Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

44 minuty temu, Rega napisał:

No, można tak to ująć. Jednak konstrukcja tych ,,szaf,, jest lekko skomplikowana. To nie to co normalny sub. Biorąc jednak pod uwage pasmo przenoszenia to czasem i sub nie potrafi tak odtworzyć basu jak te KEFy. Koledzy żartują , że u mnie słychać czy skóra na bębnach jest odpowiednio naciagnięta. A jeśli chodzi o miejsce to przy odpowiedniej adaptacji nie wymagają nie wiadomo jak wielkiego pomieszczenia. No, ale to tak na marginesie. Nikogo nie namawiam do vintage.

Tutaj włożenie suba w linie transmisyjna moze dac podobne efekty.

Z tego co czytałem o transmisyjnych to szybkość obudowy zamknietej i zejscie basreflexu a powstajace znieksztalcenia falowodu i tak eliminuje praca suba (częstotliwość pracy czyt. Nisko ciety). Gabaryty podobne :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kenobi napisał:

No wlasnie. W takim razie jaki budzet potrzeby aby miec kolumny schodzace do 20hz przy -6db ?

W okolicach 10 000/para zł są Phantom Reactor. Schodzą do 18 Hz (-6 dB). Pewnie nawet mniejsze głośniki BT też sięgają w te rejony, ale nie chce mi się szukać. 

Aha. I w tej cenie jest kompletny system, ze źródłem i wzmocnieniem. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże, to jajo. 🤣  Kiedys mu sie przygladalem z ciekawosci, ale watpie aby zapewnił to co przyzwoite kolumny z subem.

Moze zaraz jeszcze wyjedziesz z jakims boomboxem albo jescze innym wynalzkiem, pewnie sie znajdą co schodzą nisko, idealne propozycje na forum hifi 🤣

Czekam na kraftesty 🤣

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy ze mozliwosci slyszenia "spadają" im nizej na charakterystyce. Podejrzewam ze najlepiej (najpełniej), dla nas zabrzmi system gdzie np. Od  16-20hz bedzie górką ktora delikatnie bedzie opadać by juz w okolicach 60-80hz było rowno jak "po sznurku" aż do konca pasma. No ok, koncowka pasma moze lekko opadać od np. 16khz do ok 20khz... tam i tak juz niewiele słychać ;)

Taki by mi sie marzył bezkompromisowy system (jesli chodzi o charakterystykę)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Od  16-20hz bedzie górką ktora delikatnie bedzie opadać by juz w okolicach 60-80hz

Jeżeli pasmo kolumn będzie mniejsze niż pasmo w ten sposób podane, powstaną wibracje które zniszczą nawet to co powyżej będzie .

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

, koncowka pasma moze lekko opadać od np. 16khz do ok 20khz... tam i tak juz niewiele słychać

czasami słychać i to dużo, ubytek zmieni brzmienie wysokich częstotliwości,  będzie syk metaliczny itd.

Przekopiowałem link aby nie powtarzać się dlaczego jest tak ważne w miarę równe pasmo, niekoniecznie z dołem 20Hz.

Wszystko zależy od źródła muzyki jakie mamy, bezsensu jest wydawać krocie na kolumny gdy słuchamy Yt, streamu,itd.

Głębia to nic innego jak narastanie amplitudy gamy/ tonu w czasie i jego opadanie- wyciszenie. W czasie tego  przyjmując że to jest sinus towarzyszą harmoniczne powstałe z rezonansu instrumentu, struny itd./ i częstotliwości początkowe z okolicy tej szczytowej-amplitudy.

Na ogół każdy dźwięk ma inną początkową harmoniczną i inną kiedy dźwięk się wycisza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol64208 napisał:

Jeżeli pasmo kolumn będzie mniejsze niż pasmo w ten sposób podane, powstaną wibracje które zniszczą nawet to co powyżej będzie .

Karol napisz to samo ale jakoś tak innymi słowami bo nie rozumiem

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

Wszystko zależy od źródła muzyki jakie mamy, bezsensu jest wydawać krocie na kolumny gdy słuchamy Yt, streamu,itd.

Głębia to nic innego jak narastanie amplitudy gamy/ tonu w czasie i jego opadanie- wyciszenie. W czasie tego  przyjmując że to jest sinus towarzyszą harmoniczne powstałe z rezonansu instrumentu, struny itd./ i częstotliwości początkowe z okolicy tej szczytowej-amplitudy.

Na ogół każdy dźwięk ma inną początkową harmoniczną i inną kiedy dźwięk się wycisza.

Masz jakies materiały do ogarniecia w tym temacie? Poczytalbym 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Poczytalbym 

Książki, ale na pewno znajdziesz w google.

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:
10 minut temu, Karol64208 napisał:

Jeżeli pasmo kolumn będzie mniejsze niż pasmo w ten sposób podane, powstaną wibracje które zniszczą nawet to co powyżej będzie .

Karol napisz to samo ale jakoś tak innymi słowami bo nie rozumiem

kiedyś już demonstrowałem na focie, jaki wpływ ma ograniczone pasmo GDN na pozostałe częstotliwości na tym GDN

GDN jak ma ograniczone pasmo od dołu zaczyna wibrować a to się nakłada na inne dźwięki na tym głośniku, a wtedy szklanka gra na stole itd.:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2021 o 13:11, Kraft napisał:

Rozciągnięcie pasma w dół, poniżej 40 Hz, to moim zdaniem jeden z mniej ważnych aspektów brzmienia. Zupełnie niepotrzebnie robi się z tego fetysz.

A moim bardzo ważny. Po latach użerania się z psełdoałdiofilskimi monitorami, potem z subwooferami do nich przeszedłem na podłogówki i uważam że dobra podłogówka absolutnie nie ustępuje stereofonia, zgraniem fazowym i kultura podstawkowym a ma do tego bas

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol64208 napisał:

GDN jak ma ograniczone pasmo od dołu zaczyna wibrować (...) a wtedy szklanka gra na stole itd.:D

Jak woofer ma ograniczone pasmo od dołu bo ma np. fs-45hz lub subwoofer ma filtr subsonic ustawiony na 30hz (w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem), to raczej nie wibruje tylko po prostu nie zagra Nic ponizej tej czestotliwosci

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, marcinmarcin napisał:

uważam że dobra podłogówka absolutnie nie ustępuje stereofonia, zgraniem fazowym i kultura podstawkowym a ma do tego bas

A czy ja to neguję? Problem tylko w tym, że dobra podłogówka jest droższa niż dobry monitor. I przy ograniczonych finansach rodzi się pytanie, dobry monitor, czy średnia podłogówka (albo średni monitor, czy kiepska podłogówka)? To kwestia dostępnych środków, a nie pryncypiów podłogówka, czy monitor. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca nie jestem przekonany, że monitorki za tę samą kasę zagrają lepiej od podłogówek... Wiele zależy od firmy / modelu i akustyki pomieszczenia. Ale do tej pory słuchałem tanich monitorków (<1500 zł) i stawiając je nawet z Polk T50 (za tysiaka), podłogówki wypadły dużo lepiej. Nie ma oczywiście co uogólniać, ale generalnie jak metraż pomieszczenia pozwala, to chyba prawie zawsze lepiej mieć podłogówki (w tej samej klasie cenowej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Karol64208 napisał:

Jeżeli pasmo kolumn będzie mniejsze niż pasmo w ten sposób podane, powstaną wibracje które zniszczą nawet to co powyżej będzie .

czasami słychać i to dużo, ubytek zmieni brzmienie wysokich częstotliwości,  będzie syk metaliczny itd.

Przekopiowałem link aby nie powtarzać się dlaczego jest tak ważne w miarę równe pasmo, niekoniecznie z dołem 20Hz.

Wszystko zależy od źródła muzyki jakie mamy, bezsensu jest wydawać krocie na kolumny gdy słuchamy Yt, streamu,itd.

Głębia to nic innego jak narastanie amplitudy gamy/ tonu w czasie i jego opadanie- wyciszenie. W czasie tego  przyjmując że to jest sinus towarzyszą harmoniczne powstałe z rezonansu instrumentu, struny itd./ i częstotliwości początkowe z okolicy tej szczytowej-amplitudy.

Na ogół każdy dźwięk ma inną początkową harmoniczną i inną kiedy dźwięk się wycisza.

Wyciete pasmo z dołu nie bedzie powodowac wibracji. Wg mnie  w przypadku lekko opadającej gory nie bedzie syku i metalicznonsci. Jak gora bedzie podbita to pewnie tak.

Gdzie ten przekopiowany link?

 

9 godzin temu, Karol64208 napisał:

Książki, ale na pewno znajdziesz w google.

kiedyś już demonstrowałem na focie, jaki wpływ ma ograniczone pasmo GDN na pozostałe częstotliwości na tym GDN

GDN jak ma ograniczone pasmo od dołu zaczyna wibrować a to się nakłada na inne dźwięki na tym głośniku, a wtedy szklanka gra na stole itd.:D

Szklanki na stole grają bo przy duzym spl bo po prostu stół wibruje, moze nawet rezonowac przy niektorych czestotliwosciach.

Zgadza sie GDN wibruje przy niskich czestotliwosciach, i naklada sie to na wyzsze czestotliwosci, z tych wibracji sklada sie muzyka jakby ktos nie wiedział. Co do wad to przy niskich czestotliwosciach moze nie wytwarzać wystarczajacego cisnienia z powodu zbyt malego skoku i powierzchni, moze dochodzić do granicy resorowania powodujac znieksztalcenia (moze o te wibracje ci chodzi), ostatecznie moze walic cewka w dekiel magnesu, ale co to są te zle wibracje pojizej czestotliwosci przenoszenia, mozesz wyjaśnić?. Przy zbyt duzej częstotliwosci membrana moze falować a przy zbyt niskiej co jest nie tak? No i który GDN? Wersji bylo bardzo dużo.

Zdjecia bez interpretacji, linki ktore nie istnieją, ksiazki bez tytulow. Mam wrazenie że to trolowanie.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie wkleił się, poniżej link można zaczerpnąć trochę informacji na ten temat.

1 godzinę temu, Kenobi napisał:

Zdjecia bez interpretacji, linki ktore nie istnieją, ksiazki bez tytulow. Mam wrazenie że to trolowanie.

np; tu info 

a może ten

https://www.taniaksiazka.pl/ebook-dzwiek-i-akustyka-nauka-o-dzwieku-pdf-p-652285.html

Dużo jest wydawnictw na ten temat, czy też prac naukowych, tylko trzeba szuka欬

1 godzinę temu, Kenobi napisał:

Szklanki na stole grają bo przy duzym spl bo po prostu stół wibruje, moze nawet rezonowac przy niektorych czestotliwosciach.

do tej pory nie spotkałem się z tym zjawiskiem u mnie¬¬ owszem jest, ale nie w takiej formie.

Występuje przy wadliwym sprzęcie, przesterowaniu dźwięku/ głośności,  / dla kolumn, pomieszczeni itd, a to oznacza że parametry sprzętu zostały przekroczone lub są ograniczone i grozić uszkodzeniem kolumny, wzmacniaczamoże temu towarzyszyć  dudnienie inaczej mówiąc interferencja.

Jako młody elektronik,na początku mojej przygody z dźwiękiem i elektroniką spotkałem się z tym zjawiskiem, a nawet się ucieszyłem :Dże tak gra i też szklanki grają / nie dysponowałem w tedy przyrządami, takie czasy były / ,  i zimny prysznic 🥶 kiedy poszedłem do ojca kolegi, który dysponował odpowiednimi przyrządami.

Moje pierwsze dzieło było do poprawki :15_yum:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesterowanie, nazywaj rzeczy po imieniu. A więc to przesterowanie nie tajemnicze "wibracje"

Schodzenie ponizej granicy przenoszenia kolumn a przesterowanie kolumn to dwa inne zagadniejia. Wadliwy sprzet to kolejne zagadnienie. Muzyka ponizej pasma przenoszenia kolumny raczej nie wniesie zniekształceń poza spadkiem glosnosci niskich czestotliwosci o ile nie slucha sie z pelną mocą. Wiec o ile nie doprowadzi sie do przesterowania to zniksztalcen czy tam zlych "wibracji" nie bedzie.

Jak sie teraz konstruuje tanie subwoofery, wklada sie glosnik o duzej powierzchni i skoku i o duzej mocy do malej obudowy. Pewnie jak by zmierzyć charakteryske to bylo -6 bylo przy 50hz lub wiecej. Czy to oznacza ze częstotliwości ponizej 50hz będą znieksztalcone? Nie, a dodtkowo ksztaltuje sie krzywą wzmocnienia tak aby bylo ono wieksze czym nizsza czetotliwosc i tak uzyskuje sie plaskie zejscie do 20 paru herców. Ale jak jest zapas mocy i skoku to nic nie porzadanego sie nie dzieje do póki się nie przeteruje.

Więc twoj blizej nie określony gdn tez można zmusić aby gral 20hz bez znieksztalceń,  tyle ze z niewielkim spl.

 

 

12 godzin temu, Karol64208 napisał:

GDN jak ma ograniczone pasmo od dołu zaczyna wibrować a to się nakłada na inne dźwięki na tym głośniku, a wtedy szklanka gra na stole itd.:D

 

3 godziny temu, Kenobi napisał:

Szklanki na stole grają bo przy duzym spl bo po prostu stół wibruje, moze nawet rezonowac przy niektorych czestotliwosciach.

 

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

do tej pory nie spotkałem się z tym zjawiskiem u mnie¬¬ owszem jest, ale nie w takiej formie.

Występuje przy wadliwym sprzęcie, przesterowaniu dźwięku/ głośności,  / dla kolumn, pomieszczeni itd, a to oznacza że parametry sprzętu zostały przekroczone lub są ograniczone i grozić uszkodzeniem kolumny, wzmacniaczamoże temu towarzyszyć  dudnienie inaczej mówiąc interferencja.

Jako młody elektronik,na początku mojej przygody z dźwiękiem i elektroniką spotkałem się z tym zjawiskiem, a nawet się ucieszyłem :Dże tak gra i też szklanki grają / nie dysponowałem w tedy przyrządami, takie czasy były / ,  i zimny prysznic 🥶 kiedy poszedłem do ojca kolegi, który dysponował odpowiednimi przyrządami.

Moje pierwsze dzieło było do poprawki :15_yum:.

To że przesterowałeś kolumny i szklanki zabrzęczały na stole to słabe wnioski wyciągnąłeś. Jakbyś nie przesterował, a osiągnął takie samo SPL przy tych samych częstotliwościach to też by zagrały. Tak się składa że dźwiek to wibracje, może poczytaj sobie jeszcze to może zrozumiesz. Wiec czy dobre wibracje czy złe od zniekształceń to szklanki zabrzęczą. Gablotka ze szkłami po mojej babci zabrzęczy nawet przy najbardziej high endowym sprzęcie.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Występuje przy wadliwym sprzęcie, przesterowaniu dźwięku/ głośności,  / dla kolumn, pomieszczeni itd

@Kenobi sorry, czytaj uważnie i sięgnij do książek.

Piszesz dlatego żeby pisać, a może wcześniej zapoznaj się z podstawami.

Ech :35_thinking:, szkoda mojego czasu.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kenobi napisał:

Jak sie teraz konstruuje tanie subwoofery, wklada sie glosnik o duzej powierzchni i skoku i o duzej mocy do malej obudowy. Pewnie jak by zmierzyć charakteryske to bylo -6 bylo przy 50hz lub wiecej. Czy to oznacza ze częstotliwości ponizej 50hz będą znieksztalcone? Nie, a dodtkowo ksztaltuje sie krzywą wzmocnienia tak aby bylo ono wieksze czym nizsza czetotliwosc i tak uzyskuje sie plaskie zejscie do 20 paru herców. Ale jak jest zapas mocy i skoku to nic nie porzadanego sie nie dzieje do póki się nie przeteruje.

Więc twoj blizej nie określony gdn tez można zmusić aby gral 20hz bez znieksztalceń,  tyle ze z niewielkim spl.

 

Właśnie te droższe subwoofery konstruuje się tak że do niewielkich lecz sztywnych obudów wkłada się niekoniecznie duże głośniki o bardzo dużym liniowym skoku i parametrach TS odpowiednich do takiej obudowy. Wymaga to dość drogiego głośnika o dużej mocy, bo skuteczność wtedy nie jest zbyt wysoka. Do tego potrzebny jest wzmacniacz o dużej mocy. Charakterystykę kształtuje się na drodze elektronicznej. Te tanie subwoofery buduje się bardziej klasycznie. Gdy ma być najtaniej, głośnik jest niewielki. Gdy może być trochę drożej to głośnik i obudowa są większe. Obudowa nie musi być wtedy tak sztywna, a głośnik i wzmacniacz są tańsze.

W starszych konstrukcjach głośników niskotonowych kolumn o dość dużej skuteczności liniowy skok był niewielki i dość łatwo było doprowadzić je do zniekształceń z tego powodu. Największe amplitudy w muzyce występują przy częstotliwościach w rejonie 100Hz, więc nie na samym skraju pasma i tu jest główny problem. Z tego właśnie powodu buduje się obecnie kolumny o mniejszej skuteczności, które są w stanie przyjąć większe moce bez zniekształceń.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam kolejne przykłady jak dźwięk wygląda graficznie, i na podstawie charakterystyki kolumn, które były przykładem wcześnie od każdego słupka  częstotliwości dodać lub odjąć dB których kolumna nie przeniesie czy też doda.966944699_BowersaiMonitorAudio.jpg.f265ae122c5d0d08c148503f619312a8.jpg

Elac.jpg.9a91d3ada6fad2d30dd7fa45503ad10e.jpg

kreska czerwona oznacza środek pasma danej kolumny, może być wyżej lub niżej jak kto woli:15_yum:

i od  tej kreski dodajemy dB lub odejmujemy dla danej częstotliwości.

Próbki pobrane z różnych nagrań, odtwarzane na tym samym poziomie -15dB z vinyli.

DSCF0063.thumb.JPG.82d80c9359916154fc72ec29aa94a0d3.JPGDSCF0051.thumb.JPG.e5463c2d020460f601d0b8a70aa6de85.JPG

DSCF0039.thumb.JPG.f95fb798bbc90717cc35f4a8e1fbf676.JPGDSCF0002.thumb.JPG.681ae5c80294be08e20b144085bd7d9e.JPG

DSCF0006.thumb.JPG.c05856a725d3374c28a8fc1399e27bb3.JPGDSCF0022.thumb.JPG.d84affed0d867e6eb0958db16ce15e92.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...