Skocz do zawartości

DLACZEGO NIE MONITORY


Karol64208

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 315
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@Felix1 - czy Ty uważasz, że zawieszenia to taki wielki problem???  Całe komplety są dostępne na ebay. I cena nie jest jakaś porażająca. Dobry, sprawdzony zakład zajmujący się wymianą zawieszeń daje sobie radę z takimi rzeczami w ciągu kilku godzin. W w/w kolumnach o tyle trudniej, że zamiast kopułek w głośnikach niskotonowych są oringi, ale i one są dostępne.  Tak więc stan zawieszeń w kolumnach 30 letnich nie jest żadnym problemem. Zdarza sie że i w nowych kolumnach czasem trzeba wymieniać zawieszenia. Twoim zdaniem kolumny z uszkodzonymi zawieszeniami należy wyrzucać??? Poza tym, jak wcześniej wspomniałem, nikogo nie mam zamiaru namawiać na zakup kolumn vintage. Ja, np nie zamieniłbym ich na ŻADNE nowe w cenie do 15-20 tys zł. 

@paul klacska - odnośnie Twojego ostatniego dopiska to najczęściej tak uważają Ci którzy nigdy nie mieli okazji posłuchać kolumn schodzących do 18-20Hz☺️. Ci którzy słyszeli niekoniecznie już tak uważają. I też myślę, że skoro można to lepeij jest mieć te 20 Hz niż tylko uważać że nie są one potrzebne.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Rega napisał:

 - odnośnie Twojego ostatniego dopiska to najczęściej tak uważają Ci którzy nigdy nie mieli okazji posłuchać kolumn schodzących do 18-20Hz☺️. Ci którzy słyszeli niekoniecznie już tak uważają. I też myślę, że skoro można to lepeij jest mieć te 20 Hz niż tylko uważać że nie są one potrzebne.

Mi trochę brakuje do tych magicznych 20 Hz🤪:

Pasmo przenoszenia (-3dB)29Hz-22kHz

Spadek -6dB 22Hz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Felix1 napisał:

Ale jak mam budżet na kolumny powiedzmy 10k, to nie wydam nagle 45k, żeby mieć 20Hz zamiast 30Hz na dole ;)

Mi wyszło tyle ponieważ użyłem bardzo drogich przetworników. Można to zrobić o wiele mniejszym kosztem.

Można i z 18 Hz, użyjesz revelatora 32we w oz z Hypexem i masz gwarantowany masaż relaksacyjny 🤪🤪🤪🤪.

Edytowano przez paul klacska
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko wypada się cieszyć że pomimo różnicy zdań mozemy spokojnie podzielić sie wiadomościami. A wracajac do wymiany zawieszeń - masz racje to nie jest prosta sprawa i dlatego powinien sie tym zajmować, tak jak wcześniej pisałem, sprawdzony i dobry zakład. Jęsli chcesz moge podać Ci adres takiego. Sprawdzony osobiście kilkakrotnie. Terminy kilkudniowe i ceny bardzo konkurencyjne. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Felix1 napisał:

Tylko pytanie, czy tego zejścia nie uzyskasz kosztem reszty parametrów? :)

Czy taka tańsza wersja nie zagra ogólnie gorzej, niż np. ten twój monitor za 10k? :)

Te monitory dzieli coś więcej niż te 35000. Konstrukcje są zupełnie inne bo przeznaczenie ich jest odmienne. Mamy 3way i 2way.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Felix1 napisał:

Ok, nie znam szczegółów. Ale wiesz o co mi chodziło. Jest po prostu znacznie więcej parametrów niż tylko to zejście na basie. Pytanie czy warto poświęcać np. stereofonię i/lub liniową charakterystykę, w zamian za zejście?

A myślisz dlaczego mam aktywny zestaw z DSP 😀. Jest jakiś problem, to wgrywam nowe ustawienia zwrotnicy aktywnej i po problemie. Jak się nie mylę to mam je 4 obecnie do wyboru. No i jest jeszcze equalizer którym mogę się bawić do woli ale za filtry mam się nie łapać ( za drogie przetworniki).🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak - owszem można. Dlatego dobrze jest wcześniej wiedzieć co sie kupuje. Buble zdarzają się niezależnie od tego czy sprzet jest nowy czy stary. Jeszcze raz podkreślam - nikogo nie namawiam do zakupu. Bardziej do posłuchania bo czasem można być bardzo zaskoczonym porównując jakość. Bierzmy też pod uwagę, że wymieniane kolumny nie były pierwszymi lepszymi kolumnami z marketu. To były flagowce firmy (dość uznanej na świecie) przez cztery lata. Początkowo dostępne jedynie na zamówienie. No, ale chyba już dość zaśmiecamy temat. Ja starałem się tylko odpowiedzieć na pytanie które zadał Kenobi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2021 o 07:04, seba3002 napisał:

Nie chce mi się przeglądać całego wątku dlatego mam pytanie - czy Karol raczył jakoś sensownie wyjaśnić "dlaczego nie monitory"?

Tak, ale niektórzy jak ja nie mogą zrozumieć dlaczego do udowodnienia swojej tezy spośród wielu parametrów których część jest niemierzalna wybrał jeden i na podstawie tego twierdzi że monitory są be a najlepsze są trójdrożne duże podłogówki koniecznie ze skutecznością ponad 90db.🙂 Temat zaczyna przypominać "kablowy".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2021 o 14:13, Karol64208 napisał:

Dodam kolejne przykłady jak dźwięk wygląda graficznie, i na podstawie charakterystyki kolumn, które były przykładem wcześnie od każdego słupka  częstotliwości dodać lub odjąć dB których kolumna nie przeniesie czy też doda.966944699_BowersaiMonitorAudio.jpg.f265ae122c5d0d08c148503f619312a8.jpg

Elac.jpg.9a91d3ada6fad2d30dd7fa45503ad10e.jpg

kreska czerwona oznacza środek pasma danej kolumny, może być wyżej lub niżej jak kto woli:15_yum:

i od  tej kreski dodajemy dB lub odejmujemy dla danej częstotliwości.

Próbki pobrane z różnych nagrań, odtwarzane na tym samym poziomie -15dB z vinyli.

DSCF0063.thumb.JPG.82d80c9359916154fc72ec29aa94a0d3.JPGDSCF0051.thumb.JPG.e5463c2d020460f601d0b8a70aa6de85.JPG

DSCF0039.thumb.JPG.f95fb798bbc90717cc35f4a8e1fbf676.JPGDSCF0002.thumb.JPG.681ae5c80294be08e20b144085bd7d9e.JPG

DSCF0006.thumb.JPG.c05856a725d3374c28a8fc1399e27bb3.JPGDSCF0022.thumb.JPG.d84affed0d867e6eb0958db16ce15e92.JPG

Ale co z tymi próbkami? Zwykłe próbki. I co z tego. Każdy widział wiele razy przebieg charakterystyki odtwarzenej muzyki na graficznym eq. Ameryki nie odkryleś.

Juz drugi raz wstawiasz zdjecia i ich nie interpretujesz. Mam wrazenie ze sam nie wiesz o czym piszesz i co wstawisz.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kenobi napisał:

Ale co z tymi próbkami? Zwykłe próbki. I co z tego.

wstawiłem próbki ponieważ są takie głosy że poniżej 40Hz nic już nie gra i dla zobrazowania jakie ma znaczenie pasmo kolumn dla poprawnego odbioru dźwięku.

Wnioski może każdy sam wyciągnąć.

To wszystko 🤫.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Karol64208 napisał:

wstawiłem próbki ponieważ są takie głosy że poniżej 40Hz nic już nie gra i dla zobrazowania jakie ma znaczenie pasmo kolumn dla poprawnego odbioru dźwięku.

Wnioski może każdy sam wyciągnąć.

To wszystko 🤫.

Pozdr.

Nie wysrarczylo napisač?

Poza tym te pierwsze probki rzeczywisci nisko schodza ale reszta to juz slabo. Statystycznie podchodząc do otwoich próbek większość nie  schodzi nisko

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karol64208 napisał:

wstawiłem próbki ponieważ są takie głosy że poniżej 40Hz nic już nie gra i dla zobrazowania jakie ma znaczenie pasmo kolumn dla poprawnego odbioru dźwięku.

Wnioski może każdy sam wyciągnąć.

To wszystko 🤫

Ale jakie ma znaczenie to pasmo? Miałem kolumny 3-drożne i jakoś nie zagrały u mnie spektakularnej niż te dwudrożne. Powiedziałbym, że w niektórych aspektach wypadły nawet gorzej. Karolu, wyjaśnij więc mi po ludzku czym te trzydrożne konstrukcje górują nad innymi bo na razie nie mam zielonego pojęcia o co Ci chodzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

wstawiłem próbki ponieważ są takie głosy że poniżej 40Hz nic już nie gra i dla zobrazowania jakie ma znaczenie pasmo kolumn dla poprawnego odbioru dźwięku.

Wnioski może każdy sam wyciągnąć.

To wszystko 🤫.

Pozdr.

A co ten equalizer pokazuje? napięcię? SPL?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, marcinmarcin napisał:

A co ten equalizer pokazuje? napięcię? SPL?

dB¬¬

20 godzin temu, Felix1 napisał:

Widziałem głosy, że poniżej 40Hz zwykle dzieje się niewiele, a Ty przeceniasz znaczenie tego zakresu dla odbioru muzyki. 

skoro to wierzysz w to co piszesz to nie będę pozbawiał Ciebie tej wiary:/.

Tylko tym co tak wierzą i opisują brzmienie, można wierzyć co słyszą?

21 godzin temu, seba3002 napisał:

Karolu, wyjaśnij więc mi po ludzku czym te trzydrożne konstrukcje górują nad innymi bo na razie nie mam zielonego pojęcia o co Ci chodzi. 

tytuł tematu specjalnie kontrowersyjny, przede wszystkim mowa jest o kolumnach i ich parametrach.

Fotki są poglądowe dla porównania z charakterystyką kolumn, co ona nam dodaje a co ujmuje w brzmieniu, zakładam że charakterystyki są zgodne z rzeczywistymi parametrami kolumn.

21 godzin temu, Kenobi napisał:

Poza tym te pierwsze probki rzeczywisci nisko schodza ale reszta to juz slabo.

specjalnie zademonstrowałem różne. Zapewniam że prawie 3/4 nagrań schodzi poniżej 40Hz z CD, czy z vinyli.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

To co proponujesz ?

Każdy wybiera wg. własnego słuchu i potrzeb ¬¬.

Drogie nie zawsze oznacza lepsze, przed wszystkim, testy bo nie można też wierzyć bezgranicznie to co jest napisane.

Przed chwilą, seba3002 napisał:

które nie schodzą poniżej 40 Hz, powinni je czym prędzej wyrzucić przez okno. 

nie koniecznie ¬¬, są i tacy co wierzą że poniżej nic się już nie dzieje, to dlaczego mieli by wyrzucać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...