Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Kraft napisał:

No właśnie nie wiem. Co ma wyrównanie pasma do tego, czy kolumna jest podstawkowa czy podłogowa? Co ma do tego jej drożność? 

Najpierw wykres pasma przenoszenia 2-drożnego monitora (Elac). Równiutko, prawie jak po sznurku. 

19015-max_elac_bs_lab.jpg.05ef3ec45e526155712d3a4b51823549.jpg

A teraz dwie duże 3-drożne kolumny podłogowe (Bowersa i Monitor Audio). Ja równego pasma tu nie widzę.

51090-laboratorium-bowers-wilkins-702-s2-audiocompl-fot3.jpg.e099ef6300f744c2bd760ac630b57b5c.jpg50708-monitor-audio-monitor300-audiocompl-lab2.jpg.751d872a8f990be6539ef37c7fb16cd5.jpg

 

 

Tutaj w ostatnim foto mody pomieszczenia od 40-70hz mile widziane

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład

135205_Screenshot2021-04-20104829.thumb.jpg.2dca2e0e21c504ec85a9e08756c73b82.jpg.bb3a0b79dd3e98d8d2ae72aa6d7ed415.jpg

i teraz jak robisz pomiar w pomieszczeniu średnio przystosowanym akustycznie, to co otrzymasz i czy ten pomiar przy takich kolumnach jest prawidłowy skoro pasmo ma okrojone.

Ustawiając pomiar dla 40Hz  musisz dodać harmoniczne i mody, które powstaną przy tej częstotliwości przez głośnik niskotonowy.

Dlatego jakiekolwiek pomiary przy takich kolumnach tj. zabawa dla małych chłopców, takimi pomiarami bym się nie sugerował co do akustyki pomieszczenia

 

ten wykres porównaj z sygnałem który ma ok -15dBDSCF0032.thumb.JPG.5fa6186ad84548a6042fdb1d382d9e71.JPGDSCF0045.thumb.JPG.33ceba44da49cb97cc25ff7b06b4dcaa.JPG

Kolumny w spectrum ;pierwsza-  22Hz, 32Hz, 39Hz, 49Hz, 63Hz, 78Hz, 100Hz, 125Hz, 153Hz, 190Hz, .... piąta od prawej 9kHz, 11,3kHz, 14,8kHz, 18kHz, ostatnia to 20,5kHz

 

 

35 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Tak wiec moim zdaniem. Im lepsze kolumny (rowne) tym bardziej trzeba przyłożyć sie do akustyki.

to nie tak:35_thinking:, wręcz odwrotnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam wnioskować że nie ma lepszych kolumn, nie piszę o droższy bo czasami kosztują krocie, ale wcale nie są lepsze.

To jest poglądowy temat:35_thinking: jaki wpływ słabej jakości kolumny stereo mają na to co słyszymy.

 Ale są kolumny które przynajmniej w paśmie 38Hz do 20kHz mają pasmo w miarę równe ±3dB, czy już nikt nie potrafi zrobić takich.

Czasami jak czytam opisy z odsłuchów to mam wrażenie że są to tylko marzenia 🤥, a następnym krokiem jest kupowanie przeróżnych gadżetów  i mowa że słychać zmiany po wymianie kabla , wtyczki itd., jak to możliwe przy takich kolumnach:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Karol64208 napisał:

Ale są kolumny które przynajmniej w paśmie 38Hz do 20kHz mają pasmo w miarę równe ±3dB, czy już nikt nie potrafi zrobić takich.

Miałem parę takich u siebie. Grały przyzwoicie, jednak lepiej się bawiłem przy takich, które miały spadek -6 dB grubo powyżej 40 Hz. I co z tym zrobić? Rozciągnięcie pasma w dół, poniżej 40 Hz, to moim zdaniem jeden z mniej ważnych aspektów brzmienia. Zupełnie niepotrzebnie robi się z tego fetysz.

Trzeba też pamiętać, że katalogowe pasmo przenoszenia a rzeczywiste w pomieszczeniu, to dwie różne sprawy. W pomieszczeniu kolumny schodzą zazwyczaj znacznie niżej niż w pomiarach laboratoryjnych. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wyylumacz mi proszę

to proste wytłumaczenie

56 minut temu, Karol64208 napisał:

jak robisz pomiar w pomieszczeniu średnio przystosowanym akustycznie, to co otrzymasz i czy ten pomiar przy takich kolumnach jest prawidłowy skoro pasmo ma okrojone.

Ustawiając pomiar dla 40Hz  musisz dodać harmoniczne i mody, które powstaną przy tej częstotliwości przez głośnik niskotonowy.

 

1 minutę temu, Felix1 napisał:

MONITOR (czyli kolumna podstawkowa)

dalej mylisz monitory to nie zależnie czy podłogowe czy stoją na podstawce i są to 2 lub 2.1/2 drożne niezależnie od ilości włożonych głośników do pudła, a kolumna to już trójdrożna i też niezależnie czy podłogowa czy  stoi na podstawce i stosuje się je do stereo, to takie proste🤣.

4 minuty temu, Felix1 napisał:

Ten temat daje nam pogląd TYLKO na to, że dla Ciebie liczy się tylko pasmo przenoszenia, a nie jakość dźwięku.

chyba coś nie tak :35_thinking:, zobacz fotki i czego nie usłyszysz , a to właśnie dźwięk, który powinieneś słyszeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Karol64208 napisał:

Czy mam wnioskować że nie ma lepszych kolumn, nie piszę o droższy bo czasami kosztują krocie, ale wcale nie są lepsze.

To jest poglądowy temat:35_thinking: jaki wpływ słabej jakości kolumny stereo mają na to co słyszymy.

 Ale są kolumny które przynajmniej w paśmie 38Hz do 20kHz mają pasmo w miarę równe ±3dB, czy już nikt nie potrafi zrobić takich.

Czasami jak czytam opisy z odsłuchów to mam wrażenie że są to tylko marzenia 🤥, a następnym krokiem jest kupowanie przeróżnych gadżetów  i mowa że słychać zmiany po wymianie kabla , wtyczki itd., jak to możliwe przy takich kolumnach:(

Takie Ohm Walsh Talls schodzą do 26 Hz w oknie 3dB, i nie kosztują majątku. No, ale to wyjątek raczej niż reguła, a poza tym założę się ze maja swoje słabe strony w innej części pasma, lub tez wymagają określonej aranżacji wnętrza itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

dalej mylisz monitory to nie zależnie czy podłogowe czy stoją na podstawce i są to 2 lub 2.1/2 drożne niezależnie od ilości włożonych głośników do pudła, a kolumna to już trójdrożna i też niezależnie czy podłogowa czy  stoi na podstawce i stosuje się je do stereo, to takie proste🤣.

Nieodparcie nasuwa się pytanie, skąd pochodzą powyższe definicje. Można prosić o podanie źródła?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Felix1 napisał:

Już Ci napisałem, że używam zwrotu potocznego.

tak przypuszczałem,

24 minuty temu, Kraft napisał:

skąd pochodzą powyższe definicje. Można prosić o podanie źródła?

krótko, była firma , są monitory studyjne, estradowe i do kina domowego, które są przystosowane tylko dla tej funkcji w KD, natomiast nazwa kolumny do stereo, są zazwyczaj parowane kanały L/R nie zależnie czy podłogowe czy stojakowe/małe.

@Kraftna pewno znajdziesz więcej informacji w internecie.

To co opisuję dotyczy słuchania muzy stereo na kolumnach i na monitorach i co tracimy słuchając, albo inaczej czego nie słyszymy gdy mamy kolumny/monitory słabej jakości.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karol64208 napisał:

krótko, była firma , są monitory studyjne, estradowe i do kina domowego, które są przystosowane tylko dla tej funkcji w KD, natomiast nazwa kolumny do stereo, są zazwyczaj parowane kanały L/R nie zależnie czy podłogowe czy stojakowe/małe.

kiedyś mówiło się głośniki i każdy wiedział o co chodzi. Były głośniki podłogowe, wiadomo jakie? i głośniki podstawkowe; wiadomo dlaczego podstawkowe?

Estradowe, to też były głośniki. Były też kolumny głośnikowe.

Istotą jest, by mówić językiem zrozumiałym i komunikatywnym nawet takim, który przewody nazywa kablami, bo każdy wie, że kable leżą w ziemi lub wodzie a cała reszta to przewody.

Chyba, że chodzi o to, byś miał rację. Wystarczy więc o tym powiedzieć, to można ci ją przyznać i będzie spokój.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Walezy napisał:

@Karol 64208, jedyne czego dowodza twoje pomary to to, ze jesli komus zalezy na sluchaniu pierwszych trzech prozkow musi siegnac po subwoofer. Wiekszosc kolumn podlogowych tak czy siak nie poradzi sobie z tak niskimi czestotliwosciami. 

Bardzo dobrze napisane!

U mnie na elysianach 4 w 30m2 mam spadek tak jak na wykresach, ale to wynika z  akustyki pomieszczenia i rozstawienia głośników.
Basu nie brakuje w muzyce, za to w KD tragedia. Stąd 2x SVS Sb3000

AMEN:)

Temat dla mnie trochę nie zrozumiały, autor na siłę udowadnia że 3 litrowy silnik jest lepszy od 1 litrowego...a zapomina że niektórym taki mały wystarczy;)

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

No i jeżeli na przykład cena monitorów uwzględnia już cenę wzmacniaczy, a cena podłogówek nie, to nie jest to do końca sprawiedliwe porównanie :)

Tu też cię zaskoczę. Cena wzmacniacza Hypex jest na tym samym poziomie co cena zwrotnicy pasywnej w podłogówce.😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Karol64208 napisał:

Nic nie chcę uzasadniać :35_thinking: niczego nie narzucam a tylko prezentuj fotki jak wygląda pasmo odtwarzanego dźwięku, to nie jest nowość coś takiego stosowano już w latach 70

Obrazowe przedstawienie tego tematu daje lepsze wyobrażenie o zjawisku takim jak dźwięk:15_yum:

 

Przedstawiles cos oczywistego, chyba kazdy wie ze przyjmuje sie  ze pasmo slyszalne to 20-20k? Zastanawiam sie po co tyle fotek wkleileś? I co w nich wyjątkowego?

 

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

nie myl podłogówek i kolumn podstawkowych z monitorami bo to dwie różne rzeczy. Mówimy o kolumnach 3drożnych i pozostałych tj. monitory nie zależnie od ilości zastosowanych głośników w kolumnie.

 

 

Nic nie zrozumialem. Podlogowki z monitorem raczej nikt nie pomyli. Ale czym zasadniczo monitor sie różni od kolumny podstawkowej? Gdzie jest granica że dany produkt to monitor a nie kolumna podstawkowa.

No i czy monitory tak jak podlogowki nie moga byc 3 drozne ? Jaki to ma zwiazek z pasmem?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłem tego tematu by się spierać kto ma rację:15_yum:, fotki mają na celu pokazać w jakim paśmie gra muza / @Kenobi każdy wie że to 20Hz do 20kHz /, ale jak grają poszczególne pasma.

Jakie są różnice w dynamice poszczególnych częstotliwości w danym momencie i jaki mają wpływ źle dobrane kolumny jeżeli np mają -6dB w danym paśmie.

24 minuty temu, Felix1 napisał:

Narzucasz.

a jaki  miałbym w tym cel:15_yum:.

Zawsze jak pisane jest o zjawiskach zachodzących podczas testów ślepych czy niesłyszących:15_yum: to podnosi się krzyk a  pomiary czy inne dowody.

Na tym forum już wielokrotnie pisano że poniżej 60Hz to już nie ma takich instrumentów które tak nisko schodzą, lub jest ich kilka i nie warto pakować się w kolumny z pasmem poniżej 40Hz.

A może to tylko voodoo:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...