Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

5 godzin temu, Kraft napisał:

Coś się to nie trzyma kupy, co piszesz.

Zgadzam się :)  @Kenobi, z całym szacunkiem, ale tego nie czujesz. Zanadto ufasz intuicji. Nie chce mi się odnosić do wszystkiego, co zostało od wczoraj napisane, ale wróćmy może do słoika ze strzykawką. Dla lepszego obrazu zastąpmy ją jednak membraną, która porusza się z częstotliwością 1 Hz. Wg Ciebie ruch ten wywołuje natychmiastowy skutek zmiany ciśnienia w całej objętości słoika. Czyli idąc dalej, ciśnienie przy samej membranie jest w każdej chwili czasowej dokładnie takie samo jak na dnie słoika. 

Otóż nie. Powietrze ma masę, a więc i bezwładność i do tego jest sprężyste. Te cechy pozwalają na następującą analogię. Wyobraźmy sobie długą sprężynę. Co się stanie gdy jeden z końców potraktujemy młotkiem? Czy efekt będzie widoczny od razu na przeciwnym końcu? Nie. Zaburzenie będzie się przemieszczać z pewną prędkością, zależną od parametrów sprężyny. Masa kolejnych zwojów będzie uzyskiwała przyspieszenie na skutek oddziaływania siły sprężystości już przemieszczonych zwojów poprzedzających. Podobnie w powietrzu. Ruch membrany naciągniętej na słoik będzie "widoczny" na jego dnie z opóźnieniem w przybliżeniu równym h / 340 (  h - wysokość słoika). 

Dźwięk ma po prostu naturę falową i nie jest konieczne, aby cała długość fali zmieściła się w pomieszczeniu, aby tak pozostało  :)  Odniosłem też wrażenie, że błędnie utożsamiasz falę akustyczną z falą stojącą, charakterystyczną dla rezonansu.

 Co to za głupie przekreślenie? Ja tego nie zrobiłem. :| 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@nowy78
@Kraft

To zrobcie fale 17m na powierzchni wody w wannie

Na jeziorze z gladkim lustrem bez problemu to zrobicie.  A  jak sie wam uda w wannie to mozemy kontynuować dyskusje 😉

Jusli bedziemy kubek szybko zanurzac glebiej i podnosic aby był plytko zanurzony to powstanie krotka fala rozchodząca sie od kubka na brzegi.

 

IMG_20210430_150452_edit_1534631199561656.jpg

Jesli bedziemy robic to powoli  to zanurzając kubek, najlepiej kubeł powoli poziom wody w calej wannie bedzie się podnosił. Jak bedziemy podnosić to poziom w calej wannie bedzie się opuszczał. Nie ma fali, poziom zmienia sie w calej wannie jednocześnie (*) .

IMG_20210430_150458_edit_1534652461241862.jpg

Jesli bedziemy kubeł zanurzac i podnosic na jeziorze to powstanie bardzo dluga fala.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo z dzwiekiem.

Jesli jest to 10khz to przy glosniku od zewnatrz jak membrana sie wysunela mamy nadcisnienie,  1.7cm dalej jest podcisnienie, a kolejne 1.7cm jest nadcisnienie, jest to fala ktora sie bedzie przemieszczać, przemieszczc tak jak fala 2 wannie.

W obudowie mamy to samo, powstaje fala o przeciwnej fazie, przemieszcza sie i oodbija od scianek.

Ale przy 20hz fala ma 17m, ,na otwartej przestrzeni przy glosniku mam nadcisninie jak membrana jest maksmalnie wychyloja,  8.5 metra dalej podcisnienie, a kolejne 8.5m dalej znowu nadcisnienie, i fala ta bedzie sie przemieszczać na otwartej przestrzeni.

Ale w obudowie kolumny juz nie , na calej obietości jednoczesnie (*) sie cisnienie podnsosi a potem cisnienie opada, w maksymalnym cofnieciu mambrany do srodka kolumny mamy maksymalne cisnienie, przy maksymalnym wychyleniu na zewnątrz kolumny mamy maksymalne podcisnienie. Ale przemieszczajacej sie fali nie ma (*)

(*) Drobne falowanie w cisnieniu czy poziomie lustra wody zachodzi , ale jest wielokrotnie mniejsze od calkowitych zmian cisnienia czy poziomu wody.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kenobi napisał:

Jesli bedziemy robic to powoli  to zanurzając kubek, najlepiej kubeł powoli poziom wody w calej wannie bedzie się podnosił. Jak bedziemy podnosić to poziom w calej wannie bedzie się opuszczał. Nie ma fali, poziom zmienia sie w calej wannie jednocześnie (*) .

3 godziny temu, Kenobi napisał:

na calej obietości jednoczesnie (*) sie cisnienie podnsosi a potem cisnienie opada,

 

Słyszałeś o czymś takim jak horyzont zdarzeń? Nie ma możliwości, by zdarzenie rozprzestrzeniało się szybciej niż prędkość światła. Nie ma zatem żadnych szans, nawet teoretycznych, by poziom wody w wannie lub ciśnienie w kolumnie zmieniały się jednocześnie w całej ich objętości. Muszą propagować!!!

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Słyszałeś o czymś takim jak horyzont zdarzeń? Nie ma możliwości, by zdarzenie rozprzestrzeniało się szybciej niż prędkość światła. Nie ma zatem żadnych szans, nawet teoretycznych, by poziom wody w wannie lub ciśnienie w kolumnie zmieniały się jednocześnie w całej ich objętości. Muszą propagować!!!


Zgadza sie, zanim cisnienie dojdzie od glosnika do przeciwleglej scianki niech to bedzie 1m mija 0.003s , nie trzeba siegac do horyzontu zdarzeń ani predkosci swiatla. Ale nie ma to znaczenia bo jest pomijalne.

Na upartego mozna wpierdolić problem z falowaniem wszedzie, czy to silowniki hydraliczne, czy to wanna z kublem gdzie przede wszystki zachodzi zjawisko wyporu, czy to ciegno od spustu wody w kiblu Teorie kwantowa zreszta też. Niestety nikomu to nie ulatwi dokonania obliczeń jaką srednicę ma mieć tlok w silowniku, gródż w tamie czy otwor br w kolumnie.

Dlatego do obliczenia czestotliwosci BR stosuje sie wzory uproszczone i nie uwzglednia sie dlugosci kolumny lecz jej obletosc bo 0.5m czy 1m ma male znazenie, zjawisko falowanie sie olewa bo jest pomijalne. W kolumnie ktora ma 3m wysokosci juz ich nie zatosujemy bo tam zjawisko falowe zaczyna miec znaczenie  Są tez konstrukce rurowe, gdzie po obu stronach glosnikach montuje sie rure o odpowiedniej dlugosci , cwierc fali i ile dobrze pamietam, mają po kilka metrow, te kilka metrow ma juz znaczenie i tam obliczenia opiera sie na dlugosci fali.

 

Skoro nie widzisz jak kubeł wpychany do wody wypiera ja i podnosi poziom. Skoro nie rozumiesz ze glosnik ktory sie cofa w zamknietej obudowie podnosi cisnienie w obudowi. To nie zrozumiesz czemu bas w malym ponieszczeniu jest najlepszy.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysalem ze Kraft zalapie. Ale ja pokazuje szkolne doswiadczenie ze strzykawkami, Kraft widzi fale. Ja pokazuje szkolne doświadczenie z wypieraniem wody, Kraft widzi fale. Ja poakzuje doswiadczenie ze spreżaniem powietrza, Kraft widzie fale.

Czasami tak bywa, Batman w teście Rorschacha widzi wszędzie nietoperze a Kraft fale 🤣

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piątkowy wieczór... A co tam, można trochę popisać 🤣

7 godzin temu, Kenobi napisał:

To zrobcie fale 17m na powierzchni wody w wannie

Na jeziorze z gladkim lustrem bez problemu to zrobicie.  A  jak sie wam uda w wannie to mozemy kontynuować dyskusje 😉

Jeśli chodzi o mnie, to nie mam z tym problemu. To równie łatwe w obu przypadkach :) Zanurzając powoli kubek w wannie powstanie dokładnie taka sama fala jak na jeziorze. Różnica jest taka, że na jeziorze można ją zobaczyć w całości i odpływa w siną dal, a w wannie tylko mały wycinek i po chwili od rozpoczęcia swojej podróży, ulegnie odbiciu i zacznie interferować. Po prostu tak to działa! 

Ale ok, możemy postawić się w roli fali... o przepraszam, tego czegoś, co wychodzi z głośnika. No więc membrana drga z częstotliwością 20 Hz, a my się od niej odrywamy (pamiętając, że jesteśmy w roli ;) ). No i teraz pojawia się zasadnicze pytanie. Skąd mamy wiedzieć, czy pomieszczenie jest na tyle duże, żebyśmy mogli przyjąć postać fali, czy jednak niewystarczające i robimy za "zmianę ciśnienia"? A trzeba wiedzieć od razu, żeby było szybko :) 

A już całkiem poważnie, wspomniałeś także o obudowach typu BR, ale z tego co czytam wnioskuję, że niezbyt dobrze rozumiesz jak działają. Są to rezonatory. A jak to z rezonatorami bywa, przy pewnej charakterystycznej częstotliwości pobudzenia rezonują - drgają chętniej niż przy innych. Zwiększa się wtedy amplituda drgań, gdyż energia dłużej pozostaje w układzie. Zwracam uwagę na pogrubione pojęcia charakterystyczne dla... A gdy się temu przyjrzeć dokładniej, mamy coś w rodzaju kulki na sprężynie. Powietrze znajdujące się w skrzyni o pewnej objętości jest sprężyną, natomiast to znajdujące się w tunelu stanowi masę, której analogią jest kulka. Co się dzieje po pobudzeniu tylną stroną membrany głośnika już opisywałem wyżej na przykładzie długiej sprężyny.

I w końcu:

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Skoro nie widzisz jak kubeł wpychany do wody wypiera ja i podnosi poziom. Skoro nie rozumiesz ze glosnik ktory sie cofa w zamknietej obudowie podnosi cisnienie w obudowi. To nie zrozumiesz czemu bas w malym ponieszczeniu jest najlepszy.

Korzystniejsze dla odtwarzania basu są akurat większe pomieszczenia. Ich częstotliwości rezonansowe zaczynają się niżej, jak również są bardziej równomiernie rozłożone  (w równiejszych odstępach na osi częstotliwości). Przypomnę, że najniższe mody odpowiadają połowie fali pomiędzy przeciwległymi ścianami, a kolejne są w odstępach półfalowych. Dla niższej częstotliwości "początkowej", wyższe mody są po prostu bliżej siebie. To daje bardziej rozciągniętą i wyrównaną charakterystykę, niż w pomieszczeniach małych.

A tu można co nieco podejrzeć, jak to jest z tymi falami ;) symulator

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78

Wszystko sie zgadza ale nie widzisz mojego punktu widzenia.

To moze zacznikmy od tego co napisaleś :

"A już całkiem poważnie, wspomniałeś także o obudowach typu BR, ale z tego co czytam wnioskuję, że niezbyt dobrze rozumiesz jak działają. Są to rezonatory. A jak to z rezonatorami bywa, przy pewnej charakterystycznej częstotliwości pobudzenia rezonują - drgają chętniej niż przy innych. Zwiększa się wtedy amplituda drgań, gdyż energia dłużej pozostaje w układzie. Zwracam uwagę na pogrubione pojęcia charakterystyczne dla... A gdy się temu przyjrzeć dokładniej, mamy coś w rodzaju kulki na sprężynie. Powietrze znajdujące się w skrzyni o pewnej objętości jest sprężyną, natomiast to znajdujące się w tunelu stanowi masę, której analogią jest kulka. Co się dzieje po pobudzeniu tylną stroną membrany głośnika już opisywałem wyżej na przykładzie długiej sprężyny."

Powietrze jest sprężyną - o to mi chodzi, dlaczego jest spreżyną? Jak weźmiemy sprzykawkę, zamkniemy ją, i pchniemy tlok, wrosnie cisnienie i napór na tlok, wcisniemy głębiej i jest jescze wieksze cisnienie napierające na tłok, działa jak sprezyna.  Nie rozważamy że jak przesuniemy tłok to powstanie fala ktora sie odbije od sciany i bedzie i interferować,  jest to zjawisko pomijalne mimo tego ze tam tez występuje. I tylko o to mi chodzi. W srodku kolumny w calej objetosci zmienia się cisnienie , działa jak spreżyna, wieksza objętosc - slabsza sprezyna, mniiejsza objetosc - sztywniejsza sprezyna, zjawisko falowe przy niskich czestotliwosciach w tak malej obudowie jest pomijalne.

To samo głosnik, głosnik jak się cofa powoli to w srodku rosnie cisnienie. Nie rozwazamy że idzie fala odbija sie i interferuje bo jest to pomijalne. Rozwazamy ze powietrze jest sprezyną wiec jak glosnik sie cofa to rosnie cisnienie.

Zgadza sie czy nie ?

 

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

A tu można co nieco podejrzeć, jak to jest z tymi falami ;) symulator

Ustaw 0.3hz

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78

Twierdzisz że wieksze pomieszczenie jest lepsze. Ok fala 28hz, 12m dlugosci , pomieszczenie gdzie miedzy scianami 6m, glosnik jest przy jednej scianie, my siedzimy w srodku miedzy scianami.

Kliknik na symualtor i ustaw 0.8hz, bedzie podobny efekt, amplituda w srodku bedzie niska

A teraz pomieszczenie gdzie między scianami sa 2m. W związku ze nie mozemy skrocic sznurka w twoim symulatorze to musimy obnizyc czestotliwosć aby 3x wydluzyc fale. Ustaw na 0.26hz.

Problem duzych pomieszczeń jest taki ze niezaleznie gdzie sie siedzi zawsze jakas czestotlwiosc sie wycina bo odbite fale sie niwelują. Kazde inne miejsce podbija jedna niską czestotliwosc a oslabia inna niska czestotliwosc.

W malym pomiesczniu tego wlasnie nie ma i tu jest bardziej liniowo, oczywiscie do pewnego momentu bo przy wyzszym basie gdziexfala jest krotka też pojawia sie problemy. Przy niskim basie  najczesciej jest on podbity w sporym zakresie. Jak masz 2m miedzy scianami to nie jesteś w stanie sie oddalic od sciany o 3m 🙂 aby te 28hz sie zniwelowalo

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MariuszZ napisał:

To my tu już o podnośnikach hydraulicznych i sztucznych falach w basenie debatujemy czy o dźwięku? Wróćmy do przynajmniej 20 Hz 😉

Strzykawką ruszamy przynajmniej 20 razy na sekundę. Wiadrem w wannie też. 

Tłumaczcie w tych granicach 😉

 

Ten sznurek w symulatorze , woda i powietrze to inne srodowiska, wiec trzba rozwazac inne czestotliwosci aby uzyskac podobne dlugosci fal. Poza tym ustaw 20hz na tym sznurku w symmulatorze. Hmmm chyba max 3hz. No i szarp szklanką w wodzie z czestotliwoscia 20hz. Troszkę sie spocisz :D

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kenobi napisał:

wiec trzba rozwazac inne czestotliwosci aby uzyskac podobne dlugosci fal

Coś się tak uparł na tą długość fali? Nawet jak będzie w małej kubaturze jednasiedemnasta (1m/17m) z tej fali to przecież poza tym, że jej nie zobaczysz całej (pełny okres) to amplituda, faza i cokolwiek co ma fala do zaoferowania się w tej kubaturze pojawi. Będzie zmiana ampli i fazy i będą tak jak Piotr opisał odbicia, interferencje i inne cuda. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Zgadza sie czy nie ?

👍 Rzeczywiście w przypadku rozważania działania bas refleksu bierzemy pod uwagę zjawiska oczko wyżej względem falowych. Dobrze mimo wszystko wiedzieć, jak powstaje owo ciśnienie oddziałujące na  masę powietrza w tunelu i że nie jest to jednak proces tak błyskawiczny jak pisałeś.

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Twierdzisz że wieksze pomieszczenie jest lepsze. Ok fala 28hz, 12m dlugosci , pomieszczenie gdzie miedzy scianami 6m, glosnik jest przy jednej scianie, my siedzimy w srodku miedzy scianami.

To mniej więcej tak jak u mnie :) 

Rozpatrujesz tylko 1 mod w jednym kierunku. Pokój to 4 ściany, podłoga i sufit. Oprócz fal stojących mamy w nim szereg innych odbić. To co dociera do naszych uszu jest ich wypadkową i wcale niekoniecznie w połowie pokoju nie będzie słychać tych 28Hz. A nawet jeżeli, to jest to chyba i tak mniej uciążliwe niż wielka góra na 56 Hz w pokoju długości 3 m. Bo  po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę, że w mniejszym niespecjalnie mamy wybór co do ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego. Są większe szanse, że aby uzyskać odległość od kolumn, zarówno one jak i my będą usytuowane blisko ściany. Po drugie, takie podbicie będzie bardziej słyszalne. No i to o czym pisałem, gdy pierwszy mod wypada na 28 Hz, to kolejne będą na 56, 84, itd. Mamy jeszcze mody w innych kierunkach. Jeżeli pokój ma przyzwoite proporcje, uzupełnią się i uzyskamy wyrównaną charakterystykę. Teraz pokój o dl 3 m. Pierwszy mod na 56 Hz, kolejny 112 Hz. Gdy do tego dołożymy standardowe 2,8m wysokości robi się jeszcze mniej ciekawie. A praktycznie. U kolegów, którzy mają pokoje odsłuchowe o powierzchni rzędu 10 - 12 m2 wyraźnie słychać podbicia na pewnych nutach. U mnie jest elegancko. Pokój ok 23m2 (5,8m na 4,5m z wycięciem - w kształcie L), kolumny 1m od ściany o długości 4,5m - niesymetrycznie, siedzę w pobliżu środka pokoju. Dolna częstotliwość pasma przenoszenia kolumn 28 Hz (-3dB). Charakterystyka bez żadnej korekcji elektronicznej/cyfrowej z wygładzeniem psychoacoustic:

 

Orientacja.jpg

Ja tam jestem zadowolony :) I z tego co widać powyżej, jak również z tego jak to odbierają moje uszy.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nowy78 napisał:

👍 Rzeczywiście w przypadku rozważania działania bas refleksu bierzemy pod uwagę zjawiska oczko wyżej względem falowych. Dobrze mimo wszystko wiedzieć, jak powstaje owo ciśnienie oddziałujące na  masę powietrza w tunelu i że nie jest to jednak proces tak błyskawiczny jak pisałeś.

Nic takiego nie pisałem. Pisałem że jest pomijalne.

13 godzin temu, Kenobi napisał:

Zgadza sie, zanim cisnienie dojdzie od glosnika do przeciwleglej scianki niech to bedzie 1m mija 0.003s , nie trzeba siegac do horyzontu zdarzeń ani predkosci swiatla. Ale nie ma to znaczenia bo jest pomijalne.

 

17 godzin temu, Kenobi napisał:

(*) Drobne falowanie w cisnieniu czy poziomie lustra wody zachodzi , ale jest wielokrotnie mniejsze od calkowitych zmian cisnienia czy poziomu wody.

 

Dnia 29.04.2021 o 10:36, Kenobi napisał:

Ale przy obliczeniach uproszczonych

 

Nie zamierzam więcej tracić czasu na twardogłowych. Więc kończę tymi dwoma pomiarami,

Niebieski pomiar. niech jakiś twardogłowy mi pokaże na tym pomiarze interferencje fal poniżej 100hz wewnątrz obudowy. NIE MA !!!!!. Efekt falowania jest pomijalny. Jest zmieniające się ciśnienie. Ciśnienie idealnie proporcjonalne do wychylenia membrany głośnika. Ciśnienie w całej komorze w tym samym momencie jest takie same (*) gwiazdka jak wcześniej żebyście się nie wyjeżdżali z prędkością światła i dzwięku bo  jest to pomijalne.

in.JPG

 

 

Pomiar zielony

out.JPG

Pomiary

in out.jpg

 

Jak na mój gust bas w pomieszczeniu o wymiarach 20x30x40 cm jest najlepszy. Jest mocniejszy, jest liniowy.

A czemu jest przy 30hz jest mocniejszy o 50db niż na zewnątrz ? Bo w komorze zamkniętej, powoli (pojęcie względne) poruszająca się membrana sciska powietrze tworząc wysokie ciśnienie.

Jak ktoś chce mieszać w to efekt falowy to dla niego inny opis. W szczycie maksymalnego wychylenia membrany fala odbita 10 razy i więcej od ścianek wewnątrz kolumny i nadal ma ten sam zwrot i się nakłada i dodaje. Ja osobiście wolę ten uproszczony.

Na tym kończę ten wątek.

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nowy78 napisał:

👍 Rzeczywiście w przypadku rozważania działania bas refleksu bierzemy pod uwagę zjawiska oczko wyżej względem falowych. Dobrze mimo wszystko wiedzieć, jak powstaje owo ciśnienie oddziałujące na  masę powietrza w tunelu i że nie jest to jednak proces tak błyskawiczny jak pisałeś.

 

 

Orientacja.jpg

Ja tam jestem zadowolony :) I z tego co widać powyżej, jak również z tego jak to odbierają moje uszy.

Jesteś zadowolony ? Pokaż prawdziwe dane bez filtracji. Taki jest problem z adiofilami, włączą sobie filtrację na wyniku pomiarowym i od razu im się lepiej słucha. Albo podmienią kable głośnikowe i też im się lepiej słucha. A @Karol64208 ma głośniki z plakietką 20Hz-30Khz i u niego bas brzmi najlepiej, każdy inny monitor dudni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kenobi napisał:

Taki jest problem z adiofilami, włączą sobie filtrację na wyniku pomiarowym i od razu im się lepiej słucha. 

Kolego @nowy78, a nie jesteś w stanie tak posłuchać bez stosowania psychoakustycznych trików? Nie umiesz słuchać "na żywca"? ;)

PS nieaudiofile ponoć potrafią.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do takich pomiarów domowym sposobem, i bez podania przy jakim natężeniu w dB/ faktycznym/ był robiony pomiar, inaczej to jest tylko zabawa.

Jak już robimy pomiar,  to przy różnym natężeniu, wtedy możemy wyciągnąć w miarę poprawne wnioski, ale do tego jest potrzebnych kilka mikrofonów/ punktów pomiaru w tym samym czasie/ :15_yum:

Przeciwnym razie tylko się oszukujemy, lub też szukamy dziury w całym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...