Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

13 minut temu, MariuszZ napisał:

Żeby zmienić ciśnienie należałoby w pompować lub wypompować z obudowy powietrze. Zakładając że obudowa jest zamknięta to nie ma takiego zjawiska chyba, że rozpatrywać ją jak wspomniany słoik i strzykawkę ale co to ma do akustyki nie bardzo rozumiem. 

 

A ty krótkowzrocznie myślisz, głośnik cofając sie generuje w obudowie ciśnienie, pracując do przodu podciśnienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

jesli rozmowa tyczy sie tylko głośnika bez obudowy umieszczonego wewnatrz to ok. Zwarcie akustyczne - cisnienie wewnatrz balona stałe.

Natomiast jesli włożysz do srodka ten sam glosnik w obudowie kompaktowej np. zamknietej wowczas zmiany cisnienia w baloniku beda spore w zaleznosci od skoku membrany  

Ja założyłem już że Kraftowi chodzi o głośnik w obudowie w baloniku

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

A co, jak wsadzimy głośnik do nadmuchanego balonika? Niby szczelna konstrukcja, a nie będzie przecież stanowiła żadnej bariery dla rozchodzących się fal dźwiękowych. Szczelność i przenikliwość dla fal niekoniecznie idą ze sobą w parze. Dlatego "wypychanie szyb" o niczym nie świadczy.

Szczelność jest "kluczowa" im nizej na charakterystyce proszę Pana.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pisze o baloniku którego typowa włąściwośc to zmiana objętości w zależności od wtłoczonego powietrza to oczywiste jest założyć że głośnik wtłacza powietrze.

Jeśli tego nie zrobimy a autor nie domówi to są 2 przypadki., potem 4 , potem 8 i jest 7 oftopów i perdolnik w rozmowie. Wszyscy plotą o czym innym a jak ktoś to przeczyta to nic nie wiadomo o co chodzi.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kenobi napisał:

A ty krótkowzrocznie myślisz, głośnik cofając sie generuje w obudowie ciśnienie, pracując do przodu podciśnienie

Myślę tak jak tłumaczysz czyli bez składu i ładu. I niby co z tym ciśnieniem się dzieje? Zmienia się w rytm drgań membrany, tak? To zmienia się coś jeszcze? Jest jakieś zaburzenie ośrodka czy tylko ciśnienie się zmienia? Powstają fale czy nie? Wg Ciebie nie? to tłumacz dalej. Pobudź mają krotkowzroczność... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Szczelność jest "kluczowa" im nizej na charakterystyce proszę Pana.

Własnie, że odwrotnie. Jak zamkniemy drzwi do pokoju w którym gra muzyka, to słuchając z korytarza najwięcej stracimy z góry pasma, a basy będą dalej dość dobrze słyszalne. Niskie częstotliwości łatwiej przenikają przez szczelne bariery niż wysokie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Myślę tak jak tłumaczysz czyli bez składu i ładu. I niby co z tym ciśnieniem się dzieje? Zmienia się w rytm drgań membrany, tak? To zmienia się coś jeszcze? Jest jakieś zaburzenie ośrodka czy tylko ciśnienie się zmienia? Powstają fale czy nie? Wg Ciebie nie? to tłumacz dalej. Pobudź mają krotkowzroczność... 

Tak zmienia się rytm :D, do gitary basowej dochodzi bębmnienie i słychać biegnące słonie i stado małp.

Zjedz snickera i wytłumacz

"Wytłumacz to:
"Słuchawki zamknięte , dobrej klasy mają świetny bas. Ale wystarczy troszkę odchylić, zrobić nieszczelność i bas niknie.""

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Kenobi napisał:

Oczywiście jeśli zaczniemy się bawić w modelowanie matematyczne to jeden i drugi przypadek obliczymy tak samo.

czy na pewno ¬¬tylko ogólniki nawet to co przeczytałeś gdzieś na forum nie sprawdzając czy to jest potwierdzone naukowo.

Szkoda odpisywać na twoje posty:/,  jak porównujesz rezonans szklanki i stołu, a do tego nie wiesz dlaczego kolumny mogą dudnić, same ogólniki.

Znalazłem coś co pomoże wyjaśnić zagadnienie głośnika: tu

Poczytaj:15_yum:

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

czy na pewno ¬¬tylko ogólniki nawet to co przeczytałeś gdzieś na forum nie sprawdzając czy to jest potwierdzone naukowo.

Szkoda odpisywać na twoje posty:/,  jak porównujesz rezonans szklanki i stołu, a do tego nie wiesz dlaczego kolumny mogą dudnić, same ogólniki.

Znalazłem coś co pomoże wyjaśnić zagadnienie głośnika: tu

Poczytaj:15_yum:

 

Gdzie ja porównuje rezonans szklanki i stołu ?

Ja poczytam, Ty raczej czytać nawet nie umiesz.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kenobi napisał:

Zjedz snickera i wytłumacz

"Wytłumacz to:
"Słuchawki zamknięte , dobrej klasy mają świetny bas. Ale wystarczy troszkę odchylić, zrobić nieszczelność i bas niknie.""

Wolę dropsa. 

Co niby mam tłumaczyć? To twoje słowa. Ty tłumacz. 

Wg mnie bas nie zniknie. Tylko go nie usłyszysz tak jakbyś nie odchylał muszli słuchawek? Dlaczego? Bo kierunek promieniowania elementu drgającego się zmienił jak ruszyłeś słuchawkę? Fale akustyczne zamiast "prosto" do ucha zaczęły inną drogą podążać?

A wg  twojej teorii ciśnienie się zmniejszyło/zwiększyło? Niezły skok ma zatem membrana słuchawek 😉

28 minut temu, Kenobi napisał:

Bzdura, ta sama ilość wtłoczonego powierza do objętości 1L i 10L inaczej zmieni ciśnienie.

No dobra, a co ze zjawiskami falowymi? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MariuszZ napisał:

Wg mnie bas nie zniknie. Tylko go nie usłyszysz tak jakbyś nie odchylał muszli słuchawek? Dlaczego? Bo kierunek promieniowania elementu drgającego się zmienił jak ruszyłeś słuchawkę? Fale akustyczne zamiast "prosto" do ucha zaczęły inną drogą podążać?

Zrób eksperyment skoro nie wierzysz.

9 minut temu, MariuszZ napisał:

No dobra, a co ze zjawiskami falowymi? 

Nalej sobie wody do wanny i spróbuj wytworzyć falę o długości 30cm

A potem 17 metrów

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kenobi napisał:

Ha ha ha, ten z wiedzą sie odezwał, przeciez to stół drzy i dlatego szklanki na nim graja

kto to pisał ¬¬, a może nie wiesz co to rezonans stołu i kiedy szklanki graja - rezonują i dla czego. Bo stół rezonuje ? :15_yum:

A wiesz dlaczego stół drży.. ...?  dlatego że ty przy nim siedzisz🤣

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kraft napisał:

Własnie, że odwrotnie. Jak zamkniemy drzwi do pokoju w którym gra muzyka, to słuchając z korytarza najwięcej stracimy z góry pasma, a basy będą dalej dość dobrze słyszalne. Niskie częstotliwości łatwiej przenikają przez szczelne bariery niż wysokie.

Widze ze nie zrozumiałeś mojego przekazu! Skoro "wchodzisz" w wysokie tony to... 

2 godziny temu, Kraft napisał:

A co, jak wsadzimy głośnik do nadmuchanego balonika? Niby szczelna konstrukcja, a nie będzie przecież stanowiła żadnej bariery dla rozchodzących się fal dźwiękowych. Szczelność i przenikliwość dla fal niekoniecznie idą ze sobą w parze. Dlatego "wypychanie szyb" o niczym nie świadczy.

A co jesli włożymy wysokotonowy (skoro w ta strone uderzamy), do balonika wypelniony watolina, filcem i innymi tego typu pochłaniaczami? - widzisz analogie do Twojego przykladu z korytarzem?

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

kto to pisał ¬¬, a może nie wiesz co to rezonans stołu i kiedy szklanki graja - rezonują i dla czego. Bo stół rezonuje ? :15_yum:

 

Pomyśl, bo twoim problemem jest brak myślenia.

Jeśli stół wibruje wystarczająco mocno to szklaki się odrywają, są podrzucane o ułamek milimetra, opadając uderzają o stół który znowu może się wznosić, i same zaczynają brzęczeć od uderzeń

Przyklej szklanki do stołu i zrób ponownie test jak nie wierzysz. Nie będą już grać.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kraft napisał:

Jak zamkniemy drzwi do pokoju w którym gra muzyka, to słuchając z korytarza najwięcej stracimy z góry pasma, a basy będą dalej dość dobrze słyszalne. Niskie częstotliwości łatwiej przenikają przez szczelne bariery niż wysokie.

Jesli drzwi do pokoju sa Twoim zdaniem "szczelna barierą" to ja nie mam juz pytań!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kraft napisał:

Własnie, że odwrotnie. Jak zamkniemy drzwi do pokoju w którym gra muzyka, to słuchając z korytarza najwięcej stracimy z góry pasma, a basy będą dalej dość dobrze słyszalne. Niskie częstotliwości łatwiej przenikają przez szczelne bariery niż wysokie.

Wysokie tony zostawmy na inny temat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kenobi napisał:

Nalej sobie wody do wanny i spróbuj wytworzyć falę o długości 30cm

A potem 17 metrów

No dobra ale przecież ta odległość 30cm vs 17m to "umowna" kwestia, bo przecież cząstki wody nie przemieszczają się na 17m tylko w niewielkiej przestrzeni drgają z odpowiednią częstotliwością i przekazują te drgania sąsiednim cząsteczkom i czy to będzie wanna czy jezioro nie zmieni to kwestii drgań tylko zobrazowania fali. W wannie jej nie zobaczysz, na jeziorze tak ale czy w wannie drgania cząsteczek odpowiadające długości fali 17m nie zaistnieją? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...