Skocz do zawartości

Dzik

Recommended Posts

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad wyborem przetwornika DAC, których jest obecnie na rynku więcej niż potrzeba. Jestem dość ciekawską osobą, co niestety nie zawsze dobrze się kończy.
Zdecydowałem się bowiem na zakup przetwornika Nostromo Wolf 2, o którym niewiele wiadomo. Sprzęt od (jednoosobowej?) firmy Nostromo rozchodzi się głównie pod wpływem marketingu szeptanego i próżno na jego temat szukać obiektywnych informacji albo subiektywnych, które można krzyżowo zobiektywizować.

Na początku byłem z przetwornika zadowolony, jednak po czasie stwierdziłem, że coś jest nie tak. Mianowicie, muzyka wydawała mi się albo za cicha, albo za głośna, przez co ciągle grzebałem przy głośności. Z początku wiązałem problem z „zafiksowaniem”, czyli doszukiwaniem się różnic czy problemów z nowym sprzętem, ale irytacja nie mijała i słuchanie muzyki zaczęło mnie fatygować.
W końcu pożyczyłem Toppinga D50s, żeby mieć jakiś punkt odniesienia, i uważnie porównałem oba DACki.

Okazało się, że moje uszy mnie nie oszukiwały, bo sytuację widać jak na dłoni:

VOO8iEe.gif

Nie bardzo rozumiem, jak mam to interpretować od strony technicznej, ale od strony samej analizy dźwięku widać wyraźne, że oba przetworniki mają na wyjściu różną dynamikę. Wygląda na to, że chociaż Wolf 2 jest ogólnie cichszy, to jednak podbija głośniejsze partie bardziej niż Topping.

No i? No i nie wiem sam co (mam z tym zrobić). Chyba nic, tylko zbierać kasę na inny przetwornik.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

Hmmm walka z loudness war? 😉 A może to Topping uskutecznia mastering w stylu LW 😁

Pożycz E30 albo Sanskrit 10th Mk2, będziesz miał porównanie do Wolfa i D50s

Sam zakładałem na tym forum temat o Loudness War, więc jestem wrażliwy na tym punkcie. Za duża dynamika też jest problemem, a cokolwiek ją w tym wypadku powoduje, to jest dla mnie fatygująca. Poza tym charakterystyka Wolfa nawet na oko wydaje mi się zbyt nierówna.

Mam w tej chwili wzmacniacz w serwisie, więc poczekam z ostatecznymi decyzjami, dopóki nie przetestuję przetwornika na innym sprzęcie.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Dzik napisał:

Sam zakładałem na tym forum temat o Loudness War, więc jestem wrażliwy na tym punkcie. Za duża dynamika też jest problemem, a cokolwiek ją w tym wypadku powoduje, to jest dla mnie fatygująca. Poza tym charakterystyka Wolfa nawet na oko wydaje mi się zbyt nierówna.

Mam w tej chwili wzmacniacz w serwisie, więc poczekam z ostatecznymi decyzjami, dopóki nie przetestuję przetwornika na innym sprzęcie.
 

Zmierz je oba potem np  Rew. Topping akurat jest idealnie płaski więc może być wzorcem (sam używa E30) Ja za jakiś czas wrzucę elaborat o wpływie zniekształceń (mierzalnych) na odbiór dźwięku 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu jednak różne DACi inaczej brzmią? ;)

Z tego co ja tu widzę, to Topping normalizuje i wypłaszcza/wyrównuje głośność. Nawiązanie do Loudness War jak najbardziej słuszne.

Z kolei Wolf ma lepszą rozdzielczość dynamiczną, różnica między najcichszym fragmentem, a najgłośniejszym.

Nie wiem, co tu poradzić? Po prostu, jak to jest mówione, trzeba testować i wybrać taki, który Ci odpowiada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DudasDudek napisał:

To w końcu jednak różne DACi inaczej brzmią? ;)

Z tego co ja tu widzę, to Topping normalizuje i wypłaszcza/wyrównuje głośność. Nawiązanie do Loudness War jak najbardziej słuszne.

Z kolei Wolf ma lepszą rozdzielczość dynamiczną, różnica między najcichszym fragmentem, a najgłośniejszym.

Nie wiem, co tu poradzić? Po prostu, jak to jest mówione, trzeba testować i wybrać taki, który Ci odpowiada.

Ja nigdy nie zajmowałem w tej kwestii stanowiska, a poza tym spór dotyczył DACków tzw. transparentnych. Jestem chyba pierwszą osobą na tym forum, która przedstawia coś na kształt dowodu w sprawie grania/nie grania przetworników.

Nawiązanie do Loudness War jest nie do końca słuszne, bo to Topping w tym wypadku jest bliższy materiału źródłowego, tak więc to raczej Wolf zawyża dynamikę, a nie Topping spłaszcza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Fafniak napisał:

na jakiej podstawie tak twierdzisz ?

Bo:

1. Zajmuję się amatorsko masteringiem i wiem co i jak powinno wyglądać. Naoglądałem się sporo wave'ów na osi czasu - dobrych nagrań i bootlegów.

2. Dobrze znam materiał źródłowy. Jest to utwór z kiepską dynamiką.

3. Potwierdziłem powyższe różnymi nagraniami (które dobrze znam) i trend jest ten sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dzik

Ooo i zobacz. Czyli jeśli ludzie narzekają na normalizację i "wypłaszczanie" nagrań, to czy Wolf jest dobry, czy zły, jeśli próbuje to niwelować?

Czy to nie jest właśnie dowód, że Wolf stara się coś zrobić, by ten plik źródłowy brzmiał lepiej? (Jak mu to wychodzi, to nie wchodźmy w to. Chodzi o sam fakt, próby zrobienia czegoś z nagraniem.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DudasDudek napisał:

Czy to nie jest właśnie dowód, że Wolf stara się coś zrobić, by ten plik źródłowy brzmiał lepiej?

Jest to jedynie dowód na to, że te dwa DACki inaczej przetwarzają źródło. Z jakiego powodu? Nie mam pojęcia. 

Czy to dobrze, jeśli Wolf stara się „odpłaszczyć” nagranie? Nie, to bardzo źle, bo kompresja dynamiki wiąże się z bezpowrotną utratą danych. Próba „naprawy” nagrania na poziomie sprzętowym to fatalny pomysł.

9 godzin temu, Fafniak napisał:

rozumiem ze to co powyżej pokazujesz to jest "złapane" na zaciskach RCA dACów

Nie, jest to złapane mikrofonem. Nie mam sprzętu do takich cudów, zresztą wymagałoby to konwersji z analogu z powrotem na cyfrę.

28 minut temu, MariuszZ napisał:

uwzględniłeś to przy porównaniu i wyrównałeś poziomy?

Nie, po prostu wyrównałem szczytową głośność z dokładnością do 0.1dB i nałożyłem oba nagrania idealnie na siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Dzik napisał:

Nie, po prostu wyrównałem szczytową głośność z dokładnością do 0.1dB i nałożyłem oba nagrania idealnie na siebie.

Ale sygnał wejściowy był różny 1,9 vs 2,1 więc i dynamika na wyjściu jak wyrównałeś się zmieniła. Żeby zachować dynamikę, a jeżeli dobrze zrozumiałem o jej porównanie Ci chodzi musiałbyś dla jednego daka odpowiednio podkręcić głośność o tą różnicę ale uwzględniając wzmocnienie wzmaka tylko nie o 0,2Vrms ale odpowiednio więcej ;) 

Lub potencjometrem daka, jeżeli mają, odpowiednio zmniejszyć poziom na jego wyjściu.

Edytowano przez MariuszZ
lub
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, DudasDudek napisał:

Przecież każdy wzmacniacz czy kolumny, próbują wyciągać z nagrania jak najwięcej.

Wyciągnąć to jedno, a naciągnąć to drugie. DAC nie powinien koloryzować, o ile nie zostanie o to poproszony (za pomocą dodatkowych ustawień). Nie mam pewności, czy ten konkretny przetwornik to robi, ale mam takie podejrzenie.

18 godzin temu, mkk napisał:

To nie jest poprawianie , tylko zła metoda pomiaru.

Metoda pomiaru jest na pewno niedoskonała, ale nie zacząłem przyglądać się z lupą sygnałowi na wyjściu ot tak sobie, z ciekawości. Zacząłem się przyglądać, bo coś mnie gryzło i okazało się, że moje podejrzenia znajdują potwierdzenie w tych nagraniach.


Dynamika nie ulega zmianie w zależności od napięcia na wyjściu, a przynajmniej nie w zwyczajnym zakresie (powiedzmy 30-60%). Takie różnice nie powinny mieć miejca:

2NVUADc.png


Najgłośniejsze partie są w przypadku Wolfa podbite, natomiast wszystko, co poniżej nieco obniżone. Niestety to słychać, bo balans jest zakłócony niezależnie od głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Mam pytanie: czy ktoś jeszcze z forum ma Nostromo Wolf 2? Jak wrażenia? Interesuje mnie przystępny (do maks. 2 tys. zł.) a przy tym dobry DAC na kości Wolfsona i nie widzę zbyt  dużego wyboru:  albo Wolf 2 albo używany Arcam rDac. Jak się to ma do siebie brzmieniowo i czy warto zwrócić uwagę na coś jeszcze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rafał S napisał:

Mam pytanie: czy ktoś jeszcze z forum ma Nostromo Wolf 2? Jak wrażenia? Interesuje mnie przystępny (do maks. 2 tys. zł.) a przy tym dobry DAC na kości Wolfsona i nie widzę zbyt  dużego wyboru:  albo Wolf 2 albo używany Arcam rDac. Jak się to ma do siebie brzmieniowo i czy warto zwrócić uwagę na coś jeszcze?

https://forum.audio.com.pl/topic/83823-stereo-droga-w-jedna-strone/?do=findComment&comment=450564

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...