Skocz do zawartości

Absolute beginners stereo w strefie dziennej 32 m2


Asia

Recommended Posts

A jaka mniej więcej skala kosztów? A porada czy pomiary?

Po próbach kalibracji RoomPerfect uważam, że to wcale nie jest proste, nawet z systemem, który w zasadzie robi to sam.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat "zrobienia" akustyki w pokoju nie jest prosty, w piątek rozmawiałem osobiście z fachowcem, który przyjechał "sprawdzić" Salon Nautilus w Wejherowie (foto), jest tyle zmiennych, że nie da się amatorsko (czyt. tanio) zrobić tego poprawnie. A z drugiej strony, to co na zdjęciu (tylko górna półka) przekracza 100k i gra tak ze mój system to budżetówka i namiastka / liźniecie tamtego grania z salonu i to bez adaptacji. Podobnie jest w salon Top Hifi Sopot (foto) Tu odsłuch najlepszego playera CD Luxman D-10X na dwóch wzmacniaczach (505 i 507). W PremiumSound Sopot (foto) mają tylko tylną ścianę w dyfuzorach a gra to tak, że chciał bym tam siedzieć non-stop i tylko zmieniać moje ulubione płyty.

Ogólnie ... chodzi mi o to, że gra sprzęt nie akustyka, ale ta jest tak samo potrzebna jak dobre kable do sprzętu by wszystko miało sens.

Edit. podmieniłem foto z Top-ka na szerszy plan by pokazać salon

A poza konkursem ... w rogach stroją kolumny Magico M3 -- jeszcze ich nie słuchałem.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, zdaję sobie sprawę, że to nie jest łatwe i tanie. Choć z drugiej strony nie aspiruję do osiągnięcia akustyki profesjonalnej, ale nie lubię działać po omacku. Jakoś muszę spróbować to pogodzić.

12 minut temu, JaZz napisał:

Ja po konsultacji z Bartkiem zrobiłem sobie z takiej

A byłbyś skłonny pokazać efekt końcowy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JaZz napisał:

Możesz spać normalnie po usłyszeniu tego? Tego co słyszałeś już nie odusłyszysz :D

Słuchałem paru kolumn w dobrze zaaranżowanych salonach i bez przesady. Oczywiście jest lepiej niż w domu, ale żeby taki odsłuch spędzał sen z powiek to nie powiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dziękuję, bardzo fajny wątek.

Poza tym nie bądź taki skromny bo efekt (wizualny) jest bardzo ładny.

PS. Poczytałam troszkę. I tak sobie myślę, jak to dobrze się złożyło, że to ja jestem żoną 😁

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Łukasz Jankowski napisał:

Fakt jest taki, że jak są to małe kolumny podstawkowe to bliskość ściany "poprawia" bas. Z tego wynika ta odległość. Ale to zależy od konkretnych kolumn. A nikt nie przyjdzie z metrówką i nie przyklei tych kolumn zgodnie z instrukcją.

Nie poprawia basu, tylko bardziej dudni. 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2021 o 09:40, Bogusław Kożyczkowski napisał:

głos oddam na Soul Note

Bardzo interesująco wygląda. Próbowałam znaleźć instrukcję żeby zobaczyć jak to wygląda w przypadku komputera, ale bez sukcesu. Komputer rozpoznaje go jako urządzenie audio? Trzeba jakiś program do odtwarzania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, 1Ender napisał:

Nie poprawia basu, tylko bardziej dudni. 😁

Nie do końca prawda. Jednym monitorom bliskość ściany szkodzi. Innym jest obojętna a w niektórych rzeczywiście bas potrafi zagrać "dobitniej". 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Asia napisał:

Bardzo interesująco wygląda. Próbowałam znaleźć instrukcję żeby zobaczyć jak to wygląda w przypadku komputera, ale bez sukcesu. Komputer rozpoznaje go jako urządzenie audio? Trzeba jakiś program do odtwarzania?

Pewnie już tu zajrzałaś - http://soulnote.pl/produkty/odtwarzacz-cdplikow-audio/sc-300-alu/index.html

Ja dołożę jeszcze tu - http://www.soulnoteglobal.net/en/productshow.asp?ID=56326

Jest potrzeba ściągnięcia sterownika i instalacji na PC, wtedy wszystko zadział prawidłowo i ... to Soul Note rozpozna komputer jako źródło. A ten mały przycisk na panelu przednim obok włącznika pozwala wybrać czy płyta, czy PC ma grać, potem już tylko kabelki IC i do wzmacniacza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2021 o 11:57, marcinmarcin napisał:

Zwróć uwagę gdzie wchodzi faza z gniazdka do wzmacniacza. Bo różnie kable mają. U mnie słyszałem zauważalna różnice jak zamieniałem fazę z neutralnym... Ale różnicy między kablami zasilającymi już nie potrafię zaobserwować i w piękny sposób opisać 😉

A możesz wytłumaczyć na przykładzie?

 

IMG_20210517_134314.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Szczerze mówiąc to nie wiem czy chcę słuchać takiej półki dopóki nie będzie mnie na nią stać. Jak miałem bardzo kiepskie (IMO) Taga Harmony 606 i posłuchałem u kogoś Zensor 7. To praktycznie u siebie już przestałem słuchać muzyki dopóki nie wymieniłem paczek.

Spokojnie ... nie jesteś sam. Ja sam wiem, że mnie nigdy nie będzie stać na "taką półkę" dlatego .... na spokojnie to przyjmuje.

A swoją drogą, ile można tak na prawdę wycisnąć dźwięków z małej nie pozornej płyty CD? to tylko tam mogę sobie posłuchać i żadna nasza adaptacja pokoju (akustycznie, jaka by nie była) nam w tym nie pomoże, bo jak tak czytam, "zrób akustykę - to podstawa" i co ..? teraz, dotychczasowy sprzęt zagra o dwie klasy(półki) lepiej?? taaa .....  na pewno.

--------

@Asia  Koledze @marcinmarcin chodzi by próbówka świeciła w miejscu oznaczoną gwiazdką. foto Ale to nie reguła i nie przejmuj się tym w tej chwili.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Asia napisał:

A możesz wytłumaczyć na przykładzie?

 

IMG_20210517_134314.jpg

Patrzysz na gniazdo w ścianie to po lewej faza  a jak na zdjęciu po prawej zresztą oznaczenie jest .

Jak ciepła woda od serca po prawej a zimna po lewej 😁. Pzdr 

Przy pojedynczym gnieździe  bo przy podwójnym drugie jest odwrotnie mówimy o podwójnych w jednej puszce w systemowych jak w pojedynczym 😏

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

jak tak czytam, "zrób akustykę - to podstawa" i co ..? teraz, dotychczasowy sprzęt zagra o dwie klasy(półki) lepiej?? taaa .....  na pewno.

A czy między "nie da się słuchać" a "gra całkiem przyjemnie" są dwie klasy (półki) różnicy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że teraz takim numerem jeden jest arcam 30. Kiedyś często polecany był Cyrus, którego sam posiadałem. W ogóle z tego co widzę, częściej polecane są piece europejskie, a głównie angielskie. Nie wiem natomiast czemu nikt nie poleca marek japońskich, jak denonon, yamaha czy marantz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, seba3002 napisał:

Nie wiem natomiast czemu nikt nie poleca marek japońskich, jak denonon, yamaha czy marantz.

Stosunek ceny? Jedno jest pewne, zazwyczaj gwarantują wieloletnie bezproblemowe użytkowanie, nie brumią, nie wybijają korków jak niektóre europejskie wynalazki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Asia napisał:

Oczywiście natychmiast pobiegłam sprawdzać i jest odwrotnie 😁.

Asiu, jak Bogusław napisał. Kable często "odwracają" fazę. Podwójne gniazdka w ścianie też często mają po jednej stronie fazę więc w jednym inaczej, w drugim inaczej. Do grzebania w gniazdkach tylko pan elektryk oczywiście!!! 👍 U mnie kiedyś się zdziwiłem że wzmacniacz gra inaczej w górnym gniazdku a inaczej w dolnym. Podobne odczucie miałem na 2 kablach... I znowu się okazało że jeden z nich odwraca fazę... Jak masz podwójne gniazdko spróbuj na zmianę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Łukasz Jankowski napisał:

Fakt, moim pierwszym nowym wzmacniaczem był Denon PMA-720AE. Żadne cudo, ale chodził bezawaryjnie kilka lat i nic nie brumiało. Kolejny wzmacniacz - Arcam A29. Dźwięk o niebo lepszy, ale głośne trafo, tydzień po kupnie zaczęły się problemy z przekaźnikiem (w nowym egzemplarzu).

Jaka Anglia teraz i część Anglików składana jest w Azji.Mój Arcam SA30 jest składany w Indonezji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • MariuszZ locked this topic
  • RoRo unlocked this topic
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...