Skocz do zawartości

Nagłośnienie salonu około 35 mkw.


ArturP

Recommended Posts

Cześć,

Właśnie się zarejestrowałem na forum, dlatego proszę Was o wyrozumiałość. Rzeczy, które dla Was mogą być oczywiste, dla mnie zapewne będą nowością.

Obecnie posiadam monitory aktywne Edifier R2750DB oraz Jamo Concert II C910. Obecnie celuję raczej w zestaw stereo, ale chcę, aby kolumny napędzał aplituner kina domowego, bo kiedy już moja determinacja będzie na odpowiednio wysokim poziomie, przeciągnę przewody pod sufitem i wtedy chcę mieć głośniki surround,

Wracając więc do stereo, co wg Was zrobić, aby muzyka grała dobrze, ale filmy również oglądało się przyjemnie. Muzyki słucham ze Spotify na TV, dlatego TV będzie podłączony do amplitunera przewodem HDMI, który już mam: https://allegro.pl/oferta/bocian-kabel-hdmi-2-1-premium-4k-8k-miedz-nylon-3m-9685763472

1. Zostawić/wymienić suba i dołożyć kolumny podstawkowe (np. Jamo C93, Monitor Audio Bronze 2), aby znalazły się tam, gdzie stoją obecne

2. Usunąć suba i kupić dwie kolumny podłogowe (np. Heco Aurora 700/1000)

Podałem przykłady kolumn, na które mogę pozwolić sobie finansowo.  Amplituner, w jaki celuję to Denon AVR-S750H. Znalazłem zestaw https://www.q21.pl/denon-avr-s750h-heco-aurora-700-300-center-30.html. Ewentualnie te 700 zamienić na 1000.

Jest jeszcze jedna kwestia. Przy kolumnach podłogowych nie będę mieć duże miejsca na odsunięcie ich od ściany- pewnie z 10/15 cm maksymalnie. Proszę wobec tego też o sugestie dotyczące poru bass reflex, czy może być tak blisko ścian, czy jednak szukać kolumn z przednim portem.

Jeśli powinienem dodać więcej informacji, proszę dajcie znać.

Pozdrawiam i życzę dobrego dnia.

20210429_122334.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ArturP napisał:

czy może być tak blisko ścian, czy jednak szukać kolumn z przednim portem.

Bass reflex nie ma znaczenia czy z przodu , czy z tyłu. Kolumny muszą mieć przestrzeń.

Co ja bym zrobił ? Pierwsza rzecz , to wywaliłbym tą szafkę i zastąpił ją dużo węższą typową na sprzęt audio / kwiatek może zostać :) /. W ten sposób zyskujesz sporo miejsca. 35 m2 sugeruje podłogówki , masz dość blisko punkt odsłuchu i będzie ok. Druga sprawa , to wywaliłbym suba , bo przy podłogówkach będzie zbędny. Mam pytanie , po co Ci amplituner KD / Denon/ do stereo ? Taniej i lepiej będzie jak kupisz normalny wzmacniacz stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Amp KD chcę, bo zamierzam poprowadzić przewody do głośników surround za jakiś czas i nie chcę dwa razy wydawać na elektronikę. 

Szafka musi zostać na swoim miejscu,  ale kwiatek znajdzie się w innym miejscu,  jeśli zdecyduję się na podłogowe.

Najbardziej zastanawiam się teraz, czy lepiej dać kolumny podłogowe bez suba, czy jednak podstawkowe z subem, aby dźwięk przy filmach był odpowiedni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ArturP napisał:

Najbardziej zastanawiam się teraz, czy lepiej dać kolumny podłogowe bez suba, czy jednak podstawkowe z subem, aby dźwięk przy filmach był odpowiedni

Jak wciśniesz podłogówki w te wnęki obok szafki to będzie kicha , zresztą taka sama jak postawisz monitory na szafce . Chyba że, kolumny podłogowe lub podstawkowe / na standach/ dasz przed tą szafkę. Po za tym powinieneś się zastanowić , co tak naprawdę jest Ci potrzebne , KD czy stereo ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wciśniesz tam fronty to będzie słabo. To będzie mega dudnić.

I nie ma możliwości usunięcia suba. Ten czy inny ale w kinie musi być.

Masz blisko do kolumn pomyśl o wąskich ELAC Debut F5.2 albo Debut Reference.

Też to nieustawienie inie będzie najlepsze ale na wcisk to już wogole nie przejdzie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2021 o 18:39, tomek4446 napisał:

Jak wciśniesz podłogówki w te wnęki obok szafki to będzie kicha , zresztą taka sama jak postawisz monitory na szafce . Chyba że, kolumny podłogowe lub podstawkowe / na standach/ dasz przed tą szafkę. Po za tym powinieneś się zastanowić , co tak naprawdę jest Ci potrzebne , KD czy stereo ? 

Monitory na szafce teraz stoją. Mam wrażenie, że albo nie wyraziłem się precyzyjnie, albo nie dość uważnie przeczytałeś moją prośbę o pomoc. Te dwa głośniki z subem dają sobie radę, żeby nagłośnić pomieszczenie na tyle, aby na sofie oglądać film. Szafka jest wysoka na 55 cm, więc nie jest to standardowy mebel ze sklepu, które są zazwyczaj wysokie na 38cm. W muzyce same kolumny też sobie dają radę, a sub włącza się tylko w dolnym paśmie (tak, wiem, że to nie jest sub do muzyki, ale nie o to chodzi)

Rzecz w tym, że na pewno będę prowadzić przewody pod sufitem i chcę docelowo powiesić na ścianie za plecami kolumny surround i przede wszystkich chcę uzupełnić głośnik centralny, dlatego zastanawiam się, czy wymienić te monitory na kolumny półkowe i postawić je w tym samym miejscu, czy usunąć suba i kwiatka i postawić kolumny podłogowe. Miejsca tam jest sporo. Auroa 1000 ma 24 cm szerokości, więc drugie tyle zostanie, a głośniki w kolumnie zazwyczaj nie zaczynają się od samego dołu kolumny.

14 godzin temu, S4Home napisał:

Jak wciśniesz tam fronty to będzie słabo. To będzie mega dudnić.

I nie ma możliwości usunięcia suba. Ten czy inny ale w kinie musi być.

Masz blisko do kolumn pomyśl o wąskich ELAC Debut F5.2 albo Debut Reference.

Też to nieustawienie inie będzie najlepsze ale na wcisk to już wogole nie przejdzie.

Dlaczego mówisz, że SUB musi być? Aurora 1000 ma w każdej kolumnie dwa głośniki niskotonowe 20cm, a nawet aurora 700 ma chyba w każdej 2x17cm do niskich tonów, Schodzi też bardzo nisko, więc nie wydaje mi się, że nie uciągnie niskich tonów.

No i dlaczego będą dudnić? Chodzi o bass reflex z tyłu?

Obecnie stoją tam edifiery i oczywiście nie chcę rozmawiać tutaj o jakości, ale one mają pasmo od 40 Hz, sub ma ustawione odcięcie na około 60 Hz, żeby delikatnie się uzupełniały oraz jest ustawiony na połowę mocy (Monitory mają łącznie dwa głośniki niskotonowe 40W, a sub ma moc 150W, więc ustawiony w takim zakresie i połowę mocy, bardzo dobrze uzupełnia się z kolumnami i nawet jak zrobię max głośność źródła dźwięku to nic nie dudni, nic nie buczy itd).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2021 o 13:01, ArturP napisał:

Obecnie celuję raczej w zestaw stereo, ale chcę, aby kolumny napędzał aplituner kina domowego, bo kiedy już moja determinacja będzie na odpowiednio wysokim poziomie, przeciągnę przewody pod sufitem i wtedy chcę mieć głośniki surround,

Przepraszam , źle Cię zrozumiałem , sądziłem że chcesz zbudować system stereo. Bo jak byś chciał stereo to poczytaj sobie

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/poradniki/4675-jak-ustawic-kolumny-w-pokoju-odsluchowym

ale oczywiście nie musisz się przejmować tym wszystkim, bo jesteś zadowolony z tego co jest , a to jest najważniejsze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Ja też trochę namieszałem. Przejrzałem poradnik i w zasadzie jedyne, co nie jest z nim zgodne, to odległości od ścian na bokach i tyle. Niestety nic tu nie wymyślę. Może faktycznie u mnie mogą stać jedynie podstawkowe. Przynajmniej żona się ucieszy, że kwiat się nie ruszy z kąta, w którym stoi.

Skierowałem kolumny nieco do wewnątrz, aby membrany celowały w uszy. Z wysokością nie ma klopotu, głośniki są tylko odrobinę poniżej poziomu uszu.

Teraz będę szukać w miarę mocnych podstawek na front, słabszych na ścianę na tył i centralnego oraz oczywiście AMP KD. Myślę, że sub, który mam, nada się do kina, a do muzyki, no cóż,  może gdybym miał nieograniczony budżet...

Dzięki za poświęcony czas 🙂

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2021 o 19:55, ArturP napisał:

Dlaczego mówisz, że SUB musi być? Aurora 1000 ma w każdej kolumnie dwa głośniki niskotonowe 20cm, a nawet aurora 700 ma chyba w każdej 2x17cm do niskich tonów, Schodzi też bardzo nisko, więc nie wydaje mi się, że nie uciągnie niskich tonów.

No i dlaczego będą dudnić? Chodzi o bass reflex z tyłu?

No i co z tego? Możesz mieć 30 cm membrany. Bas z kolumn to nie bas z suba!!

Nie mówię tutaj o filmie akcji gdzie różnica będzie ewidentna. Ale przy słabym romansidle trzaśnięcie drzwiami będzie to zupełnie coś innego.

Będa dudnić bo kolumny nie grają tylko z przodu. Zabudowywujesz je za bardzo.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kino domowe bez subwoofera to nie kino domowe. Tutaj chodzi o efekt, którego bez subwoofera po prostu nie będzie. Heco Aurora 700 w takim rozmieszczeniu mogą buczeć i nie będzie to dobre rozwiązanie. Elac Debut Reference będą bardziej ustawne i nie powinno być problemu z basem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się połączyć dwóch światów: KD i stereo bez kompromisów. W KD nie ma znaczenia super jakość kolumn ale każda kolumna w systemie ma swoje miejsce i swoją rolę: centralny odpowiada za dialogi, sub za niskie tony czyli wybuchy itp. Surround odpowiadają za efekty do okólne, sufitowe za efekty nad głową. I nie da się tego zasymulować nie pogarszając efektu odbioru. Natomiast stereo to perfekcja brzmienia i tu nie potrafię doradzić bo co ucho i pomieszczenie to inne potrzeby, a wszystko jest limitowane posiadanym budżetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JaZz napisał:

 

Jakość kolumn ma znaczenie. 

Z centralnego leci przeważnie wszystko co dzieje się na ekranie. 

Często poszerzają też scenę jak leci muzyka. 

Szkoda dyskutować.

A co masz na myśli pisząc "Często poszerzają też scenę jak leci muzyka. "?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JaZz napisał:

To w końcu szkoda dyskutować czy nie? 

Mam na myśli to że przeważnie z nich też leci muzyka w filmie i scena wtedy wydaje się szerszą, niż jakby leciała tylko z frontów. 

Ale czy jak o tym nie pisałem. Jeśli chodzi o jakość kolumn to kwestia tylko budżetu i gustu. Po prostu chciałem nadać dyskusji prostoty, bo większość z nas ma ograniczony budżet i nie ma sensu pakować kasy bez przyjrzenia się jaka jest rola (i wynikające z tego ustawienie) poszczególnych głośników w systemie dla kodowania Dolby ATMOS, Dolby Digital, Dolby Atmos TrueHD, DTS, czy DTS-HD.

https://hifistore.pl/dolby-atmos-domu-kino-domowe-najwyzszym-poziomie/

a to ciekawy opis systemu Dolby ATMOS.

Edytowano przez Adarkar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Podjąłem decyzję, aby zainteresować się zestawieniem; Polk Audio RTi A3 + Polk Audio CSi A6 + Polk Audio RTi A1 i do tego Denon AVR-S750H (+sub, który posiadam, przynajmniej na chwilę obecną Jamo Concert C910)

Poproszę o opinie, ale bez dziwnych komentarzy typu "wyrzuć tą szafkę". Nie proszę o pomoc w meblowaniu mieszkania ;)

Jeśli są sklepy, które mają taki zestaw, poproszę o wycenę. Oczywiście wcześniej jeszcze spróbuję wypożyczyć sprzęt do siebie (przynajmniej fronty) i sprawdzić, jak to gra.

Edytowano przez ArturP
Model wyżej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...