , ja mam wiadomo opticony i choćbym robił cuda wianki te monitory maja się nijak do podłogowych kolumn .

Oczywiście są to dwa różne modele i poziomy ale chciałbym usłyszeć monitory które zagrałby jak podłogówki :( 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieporozumienie wynika stąd że kilkadziesiąt lat temu potrzeba było dużych głośników niskotonowych aby uzyskać bas który będzie schodził wystarczająco nisko i zapewnił odpowiednio duże natężenie dźwięku w domu. Obecnie stosunkowo niewielkie kolumny wyposażone w głośniki niskotonowe o średnicy kilkunastu cm dają sobie z tym radę. Do tego wytrzymałość głośników wysokotonowych była niewielka. Dlatego wtedy trzeba było budować kolumny trójdrożne aby zapewnić dobrą jakość dźwięku. Postęp spowodował że obecnie  rzadko producenci sięgają po konstrukcje wyposażone w wyspecjalizowane głośniki średniotonowe. Obecnie zwykle kolumny domowe są 2 lub 2,5 drożne. Takie konstrukcje zwykle łatwiej ustawić prawidłowo w domu. Nie można też zapominać o tym ze duży głośnik niskotonowy średnicy np. 30 cm gdy ma zapewnić wysoką skuteczność niekoniecznie będzie bardzo nisko schodził z basem. Duże kolumny estradowe dwudrożne są obecnie bardzo często spotykane. Na wykresach z postu 2 widać to jakie są dziś tendencje. Niewielkie kolumny dwódrozne mają dość często bardzo liniowe pasmo, a te duże podłogowe muszą głównie epatować podbitym basem, bez względu na to ilodrożne są. Bo takie są oczekiwania kupujących.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Co Ty tam takiego widzisz na tym wykresie Elaca?

Poprawcie mnie jeśli się mylę. Kolumna z takim wyrównanym pasmem może okazać się strzałem w dziesiątkę w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej, gdzie mody na niskich częstotliwościach czy pogłos na wyższych nie będzie tak doskwierał dzięki jej właściwościom. Zaś w pomieszczeniu z porządną adaptacją mogą być na drugim biegunie bo dokładając ograniczenia słuchu i krzywe izofoniczne może się okazać, że skraje pasma będą "wycofane" i kolumna będzie miała zbyt wyeksponowany środek pasma co nie każdemu przypadnie do gustu.

Z drugiej strony kolumny o podbitym basie i wysokich lepiej sprawdzą się w zaadoptowanych pomieszczeniach, kompensując ubytki krzywych izofonicznych i to co poprawią ustroje ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MariuszZ napisał:

Poprawcie mnie jeśli się mylę. Kolumna z takim wyrównanym pasmem może okazać się strzałem w dziesiątkę w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej

Pomieszczenie bez adaptacji akustycznej, albo po prostu kiepskie akustycznie pomieszczenie, co do zasady uwydatni wady głośnika, więc jeśli ktoś lubi wierny dźwięk to zawsze lepiej jest kombinować z wiernym głośnikiem niż z takim, który ma wyraźne góry i dołki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Felix1 napisał:

...

Porównuj kolumny w podobnym przedziale cenowym. Nadal monitor nie zejdzie tak nisko jak podłogówka, ale ogólnie zagra lepiej.

Mam podobne zdanie i doswiadczenie. Zmienilem MA Bronze na KEF R100 i nie moglem uwierzyc rezultatom. Rowniez uwazam, ze w tej samej grupie cenowej podstawki zagraja lepiej, zwlaszcza w pomieszczeniach mniejszych < 25m2 i/lub gdzie odsluch odbywa sie do odleglosci 3.5m. 

 

A co do plaskosci charakterystyki, to kolumny podstawkowe zarowno dwu- jak i troj-drozne, otrafia osiagnac dobre rezultaty. Pomiar w pokoju, KEF R3 vs Focal Aria 906:

135205_Screenshot2021-04-20104829.thumb.jpg.2dca2e0e21c504ec85a9e08756c73b82.jpg

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Poprawcie mnie jeśli się mylę. Kolumna z takim wyrównanym pasmem może okazać się strzałem w dziesiątkę w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej, gdzie mody na niskich częstotliwościach czy pogłos na wyższych nie będzie tak doskwierał dzięki jej właściwościom. Zaś w pomieszczeniu z porządną adaptacją mogą być na drugim biegunie bo dokładając ograniczenia słuchu i krzywe izofoniczne może się okazać, że skraje pasma będą "wycofane" i kolumna będzie miała zbyt wyeksponowany środek pasma co nie każdemu przypadnie do gustu.

Z drugiej strony kolumny o podbitym basie i wysokich lepiej sprawdzą się w zaadoptowanych pomieszczeniach, kompensując ubytki krzywych izofonicznych i to co poprawią ustroje ;) 

Załóżmy ze mamy monitory studyjne aktywne mogą byc 3-drożne : P

majac je w niedoskonałym, niezaadoptowanym akustycznie pomieszczeniu  zagrają srednio. Na basie mimo iz równe to głównie usłyszymy mody pomieszczenia. Tak wiec moim zdaniem. Im lepsze kolumny (rowne) tym bardziej trzeba przyłożyć sie do akustyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Na tych przykładach można zobaczyć ile tracimy w czasie odtwarzania muzy na monitorach, 

Odsluchujac nagranie organow koscielnych , to w najnizszych pasmach faktycznie brakuje bedz nie ma wcale i ten sam utwor brzmi o wiele gorzej niz z pelnopasmowych. I tutaj dzwiek moze byc zubozony o jakieś 30% jednak sa w innych gatunkach utwory ktore nie siegaja tak nisko i wystarczajace sa monitory. Tak wiec wszystko rozbija sie o to czego słuchamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Różnica między podłogówkami a monitorami to głównie zejście basu

nie myl podłogówek i kolumn podstawkowych z monitorami bo to dwie różne rzeczy. Mówimy o kolumnach 3drożnych i pozostałych tj. monitory nie zależnie od ilości zastosowanych głośników w kolumnie.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

A nie da się konkretniej?

obraz.png.bd4cd1e5d90b9d06f99c72baf6bde95a.png

19015-max_elac_bs_lab.jpg.05ef3ec45e526155712d3a4b51823549.jpg.89dbccc6e1230ccc41519da7f6cb83b3.jpg

teraz widzisz

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...