Skocz do zawartości

Zestaw do salonu - podłączenie


I'm The boss

Recommended Posts

Treść poniższego posta zamieściłem w wątku "VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć" jednakże użytkownicy forum zasugerowali założenie osobnego tematu.

Witam

Jestem na etapie przygotowania do kapitalnego remontu salonu, w związku z powyższym chciałbym zaplanować rozprowadzenie instalacji audio-video. Na wstępie zaznaczam, że jestem kompletnym amatorem, aktualnie nie posiadam większości elementów, które będą wchodzić w skład przyszłego zestawu audio-video (poza monitorem LCD, projektorem i komputerem stacjonarnym), zakup będę realizował już po wykonaniu remontu. Ponieważ instalacje będą prowadzone częściowo w ścianach, podłodze, suficie chciałbym się dobrze przygotować.

Zaczynając od początku. Poniżej schemat pokoju, z blokowym rozmieszczeniem elementów.

5479f7ca7c8bab67med.png

 

Jak wdać całość będzie się składa z:

1.       Komputera stacjonarnego (komputer będzie modernizowany o nową kartę graficzną i dźwiękową)

2.       Monitora LCD  (LG 35WN75C i taki zostanie) + głośniki 2.1 (logitech Z3, 15lat i jeszcze działają 🙂 )

3.       Zestawu kolumn podłogowych + subofer (2.1 ) – do zakupienia

4.       Amplitunera – do zakupienia

5.       Telewizora – do zakupienia 

6.       Projektora – mam Epson H852B

7.       Sygnał TV – cyfrowy Polsat, w przyszłości możliwa zmiana na UPC

 

Moje pytanie jest następujące: jak najlepiej rozprowadzić przewody między komputerem, amplitunerem, telewizorem, projektorem, dekoderem TV, aby możliwa była następująca funkcjonalność:

1.       Przesyłanie obrazu z komputera na telewizor i dźwięk z kolumn 2.1 – Jak rozumiem:

A)      kabel HDMI podłączony z karty graficznej do wejścia HDMI amplitunera. Telewizor do wyjścia HDMI "MAIN” lub " „może mieć także dodatkowe oznaczenie” "ARC". ?

B)      Czy przy takim podłączeniu mogę wyłączyć dźwięk z kolumn 2.1 i dźwięk przesyłany z komputera odtwarzacz na wbudowanych głośnikach telewizora?

C)      Czy przy takim podłączeniu będę mógł wysyłać obraz w rozdzielczości 4k między komputerem, a amplitunerem/telewizorem?

 

2.       Przesyłanie obrazu z komputera na projektor i dźwięk z kolumn 2.1 – Jak rozumiem:

A)      kabel HDMI podłączony do projektora wpinam do jednego z wyjść HDMI amplitunera, a kabel HDMI podłączony z karty graficznej do wejścia HDMI amplitunera

 

3.       Przesyłanie obrazu z dekodera TV do projektora i dźwięk z kolumn 2.1 – Jak rozumiem

A)      Aby możliwe było wyświetlanie obrazu z cyfrowego Polsatu/UPC wpinam wyjście HDMI z dekodera TV do wejścia HDMI na amplitunerze. HDMI projektora łącze z HDMI wyjście na amplitunerze jak w punkcie 2A)

 

4.       Przesyłanie obrazu z dekodera TV do telewizora i dźwięk z kolumn 2.1– Jak rozumiem

A)      Wyjście HDMI dekodera TV z wejściem HDMI amplitunera. HDMI telewizora z wyjścia HDMI "MAIN” amplitunera

B)      Czy połączenie jak wyżej będzie umożliwiało odtwarzanie dźwięku z dekodera TV na głośnikach telewizora z pominięciem głośników 2.1 podpiętych do amplitunera?

C)      Czy można w ten sposób przesyłać obraz 4k z dekodera TV do TV poprzez amplituner?

 

Moje rozumowanie wynika z „VADEMECUM PODŁACZENIA – czyli kiedy mam problem, jak co połączyć”. Jeśli coś źle rozumiem proszę o sprostowanie.

 

Aby zachować estetykę instalacji przewody HDMI, które będą poprowadzone w ścianie/podłodze chciałbym podłączyć do podtynkowych gniazd HDMI, zdjęcie poniżej

ab7f0b66bc6e03c4med.png

 

5.       Czy takie gniazda mogą zaburzyć jakość sygnału przesyłanego przez kabel HDMI? Patrząc na wymiary pokoju, jeśli przewody ułożę najkrótszą drogą w podłodze  (po skosie) najdłuższy przewód HDMi będzie miał ok 6-7metrów

6.       Czy przewody ułożone w podłodze mogę zalać wylewką czy muszę je ułożyć w jakieś osłonie np. peszlu?

7.       Czy planując powyższą instalację muszę uwzględnić inne kable niż HDMI, (np. cyfrowe optyczne, cyfrowe coaxialne, inne)? Bo z tego co napisałem powyżej to całość będzie się właściwie składać tylko z kabli HDMI

8.       Jeśli opis powyżej jest poprawny to potrzebuje kartę graficzną z dwoma wyjściami HDMI (komputer – amplituner, komputer – monitor). Czy w budowaniu zestawu audio-wideo jak opisałem powyżej gniazda DisplayPort znajdują zastosowanie? Pytam ponieważ dużo kart graficznych posiada takie gniazdo

9.       Czy przeciągać dwa kable LAN skrętka rj45 do amplitunera i telewizora? Modem UPC będzie stał w rejonie komputera stacjonarnego

10.     Jeśli ktoś ma pomysły, sugestie co jeszcze mogę dodać do powyższej instalacji to bardzo chętnie przyjmę wszystkie sugestie, z góry dziękuję

 

ps. Wiem, że dla wielu użytkowników tego forum powyższe pytania mogą wydać się banalne, ale myślę, że jasno to opisałem, a odpowiedzi na pewno będą wartościowe dla początkujących

Edytowano przez I'm The boss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady , zaraz osobny temat :) Bardzo ładnie opisałeś schematy połączeń , będzie działało ( z ampli KD z dwoma wyjściami HDMI ) 

Druga opcja ,bez ampli kd .Trzeba po prostu podłączyć źródła z wyświetlaczami . Z kompa 2 x hdmi ( albo DP poprzez kabel DP-HDMI) do TV i projektora. Z dekodera 2xhdmi do TV i projektora. Uwaga , dekoder może mieć jedno wyjście HDMI , wtedy splitter potrzebny 1 na 2 x hdmi. Projektor może mieć jedno hdmi in, więc może być potrzebny splitter 2 hdmi na 1 hdmi. 

Ponieważ planujesz 2.1 a nie 5.1 , amplitner może być stereo. Wtedy łaczysz optykiem TV z ampli,  drugi optyk idzie z kompa do ampli, trzeci z dekodera do ampli

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już kolega @mkk wrzucił Ci szybki instruktarz do Twojego zagadnienia w dziale "Vademecum podłączenia". Administracja powinna uporządkować i zebrać to do kupy na prośbę kolegi @JaZz. Ja dodam tylko od siebie, że jeżeli zamierzasz taką instalację ciągnąć w ścianach podtynkowo, to zadbaj, żeby były w peszlach - tak, żebyś w razie czego mógł zrobić podmianę, bez ponownego rycia ścian. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, I'm The boss napisał:

Zgodnie z sugestią Markcox założyłem nowy temat

https://forum.audio.com.pl/topic/80989-zestaw-do-salonu/

To nadal obszerny temat. Zadzwoń do nas i mamy kolegę od instalacji co będzie mógł to wyjaśni. W Formie pisanej jest to na prawdę spore.

13 godzin temu, mkk napisał:

Bez przesady , zaraz osobny temat

Absolutnie tutaj nowy temat jest potrzebny. Tu rozmawiamy o czymś innym. Jest odnośnik. Więc temat (nowy) nie zginie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...