Skocz do zawartości

Dobre stereo vs surround


aegon

Recommended Posts

Witam!

Jestem zainteresowany zakupem sprzętu audio do mojego niewielkiego salonu z aneksem kuchennym (~29m^2).

Początkowo byłem przekonany, że chcę iść w stronę stereo z kolumnami Elac Debut Reference DBR-62 oraz amplitunerem stereo (np. Marantz NR1200 lub Yamaha), gdyż:

  • zależy mi na wysokiej jakości dźwieku w muzyce (a więc stereo) - słucham zarówno online (Spotify, radio) oraz gramofon
  • przy okazji chciałem rozbudować system audio dla swojego TV (a w niedalekiej przyszłości myślałem także o zamianie TV na projektor)

Jednakże przy ostatniej wizycie u znajomych, którzy zakupili do swojego salonu zestaw 5.1 marki Sony, który naturalnie nie jest sprzętem z najwyższej półki pod kątem audio, lecz wrażenie surround zrobiło bardzo ciekawe wrażenie, a przyznaję, że oglądanie filmów stoi u mnie prawie na równi ze słuchaniem muzyki.

Ze względu na to, zacząłem się zastanawiać czy pójście w stronę ww. zestawu (dobre monitory oraz amplituner stereo) jest faktycznie tym, w którą stronę chciałbym pójść. Jednak Marantz NR1200 (lub stereo Yamaha) zablokowałaby mnie pod kątem ewentualnej rozbudowy do surround... patrząc na ofertę tej marki istnieje także Marantz NR1510, który obsługuje 5.1, lecz pytanie czy w trybie "stereo" (podczas gdy chciałbym posłuchać tylko muzyki, np. gramofon) będzie ta sama, co w przypadku amplitunera dedykowanego pod stereo (inna kwestia to fakt, iż NR1200 zasili głośniki większą mocą 75W vs 50W w NR1510)... Naturalnie jestem otwarty na inne marki.

Z drugiej strony, nie miałem nigdy szansy oglądać filmu z bardzo dobrymi monitorami.

Moje pytanie zatem brzmi, czy jest jakieś ciekawe, dobre rozwiązanie w mojej sytuacji? Naturalnie mój budżet nie jest nieograniczony, lecz przy planowanym wydatku rzędu 4-5 tysięcy złotych, a następnie odwiedzeniu przyjaciół, którzy kino domowe zaserwowali sobie za tysiąc złotych człowiek oczywiście zaczyna się zastanawiać! 

Zdecydowanie zależy mi na poprawie mojego obecnego zestawu audio zarówno do muzyki (jest to Sonos Play 5 2gen, pojedyncza sztuka, więc dźwięk jest OK, lecz nie stereo) oraz filmów (aktualnie jest to dźwięk z TV). Początkowo wierzyłem, że dobry amplituner stereo oraz dobre monitory (Debut Reference) załatwią mi te dwie potrzeby, lecz po przetestowaniu surround... zacząłem mieć wątpliwości.

Z góry dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci z doświadczenia.

Jeśli ktoś ci mówi że ogląda dużo filmów w stereo i jest fajnie to znaczy że nigdy nie słuchał kina.

Układ 5.1 w domowym zaciszu przy prawidłowym ustawieniu i kalibracji nawet przy średniej klasy sprzecie daje świetne  osiągi.

Ja bym nie mógł ogladać nawet seriali w stereo.

ALE jest drugie dno.

Amplitunery kinowe grają gorzej od stereo w stereo.

Pytanie zasadnicze do Ciebie czy na tyle aby rezygnować z kina.

https://www.facebook.com/S4Home/posts/1396908623754447

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Musisz przede wszystkim zastanowić się czy iść w kierunku stereo czy pełnego kina domowego. Kino domowe daje lepszy efekt przestrzenności i nie ma co porównywać do stereo, w którym może być poprawnie ale cudów nie osiągniesz. 
W tym przedziale cenowym możesz postawić na dobry zestaw stereo lub przeciętny zestaw kina domowego. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy częściej słuchasz muzyki czy może jednak częściej oglądasz filmy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi! 

Po głębszym zastanowieniu mam wrażenie, że jednak częściej korzystam z audio w salonie pod kątem filmów i dokumentów, aniżeli samodzielnego puszczania i odsłuchu muzyki (spotify / gramofon), więc chyba kino domowe to byłaby dla mnie odpowiednia droga. Jednakże chciałbym z pewnością uzyskać dość dobre parametry dla stereo, które wciąż chciałbym żeby było łatwo dostępne (przy podłączeniu np. gramofonu). Na ten moment posiadam pojedynczy głośnik Sonos Play 5 (gen 2), więc zależy mi żeby dźwięk audio na pewno nie był gorszy. 

Mając to na uwadze, jestem skłonny dołożyć nieco do budżetu, lecz zdecydowanie chciałbym się zamknąć w 6, ewentualnie 7 tysiącach PLN (lub ewentualnie czy moglibyście podpowiedzieć, ile trzeba wydać na dobry zestaw?). Czy byłoby realne złożenie jakiegoś ciekawego zestawu za takie pieniądze? Do głowy przyszedł mi downgrade do głośników np. Elac Debut b5.2 w celu zaoszczędzenia groszy na inne, nowe elementy zestawu. Być może też sens będzie miało rozbicie "huba" na osobny wzmacniacz? 

Dodam też, że w salonie nie mam niewyobrażalnie dużo miejsca i np. jeżeli jest to możliwe to tylne głośniki chciałbym aby były nieco mniejsze niż przednie. Spory też problem mam z głośnikami środkowymi, których w przypadku zestawu stereo nie było w równaniu, a jednak zajmują sporo miejsca, którego i tak za dużo nie mam + musiałbym podnosić telewizor, aby nie zasłaniały ekranu. Liczyłem, że może jednak nie będzie on niezbędny w zestawie...

Pozdrowienia

Edytowano przez aegon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, aegon napisał:

Liczyłem, że może jednak nie będzie on niezbędny w zestawie...

Kolumna centralna (bo rozumiem, że ją masz na myśli pisząc o "głośnikach środkowych"?!), jest jednym z najważniejszych kanałów w kinie, więc się przeliczyłeś ;) tak samo z resztą, jak subwoofer, o którym nic nie wspominasz, a którego, czy to CI się podoba, czy też nie, musisz brać pod uwagę.

I jeszcze jedna rzecz, która przynajmniej mi rzuca się w oczy - kilkukrotnie podkreśliłeś vinyl, jako źródło dźwięku - obawiam się, że to z budżetowym kinem trochę się gryzie. Niestety w audio również nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Markcox napisał:

Kolumna centralna (bo rozumiem, że ją masz na myśli pisząc o "głośnikach środkowych"?!), jest jednym z najważniejszych kanałów w kinie, więc się przeliczyłeś ;) tak samo z resztą, jak subwoofer, o którym nic nie wspominasz, a którego, czy to CI się podoba, czy też nie, musisz brać pod uwagę.

I jeszcze jedna rzecz, która przynajmniej mi rzuca się w oczy - kilkukrotnie podkreśliłeś vinyl, jako źródło dźwięku - obawiam się, że to z budżetowym kinem trochę się gryzie. Niestety w audio również nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko  

Tak, miałem na myśli kolumnę centralną! Jeśli chodzi o subwoofer to początkowo liczyłem, że może potrzebny nie będzie, ale rozumiem, że jednak się nie obejdzie.

Jeśli chodzi o winyle - czy naprawdę kino domowe za 6-7 tysięcy to wciąż budżetowy sprzęt?! Jestem nieco przerażony...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 7k  da Ci bardzo fajne kino. Ale będziesz miał średniej klasy amplituner. I moim zdaniem gramofon będzie raczej takim elementem designu.

To zncz różnica na plus będzie. Poczujesz to jak podłączysz ale nie wykrozystasz w pełni jego potencjału. Chodź druga sprawa to jaki gramofon. Bo tu też jeden nie równy drugiemu.

Kolumna centralna i sub to podstawa w kinie.

ELAC B5 są troche małe na fronty polecam jednak B6.

Musisz także patrzeć na dobre jakościowo fronty jesli ten gramofon jest dla ciebie wazny.

Focal Chora, właśnie ELAC B6, KEF Q 350, Monitor audio Bronze 100 to minimum.

Możesz podjechać do nas na odsłuch?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Niestety nie mam możliwości podjechania do Was na odsłuch. :(

Jeśli chodzi o gramofon to Rega Planar 1.

Kef Q350 cenowo dobija do mojego początkowego wyboru Elac Debut Reference, a z kolei centralny głośnik Q250C to wydatek już prawie 2 tysięcy złotych.. Z kolei z serii Debut Reference (DCR52) to wydatek rzędu ~1800 zł. 

Czy faktycznie centralny głośnik musi być z tej samej "parafii"? Jeżeli nie to czy jest coś tańszego? 

Chętnie też usłyszałbym podpowiedzi pod kątem tego, jaki "średniej klasy" amplituner masz na myśli oraz ewentualne rozwiązanie pod kątem tylnych głośników. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, aegon napisał:

Czy faktycznie centralny głośnik musi być z tej samej "parafii"? Jeżeli nie to czy jest coś tańszego? 

Nie musi. Ale dobre centralne kosztują. Bo to 2 najważniejszy element w kinie.

21 godzin temu, aegon napisał:

Chętnie też usłyszałbym podpowiedzi pod kątem tego, jaki "średniej klasy" amplituner masz na myśli oraz ewentualne rozwiązanie pod kątem tylnych głośników.

Denon X 2700, Yamaha 6A, Onkyo 696

A o co pytasz co do tyłów?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...