Skocz do zawartości

Absolute beginners stereo w strefie dziennej 32 m2


Asia

Recommended Posts

44 minuty temu, Fafniak napisał:

Normalnie jak port USB u Mariusza

Tak się tworzą mity właśnie. Laptop nie ma uszkodzonego gniazda tylko jest co najwyżej źle zaprojektowany. Gniazdo USB za blisko jest gniazda zasilacza SMPS co widać bo sieje wokół, a najbliższy port USB zbiera żniwo. 

Jedno gniazdo dalej i efekt mniejszy jest, a w następnym niezauważalny. 

Zasilacze SMPS zakłócają i nie jest to żadne voodoo. Kwestia jak mocno i skutecznie zakłócają pozostaje do ustalenia w każdym przypadku z osobna. Nie ma co uogólniac ale warto być świadomym, że takie przypadki się zdarzają dość często. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fafniak napisał:

I tu kamyczek do twojego ogródka

Zawsze powtarzam, że należy widzieć problemy techniczne szerzej niż tylko przez pryzmat prostych pomiarów sprzętu na stole labolatoryjnym.

Jest mnóstwo wzajemnych powiązań między urządzeniami w systemach stereo, które wywalają zasady poprawnej pracy w obszar gdzie zaczynają grać rzeczy teoretycznie nie mające prawa zagrać. 

Tak jest w przypadku pętli masowych, siejących pól elektromagnetycznych, niedopasowań impedancyjnych, jakichś sprzężeń pojemnościowych czy pasożytniczych wibracji zakłócających pracę cewek czy kondensatorów. 

To nie voodoo odpowiada za to co czasami słyszymy tylko systemowe niedoskonałości wstrzykiwane w postaci zakłóceń do naszych systemów, które to są wzmacniane, intermodulowane i znowu wzmacniane by ostatecznie wpływać na dynamikę, czarne tło czy jakość wybrzmień. 

Czasami wystarczy lepszy ekran na IC czy dłuższy lub lepiej skręcony przewód zasilający. Czasami podmiana zasilacza jak w temacie lub obrót wtyczki w gniazdku. 

Oczywiście można nic nie robić przy kablach czy zasilaczach twierdząc, że to bez sensu bo te rzeczy nie grają.

Ja uważam, że warto próbować podchodząc do twierdzeń wszelkiej maści omnibusów technicznych dość sceptycznie. Doświadczać i słuchać to chyba jedyny sposób sprawdzania, a na pewno skuteczniejszy niż powtarzanie w kółko o technicznych niemożliwościach czy psychoakustycznych psikusach jak to niektórzy mają w zwyczaju. 

Niestety nie mam takiego warsztatu technicznego by takie szczególne przypadki "grających" zasilaczy czy kabli badać i sprawdzać nie na stole laboratoryjnym tylko ich wzajemne oddziaływanie w niedoskonałym domowym systemie audio. 

Jak zapewne pamiętasz próbowałem... może jeszcze kiedyś dojrzeję by poważniej zająć się tym hobbystycznie ale jeszcze nie dziś 😉

Same zasilacze SMPS też są różnej jakości i różnie mogą siać zakłóceniami. Dobre rekomendacje zbierają te od Ifi Ipower. Sam kiedyś mojemu koledze rekomendowałem do Maliny. Zadowolony jest już prawie dwa lata i nie zamieniłby na żadne liniowe zasilanie, które też ma swoje wady. 

Mistrzostwo świata zaś osiągnięto w kategorii zasilacz Smps przy projektowaniu wzmacniacza Benchmark AHB2. Warto poczytać jak oni to widzą 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Asia napisał:

A, no i dziękuję Bogusiu @Bogusław Kożyczkowski za podsunięcie pomysłu z zasilaczem od Tomanka, nie wpadłam na to. A tak dwie pieczenie przy jednym ogniu.

Ale to nie ja, to pomysł @tomek4446 jako notoryczny zbieracz zasilaczy Tomanka przypomniał mi o ich istnieniu.

Ja celowałem w Sbooster dla mojego Soundgenic ale są duże kłopoty z dostępnością wiec i moze ja przejdę na Tomanka.

3 godziny temu, Asia napisał:

Jak DAC wróci do Bogusia to sam stwierdzi czy zasilacz jest walnięty. Grać grało, a że nastąpiły niespodziewane efekty uboczne?

Obiecałas zutylizować drania i tego się 3maj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że wracam ale dość dużo piszecie w nocy :P

Miałem ten kabel pożyczony od naszego klienta i na prawdę brzmieniowo i w wykonaniu był bardzo ok.

O ile pamiętam to na wtykach miał znaczek CE, o to chodziło? Asia potwierdzisz?

Tomanek ma dobre produkty, ale trzeba uważać i z przymrożeniem oka patrzeć na czas realizacji.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

Same zasilacze SMPS też są różnej jakości i różnie mogą siać zakłóceniami.

Przede wszystkim zasilacza impulsowe muszą być dobrane pod obciążenie.

Źle dobrany zasilacza do obciążenia będzie powodować zakłócenia.

Nie można stosować zasilacza 2A dla obciążenie 1A, wtedy jago praca zostaje zakłócona i nie osiągnie odpowiedniej częstotliwości pracy.

Powinny być dobierany 1 / 1.

Pozdr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Felix1 napisał:

A co w przypadku wzmacniaczy czy końcówek mocy, w których obciążenie zmienia się bardzo mocno i bardzo szybko?

to jak jest różnica obciążenia pomiędzy minimum a max?

2 godziny temu, Felix1 napisał:

Nawet bardzo dobrze to działa.

na pewno dobrze działa jeżeli pracują w granicach nominalnego obciążenia.

Częstotliwość zasilacza nie jest liniowa do obciążenia, krzywa przypomina krzywą log. Dużo zależy od zastosowanych układów i projektu.

1 godzinę temu, gienas napisał:

Bo oznaczenie np 2A to jego maximum, wszystko poniżej będzie pracować normalnie.

Przekroczenie minimalnego / spec. technicznej / obciążenia zmniejsza częstotliwość , to może wpływać na zakłócenia w torze audio i siać zakłócenia w sieci.

Dlatego ważne jest odpowiedni dobór zasilaczy do obciążenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Felix1 napisał:

Natomiast niektórzy wrzucają wszystkie zasilacze impulsowe do jednego worka, jako wszelkie zło w audio.

sam używam zasilaczy imp. NN i WN  w preapmie i wzmacniaczu.

 

16 minut temu, Kubakk napisał:

Co powinno się słyszeć na zasilaczu impulsowym

jeżeli jest sprawny i dobrany pod obciążenie to nic nie usłyszysz, pracują pow. 100kHz. Sprawdzić można tylko oscyloscopem, lub odpowiednim przyrzadem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Asia napisał:

Właśnie usłyszałam, że zasilacz Tomanka buczy. Luuuuudzie...

Współczuję. Może opisz co i jak zanim odeślesz. Parametry zasilacza, sprzętu jaki zasila, jak podłączony jest, czy bezpośrednio do ściany czy poprzez listwę? 

Mój wzmacniacz buczy cicho jak poprzez liswę z filtrem EMI połączę bo ma taki filtr, a dwa filtry to czasami problemy są. 

Wystarczy go podłączyć do niefiltrowanego gniazda by cieszyć się ciszą 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...