Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

6 godzin temu, Karol64208 napisał:

Nie zrobiłem tego tematu by się spierać kto ma rację:15_yum:, fotki mają na celu pokazać w jakim paśmie gra muza / @Kenobi każdy wie że to 20Hz do 20kHz /, ale jak grają poszczególne pasma.

Jakie są różnice w dynamice poszczególnych częstotliwości w danym momencie i jaki mają wpływ źle dobrane kolumny jeżeli np mają -6dB w danym paśmie.

 

Je sie tez nie spieram bo nawet nie rozumiem twoich intencji i co probujesz przedstawić.

Kazda muzyka ma inne charakterystki, i dodatkowo zmieniaja sie dynamicznie w czasie. Charakterystyka muzyki zawsze bedzie pofalowana. Jest to oczywiste. Inacsej nie byloby muzyki, płaska charakterystykę to moze mieć bialy szum.

Natomiast charakterystyka sprzetu ma być liniowa aby charakterystyka muzyki nie zostala zmieniona i to tez jest oczywiste. Do tego dąza producenci na ile sie da. Najgorzej jest z kolumnami. Ale to i tak pikuś w porownaiu z tym jak pomieszcznie psuje charakterystyke.

Dlatego nie rozumiem twoich intencji. Wybierz moze jedno zdjecie z pierwszego postu i je porzadnie opisz , co w nim takiego specjalnego. Dls mnie kazde zdjecie jest normalne, nie widze nic nowego , noc specjalnego, ot,  kolejne z miliona  A tak poza tym  te charakterysyki to uśrednienia calego utworu czy tylko pojedyncze probki w czasie? 

5 godzin temu, Dzik napisał:

Wg mnie monitor, jak sama nazwa wskazuje, służy do monitorowania (miksu, masteringu), czyli jest to głośnik raczej do zastosowań profesjonalnych bądź quasi profesjonalnych. IMO ludzie po prostu zaczęli mieszać pojęcia, zwłaszcza że sprzedawane są dzisiaj budżetowe monitory przewidziane także do użytku domowego.

Czym się charakteryzuje monitor? Tym, że powinien być w miarę możliwości wierny, a także do użytku w bliskim lub średnim polu.

To. by wskazywalo ze monitory sa najlepsze, a wg tytulu wątku wprost przeciwnie?

A najbardziej mnie dziwi jaki maja a tym zwiazek zdjecia z pierwszego postu? 🙂

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w tym temacie nie chodziło o to że monitory nie nadają się do słuchania muzyki. Bo takim mianem powinno określać się kolumny które wiernie reprodukują dźwięk. Bo monitorami mogą być duże kolumny 3-drożne z dużym głośnikiem basowym do postawienia na podłodze. Chodziło o przedstawienie wyższości kolumn w układzie 3-drożnym z wyraźnie większym głośnikiem dla basu niż średnich nad niezbyt dużymi kolumnami w układzie dwudrożnym. Prawda jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Gdy porównamy dwie pary kolumn takich i takich w zbliżonej cenie to okazuje się ze jest odwrotnie. Druga prawda jest też taka ze obecnie da się zbudować nieduże kolumny dwudrożne które pozwalają na słuchanie muzyki wiernie odtwarzanej i wystarczająco pełnopasmowo. Kiedyś nie było to możliwe. Często jest sens podbudować to subwooferem który rozciągnie pasmo w dół. Problemem wtedy jest często to ze taki dodatek powinien być mało odczuwalny gdy reprodukowane przez niego częstotliwości w sygnale nie istnieją. Wtedy trudno niektórym pogodzić się z tym ze zapłaciło za coś czego nie słychać za bardzo. Dlatego nie o monitory tu chodzi, tylko o pewną ideę która dawno temu upadła i wskrzeszanie jej nie ma sensu. Nawet kolumny estradowe o wysokiej skuteczności dziś częściej są dwudrożne i uzupełnia się je subwooferami gdy jest taka potrzeba.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie parametry jak rozciągnięcia basu, jego precyzja oraz skuteczność kolumn są ze sobą powiązane. Poprawianie jednego, pogarsza inne. Strojenie kolumn to szukanie najlepszego kompromisu. Czy lepiej bas rozciągnięty czy precyzyjny? Oto często jest pytanie. Najlepiej mogą grać kolumny, które wszystkie parametry mają średnie;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kenobi napisał:

Dawaj link 🤣

Ja znalazlem ciut droższe 🤣

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3172-three-bxt

No ale ja miałem na myśli monitory. Te za 45 tyś. przy tych co podałeś, to jak za darmo. Nic tylko zamawiać.🤪🤪🤪🍺

Edytowano przez paul klacska
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, paul klacska napisał:

czy takie cuś jak podlinkowałeś będę mógł bezpośrednio podłaczyć pod RME ADI 2DAC (albo jakos podobnie sie nazwya ;) ) czy cos jeszcze potrzebuję ?

edytka.

Szukam czegoś co zasili mi dwie normalne kolumny ale nei będzie wymagało bawienia sie w elektronika

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fafniak napisał:

czy takie cuś jak podlinkowałeś będę mógł bezpośrednio podłaczyć pod RME ADI 2DAC (albo jakos podobnie sie nazwya ;) ) czy cos jeszcze potrzebuję ?

 

Oczywiście, nie wiem tylko czy jest sens. Ten DAC który jest w hypxie naprawdę robi robotę. Z ciekawości podłączyłem parę Dac-ow i powiem ci , że dopiero Black Dragon i Chord quest zagrały odrobinę lepiej. Przepaści nie było ale była poprawa, no ale koszt tej zabawy to dodatkowe 5 koła. Miałem kilka Hegli, jakiegoś toppinga d70 chyba jak się nie mylę i coś jeszcze, ale już nie pamiętam. Doszedłem do wniosku, że szkoda sobie zawracać głowę do kwoty 5 tyś, jeśli chodzi o Dac do Hypexa. Moim zdaniem nie warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, paul klacska napisał:

Oczywiście, nie wiem tylko czy jest sens. Ten DAC który jest w hypxie naprawdę robi robotę. Z ciekawości podłączyłem parę Dac-ow i powiem ci , że dopiero Black Dragon i Chord quest zagrały odrobinę lepiej. Przepaści nie było ale była poprawa, no ale koszt tej zabawy to dodatkowe 5 koła. Miałem kilka Hegli, jakiegoś toppinga d70 chyba jak się nie mylę i coś jeszcze, ale już nie pamiętam. Doszedłem do wniosku, że szkoda sobie zawracać głowę do kwoty 5 tyś, jeśli chodzi o Dac do Hypexa. Moim zdaniem nie warto.

On ma DSP wiec analog tak czy inaczej trafi do ADC a potem na wewnętrzny DAC

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...